راهنمای والدین

سن بارداری زنان و مزایا و معایب بارداری در سنین مختلف

سن بارداری زنان و مزایا و معایب بارداری در سنین مختلف

مقدمه:

یکی از مهمترین دوران زندگی زنان، دوران بارداری است که به علت وجود عوامل خطرزا در این دوران برای هر مادر باردار، سن بارداری زنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
امروزه به دلایل متعدد از جمله افزایش سن ازدواج و افزایش فعالیت‌های اجتماعی زنان، سن بارداری زنان تا اواخر دوران باروری زن به تعویق می‌افتد.
آیا واقعاً “زمان مناسبی” برای باردار شدن وجود دارد؟ همانطور که پیداست ، از هرکسی که می پرسید به احتمال زیاد پاسخ متفاوتی به شما می دهد .
در گذشته مادر شدن به عنوان نقطه عطفی برای زنان تلقی می شد. اما تجزیه و تحلیل جدید از چهار دهه تولد نشان می دهد که سن بارداری زنان از نظر جغرافیا و تحصیلات متفاوت است.
نتیجه این است که کودکان در زندگی خانوادگی بسیار متفاوتی متولد می شوند و به سمت آینده اقتصادی متفاوت می روند.
زنانی که دارای مدرک دانشگاهی هستند به طور متوسط ​​هفت سال دیرتر از کسانی که فاقد مدرک تحصیلی هستند صاحب فرزند می شوند – و اغلب از سال های بین آنها برای پایان تحصیل و ایجاد شغل و درآمد خود استفاده می کنند.
مادران اولین بار در شهرهای بزرگ، بزرگتر هستند و در مناطق روستایی ،جوانتر هستند.

سن باروری چه سنی است؟

سنین باروری به سن بین اولین عادت ماهیانه حوالی بلوغ تا زمان یائسگی یا توقف عادت ماهیانه گفته می‌شود؛ این سن عموما بین ۱۲ سال تا ۶۱ سالگی در زنان است.

 

برخی از سوالاتی که افراد می توانند در مورد آمادگی بچه دار شدن از خود بپرسند عبارتند از:

آیا احساس می کنم می توانم از یک کودک مراقبت کنم؟
آیا حاضر هستم شیوه زندگی خود را تغییر دهم یا برخی از اهداف خود را برای بچه دار شدن به تأخیر بیندازم؟
امیدوارم زندگی من بعد از بزرگ شدن فرزندم چگونه باشد؟
امیدوارم قبل از بچه دار شدن چه کار کنم؟

احتمال بارداری موفق در سن من چقدر است؟

آیا تاخیر در بارداری برای یک یا دو سال باروری من را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد؟
آیا من شرایط پزشکی دارم که ممکن است بر باروری تأثیر بگذارد یا قبل از اقدام برای باردار شدن نیاز به درمان داشته باشد؟
توانایی ایجاد زندگی بدون شک یکی از زیباترین هدیه هایی است که به زنان اهدا می شود ، اما همچنین با یک ساعت بسیار بلند و تیک تیک همراه است. در واقع ، برای یافتن زنی که از ساعت بیولوژیکی خود آگاه نیست و احتمال باردار شدن و تشکیل خانواده با او مخالف است ، بسیار تحت فشار قرار می گیرید.
اما در حالی که ممکن است یک زن در 20 سالگی در دوران شکوفایی خود قرار داشته باشد ، این دهه برای بسیاری از زنان زمان مناسبی برای مقابله با بارداری و فرزندپروری نیست. برخی از زنان حتی در اوایل 30 سالگی آماده نیستند. به همین دلیل است که اکثر متخصصان و مادران بر این باورند که سن مناسبی برای باردار شدن وجود ندارد.
سن تنها عاملی نیست که می تواند بر توانایی بچه دار شدن تأثیر بگذارد. حدود 12-13 درصد از زوج ها در ایالات متحده بدون در نظر گرفتن سن با مشکل بارداری مواجه هستند.
سلامت فردی-از جمله شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و آندومتریوز که ممکن است بر باروری تأثیر بگذارد-به اندازه الگوهای باروری معمولی مربوط به سن اهمیت دارد.

سن بارداری زنان چند سال است؟

سن باروری چند سال است؟

خواندن این مطلب!  روش درمان ناباروری و تعیین جنسیت باکمک ای وی اف (IVF)و مزایا ومعایب این روش

به طور طبیعی باروری شما با افزایش سن کاهش می یابد ، که می تواند بارداری را برای شما دشوار کند. و تشکیل خانواده در مراحل بعدی زندگی می تواند خطرات بیشتری را برای عوارض بارداری به همراه داشته باشد.
کارشناسان بهترین زمان سن بارداری زنان را بین اواخر 20 سالگی و اوایل 30 سالگی می دانند . این محدوده سنی با بهترین نتایج برای شما و نوزاد شما همراه است. یک مطالعه سن ایده آل برای به دنیا آوردن اولین فرزند را 30.5 سال تعیین کرد.
سن شما تنها یکی از عواملی است که باید در تصمیم گیری شما برای باردار شدن نقش داشته باشد. همچنین باید آمادگی احساسی و مالی خود را برای تشکیل خانواده در نظر بگیرید. این زمان برای هر زن منحصر به فرد است.

 

سن بارداری زنان  چگونه بر باروری تأثیر می گذارد؟

زنان با تمام تخمک هایی که تا به حال داشته اند متولد می شوند – حدود 2 میلیون عدد. تعداد تخمک های شما به تدریج در طول سال کاهش می یابد.
در سن 37 سالگی ، حدود 25000 تخمک برای شما باقی می ماند. در سن 51 سالگی ، فقط 1000 تخم باقی می ماند. این ممکن است هنوز مانند بسیاری از تخم مرغ ها به نظر برسد ، اما کیفیت تخم مرغ شما نیز با افزایش سن کاهش می یابد.
خطر ابتلا به شرایطی که می تواند بر باروری تأثیر منفی بگذارد ، مانند اندومتریوز و بیماری لوله ها ، با افزایش سن افزایش می یابد.
به دلیل این عوامل ، باروری شما در حدود 32 سالگی به تدریج کاهش می یابد. از 35 تا 37 سالگی ، باروری با سرعت بیشتری شروع به کاهش می کند.

 

با افزایش سن احتمال بارداری شما کاهش می یابد. پس از سه ماه تلاش ، احتمال تصور منبع معتبر در چرخه بعدی شما عبارتند از:

 • 18 درصد در 25 سالگی
 • 16 درصد در 30 سالگی
 • 12 درصد در 35 سالگی
 • 7 درصد در 40 سالگی

عوامل دیگر ممکن است شانس بارداری شما را کاهش دهند ، از جمله:

 • سیگار کشیدن
 • درمان سرطان مانند اشعه و شیمی درمانی
 • عفونت لگن
بارداری در سنین خاص چه مزایایی دارد؟

بارداری در سنین خاص چه مزایایی دارد؟

خواندن این مطلب!  آموزش درمان و پیشگیری از لکنت زبان در کودکان 3 الی 6 ساله

بارداری در سنین خاص چه مزایایی دارد؟

زنان در ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری منتظر باردار شدن هستند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، میانگین سن بارداری زنان اولین بار تقریباً 27 سال است. نرخ زاد و ولد در زنان 30 ساله افزایش یافته و در میان زنان 20 ساله کاهش یافته است.
خطرات باردار شدن در سن 35 سالگی و بالاتر:

خطرات باردار شدن در سن 35 سالگی و بالاتر:

خطرات باردار شدن در سن 35 سالگی و بالاتر:

از سن 35 سالگی ، این خطرات بارداری شایع تر می شود:

 • دیابت بارداری
 • فشار خون بالا
 • پره اکلامپسی
 • جفت سرراهی
 • سقط جنین
 • تولد زودرس
 • مرده زایی
 • نیاز به زایمان سزارین
 • خونریزی شدید پس از زایمان
 • وزن کم نوزاد هنگام تولد
 • اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون

مزایای بچه دار شدن در سنین پایین تر:

مادر کوچکتر بودن برای سلامتی نوزاد مفیدتر است. شانس باردار شدن شما در اواخر 20 یا 30 سالگی افزایش می یابد. باردار شدن در این دوران همچنین احتمال ابتلا به عارضه بارداری را کاهش می دهد.
مزایای تاخیر در تشکیل خانواده:

مزایای تاخیر در تشکیل خانواده:

انتظار برای تشکیل خانواده می تواند مزایایی داشته باشد. زمان بیشتری برای صرفه جویی در هزینه ، برقراری رابطه و ایجاد امنیت بیشتر برای فرزند خود خواهید داشت.
سن همچنین می تواند عقل و صبر را به ارمغان بیاورد. و برخی مدارک معتبر وجود دارد که نشان می دهد فرزندان متولد شده از والدین بزرگتر به سطوح بالاتری از تحصیلات می رسند.
توقف بارداری ممکن است برای شما مزایایی نیز داشته باشد. یک مطالعه معتبر در سال 2012 نشان داد زنانی که آخرین یا تنها فرزند خود را در 40 سالگی یا بالاتر به دنیا آورده اند ، خطر کمتری برای سرطان رحم دارند.

خطرات بارداری بعد از 40 سالگی:

خطرات بارداری بعد از 40 سالگی:

بارداری بعد 40 سالگی با خطراتی همراه خواهد بود که برخی از آن‌ها به شرح زیر خواهند بود:
 1. زایمان زودرس
زایمان قبل از هفته 27 بارداری و خونریزی‌های شدید بعد از زایمان از عوارض نامطلوب بارداری در سنین بالاست. به علت زایمان زودرس امکان دارد نوزاد به رشد کافی نرسیده باشد و مشکلات جدی اتفاق بیفتند.
 1. بارداری در سن بالا | سقط جنین
کاهش کیفیت تخمک گذاری در سنین بالا مهم‌ترین علت سقط جنین می‌باشد تا جایی که آمار‌های پزشکی خطر سقط را در بین مادران بالای 45 سال 74/7 درصد می‌دانند.
 1. نقص مادرزادی
نابینایی، ناشنوایی، مشکلات تنفسی و نارسایی‌های قلبی مهم‌ترین نقص‌هایی هستند که در نوزادانی دیده می‌شوند که مادران‌شان در سنین بالای چهل سال قرار دارند.
 1. مرده زایی
اگرچه احتمال مرده زایی در هر سنی از حاملگی ممکن است اما در سنین بالای چهل سال به طور تقریبی از هر 1000 مادر باردار 2 نفر شاهد به دنیا آمدن نوزاد مرده هستند. به اعتقاد پزشکان، مادران باردار بالای چهل سال با نزدیک شدن به زمان زایمان باید تحت القای زایمان قرار بگیرند. به این ترتیب خطر مرده زایی تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
 1. بارداری در سن بالا | خطر برای مادر
مادران باردار بالای 40 سال باید بدانند عوارض بارداری در این دوران تنها مختص جنین نیست بلکه خود آن‌ها هم در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها هستند.
دیابت، فشار خون و مسمومیت دوران بارداری شایع‌ترین بیماری‌هایی هستند که سلامت مادران باردار بالای چهل سال را تهدید می‌کنند. پزشکان در مورد خانم‌های باردار جوانب احتیاط را بیشتر رعایت می‌کنند و انواع آزمایش‌ها را به منظور حفظ سلامت مادر و جنین انجام می‌دهند.
با این وجود نمی‌توان احتمال خطر را کاملا از بین برد و به طور میانگین خطر تولد کودک با اختلال سندروم دان در مادران بالای چهل سال 1 در 65 است.
 1. بارداری چند قلو
زنانی که در سنین بالا قرار دارند باید بدانند که نسبت به خانم‌های جوان‌تر احتمال بارداری چند قلو در آن‌ها بیشتر است. یکی از دلایل این موضوع برخی درمان‌هایی است که مادران دارای سنین بالا انجام می‌دهند.

اقدامات ضروری برای بارداری در سن بالا:

خانم‌هایی که در سنین بالا باردار می‌شوند الزاما باید مراقبت‌های خاصی را انجام دهند که به شرح زیر هستند:
 1. مشاوره پیش از بارداری
با مراجعه به پزشک زنان و زایمان، وضعیت بالینی و جسمی مادران سنجیده و ارزیابی می‌شود. چنانچه پزشک تجویز نماید، می‌توان با رعایت دستور العمل‌های وی بارداری نسبتا راحت‌تری را گذراند.
 1. بارداری در سن بالا | معاینات بارداری
غربالگری‌ها، آزمایش خون، ادرار و معاینات فیزیکی در این دوران حائز اهمیت هستند و باید نسبت به انجام آن‌ها توجه خاصی نشان داد. در صورتی که مادر دچار دیابت است، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارد.
 1. آزمایش‌های مرتبط با اختلالات کروموزومی
به منظور تشخیص اختلالات کروموزومی در جنین، انجام آزمایش‌های تهاجمی تشخیصی که توسط متخصص زنان و زایمان تجویز می‌شود الزامی است.
 1. مصرف ویتامین‌ها
افزایش سن با کاهش توان و قدرت باروری همراه است. به همین دلیل مصرف داروهای مکمل مانند اسید فولیک و استفاده از مواد معدنی و ویتامین‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

خواندن این مطلب!  برسی علل و علامت های مرده زایی در ماه های مختلف بارداری

سخن نهایی:

گاهی باردار شدن می تواند چالش برانگیز باشد. با این وجود هنوز هم می توانید در ۳۰ یا ۴۰ سالگی یک کودک سالم به دنیا بیاورید.
در نهایت، زمان مناسب سن بارداری زنان زمانی است که احساس آمادگی می کنید. صبر برای تشکیل خانواده جهت اطمینان از وضعیت کاری و مالی، مشکلی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *