بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

اقدامات لازم در حین بارداری

اقدامات لازم در حین بارداری

مقدمه:

یکی از لذت بخش ترین دوران زندگی تمام خانم ها که از همیشه از آن به عنوان شیرین ترین دوران ها یاد می کنند دوران بارداری می باشد اما آموزش و کسب مهارت های لازم در دوران بارداری و تطبیق تحولات جسمی و روحی از جمله نیازهای اولیه مادران در این دوران می باشد.از این رو مادرانی که مراقبت های دوران بارداری را به طور منظم انجام دادند سرانجام حاملگی بسیار بهتر و راحت تری دارند.
یکی از مسائل بسیار مهمی که مادران باید به آن توجه کنند این است که ،چه مراقبت هایی در این دوران توصیه می شود؟ پس برای دانستن این مراقبت های مهم در طول این 9 ماه بارداری با ما همراه شوید.

تعریف بارداری:

بارداری یا حاملگی یا آبستنی به وضعیتی گفته می‌شود که زن در رحم خود دارای رویان یا جنین باشد. به دوران بارداری «دورهٔ آبستنی» نیز گفته می‌شود؛ این دوره در انسان به مدت ۹ ماه طول می‌کشد

نحوهٔ باردار شدن:

وقتی آمیزش جنسی انجام شد، اسپرم مرد از دهانهٔ رحم زن وارد رحم می‌شود و به سمت لوله‌های فالوپ حرکت می‌کند. اگر یکی از اسپرمها بتواند به لولهٔ رحم و سپس به تخمک برسد و وارد آن شود، تخمک بارور خواهد شد. در این حالت دیوارهٔ خارجی تخمک تغییر حالت می‌دهد و اجازهٔ ورود اسپرم دیگری را نخواهد داد. ژن‌ها و جنسیت جنین در لحظهٔ لقاح مشخص می‌شود. اگر اسپرم دارای کروموزوم Y باشد، جنسیت جنین پسر و اگر دارای کروموزوم X باشد، دختر خواهد شد.

بارداری ناخواسته:

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید. وقوع حاملگی ناخواسته به هر دلیل که باشد ، خانواده و زوجین را دچار تنش کرده و وادار به گرفتن تصمیمهای عجولانه می‌کند .این تصمیم گیری‌های عجولانه عوارض ناخواسته و نیز پشیمانی به دنبال دارد.
چه بسا زوج‌هایی که با وجود نداشتن شرایط بچه دار شدن ، کودک شان را به دنیا آورده و او را بهترین اتفاق زندگی خود دانسته اند اما به هر حال مسئولیت سنگین پدر و مادر شدن و وظیفه خطیر پرورش و تربیت فرزند ، ایجاب می کند که زوجها با برنامه ریزی قبلی ، فرزندی را بدنیا بیاورند و تا حد امکان از وقوع بارداری ناخواسته جلوگیری کنند.
تغییرات جسمانی در بارداری:

تغییرات جسمانی در بارداری:

تغییرات جسمانی در بارداری:

واضح‌ترین تغییری که رخ می‌دهد، بزرگ شدن شکم زن است. به تدریج که جنین رشد می‌کند و فضای بزرگتری را می‌طلبد، فشار به اندام‌های دیگر بدن وارد می‎شود یعنی حجم شش‌ها کوچک شده و در نتیجه تنگی نفس رخ می‌دهد و روده و معده کوچکتر می‌شوند. با تغییرات هورمونی در بدن ممکن است سوزش معده، کم شدن فعالیت روده‌ها و یبوست ایجاد گردد. از طرف دیگر ورم اندام‌های بدن به ویژه پاها ممکن است کمی اذیت کننده شود.
بزرگ شدن شکم باعث فشار روی پا، کمر و ستون فقرات می‌شود و ممکن است کمردرد در پی داشته باشد. همچنین حالت تهوع و ویارهای چند ماه اول، حساسیت به بوی غذا، تغییرات چهره و پوست همگی ممکن است در پی بارداری رخ دهند.

تغییرات روانی در بارداری:

زنان از لحظه‌ای که مطمئن می‌شوند باردار هستند، علاوه بر اشتیاق و خوشحالی، دچار نگرانی‌های زیادی می‌شوند. نگرانی و اضطراب در مورد صلاحیت خود برای مادر شدن تا نگرانی در مورد کودکی که هنوز به دنیا نیامده و آینده او و بسیاری از مسائل دیگر ایجاد می‌شود.
احساسات غم و ناراحتی هم ممکن است در بارداری خود را نشان دهد. از طرف دیگر تحریک پذیری و حساسیت بیشتر نسبت به برخورد‌های دیگران رایج است یعنی زنان به لحاظ خلقی هم تغییر می‌کنند و نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند. بهتر است همسران با در نظر گرفتن نیازهای عاطفی زن باردار فشارهای روانی را کاهش دهند.
 • دوره هایی که خانم باردار باید به متخصص زنان مراجعه کند:
 • هر چهارهفته یک بار ویزیت انجام می شود تا 28 هفتگی.
 • از 28 تا 36 هفتگی هر دو هفته یک بار باید برای ویزیت به پزشک مراجعه شود.
 • و از 36 هفتگی تا پایان بارداری هر هفته نیاز است به متخصص زنان برای ویزیت مراجعه شود.

مواردی که زنان در بارداری باید رعایت کنند:

هر زن بارداری نسبت به قبل نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارد. موارد زیر به اختصار مواردی هستندکه بهتر است یک زن باردار به آن ها توجه کند.
بارداری دوران هیجان انگیزی است ، اما می تواند استرس زا نیز باشد. این که بدانید تمام تلاش خود را می کنید تا در دوران بارداری سالم بمانید و زندگی سالم را برای نوزاد خود آغاز کنید به آرامش خاطر شما کمک می کند
بارداری همه چیز مربوط به زمان بندی است. شما می خواهید مطمئن شوید که شرایط برای دیدار تخمک و اسپرم مناسب است.
بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم تخمک را بعد از تخلیه از تخمدان در زمان تخمک گذاری بارور می کند. سپس تخمک بارور شده به سمت پایین رحم حرکت می کند ، جایی که لانه گزینی اتفاق می افتد. کاشت موفقیت آمیز منجر به بارداری می شود.
مهم‌ترین عادت برای زنان باردار کدام است؟

مهم‌ترین عادت برای زنان باردار کدام است؟

مهم‌ترین عادت برای زنان باردار کدام است؟

هر چیزی که یک زن باردار می‌خورد و می‌نوشد، بسیار اهمیت دارد. این مساله نه تنها روی سلامت خودش، بلکه روی سلامت فرزندش نیز تاثیر می‌گذارد. بهترین کار این است که در این دوران یک رژیم غذایی سالم و متعادل را دنبال کنید.

سخنی در مورد موعد مقرر و سه ماهه:

پس از اعلام بارداری ، اولین س probablyالی که احتمالاً از شما پرسیده می شود این است که “چه زمانی زایمان می کنید؟” در اولین ویزیت قبل از تولد ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما کمک می کند تا تاریخ زایمان مورد انتظار (EDD) را تعیین کنید. EDD شما 40 هفته از اولین روز آخرین قاعدگی شما (LMP) است.
به طور متوسط ، یک بارداری کامل 40 هفته طول می کشد. عوامل زیادی می توانند بر بارداری تأثیر بگذارند. زنانی که تشخیص زودهنگام بارداری و مراقبت های دوران بارداری را دریافت می کنند ، احتمال بیشتری دارد که بارداری سالمی را تجربه کرده و نوزاد سالمی به دنیا آورند
نوزاد متولد نشده حدود 38 هفته را در رحم می گذراند ، اما طول متوسط بارداری (بارداری) 40 هفته در نظر گرفته می شود. این به این دلیل است که بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی زن محاسبه می شود ، نه تاریخ بارداری ، که معمولاً دو هفته بعد اتفاق می افتد.
بارداری به سه سه ماهه تقسیم می شود:
سه ماهه اول – بارداری تا 12 هفته
سه ماهه دوم – 12 تا 24 هفته
سه ماهه سوم – 24 تا 40 هفته.
هر هفته از بارداری خود را بررسی کنید تا ببینید که چگونه کودک شما در حال رشد است و بدانید که چه تغییراتی در بدن شما نیز انتظار می رود!
ممکن است قبل از انجام آزمایش حاملگی متوجه برخی علائم و نشانه ها شوید. بقیه هفته ها بعد از تغییر سطح هورمون ظاهر می شوند.
پریود از دست رفته
از دست دادن قاعدگی یکی از اولین علائم بارداری (و شاید کلاسیک ترین آن) است. با این حال ، از دست دادن قاعدگی لزوماً به این معنا نیست که شما باردار هستید ، به خصوص اگر چرخه شما به طور نامنظم تمایل داشته باشد.
بسیاری از شرایط بهداشتی غیر از بارداری وجود دارد که می تواند باعث تاخیر یا از دست رفتن پریود شود.
افزایش وزن بارداری:

افزایش وزن بارداری:

خواندن این مطلب!  10 راز تربیت کودک شاد و موفق

افزایش وزن بارداری:

میزان وزنی که یک زن در دوران بارداری باید بدست آورد بستگی به شاخص توده بدنی (BMI) وی قبل از بارداری دارد. زنانی که وزن طبیعی دارند باید بین 25 تا 35 پوند وزن اضافه کنند. زنانی که قبل از بارداری دچار کمبود وزن هستند باید میزان بیشتری را افزایش دهند. زنانی که قبل از بارداری اضافه وزن یا چاقی دارند ، باید میزان کمتری دریافت کنند.
میزان کالری توصیه شده برای یک زن با وزن معمولی که کمتر از 30 دقیقه در هفته ورزش می کند 1800 کالری در روز در سه ماهه اول ، 2200 کالری در روز در سه ماهه دوم و 2400 کالری در سه ماهه سوم است.

توزیع افزایش وزن بارداری:

زنان در دوران بارداری وزن خود را در تمام بدن افزایش می دهند. وزن جنین تا پایان بارداری حدود 7/2 پوند است. جفت ، که کودک را تغذیه می کند ، وزن آن حدود 1/2 پوند است. وزن رحم 2 پوند است. یک زن به دلیل افزایش حجم خون و 4 پوند اضافی به دلیل افزایش مایعات در بدن ، حدود 4 پوند وزن اضافه می کند.
سینه های یک زن در دوران بارداری 2 پوند افزایش می یابد. مایع آمنیوتیک که نوزاد را احاطه کرده است ، 2 پوند وزن دارد. یک زن به دلیل ذخیره بیش از حد پروتئین ، چربی و سایر مواد مغذی حدود 7 کیلو وزن اضافه می کند. وزن ترکیبی از همه این منابع حدود 30 پوند است.
تغذیه مناسب در زمان بارداری:

تغذیه مناسب در زمان بارداری:

تغذیه مناسب در زمان بارداری:

تغذیه مناسب در دوران بارداری و مقدار کافی آن برای رشد و نمو نوزاد بسیار مهم است. شما باید حدود 300 کالری بیشتر در روز (در صورت حمل دوقلو) 600 کالری بیشتر در مقایسه با قبل از بارداری مصرف کنید.
اگرچه حالت تهوع و استفراغ در چند ماه اول بارداری می تواند این مشکل را ایجاد کند ، سعی کنید رژیم متعادل داشته باشید و ویتامین های دوران بارداری را مصرف کنید. در اینجا چند توصیه برای حفظ سلامتی شما و نوزاد وجود دارد.
غذاهای متنوع بخورید تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید. وعده های روزانه توصیه شده شامل 6-11 وعده نان و غلات ، دو تا چهار وعده میوه ، چهار وعده سبزیجات ، چهار وعده لبنیات و سه وعده منابع پروتئینی (گوشت ، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ یا آجیل) .چربی ها و شیرینی ها را کم مصرف کنید.
غذاهای سرشار از فیبر غنی شده مانند نان های غلات کامل ، غلات ، حبوبات ، ماکارونی و برنج و همچنین میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید. اگرچه بهتر است فیبر خود را از غذاها دریافت کنید ، اما مصرف مکمل فیبر می تواند به شما در دریافت مقدار لازم کمک کند. به عنوان مثال می توان به psyllium و methylcellulose اشاره کرد. قبل از شروع هرگونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.
اگر مکمل فیبر مصرف می کنید ، مقدار مصرف را به آرامی افزایش دهید. این می تواند از گاز و گرفتگی جلوگیری کند. هنگام افزایش مصرف فیبر ، نوشیدن مایعات کافی نیز بسیار مهم است.
پروتئین تولید خون را افزایش می دهد ، به ویژه وقتی آهن دارد که بدن شما به راحتی جذب می کند ، مانند گوشت قرمز ، مرغ و صدف. حجم خون شما در دوران بارداری افزایش می یابد تا خون کودک شما نیز تامین شود. پروتئین های سالم که چربی زیادی ندارند مانند گوشت بدون چربی ، ماهی ، طیور ، توفو و سایر محصولات سویا ، لوبیا ، آجیل و سفیده تخم مرغ را انتخاب کنید.
شما و نوزادان خود برای سالم ماندن به مقداری چربی نیاز دارید. فقط به یاد داشته باشید که نوع سالم و غیر اشباع مانند روغن های گیاهی ، روغن زیتون و آجیل را انتخاب کنید.
اطمینان حاصل کنید که در دوران بارداری از ویتامین ها و مواد معدنی کافی در رژیم غذایی روزانه خود استفاده می کنید. شما باید یک مکمل ویتامین قبل از تولد مصرف کنید تا مطمئن شوید که روزانه به طور مداوم ویتامین ها و مواد معدنی کافی دریافت می کنید. پزشک شما می تواند یک مارک بدون نسخه را توصیه کند یا ویتامین پیش از تولد را برای شما تجویز کند.
  عوارض بارداری:

عوارض بارداری:

  عوارض بارداری:

زنان باردار ممکن است با رشد جنین عوارض و علائم خاصی را تجربه کنند. کم خونی ، عفونت ادراری و تغییرات خلقی ممکن است رخ دهد. مادر باردار ممکن است فشار خون بالا (پره اکلامپسی) را تجربه کند ، که خطر زایمان زودرس و سایر خطرات احتمالی را برای نوزاد افزایش می دهد.
تهوع شدید صبحگاهی یا هایپرمزیس گراویداروم باعث تهوع و استفراغ مداوم می شود ، به ویژه در 12 هفته اول بارداری. این ممکن است منجر به علائم کاهش وزن و کم آبی در سه ماهه اول شود ، که نیاز به مایعات IV و داروهای ضد سرفه دارد.
زنان باردار باید از احتمال ابتلا به دیابت بارداری آگاه باشند. این باعث علائمی مانند تشنگی زیاد و گرسنگی ، تکرر ادرار و خستگی می شود. چاقی و افزایش وزن بیش از حد امکان پذیر است ، به ویژه با پیشرفت حاملگی. قرار است زنان در دوران بارداری وزن خود را افزایش دهند ، اما افزایش وزن بیش از حد ممکن است با علائمی همراه باشد که مادر و نوزاد را در معرض خطر قرار می دهد. از پزشک خود بپرسید که چقدر باید در دوران بارداری وزن اضافه کنید.

عوارض شایع بارداری:

 • سردرد
 • تهوع
 • تکرر ادرار
 • یبوست بارداری
 • گرفتگی ماهیچه‌های پا
 • نفخ شکم، سوزش سر دل یا سوءهاضمه
 • اختلالات خواب در بارداری
 • ویار
 • کمردرد بارداری
 • احساس خستگی
 • تغییرات بافت و سطح پستان‌ها
 • هموروئید یا بواسیر و خونریزی مقعد
 • واریس
 • تنگی نفس
 • تغییرات پوستی
 • خارش‌ پوست
 • کشیدگی و ترک‌ پوست
 • ترشح زیاد بزاق
 • خونریزی از بینی یا خون‌دماغ شدن
 • ورم مچ پا و پاها
 • تغییرات بینایی
 • ترشحات واژینال
مصرف داروها در دوران بارداری:

مصرف داروها در دوران بارداری:

خواندن این مطلب!  کمبود هورمون رشد در نوزادان؛تکنیک ها و راه های درمان

مصرف داروها در دوران بارداری:

در دوران بارداری اصولاً به جزء برخی ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی، تجویز سایر داروها باید با احتیاط صورت گیرد، زیرا خطر سقط جنین یا ایجاد ناهنجاری‌های مادرزادی جنین وجود دارد. داروهای خطرناک در دوران بارداری به شرح زیر است:
 • استامینوفن
 • آسیکلوویر
 • داروهای ضدتهوع مثل اندانسترون و متوکلوپرامید
 • آسپارتام
 • آسپرین با دوز پایین
 • آرام‌بخشهای ملایم مثل مپروبامات، کلردیازپوکساید و فلوکسیتین
 • پنی‌سیلین، سفالکسین، اریترومایسین و چند آنتی‌بیوتیک دیگر
 • زایوودین
 • قرص‌های ضدبارداری
 • ایبوپروفن (بروفن) به جزء در سه‌ماههٔ آخر بارداری
 • برخی داروهای ضدفشار خون مانند متیل دوپا
 • داروهای ضدافسردگی
 • آکوتان(ایزوترتینوئین)
چه کسانی نباید در دوران بارداری ورزش کنند؟
در صورت داشتن مشکل پزشکی مانند آسم ، بیماری قلبی یا دیابت ، ورزش توصیه نمی شود. در صورت داشتن شرایط مرتبط با بارداری ، ورزش ممکن است مضر باشد:
 • خونریزی یا لکه بینی
 • پایین بودن جفت
 • تهدید یا سقط مکرر
 • زایمان زودرس قبلی یا سابقه زایمان زودرس
 • دهانه رحم ضعیف
قبل از شروع برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. آنها همچنین می توانند دستورالعمل های ورزشی شخصی را بر اساس سابقه پزشکی شما به شما ارائه دهند.
خونریزی و اختلالات لخته شدن: اختلالات خونریزی و لخته شدن می تواند مشکلات جدی در دوران بارداری از جمله سقط جنین ایجاد کند. اگر خونریزی یا اختلال لخته شدن دارید ، با پزشک خود مشورت کنید.
ایمنی در برابر بلایای طبیعی برای والدین جدید و والدین جدید: نکات کلی را برای آمادگی قبل از وقوع بلایا بیاموزید و در صورت وقوع فاجعه چه کاری انجام دهید تا به شما و خانواده شما در سلامت و سلامت کمک کند.
سفر: اگر قصد سفر به داخل یا خارج از کشور را دارید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. مسافرت ممکن است مشکلاتی را در دوران بارداری ایجاد کند. همچنین ، از کیفیت مراقبت های پزشکی در مقصد و هنگام حمل و نقل دریایی مطلع شوید.
خشونت و بارداری: خشونت می تواند منجر به آسیب و مرگ زنان در هر مرحله از زندگی ، از جمله در دوران بارداری شود. درباره خشونت علیه زنان بیشتر بیاموزید و از کجا می توانید کمک بگیرید.

 مسمومیت بارداری:

یکی از مواردی که امروزه از خطرات دوران بارداری و زایمان کاسته، بالارفتن سطح آگاهی عمومی و پیشرفت‌های علمی است. طی سال‌های اخیر مادران با آگاهی از تمامی مشکلات و عوارض احتمالی بارداری، اقدام به فرزندآوری می‌کنند و در طول این دوران نیز نسبت به همه موارد مهم دقت لازم را به‌خرج می‌دهند. اما یکی از معضلات این آگاهی، شاید افزایش استرس و نگرانی مادران باشد.

زمان تعیین جنسیت جنین:

زمان تعیین جنسیت جنین:

جنسیت جنین از زمان لقاح تخمک با اسپرم تعیین می شود، زیرا کروموزوم های جنسی مسئول تعیین جنسیت می باشند و اگر تخم حاصل از لقاح به صورت 46XX باشد جنین دختر و اگر 46XY باشد جنس جنین پسر است.
روش های متفاوتی وجود دارد که با آن می توان به جنسیت جنین پی برد. در اوایل بارداری می توان از آزمایش خون استفاده کرد. رایج ترین و در دسترس ترین روش علمی تعیین جنسیت سونوگرافی می باشد که با توجه به این تکنولوژی و مشاهده آلت جنین می توان جنسیت را تشخیص داد.
آلت جنین از هفته ۱۱ بارداری تشکیل می شود و بنابراین از این زمان می توان با کمک سونوگرافی به جنسیت جنین پی برد. لازم به ذکر است که هر چه سن بارداری بیشتر باشد و پزشک مهارت بالاتری داشته باشد دقت تعیین جنسیت نیز بالاتر می رود. در کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی دکتر صدری تشخیص جنسیت جنین از هفته ۱۱ بارداری قابل انجام می باشد که دقت تعیین جنسیت تا ۱۲ هفتگی ۹۰ درصد، ۱۲-۱۴ هفتگی ۹۹ درصد و بعد از ۱۴ هفتگی ۱۰۰ درصد می باشد.

زیبایی و تناسب اندام :

آگاهی از ورزش‌های مناسب دوران بارداری و حفظ تناسب اندام نیز به صورت مستقیم در سلامت شما تأثیرگذار است. انجام پیوسته و متعادل ورزش‌های دوران بارداری، شناخت تمرینات ورزشی برای کاهش درد و آگاهی از تأثیر تقویت ماهیچه‌های شکم، عضلات کمر و ماهیچه‌ها و عضلات لگن می‌تواند در وضعیت جسمی و روحی شما هنگام زایمان و پس از آن تأثیر بسزایی داشته باشد. البته نباید فراموش کنید که توجه به ممنوعیت‌های ورزشی دوران بارداری نیز برای حفظ سلامت شما و کودکتان ضروری است.

وضعیت شغلی در دوران بارداری:

مسائل مربوط به کار کردن در دوران بارداری دغدغه بسیاری از زنان شاغل است. طی این دوران، شغل و بعد اجتماعی زندگی زنان با تغییراتی همراه خواهد بود. این تغییرات به دنبال مشکلات جسمی و روحی این دوره می‌تواند باعث خستگی و حساس شدن مادر شاغل یا به وجود آمدن دشواری‌هایی در محیط کار شود.
توجه به سلامت بدن و مدیریت سختی‌های محیط کار به شما کمک می‌کند تا حس بهتری نسبت به شغلتان داشته باشید. همچنین با آگاهی از اثر موارد خطرساز محیط کار و قوانین کاری دوران بارداری مثل مرخصی زایمان به سلامت خود و فرزند آینده‌تان بیشتر اهمیت دهید.

رابطهٔ جنسی در دوران بارداری:

رابطۀ جنسی در دوران بارداری می‌تواند علاوه بر حفظ سلامت مادر و جنین، نیازهای عاطفی و جنسی زوج‌ها را نیز تأمین کند. در دوران بارداری، زندگی جنسی شما ممکن است تغییر ‌کند ولی با افزایش اطلاعات در ارتباط با رابطۀ جنسی دوران بارداری، موارد منع رابطۀ جنسی و آشنایی با بخشی از تغییرات زندگی جنسی مردان پس از پدر شدن، نگرانی‌های شما در این مورد کاهش خواهد یافت.
بیشتر خانم‌ها می‌توانند فعالیت‌های روزمرۀ سابق خود را در این دوران ادامه دهند، ولی ایجاد تغییراتی جزئی در شیوه زندگی نیز لازم است

نوشیدن الکل:

زنان باردار باید از نوشیدن الکل خودداری کنند. نوشیدن الکل در حین بارداری می‌تواند موجب بروز انواع اختلالات در جنین شود. الکل بسیار راحت از جفت رد شده و روی جنین از نظر فیزیکی و مغزی تأثیر می‌گذارد. نوشیدن الکل باعث ایجاد سندروم جنین الکلی می‌شود که اختلالات عصبی-رفتاری را به دنبال خواهد داشت. نوشیدن الکل به‌طور کلی در دوران بارداری از نظر پزشکان ممنوع است.
بروز این اختلالات باعث مشکلات زیر می‌شود:

بروز این اختلالات باعث مشکلات زیر می‌شود:

بروز این اختلالات باعث مشکلات زیر می‌شود:

 • ناهنجاری‌های جسمی
 • ناتوانی ذهنی
 • مشکلات رفتاری
 • تشنج
 • رشد ناقص جنین
 • کارهای ممنوعه در دوران بارداری

سیگار کشیدن از مهم‌ترین کارهای ممنوعه در دوران بارداری:

یکی از کارهای ممنوعه در دوران بارداری کشیدن سیگار است. استعمال سیگار در دوران بارداری هم برای مادر و هم برای نوزاد بسیار مضر است. گذشته از افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان ریه، استعمال سیگار در دوران بارداری می‌تواند مشکلات زیر را در دوران بارداری و بعد از آن ایجاد کند:
 • زایمان زودرس
 • ناهنجاری‌های مادرزادی مانند شکاف کام یا لب (لب شکری)
 • سقط جنین
 • مسائل مربوط به جفت
خانم‌های باردار باید به محض اطلاع از بارداری کشیدن سیگار را متوقف کنند. همچنین در معرض دود سیگار دیگران نیز قرار نگیرند. این موارد ممکن است از زایمان طبیعی که یکی از بهترین انواع زایمان است جلوگیری کند. بیمارستان و زایشگاه مریم کرج یکی از بهترین مراکز برای زایمان طبیعی است.

استفاده از مواد مخدر:

استفاده از مواد مخدر همیشه برای شخص مصرف‌کننده خطرناک بوده، ولی در دوران بارداری شدیداً مضرتر است و از جمله کارهای ممنوعه در دوران بارداری به شمار می‌رود.
استفاده از مواد مخدر یا سوءاستفاده از برخی داروهای بدون نسخه، می‌تواند جنین را دچار NAS کند. سر نوزادی که دارای NAS است، کوچکتر از بقیه نوزادان سالم است و این نقص عموماً با گریه‌های زیاد و هیجانی، رعشه در خواب و همچنین عدم تغذیه مناسب مشخص می‌شود.
علاوه بر این، استفاده از مواد مخدر می‌تواند خطر زایمان‌ زودرس، کاهش توانایی بارداری و ناهنجاری‌های مادرزادی را به دنبال داشته باشد.

کارهای ممنوعه در دوران بارداری:

مصرف خودسرانۀ داروهای خاص
زنان باردار بهتر است که از مصرف گیاهان دارویی و برخی داروهای بی‌نسخه یا بدون تجویز پزشک معالج خود، خودداری کنند؛ زیرا می‌تواند بسیار برای جنین آسیب‌زا باشد. پزشکان توصیه می‌کنند زنان در هنگام بارداری از مصرف داروهای زیر اجتناب کنند:
 • ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی
 • داروهای گیاهی
 • برخی از داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا در سه ماهۀ اول بارداری
 • برخی از داروهای آکنه
 • ورزش‌های با فعالیت بدنی شدید
 • به توصیۀ پزشکان، زنان باردار تا حد امکان از ورزش‌های با فعالیت بدنی شدید مانند فوتبال یا بوکس اجتناب کنند.
ورزش‌هایی که با فعالیت بدنی شدید همراه هستند، خطر جدایی زودهنگام جفت از دیواره رحم را افزایش می‌دهد. جدایی جفت وضعیتی بحرانی‌ست که می‌تواند باعث زایمان زودرس، یا سقط جنین شود. زنان باردار نیز بیشتر مستعد آسیب هستند؛ زیرا تغییرات هورمونی در بدن آنها باعث شل‌تر شدن عضلات می‌شود.
پس از سه ماهۀ اول، زنان باردار باید از هرگونه فعالیتی که خطر سقوط را به همراه دارد، خودداری کنند. این ورزش‌ها شامل اسکی، اسکیت روی یخ و صخره‌نوردی است. می‌توانید به سراغ ورزش‌های سبک‌تری مانند پیاده روی، شنا و اسکوات بروید.

بلند کردن اجسام سنگین:

زنان باردار باید از بلند کردن اجسام سنگین جداً خودداری کنند. بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند خطرات زیر را به دنبال داشته باشد
 • کشیده شدن عضلات
 • فتق
 • وزن کم نوزاد هنگام تولد
 • زایمان زودرس
 • سقط جنین

خوردن برخی غذاهای خاص:

خواندن این مطلب!  چگونه کودک خوش غذا داشته باشیم

خوردن برخی غذاهای خاص:

خانم‌های باردار باید از خوردن برخی مواد غذایی خاص که احتمال آسیب رساندن به جفت و جنین دارد، اجتناب کنند. شاید خوردن این غذاها هیچ مشکلی هم ایجاد نکنند، اما به دلیل احتمال بالای آلودگی، برای جفت و جنین خطرآفرین بوده که ممکن است موجب مسمومیت و حتی مرگ جنین شود. خوراکی‌های ممنوعه شامل موارد زیر است:

آب تصفیه نشده:

آب تصفیه یا استرلیزه نشده، ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشد. این باکتری می‌تواند از جفت عبور کند و برای جنین کشنده باشد.

لبنیات محلی:

برخی پنیرها و شیرهای محلی پاستوریزه نشده و غیرمطمئن برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیست.

ماهی‌های حاوی جیوه (ماهی‌های اقیانوسی):

کوسه‌ماهی، اره‌ماهی، نیزه‌ماهی از جمله ماهی‌های حاوی مقادیر زیادی جیوه هستند. قرار گرفتن جنین در معرض جیوه ممکن است باعث آسیب مغزی یا مشکلات شنوایی و بینایی شود. پس به توصیۀ پزشکان خوردن ماهی‌های دارای جیوه در طول بارداری ممنوع است.

گوشت، ماهی، تخم‌مرغ خام یا دودی:

گوشت خام، صدف و ماهی خام مانند سوشی، می‌توانند حاوی باکتری سالمونلا یا توکسوپلاسموز باشند. زنان باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌ها هستند. بیماری ناشی از گوشت و ماهی خام باعث کم آبی شدید، تب و سپسیس داخل رحمی می‌شود که حتی یک عفونت خونی نیز می‌تواند برای جنین کشنده باشد. زنان باردار باید از هرگونه غذای حاوی تخم‌مرغ خام مانند خمیر شیرینی پخته نشده یا حتی سس سالاد سزار خودداری کنند.

عدم مصرف بیش از حد کافئین:

یکی از کارهای ممنوعه در دوران بارداری استفادۀ بیش از حد از کافئین است. بهتر است مصرف کافئین محدود به ۲۰۰ میلی‌گرم (یک لیوان) در روز باشد. برخی از متخصصان معتقدند مقادیر بیش از این می‌تواند برای جنین مضر باشد و موجب زایمان زودرس و همچنین وزن کم نوزاد هنگام تولد شود.
قهوه موجب افزایش متابولیسم بدن می‌شود اما برای جنین مناسب نیست؛ زیرا متابولیسم جنین تازه در حال شکل‌گیری است. به خاطر داشته باشید که کافئین تنها در قهوه یافت نمی‌شود، بلکه در شکلات، سودا یا حتی بسیاری از داروهای بی‌نسخه نیز وجود دارد.

روابط جنسی حین بارداری:

یکی از مسائلی که معمولا زوجین در موردش نگران هستند، روابط جنسی حین بارداری است. در یک بارداری معمول و نرمال رابطه جنسی لزومی ندارد که قطع شود اما دوران بارداری متفاوت است. در صورتی که پزشک شما دخول را برای شما قدغن کرده باشد، سایر تماس‌های جنسی با رعایت نکات ایمنی و برقراری روابط فیزیکی و معاشقه می‌تواند جبران کننده دیگر بخش‌های رابطه باشد

آیا مسافرت در دوران بارداری منعی دارد؟

مسافرت در بارداری با هواپیما
به طور کلی مسافرت با هواپیما تا 36 هفته اول بارداری مجاز است و پس از آن به مادر اجازه سفر با هواپیما داده نمی شود.
در دوران مجاز که در حال سفر با هواپیما هستید، هر یک الی دو ساعت از جای خود بلند شده و راه بروید.
مسافرت ما ماشین در دوران بارداری
اگر دردوران بارداری تمایل دارید با ماشین به سفر بروید، توصیه می شود حتما درهر یک الی دو ساعت از ماشین پیاده شده و قدمی بزنید.
علت منع مسافرت در دوران بارداری چیست؟
تنها منع مسافرت در دوران بارداری، خطر زایمان زودرس است و در باقی موارد با رعایت نکات ایمنی و توصیه هایی که متخصص زنان به مادر کرده است تا دوره مجاز، منعی وجود ندارد.
سخن نهایی:
مراقبت از مادر در واقع مراقبت از دو انسان است.عوامل زیادی می توانند بر بارداری تأثیر بگذارند،پس بهتر است این دوره را با مراقبت‌های ویژه سپری کنیم تا زندگی سالمی را برای خود و کودکمان رقم بزنیم.روزهای پس از بارداری می­تواند جزو شیرین‌­ترین روزهای زندگی یک مادر باشد اما نیاز است تا مراقبت­های حین بارداری نیز جدی گرفته شود.

13 نظر در “اقدامات لازم در حین بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *