بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

سقط جنین و علل های سقط جنین همراه خطرات آن

سقط جنین و علل های سقط جنین همراه با تجویز و خطرات آن

مقدمه:

سقط جنین همواره دربرگیرنده چالش‌هایی در حوزه‌های اخلاقی، حقوقی، دینی، فلسفی و بهداشت باروری بوده است.اغلب کشورها در برهه‌ها ی مختلف زمانی برخوردهای متفاوتی با موضوع سقط جنین داشته اند.
امروزه سقط جنین یکی از مباحث مهم حوزه پزشکی ایران است. تحولات اجتماعی و افزایش سطح سواد سلامت و آگاهی و مشارکت زنان در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی منجر به ناسازگاری جنبه‌های نظری و عملی در این حوزه‌ها شده است و زنان در مواقعی، بدون توجه به احکام شرعی و قوانین کیفری اقدام به سقط جنین می‌کنند.
سقط جنین چیست؟

سقط جنین چیست؟

سقط جنین چیست؟

سقط جنین (به انگلیسی: Abortion) به معنی از دست رفتن محصول حاملگی (جنین یا رویان) قبل از هفته ۲۰ بارداری است
سقط جنین عبارت است از پایان حاملگی با برداشتن یا بیرون راندن جنین یا رویان. سقط جنین که بدون مداخله رخ دهد به عنوان سقط جنین یا “سقط خود به خودی” شناخته می شود و تقریباً در 30 تا 40 درصد از حاملگی ها رخ می دهد. هنگامی که اقدامات عمدی برای پایان دادن به حاملگی انجام می شود ، به آن سقط القایی یا در موارد نادرتر “سقط القایی” گفته می شود. واژه سقط جنین اصلاح نشده به طور کلی به سقط القایی اشاره دارد.
چه عواملی خطر سقط جنین را افزایش می دهند؟

چه عواملی خطر سقط جنین را افزایش می دهند؟

چه عواملی خطر سقط جنین را افزایش می دهند؟

 • افزایش تعداد بارداری ‌های یک زن؛
 • افزایش سن مادر؛
 • افزایش سن پدر؛
 • حاملگی مجدد با فاصله 3 ماه بعد از تولد یک نوزاد زنده؛
 • داشتن سابقه‌ سقط یا مرده ‌زایی در حاملگی‌های قبلی؛
 • داشتن سابقه‌ تولد نوزاد مبتلا به نقایص جنینی.
در صورت انجام صحیح ، سقط جنین یکی از ایمن ترین روش ها در پزشکی است اما سقط جنین غیر ایمن عامل اصلی مرگ مادران است ، به ویژه در کشورهای در حال توسغه
علائم سقط جنین:

علائم سقط جنین:

علائم سقط جنین:

از جمله علائم سقط جنین می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • لکه بینی؛
 • خونریزی در بارداری؛
 • ترشح بافت یا مایعات از واژن؛
 • انقباضات شکمی؛
 • درد شدید شکمی؛
 • کمر درد.
در صورت مشاهده هر یک از علائم سقط جنین به خصوص لکه بینی و خونریزی در بارداری، ضروری است تا هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.
توسعه سه مورد از هر 10 بارداری به سقط القایی ختم می شود. تقریباً نیمی از سقط جنین ها ناامن هستند و تقریباً همه این سقط های غیر ایمن در کشورهای در حال توسعه انجام می شود.
سالانه تقریباً 205 میلیون حاملگی در سراسر جهان اتفاق می افتد. بیش از یک سوم ناخواسته و حدود یک پنجم سقط ناشی از آن است. بیشتر سقط جنین ناشی از حاملگی های ناخواسته است. در انگلستان 1 تا 2 درصد سقط ها به دلیل مشکلات ژنتیکی در جنین انجام می شود.
حاملگی را می توان عمداً از چند طریق قطع کرد. نحوه انتخاب اغلب به سن حاملگی جنین یا جنین بستگی دارد که با پیشرفت حاملگی اندازه آن افزایش می یابد. روشهای خاصی نیز ممکن است به دلیل قانونی بودن ، در دسترس بودن منطقه ای و ترجیحات شخصی پزشک یا زن انتخاب شوند.
سالانه حدود 56 میلیون سقط جنین در جهان انجام می شود ،  که حدود 45 درصد آنها به طور ایمن انجام می شود. میزان سقط جنین بین سالهای 2003 تا 2008 اندکی تغییر کرد ، قبل از آن با افزایش دسترسی به تنظیم خانواده و کنترل بارداری ، حداقل برای دو دهه کاهش یافت. از سال 2018 ، 37 درصد از زنان جهان بدون محدودیت از نظر دلیل به سقط جنین قانونی دسترسی داشتند.
56کشورهایی که اجازه سقط جنین را می دهند محدودیت های متفاوتی در زمان مجاز بودن سقط جنین در دوران بارداری دارند. نرخ سقط جنین بین کشورهایی که سقط جنین را ممنوع می کنند و کشورهایی که اجازه آن را می دهند مشابه است.
تاریخچه سقط جنین:

تاریخچه سقط جنین:

خواندن این مطلب!  دیزاین داخلی اتاق خواب دخترانه با تم شخصیت های کارتونی

تاریخچه سقط جنین:

از نظر تاریخی ، سقط جنین با استفاده از داروهای گیاهی ، ابزارهای تیز ، ماساژ قوی یا سایر روشهای سنتی انجام شده است. قوانین سقط جنین و دیدگاه های فرهنگی یا مذهبی درباره سقط جنین در سراسر جهان متفاوت است. در برخی مناطق ، سقط جنین فقط در موارد خاصی مانند تجاوز جنسی ، نقص جنین ، فقر ، خطر برای سلامتی زن یا محارم قانونی است.
در مورد مسائل اخلاقی ، اخلاقی و قانونی سقط جنین بحث وجود دارد. کسانی که با سقط جنین مخالف هستند اغلب استدلال می کنند که جنین یا جنین فردی است که حق زندگی دارد و ممکن است سقط جنین را با قتل مقایسه کنند.
کسانی که از قانونی بودن سقط جنین حمایت می کنند اغلب معتقدند که این بخشی از حق زن است که درباره بدن خود تصمیم گیری کند. برخی دیگر سقط جنین قانونی و در دسترس را به عنوان یک اقدام بهداشت عمومی ترجیح می دهند.
دلایل تهیه سقط جنین ناشی از درمان معمولاً به صورت درمانی یا انتخابی است. هنگامی که سقط جنین برای نجات جان زن باردار انجام می شود ، سقط درمانی نامیده می شود. جلوگیری از آسیب رساندن به سلامت جسمی یا روحی زن ؛ ختم حاملگی در مواردی که نشان می دهد شانس مرگ و میر یا بیماری در کودک به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
یا به طور انتخابی تعداد جنین ها را کاهش دهید تا خطرات سلامتی مرتبط با حاملگی چند قلویی کاهش یابد. سقط جنین به عنوان سقط انتخابی یا داوطلبانه نامیده می شود که به درخواست زن به دلایل غیر پزشکی انجام شود.
گاهی اوقات سردرگمی در مورد اصطلاح “انتخابی” بوجود می آید زیرا “جراحی انتخابی” عموماً به تمام جراحی های برنامه ریزی شده ، چه از نظر پزشکی ضروری باشد چه نباشد ، اطلاق می شود.
متداول ترین روش جراحی شامل اتساع دهانه رحم و استفاده از دستگاه ساکشن است. می توان بلافاصله پس از سقط از روش های پیشگیری از بارداری مانند قرص یا دستگاه های داخل رحمی استفاده کرد. هنگامی که به طور قانونی و ایمن بر روی زنی که مایل به انجام آن است انجام شود ، سقط جنین های القایی خطر مشکلات روحی و جسمی طولانی مدت را افزایش نمی دهد.
در مقابل ، سقط جنین های غیر ایمن (آنهایی که توسط افراد غیر ماهر ، با تجهیزات خطرناک یا در مراکز غیربهداشتی انجام می شود) باعث 47000 مرگ و سالانه 5 میلیون بستری در بیمارستان می شود. سازمان بهداشت جهانی اعلام می کند که “دسترسی به مراقبت های قانونی ، ایمن و جامع سقط ، از جمله مراقبت های بعد از سقط ، برای دستیابی به بالاترین سطح ممکن از سلامت جنسی و باروری ضروری است”.
موارد تجویز سقط جنین توسط پزشک در قوانین جاری (فعلی):

موارد تجویز سقط جنین توسط پزشک در قوانین جاری (فعلی):

خواندن این مطلب!  آشنایی با علائم اوتیسم کودکان به همراه نکات و راهنمایی برای والدین درگیر فرزند اوتیسم

موارد تجویز سقط جنین توسط پزشک در قوانین جاری (فعلی):

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، سقط جنین بر اساس ماده واحده زیر جایز است:
«سقط‌درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تأیید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که پس از ولادت به علت عقب‌افتادگی یا ناقص‌الخلقه بودن موجب حرج مادر است یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توأم باشد، قبل از ولوج (دمیده شدن) روح (چهار ماه) با رضایت زن مجاز است و مجازات و مسئولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود».
بنابراین بر اساس این قانون، سقط جنین در موارد غیر از آنچه در این قانون آمده طبق قانون مجازات اسلامی جرم است و خلاف شرع محسوب می‌شود.

اثرات روحی و روانی سقط جنین:

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند سقط جنین با آسیب به سلامت جسم و روان مرتبط است. در مورد بعضی از خانم‌ها، این هیجانات منفی می‌توانند بسیار قوی باشند و ممکن است در عرض چند روز یا بعد از چند سال رخ بدهند. این واکنش روحی و روانی، نوعی اختلال استرس پس از ضایعه است که احتمالا علائم زیر را دارد:
 • اختلالات خوردن
 • مشکلاتی در رابطه زناشویی و خانوادگی
 • احساس گناه
 • افسردگی
 •  یادآوری صحنه‌های سقط جنین
 • افکار خودکشی
 •  رو آوردن به مواد مخدر و الکل
 • عوارض بلندمدت سقط جنین

روشهای غیر ایمن سقط جنین:

روشهای غیر ایمن سقط جنین:

تنها 30 تا 50 درصد از بارداری ها در سه ماهه اول بارداری پیشرفت می کنند. اکثریت قریب به اتفاق آنهایی که پیشرفت نمی کنند ، قبل از آگاهی زن از لقاح از بین می روند ، و بسیاری از حاملگی ها قبل از تشخیص پزشک جنین از بین می روند. بسته به سن و سلامت زن باردار ، بین 15 تا 30 درصد از حاملگی های شناخته شده با سقط ظاهری بالینی خاتمه می یابد. 80 درصد از این سقطهای خودجوش در سه ماهه اول اتفاق می افتد.
سقط جنین زمانی ایمن است که با روشی که توسط WHO توصیه شده و مناسب مدت بارداری است انجام شود و زمانی که فرد سقط جنین مهارت های لازم را دارد. چنین سقط هایی را می توان با استفاده از قرص (سقط پزشکی) یا یک روش ساده سرپایی انجام داد.
هنگامی که زنان با بارداری ناخواسته به سقط جنین ایمن دسترسی ندارند ، اغلب به سقط ناامن متوسل می شوند. هنگامی که سقط جنین یا توسط فردی فاقد مهارتهای لازم یا در محیطی که با حداقل استانداردهای پزشکی مطابقت ندارد یا هر دو انجام می شود ، خطرناک نیست. ویژگی های سقط جنین ناامن شرایط نامناسب قبل ، حین یا بعد از سقط جنین را لمس می کند.
سقط جنین ناامن می تواند منجر به خطرات فوری سلامتی-از جمله مرگ-و همچنین عوارض طولانی مدت شود ، که بر سلامت جسمی و روانی و رفاه زنان در طول زندگی تأثیر می گذارد. همچنین دارای پیامدهای مالی برای زنان و جوامع است.
ممکن است شامل قرار دادن یک شی یا ماده (ریشه ، شاخه ، یا سوند یا معجون سنتی) در رحم باشد. اتساع و کورتاژ به اشتباه توسط ارائه دهنده غیر ماهر انجام می شود. بلع مواد مضر ؛ و اعمال نیروی خارجی.
موارد تجویز سقط جنین:

موارد تجویز سقط جنین:

خواندن این مطلب!  بهترین روش از پوشک گرفتن کودک در روز و شب

موارد تجویز سقط جنین:

اگرچه در اغلب نظام‌های حقوقی اقدام به سقط ‌جنین عملی ممنوع شمرده می‌شود، لکن با در نظر گرفتن مبانی نظری که قوانین هر کشور از آن‌ها نشأت می‌گیرد و ضرورت‌های اجتماعی موجود به موجب مقررات، مواردی نیز در نظر گرفته می‌شود که در صورت وجود شرایط خاص، عمل سقط‌ جنین توسط پزشک مجاز است. در چنین حالاتی انجام عمل سقط‌ جنین توسط پزشک بایستی با تشریفات خاص صورت گیرد.
صاحب‌نظران در تعیین موارد تجویز سقط‌ جنین طبی از انگیزه‌های خاصی پیروی می‌کنند که بعضی از آن‌ها عبارتند از:
 1. حفظ حیات مادر هنگامی که خارج نکردن جنین از رحم وی یا وضع حمل، آن را به خطر بیندازد.
 2. جلوگیری از تولد نوزاد ناقص‌الخلقه و معلول که دارای صدمات بدنی قابل تشخیص در رحم مادر بوده و تولد آن پیامدهای اجتماعی فراوان و همچنین نیازمند صرف هزینه‌های هنگفت برای نگهداری است.
 3. پیشگیری از ضررهای معنوی و حفظ آبرو که در پی آشکار شدن علائم حاملگی یا تولد نوزاد ناشی از تجاوز جنسی و زنا برای زنان و دختران حامله ایجاد خواهد شد.

سخن نهایی:

در این مطلب  آموختیم که در صورت انجام صحیح ، سقط جنین یکی از ایمن ترین روش ها در پزشکی است اما سقط جنین غیر ایمن عامل اصلی مرگ مادران است.
همچنین با علایم  و روش های  ایمن و غیر ایمن سقط جنین  و اثرات روحی و روانی سقط جنین بر مادران و مشکلات پس از سقط آشنا شدید.

1 نظر در “سقط جنین و علل های سقط جنین همراه خطرات آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *