بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

افزایش وزن در بارداری و راه های کنترل افزایش وزن بارداری

افزایش وزن در دوران بارداری

مقدمه:

افزایش وزن در بارداری کاملا طبیعی است و برای رشد کودک لازم است. اما اضافه وزن مجاز در بارداری چه قدر است و چطور می‌توان از روی افزایش وزن بارداری، سلامت مادر و کودک را سنجید؟ در این مطلب به اهمیت اضافه وزن در دوران بارداری ، از تقویت رشد جنین گرفته تا ارائه­ راهکارهایی برای کاهش وزن بعد از زایمان، می­‌پردازیم.

اضافه وزن چیست؟

اضافه وزن به معنای داشتن چربی اضافی در بدن است. برای اینکه مشخص شود اضافه وزن دارید یا خیر، اندازه‌گیری براساس قد و وزن شما صورت می‌‌گیرد که به اصطلاح به آن شاخص توده‌ی بدن (BMI) گفته می‌شود.

برای محاسبه BMI می‌توانید از این فرمول استفاده کنید:

۲^قد (بر حسب متر) / وزن (برحسب کیلوگرم) = BMI
افزایش وزن در دوران بارداری توصیه می شود

افزایش وزن در دوران بارداری توصیه می شود

افزایش وزن در دوران بارداری توصیه می شود:

بارداری می تواند منجر به تغییرات قابل توجهی در بدن زنان و کارهای روزمره شود. یکی از آنها افزایش وزن بدن برای اطمینان از مواد مغذی کافی برای رشد جنین و ذخیره مواد مغذی کافی در آماده سازی برای شیردهی است. در حالی که افزایش وزن در دوران بارداری طبیعی و ضروری است ، مطالعات نشان داده است که محدوده خاصی از افزایش وزن با توجه به شاخص توده بدنی (BMI) خاص ، نتایج مثبت بیشتری را برای جنین و مادر به دنبال دارد.
به طور کلی ، توصیه می شود که زنان باردار در طول 3 ماه اول بارداری فقط 1 تا 4 کیلوگرم وزن اضافه کنند و در هفته باقیمانده از بارداری 1 پوند در هفته. می توان با مصرف 300 پوند اضافی در روز به 1 پوند در هفته دست یافت ، 2 که تقریباً معادل خوردن یک ساندویچ اضافی به اضافه یک لیوان شیر یا یک سیب زمینی پخته به اضافه 2 اونس گوشت به علاوه یک سیب است.
شما مجازید در طول بارداری چند کیلو وزن اضافه کنید؟
در اینکه چقدر باید در طول بارداری وزن اضافه کنید، هم وزن و BMI شما قبل از بارداری، هم سلامت خود و جنین‌تان نقش دارند. از دکترتان درباره‌‌ی اینکه چه میزان مجازید وزن اضافه کنید، سؤال کنید و در طول بارداری آن را حفظ و مدیریت کنید.
برای شروع، به این راه‌کارهای عمومی درباره‌ی چاقی و اضافه‌کردن وزن در طول بارداری توجه کنید:
تک بچه: اگر اضافه وزن دارید و یک قلو باردارید، وزن ایده آل برای اضافه کردن بین ۵ تا ۹ کیلوگرم است.
چند قلو: اگر اضافه وزن دارید و دوقلو یا چندقلو باردارید، وزن ایده آل برای اضافه‌کردن بین ۱۱ تا ۱۹ کیلوگرم است.
افزایش وزن در دوران بارداری:

افزایش وزن در دوران بارداری:

افزایش وزن در دوران بارداری:

یک زن باردار با وزن طبیعی که کمتر از 30 دقیقه در هفته ورزش می کند ، باید برای دریافت کالری زیر تلاش کند:
 • 1800 در سه ماهه اول بارداری
 • 2،200 در سه ماهه دوم
 • 2400 در سه ماهه سوم بارداری
چند درصد از زنان در دوران بارداری توصیه هایی برای افزایش وزن دارند؟ مطالعات اخیر نشان داد که تنها حدود یک سوم (32)) از زنان مقدار توصیه شده در دوران بارداری را افزایش داده و اکثر زنان وزن خارج از توصیه ها (21 too بسیار کم ، 48 too بیش از حد) افزایش وزن داشته اند.
درصد زنان توصیه می کنند وزن خود را در دوران بارداری ، در داخل و بالاتر افزایش دهند

چرا افزایش وزن توصیه شده در دوران بارداری مهم است؟

افزایش وزن کمتر از مقدار توصیه شده در دوران بارداری با به دنیا آوردن نوزاد بسیار کوچک ارتباط دارد. برخی از نوزادانی که خیلی کوچک متولد می شوند ممکن است در شروع شیردهی با مشکل روبرو شوند ، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای بیماری قرار داشته باشند و ممکن است تاخیر در رشد خود را تجربه کنند (عدم برآوردن مراحل مهم برای سن او).
افزایش بیش از مقدار توصیه شده در بارداری با داشتن نوزادی که بیش از حد بزرگ متولد می شود مرتبط است که می تواند منجر به عوارض زایمان ، زایمان سزارین و چاقی در دوران کودکی شود. افزایش وزن بیشتر از مقدار توصیه شده می تواند میزان وزنی را که پس از بارداری نگه می دارید ، افزایش دهد که می تواند منجر به چاقی شود.

برای رعایت توصیه های افزایش وزن در دوران بارداری چه مراحلی می توانید انجام دهید؟

زنی پشت میز با ارائه دهنده خدمات درمانی خود
با اهداف مراقبت از وزن خود در ابتدا و به طور منظم در طول دوران بارداری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود همکاری کنید.
افزایش وزن بارداری خود را در ابتدا و به طور منظم در طول بارداری دنبال کنید و پیشرفت خود را با محدوده توصیه شده افزایش وزن سالم مقایسه کنید.
از رژیم غذایی متعادل حاوی غلات کامل ، سبزیجات ، میوه ها ، لبنیات کم چرب و پروتئین بدون چربی استفاده کنید. برای مشاهده اهداف روزانه گروه غذایی که برای شما در مرحله بارداری مناسب است ، از نماد خارجی MyPlate چک لیست روزانه استفاده کنید. خوردن بیشتر غذاها در دوران بارداری بی خطر است ، اما باید با غذاهای خاص احتیاط کنید یا از خوردن آنها اجتناب کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد ایمنی مواد غذایی در دوران بارداری ، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید یا از فهرست مواد غذایی که باید در دوران بارداری از آنها اجتناب کنید دیدن کنید.
قندهای اضافی و چربی های جامد موجود در غذاهایی مانند نوشابه ها ، دسرها ، غذاهای سرخ شده ، شیر کامل و گوشت های چرب را محدود کنید.
کالری مورد نیاز خود را بدانید. به طور کلی ، سه ماهه اول (یا سه ماه اول) نیازی به کالری اضافی ندارد. به طور معمول ، زنان در طول سه ماهه دوم (سه ماه دوم) روزانه به 340 کالری اضافی در روز و در سه ماهه سوم (آخر) به حدود 450 کالری اضافی در روز نیاز دارند.
حداقل 150 دقیقه (2 ⅟ 2 ساعت) فعالیت هوازی با شدت متوسط (مانند پیاده روی سریع) در هفته انجام دهید. 150 دقیقه ممکن است بسیار زیاد به نظر برسد ، اما شما می توانید با تقسیم فعالیت بدنی خود به 10 دقیقه در هر زمان به هدف خود برسید. فعالیت بدنی برای اکثر زنان باردار سالم و بی خطر است. با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص کنید آیا محدودیتی برای فعالیت بدنی دارید یا خیر.
عوارض احتمالی افزایش وزن بهینه عوارض جانبی برای افزایش وزن ناکافی یا بیش از حد در دوران بارداری وجود دارد. افزایش وزن ناکافی می تواند سلامت جنین را به خطر بیندازد و باعث زایمان زودرس یا زودرس شود. افزایش وزن بیش از حد می تواند باعث عوارض زایمان ، به دنیا آوردن جنین های بزرگتر از حد متوسط ، حفظ وزن پس از زایمان و همچنین افزایش خطر نیاز به سزارین شود (سزارین)
افزایش وزن بارداری ناشی از چیست؟

افزایش وزن بارداری ناشی از چیست؟

خواندن این مطلب!  آزمایشات بارداری و پنجگانه حین بارداری

افزایش وزن بارداری ناشی از چیست؟

 • کودک: ۳.۵ کیلوگرم
 • جفت: ۰.۹-۱.۳ کیلوگرم
 • مایع آمنیوتیک: ۰.۹-۱.۳ کیلوگرم
 • بافت پستان: ۰.۹-۱.۳ کیلوگرم
 • خونرسانی: ۲ کیلوگرم
 • چربی ذخیره شده برای زایمان و شیردهی: ۲-۴ کیلوگرم
 • رحم بزرگتر: ۱-۲ کیلوگرم
 • مجموع: ۱۱-۱۶ کیلوگرم

در دوران بارداری چه بخوریم؟

آنچه فرد در دوران بارداری می خورد یا نمی خورد ، می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت جنین تأثیر بگذارد. اگرچه آنچه که یک فرد در دوران بارداری باید بخورد یا نباید بخورد ، اغلب مورد بحث زیادی است و می تواند در فرهنگ های مختلف متفاوت باشد ، اما فرمول خاصی وجود ندارد که بتواند نوزاد سالم را تضمین کند ، و اگرچه والدین باید در انتخاب خود دقت و آگاهی داشته باشند. رعایت برخی دستورالعمل های سختگیرانه و تغذیه ای در دوران بارداری کاملاً ضروری نیست. توصیه های کلی برای تغذیه سالم مانند مصرف متعادل سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، پروتئین های بدون چربی و چربی های سالم کاربرد دارد. چگونه می‌توان مقدار مناسب وزن و اضافه وزن مجاز در بارداری را محاسبه کرد؟

اگر پزشک شما افزایش وزن را توصیه می‌کند، این نکات را امتحان کنید:

داشتن روزانه پنج تا شش وعده غذایی کم حجم
مصرف میان وعده‌های ساده با دسترسی آسان و سریع مانند آجیل، کشمش، پنیر و کراکر ، میوه خشک و بستنی یا ماست
زدن کره بادام زمینی روی نان تست ، کراکر ، سیب ، موز یا کرفس. یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی خامه ای حدود ۱۰۰ کالری و ۷ گرم پروتئین دارد.
خوردن شیر خشک بدون چربی همراه پوره سیب زمینی ، تخم مرغ خرد شده و غلات داغ
اضافه کردن موادی مانند کره یا مارگارین ، پنیر خامه ای ، آب گوشت ، خامه ترش و پنیر به وعده غذایی
 بالا رفتن وزن بیش از اندازه نرمال ، می‌تواند خطرات جدی را برای سلامت مادر و جنین به همراه داشته باشد. از این رو نیاز است تا راهکارهایی برای جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد نرمال را آموزش دید. اغلب افزایش وزن بیش از حد ممکن است زمینه ساز بروز مشکلاتی همچون موارد زیر را فراهم کند:
 • احتمال ابتلا به دیابت بارداری افزایش خواهد یافت
 • وضع حمل به روش طبیعی برای مادر با مشکل و خطرات متعددی همراه خواهد شد و نیاز به سزارین در مادران با اضافه وزن بالا بیشتر از مادران با وزن نرمال است
 • پیروی از تغذیه سالم برای کنترل وزن در دوران بارداری به متولد شدن کودک با وزن نرمال منجر می‌شود که از بروز اختلالات نیز جلوگیری خواهد شد
 • احتمال سقط جنین در مادرانی که با وزن نرمال باردار می‌شوند، کمتر از مادرانی است که با وزن بالا باردار می‌شوند
 • پره اکلامپسی برای مادرانی که وزن بیشتری در دوران بارداری دارند، احتمال بروز بیشتری دارد
 • فشار خون بالا در صورتی که کنترل وزن صورت نگیرد ممکن است ایجاد شده که عوارض جدی را برای دوران بارداری خواهد داشت
  روش های کنترل وزن دوران بارداری:

روش های کنترل وزن دوران بارداری:

خواندن این مطلب!  راهنمای خرید لوازم سیسمونی نوزاد مورد نیاز مادر در بیمارستان

  روش های کنترل وزن دوران بارداری:

پرخوری و یا غلط ‌خوری کار صحیحی نیست، اما پایبندی سفت و سخت به محدودیت غذایی هم اشتباه است. خوردن روزانه شیرینی خامه‌ای پرچرب به فرد عادی ضرر می‌زند چه برسد به یک خانم باردار. رژیم کاهش وزن در دوران بارداری خطر بسیار زیادی برای جنین دارد. خوب بخورید اما نه به اندازه دو نفر!

 7روش برای اصلاح عادات تغذیه ای:

 • غذا را آهسته و با آرامش میل کنند.
 • نوشیدن یک لیوان آب قبل از ناهار یا شام
 • مصرف سالاد بدون سس قبل از ناهار یا شام
 • وعده های اصلی غذا را به هیچ وجه حذف نکنند.
 • در حالت نشسته و در یک مکان ثابت و دائمی غذا بخورند .
 • پس از صرف غذا و سیر شدن، بلافاصله سفره را ترک کنند.
 • غذا را در ظرف کوچک تری بکشند تا مقدار کمتری غذا بخورند.

سخن نهایی:

سعی کنید در کنار مصرف موادغذایی کم‌کالری و مغذی ورزش را هم کنار نگذارید. با اضافه وزن بارداری و همچنین میزان اضافه وزن مجاز در بارداری آشنا شدید و فهمیدید که علت افزایش وزن در بارداری چیست و چطور می‌توان حدود آن را کنترل کرد.

2 نظر در “افزایش وزن در بارداری و راه های کنترل افزایش وزن بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *