راهنمای والدین

سرطان پستان در زنان همراه با علائم سرطان سینه و درمان آن

اطلاعات کلی در مورد درمان سرطان پستان در دوران بارداری

مقدمه:

سرطان یک بیماری ذاتاً گیج کننده است. چنین تشخیصی می تواند فرد را با تعداد بیشماری سال تحت تأثیر قرار دهد. گاهی این سوالات یکی پس از دیگری سرازیر می شوند.
پس از سرطان پوست، سرطان پستان شایع‎ترین سرطان تشخیص داده شده در زنان در سراسر جهان است.
این موضوع بخصوص در کشور ما اهمیت فراوانی دارد. زیرا مطابق مطالعات انجام شده، به نظر می رسد مبتلایان به این بیماری در ایران جوان تر از کشورهای غربی هستند. پایین بودن سن این بیماری در کشور ما از ابعاد مختلفی قابل بررسی است،

اطلاعات کلی در مورد درمان سرطان پستان در دوران بارداری:

 • سرطان پستان بیماری است که در آن سلول های بدخیم (سرطانی) در بافت های سینه تشکیل می شوند.
 • گاهی سرطان سینه در زنانی که باردار هستند یا تازه زایمان کرده اند رخ می دهد.
 • علائم سرطان سینه شامل ایجاد توده یا تغییر در پستان است.
 • تشخیص سرطان پستان در زنان باردار یا شیرده ممکن است دشوار باشد.
 • معاینات سینه باید بخشی از مراقبت های قبل و بعد از زایمان باشد.
 • آزمایشاتی که سینه ها را بررسی می کند برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود.
 • در صورت تشخیص سرطان ، آزمایشاتی برای مطالعه سلول های سرطانی انجام می شود.
 • عوامل خاصی بر پیش آگهی (احتمال بهبودی) و گزینه های درمانی تأثیر می گذارد.
چه نوع سرطانی در بارداری رخ می دهد؟
 • سرطان پستان شایع ترین سرطانی است که در دوران بارداری یافت می شود. این بیماری از هر 3000 زن باردار 1 مورد را تحت تأثیر قرار می دهد. سایر سرطانهایی که در دوران بارداری ایجاد می شوند نیز عموماً در افراد جوان که باردار نیستند شایع تر هستند ، از جمله:
 • سرطان دهانه رحم
 • بیماری تروفوبلاستیک حاملگی
 • لنفوم هوچکین
 • ملانوم
 • لنفوم غیر هوچکین
 • سرطان تیروئید

پستان طبیعی باید چه شکلی باشد؟

برای سوال «یک پستان سالم چه شکلی است؟» پاسخی وجود ندارد. شکل پستان در افراد مختلف متفاوت است و در این مورد چیزی تحت عنوان نرمال وجود ندارد. ظاهر پستان از عوامل محیطی مختلفی تأثیر می‌گیرد. مثلاْ شروع خون‌ریزی ماهیانه، چاق یا لاغر شدن، بچه‌دار شدن، افزایش سن و برخی داروها می‌توانند شکل پستان‌ها را تغییر دهند.
سرطان پستان بیماری است که در آن سلول های بدخیم (سرطانی) در بافت های سینه تشکیل می شوند.
سینه از لوب ها و مجاری تشکیل شده است. هر سینه دارای 15 تا 20 بخش به نام لوب است. هر لوب دارای بخشهای کوچکتر به نام لوبول است. لوبول ها به ده ها پیاز کوچک تبدیل می شوند که می توانند شیر بسازند. لوب ها ، لوبول ها و پیازها توسط لوله های نازکی به نام مجاری به هم متصل می شوند
هر سینه همچنین دارای رگ های خونی و عروق لنفاوی است. عروق لنفاوی مایع تقریباً بی رنگ و آبکی به نام لنف را حمل می کنند. عروق لنفاوی لنف را بین غدد لنفاوی حمل می کنند. غدد لنفاوی ساختارهای کوچک و لوبیایی شکل هستند که در سراسر بدن یافت می شوند. آنها لنف را فیلتر کرده و گلبول های سفید خون را ذخیره می کنند که به مبارزه با عفونت و بیماری کمک می کند. گروهی از غدد لنفاوی در نزدیکی سینه در زیر بغل (زیر بازو) ، بالای استخوان ترقوه و در قفسه سینه یافت می شوند.
گاهی سرطان سینه در زنانی که باردار هستند یا تازه زایمان کرده اند رخ می دهد.
سرطان پستان تقریباً از هر 3000 حاملگی یکبار رخ می دهد. بیشتر در زنان 32 تا 38 سال رخ می دهد. از آنجا که بسیاری از زنان تصمیم به تأخیر در بچه دار شدن دارند ، به احتمال زیاد تعداد موارد جدید سرطان سینه در دوران بارداری افزایش می یابد.

 

خواندن این مطلب!  روش درمان ناباروری و تعیین جنسیت باکمک ای وی اف (IVF)و مزایا ومعایب این روش

علائم سرطان سینه شامل ایجاد توده یا تغییر در پستان است.

علائم سرطان سینه شامل ایجاد توده یا تغییر در پستان است.

علائم سرطان سینه شامل ایجاد توده یا تغییر در پستان است:

این علائم و علائم دیگر ممکن است در اثر سرطان سینه یا سایر بیماری ها ایجاد شود. در صورت داشتن هر یک از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:
 • خارش پستان
 • ایجاد توده یا ضخیم شدن در داخل یا نزدیک سینه یا در ناحیه زیر بغل.
 • تغییر اندازه یا شکل سینه.
 • گودی یا لک در پوست سینه.
 • هرگونه تغییر در اندازه و فرم سینه
 • احساس ناراحتی در سینه
 • احساس درد در نواحی از سینه
 • نوک پستان به داخل سینه تبدیل شد.
 • مایع ، به غیر از شیر مادر ، از نوک سینه ، مخصوصاً اگر خونین باشد.
 • پوسته پوسته ، قرمز یا متورم روی سینه ، نوک سینه یا آرئول (ناحیه تیره پوست اطراف نوک سینه).
 • گودی هایی در سینه که شبیه پوست پرتقال است و peau d’orange نامیده می شود.

تشخیص سرطان پستان:

پزشکان از تست‌های مختلفی برای تشخیص سرطان پستان کمک می‌گیرند. از جمله:
بیوپسی. در این تست، بافت و یا مایع از سینه برداشته و جهت بررسی‌های بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.
سونوگرافی سینه. در این تست، دستگاهی با استفاده از امواج صوتی، جزئیاتی از سینه‌ها را در اختیار پزشک قرار می‌دهد.
MRI. نوعی اسکن از بدن که با استفاده از مگنت‌های متصل به کامپیوتر انجام می‌شود و تصاویر دقیقی از داخل سینه را در اختیار قرار می‌دهد.
ماموگرافی تشخیصی. در صورت وجود هر گونه مشکل در سینه مانند توده و یا غیر طبیعی بودن نتایج ماموگرافی، ممکن است نیاز به انجام ماموگرافی تشخیصی باشد.
بعد از تشخیص سرطان پستان، تست‌های دیگری به منظور تعیین مرحله سرطان در سینه و یا سایر قسمت‌های بدن انجام خواهد شد. (صرف نظر از این که سرطان تنها در سینه یافت شود و یا به نواحی مانند گره‌های لنفاوی موجود در بازوها پخش شده باشد) درمان نیز با توجه به نوع و مرحله سرطان در نظر گرفته خواهد شد.
در صورت تشخیص سرطان ، آزمایشاتی برای مطالعه سلول های سرطانی انجام می شود.

تصمیم گیری در مورد بهترین درمان بر اساس نتایج این آزمایشات و سن نوزاد متولد نشده است. آزمایشات اطلاعاتی در مورد موارد زیر می دهد:

 • سرطان چقدر سریع رشد می کند.
 • چقدر احتمال دارد سرطان به سایر نقاط بدن سرایت کند.
 • چگونه برخی از درمانها ممکن است مثر باشند.
 • احتمال عود سرطان (بازگشت) چقدر است

آیا توده پستانی لزوماً خطرناک و بد است؟

توده‌هایی که در پستان به‌وجود می‌آیند، لزوماً سرطانی نیستند. گاهی این توده‌ها کیست‌هایی کوچک پر از مایع هستند و در بیشتر موارد به دلایل دیگری غیر از سرطان ایجاد می‌شوند. مثلاً کیست‌ها و وضعیت فیبروکیستیک پستان، دو عامل بسیار شایع هستند. وضعیت فیبروکیستیک تغییراتی در پستان ایجاد می‌کند که ممکن است همراه با درد، سوزش و ایجاد شدن یک توده‌‌ی پستانی باشد.

سرطان در دوران بارداری چگونه درمان می شود؟

برنامه ریزی درمان سرطان در دوران بارداری مستلزم یک تیم چند رشته ای از انواع مختلف ارائه دهندگان خدمات پزشکی و درمانی است که با هم کار می کنند. این شامل پزشکان سرطان به نام انکولوژیست و متخصصان خطرناک زنان و زایمان می شود. متخصص زنان و زایمان ، که گاهی اوقات OB نیز نامیده می شود ، پزشکی است که از زنان در دوران بارداری و پس از آن مراقبت می کند.
پزشکان سرطان و متخصصین زنان و زایمان بهترین گزینه های درمانی و خطرات احتمالی را برای شما بررسی و مقایسه خواهند کرد. این شامل تعدادی از عوامل است.
مرحله بارداری و نوع ، اندازه و مرحله سرطان مهم است. هنگام تصمیم گیری در مورد درمان سرطان ، پزشکان شما نیز در مورد ترجیحات شما با شما صحبت خواهند کرد. در طول درمان ، آنها از نزدیک شما را زیر نظر خواهند داشت تا از سالم بودن نوزاد مطمئن شوند.

گاهی اوقات پزشکان ممکن است به تاخیر انداختن یا اجتناب از برخی درمان ها در دوران بارداری را توصیه کنند. مثلا:

در 3 ماه اول بارداری ، برخی از درمان های سرطان بیشتر به جنین آسیب می رسانند. بنابراین ، ممکن است پزشکان توصیه کنند که درمان را تا سه ماهه دوم یا سوم به تعویق بیندازید.
برخی از درمان ها می توانند در هر زمان از بارداری به جنین آسیب برسانند. پزشکان سعی می کنند تا بعد از تولد نوزاد از استفاده از این روش ها اجتناب کنند. به عنوان مثال ، پرتودرمانی یک درمان قدرتمند است که از اشعه ایکس با انرژی بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند.
بسته به دوز تشعشع و ناحیه ای از بدن که نیاز به درمان دارد ، ممکن است در طول بارداری خطری برای جنین وجود داشته باشد.
هنگامی که پزشکان در اواخر بارداری سرطان پیدا می کنند ، ممکن است شروع درمان را پس از تولد نوزاد توصیه کنند.
پزشکان ممکن است منتظر درمان برخی از انواع خاص سرطان ، مانند سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه ، تا بعد از تولد نوزاد باشند.

در دوران بارداری چه درمان های سرطانی را می توان انجام داد؟

خواندن این مطلب!  زگیل در کودکان چیست:علت و درمان زگیل در کودکان

در دوران بارداری چه درمان های سرطانی را می توان انجام داد؟

استفاده از برخی از درمان های سرطان در دوران بارداری نسبت به سایر موارد ایمن تر است:

جراحی سرطان سینه در دوران بارداری:

جراحی برای از بین بردن سرطان در سینه و غدد لنفاوی مجاور بخش مهمی از درمان هر زنی است که سرطان سینه زودرس دارد و به طور کلی در دوران بارداری بی خطر است.
گزینه های جراحی سرطان سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • برداشتن کل سینه (ماستکتومی)
 • حذف فقط قسمتی که حاوی سرطان است
 • (لامپکتومی یا جراحی حفظ سینه [BCS])
داروهای سرطان برنامه درمانی شما ممکن است شامل استفاده از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی مانند شیمی درمانی باشد. شیمی درمانی فقط در دوران خاصی از بارداری قابل استفاده است:
در 3 ماه اول بارداری ، شیمی درمانی خطر نقایص مادرزادی یا از دست دادن حاملگی را به همراه دارد. این زمانی است که اندام های جنین هنوز در حال رشد هستند.
در سه ماهه دوم و سوم ، پزشکان می توانند چندین نوع شیمی درمانی با خطر کم را برای جنین انجام دهند. جفت به عنوان دیواره ای از کودک محافظت می کند ، بنابراین برخی داروها نمی توانند از آن عبور کنند. داروهای دیگر فقط در مقادیر کمی از بدن عبور می کنند.
مطالعات نشان می دهد که کودکانی که در دوران بارداری در معرض شیمی درمانی قرار می گیرند نسبت به کودکانی که اینگونه نیستند ، مشکلات بهداشتی بیشتری نشان نمی دهند. این شامل بلافاصله پس از تولد و در طول رشد و نمو کودک می شود.
شیمی درمانی در مراحل بعدی بارداری ممکن است عوارض جانبی مانند شمارش خون پایین ایجاد کند. این می تواند خطر عفونت را افزایش داده و به طور غیر مستقیم به نوزاد در هنگام تولد یا بلافاصله پس از تولد آسیب برساند.
تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است برای محافظت از نوزاد در برابر درمان سرطان شما ، زایمان زودرس را در نظر بگیرند. این تصمیمی است که با توجه به سلامتی شما و سلامت نوزاد شما با دقت بسیار بالا گرفته می شود.
اگر بعد از تولد نوزاد شیمی درمانی می کنید ، نباید به او شیر بدهید. شیمی درمانی می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود.

پیشگیری از سرطان سینه:

سرطان پستان مثل خیلی از بیماری‌های دیگر تحت تأثیر عوامل تغییرناپذیری همچون ژنتیک و عوامل تغییرپذیری همچون سبک زندگی است. اگر بدانیم چه عواملی باعث ایجاد سرطان می‌شود و از آنها دوری کنیم یا جلوی آنها را بگیریم در واقع از سرطان پیشگیری کرده‌ایم.

سرنوشت بیمار پس از درمان چگونه خواهد بود؟

نتایج بررسی های گذشته حاکی از این بود که سرطان پستان در دوران حاملگی پیشرفته تر و مهاجم تر است. مطالعات جدیدتر نشان داده اند که با در نظر گرفتن تمام شرایط، شامل مرحله بیماری صرفاً حامله بودن بیمار وضعیت بیماری را وخیم تر نمی کند.
اگر چه ممکن است زایمان زودتر از موعد و نوزادان کم وزن و نارس در این افراد بیشتر دیده شوند که نشانگر محیط نامساعد داخل رحمی است.

سخن نهایی:

هر چیز مشکوکی که در سینه‌های‌تان کشف کردید به پزشکتان اطلاع دهید. منتظر نمانید تا بعد از زایمان این توده‌ها را معاینه و چک کنید. چون بافت سینه‌تان متراکم‌تر و برجسته‌تر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *