بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

اقدمات لازم برای قبل بارداری

اقدمات لازم برای قبل بارداری

مقدمه:

اگر می خواهید باردار شوید یا مدتی است اقدام به بارداری کرده اید،  در ذهن شما احتمالا این سوال است که قبل بارداری باید چه کنیم؟  برای گذراندن یک بارداری همراه با آرامش و در نهایت داشتن فرزندی سالم، لازم است اقدامات مهمی را پیش از باردار شدن انجام دهید .
در حال حاضر به خاطر شرایط محیطی، نوع خورد و خوراک، آب و هوا و مسائل دیگر، بارداری نیاز به اقدامات اولیه‌ای دارد. در این مطلب به توضیح کامل مهم ترین کارهای قبل از بارداری پرداخته ایم.

تعریف اصطلاحات مربوط به بارداری:

اصطلاحات مرتبط برای بارداری ،باردار و زایمان هستند. Gravidus و gravid از کلمه لاتین به معنی “سنگین” آمده اند و گاهی اوقات یک زن باردار به عنوان gravida نامیده می شود. منظور از بارداری تعداد دفعاتی است که یک زن باردار بوده است.
به طور مشابه ، واژه برابری برای تعداد دفعاتی که یک زن باردار را به مرحله ای مناسب می رساند ، استفاده می شوددوقلوها و سایر زایمانهای متعدد به عنوان یک بارداری و زایمان محسوب می شوند.
زنی که هرگز باردار نبوده ، نولیگراوید گفته می شود. زنی که برای اولین بار باردار بوده است به عنوان primigravida ،  و زن در حاملگی های بعدی به عنوان مولتی گراوید یا چند زایده شناخته می شود. بنابراین ، در دوران بارداری دوم ، یک زن با عنوان gravida 2 ، para 1 و در هنگام زایمان مستقیم با gravida 2 ، para 2 توصیف می شود. سن مناسب بارداری

سن مناسب بارداری

سن مناسب بارداری:

باروری خانم‌ها در حدود بیست سالگی به بعد افزایش یافته و حوالی سن ۲۵ سالگی به اوج خود می‌رسد. بهترین سال‌های باروری (سن بارداری) یک زن بین ۲۵ و ۳۰ سال است. از ۳۰ سالگی به بعد میزان باروری کاهش یافته و از ۳۵ سال این میزان با شیب سریع‌تری کم می‌شود؛ به طوری‌که بعد از سن ۴۰ و بخصوص ۴۲ سالگی میزان باروری چه به‌صورت خودبه‌خودی و چه با روش‌های کمک باروری به‌شدت کاهش می‌یابد

اگر می خواهید باردار شوید ، مطمئن شوید که هیچ یک از موارد زیر را انجام نمی دهید:

اگر می خواهید باردار شوید ، مطمئن شوید که هیچ یک از موارد زیر را انجام نمی دهید:

 1. وزن خود را کاهش دهید یا وزن زیادی افزایش دهید
وزن زیاد یا خیلی کم احتمال بارداری را کاهش می دهد. هر دو می توانند باعث چرخه قاعدگی نامنظم شوند. وقتی ماهانه پریود نمی شوید ، تخمدان ها تخمک آزاد نمی افزایش وزن در دوران بارداری: توصیه های مربوط به افزایش وزن در دوران بارداری و اقداماتی را که می توانید برای رسیدن به هدف افزایش وزن بارداری انجام دهید کنند یا تخمک گذاری ندارند. وقتی این اتفاق نیفتد ، نمی توانید بچه دار شوید.
 1. ورزش را بیش از حد انجام دهید
سیب زمینی کاناپه بودن هرگز سالم نیست. اما اگر به بارداری فکر می کنید ، این زمان برای تمرین برای ورزش سه گانه نیست. ورزش شدید ممکن است تغییرات هورمونی ایجاد کند که تخمدان ها را در تخمک گذاری یا ترشح تخمک مشکل می کند.
 1. شروع خانواده را به مدت طولانی به تعویق بیندازید
اگر در اواخر سی سالگی هستید ، کمی کمتر از نیمی از بارور شدن در اوایل 20 سالگی خود دارید. با پزشک خود در مورد سن خود و احتمال بچه دار شدن مشورت کنید تا از این امر غافل نشوید. مردان نیز باید این را در نظر داشته باشند. در حالی که سن مادر بیشترین نقش را دارد ، بچه های بالای 50 سال نیز باروری کمتری دارند.
 1. منتظر بمانید تا دوره خود را برای ترک نوشیدن متوقف کنیداگر فکر باردار شدن حتی در یک ثانیه به ذهن شما خطور کرده است ، کارشناسان می گویند باید ساعت خوش را رها کنید.
این را در نظر بگیرید: نیمی از حاملگی ها برنامه ریزی نشده است. بنابراین شما می توانید از یک شب در شهر با چند کوکتل لذت ببرید و ندانید که باردار هستید.
اگر مشروب می خورید ، نوزاد شما نیز همینطور است. الکلی که باعث آرامش شما می شود می تواند در رشد مغز و سیستم عصبی نوزاد شما اختلال ایجاد کند. الکل در هر مرحله از بارداری ، به ویژه در هفته های اولیه ، نوزاد شما را تحت تأثیر قرار می دهد.
 1. دود
تنباکو ناسالم است ، دوره. اگر سیگار می کشید ، حتی اگر قصد باردار شدن ندارید ، باید آن را ترک کنید. اگر می خواهید بچه دار شوید ، ترک این عادت ضروری است. این خطرات سیگار کشیدن را در نظر داشته باشید: بیش از 10 نخ سیگار در روز احتمال باردار شدن شما را تا حد زیادی کاهش می دهد.
سیگار کشیدن باعث تغییراتی در لوله های رحمی و دهانه رحم می شود که می تواند منجر به سقط جنین شود. همچنین می تواند باعث حاملگی خارج از رحم شود که به آن حاملگی خارج رحمی (یا لوله ای) می گویند که منجر به بچه دار شدن نمی شود.
سیگار کشیدن ممکن است به تخمدان شما آسیب برساند ، بنابراین تخمک کمتری تولید می کنید. هرچه تعداد تخمک ها کمتر باشد ، احتمال باردار شدن کمتر است.
 1. ویتامین های خود را دو برابر کنیداگر به بارداری فکر می کنید ، هر روز یک ویتامین قبل از زایمان با 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید. این به جلوگیری از نقایص مادرزادی به نام نقص لوله عصبی کمک می کند.
اما یک مشت مگاویتامین یا مکمل مصرف نکنید. به عنوان مثال ، مصرف بیش از حد ویتامین A با مشکلات نوزاد در حال رشد مرتبط است
 1. انرژی را تقویت کنید نوشیدنی یا اسپرسو 8استراحت و استراحت کنید. به یاد داشته باشید ، هنگامی که نوزاد به دنیا می آید ، شب های طولانی زیادی بیدار خواهید بود. وقتی صحبت از کافئین می شود ، پیام اعتدال است. چند فنجان قهوه در روز نباید بر شانس بارداری شما تأثیر بگذارد. اما اگر دو بار اسپرسو ، 3 نوشابه رژیمی و یک شکلات در طول روز مصرف کردید ، زمان کاهش مصرف آن فرا رسیده است.
.8 در رابطه جنسی صرف نظر کنیدبه نظر می رسد بیهوده نیست ، درست است؟ اما ارزش تکرار دارد. اگر می خواهید باردار شوید ، باید رابطه جنسی زیادی داشته باشید. زوج هایی که هر دو روز یکبار مشغول کار می شوند ، بیشتر احتمال دارد باردار شوند.
 1. مصرف داروهای خود را متوقف کنید
ممکن است فکر کنید قبل از بارداری باید تمام داروهای خود را قطع کنید. اما آنها همیشه برای نوزاد ناامن نیستند. توقف برخی از آنها می تواند برای هر دوی شما خطرناک باشد. هرگز هیچ گونه درمانی را بدون صحبت با پزشک متوقف نکنید.
 1. از داروهای غیرقانونی استفاده کنید
مواد مخدر خیابانی می تواند به شما و نوزاد در حال رشد شما آسیب برساند. وقتی متوجه شدید که باردار هستید ، قطع مصرف آنها به اندازه کافی خوب نیست. اندام های کودک شما در حال شکل گیری است و داروهای موجود در بدن شما بر رشد آنها تأثیر می گذارد. بنابراین از زمانی که شروع به فکر بارداری می کنید ، مصرف داروهای غیرقانونی را متوقف کنید.
ممکن است مدتی طول بکشد تا مواد جریان خون شما را پاک کنند. شریک خود را نیز تشویق کنید تا عادت های خود را ترک کند. به عنوان مثال ، قابلمه سیگار کشیدن می تواند بر توانایی آنها برای بچه دار شدن تأثیر بگذارد
 1. واکسن های خود را کنار بگذارید
لحظه ای مادر شدن به ذهن شما می رسد ، با پزشک خود تماس بگیرید و مطمئن شوید که واکسن های شما به روز است. اگر به هر چیزی نیاز دارید ، می خواهید بیش از یک ماه قبل از بارداری آنها را دریافت کنید. موارد مهم به ویژه عبارتند از:
 • سرخجه (سرخک آلمانی)
 • واریسلا (آبله مرغان)
 • هپاتیت
آیا می دانید که نوزاد در دوران بارداری از ایمنی بدن مادر (محافظت) برخوردار می شود؟ این ایمنی می تواند نوزاد را در برابر برخی بیماریها در چند ماه اول زندگی محافظت کند ، اما با گذشت زمان ایمنی کاهش می یابد.
جلوگیری از مشکلات

جلوگیری از مشکلات

خواندن این مطلب!  مصرف قرص دوفاستون در دوران بارداری:فواید، عوارض مصرف آن

جلوگیری از مشکلات:

زایمان زودرس: رشد و نمو مهم در طول بارداری اتفاق می افتد – در تمام ماه ها و هفته های آخر. نوزادانی که سه هفته یا بیشتر زودتر از موعد زایمان متولد می شوند ، بیشتر در معرض ناتوانی جدی یا حتی مرگ هستند. علائم هشداردهنده و نحوه جلوگیری از زایمان زودرس را بیاموزید.
مصرف ماری جوانا: مصرف ماری جوانا در دوران بارداری می تواند برای سلامتی نوزاد شما مضر باشد. مواد شیمیایی موجود در ماری جوانا (به ویژه تتراهیدروکانابینول یا THC) از طریق سیستم شما به نوزاد منتقل می شود و می تواند به رشد کودک شما آسیب برساند.
عفونت ها: شما همیشه نمی دانید که عفونت دارید یا خیر – گاهی حتی احساس بیماری نمی کنید. بیاموزید که چگونه می توانید از عفونت هایی که می توانند به کودک در حال رشد شما آسیب برسانند ، جلوگیری کنید.
HIV: اگر باردار هستید یا در فکر باردار شدن هستید ، در اسرع وقت آزمایش HIV را انجام دهید و شریک خود را نیز تشویق کنید تا آزمایش شود. اگر HIV دارید و باردار هستید ، کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا خود را سالم نگه دارید و HIV را به نوزاد خود ندهید.
 • وضعیت سلامت دهان و دندان:

در اقدامات قبل از بارداری، اطمینان از سلامت دهان و دندان و لثه‌‌ ها را در نظر بگیرید و برای جلوگیری از مشکلات احتمالی به دندانپزشک‌ مراجعه کنید. تغییرات هورمونی ایجاد شده در زمان بارداری، می تواند باعث حساسیت لثه ها و اختلال در سلامت دهان و دندان گردد، از این رو توجه به این امر، بسیار ضروری می باشد.
ویروس نیل غربی: اقدامات لازم را برای کاهش خطر ابتلا به ویروس نیل غربی و سایر عفونت های منتقله از پشه انجام دهید.
دیابت: کنترل ضعیف دیابت در دوران بارداری احتمال نقایص هنگام تولد و سایر مشکلات را برای نوزاد شما افزایش می دهد. همچنین می تواند عوارض جدی برای شما ایجاد کند.
فشار خون بالا: وجود فشار خون بالا می تواند خطر بروز مشکلات در دوران بارداری را افزایش دهد.
داروها: مصرف برخی داروها در دوران بارداری ممکن است باعث نقایص جدی هنگام تولد نوزاد شود. در مورد هرگونه دارویی که مصرف می کنید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. اینها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه و مکمل های غذایی یا گیاهی است.
افسردگی: افسردگی شایع و قابل درمان است. اگر فکر می کنید افسردگی دارید ، در اسرع وقت از پزشک خود مراقبت کنید.
قرار گرفتن در معرض محیط: آیا می دانستید که در دوران بارداری ممکن است به لوازم اضافی نیاز داشته باشید یا در مواقع اضطراری از خود محافظت کنید؟
واحدهای تخصصی بهداشت محیط اطفال (نماد PEHSUseternal) پیوند مستقیم با متخصصان پزشکی و بهداشت هستند. از آنجا که عوامل محیطی می توانند بر سلامت کودکان و بزرگسالان سن باروری تأثیر بگذارند ، شبکه PEHSU دارای متخصصان اطفال ، آلرژی/ایمونولوژی ، رشد عصبی ، سم شناسی ، پزشکی کار و محیط زیست ، پرستاری ، بهداشت باروری و سایر زمینه های تخصصی است. متخصصان منطقه ای در سراسر کشور وجود دارند که به سوالات شما پاسخ می دهند.
در صورت نگرانی از مواجهه با سموم ، آژانس ثبت مواد سمی و ثبت بیماریها (ATSDR) اطلاعات زیادی در مورد مواد سمی (مانند سرب ، بنزن) دارد.
قرار گرفتن در معرض محیط و محل کار: برخی از خطرات محل کار می تواند بر سلامت نوزاد در حال رشد شما تأثیر بگذارد. نحوه پیشگیری از برخی خطرات محیط کار را بیاموزید.
نوزادان در معرض تابش: اگر فکر می کنید ممکن است در معرض تابش قرار گرفته باشید ، با پزشک خود مشورت کنید.

ژنتیک و سابقه خانوادگی:

ژنتیک: درک عوامل ژنتیکی و اختلالات ژنتیکی برای یادگیری بیشتر در مورد پیشگیری از نقایص مادرزادی ، ناتوانی های رشدی و سایر شرایط منحصر به فرد در کودکان مهم است.
سابقه خانوادگی: اعضای خانواده ژن ها و محیط ، شیوه زندگی و عادات خود را به اشتراک می گذارند. سابقه خانوادگی می تواند به شناسایی خطرات احتمالی بیماری برای شما و نوزاد شما کمک کند.
مشاور ژنتیک: در صورت داشتن سابقه خانوادگی بیماری ژنتیکی یا سقط جنین متعدد یا مرگ نوزادان ، ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که به مشاور ژنتیک مراجعه کنید
برنامه ریزی مالی برای تامین هزینه های نوزاد جدید:
تولد نوزاد با هزینه‌‌هایی توأم است که باید از هم‌اکنون برای تأمین آن برنامه‌ریزی کنید، پس قبل از بارداری به فکر تهیه‌ی بودجه‌‌های لازم باشید.
سعی کنید رژیم متعادلی داشته باشید که شامل دستورالعمل های غذایی از جمله:

سعی کنید رژیم متعادلی داشته باشید که شامل دستورالعمل های غذایی از جمله:

سعی کنید رژیم متعادلی داشته باشید که شامل دستورالعمل های غذایی از جمله:

 •  گوشت کمچربی
 • میوه ها
 • سبزیجات
 • نان های سبوس دار
 • محصولات لبنی کم چرب
با خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل ، به احتمال زیاد مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد. اما شما به مواد مغذی ضروری (به ویژه کلسیم ، آهن و اسید فولیک) بیشتر از قبل از بارداری نیاز دارید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ویتامین های دوران بارداری را تجویز می کند تا مطمئن شوید که شما و نوزاد در حال رشد به اندازه کافی دریافت می کنید.
اما مصرف ویتامین های دوران بارداری به این معنا نیست که می توانید رژیم غذایی فاقد مواد مغذی داشته باشید. مهم است که به یاد داشته باشید که در دوران بارداری هنوز هم باید خوب غذا بخورید. ویتامین های قبل از تولد مکمل رژیم غذایی شما هستند و تنها منبع مواد مغذی مورد نیاز شما نیستند.
اقدامات مردان قبل بارداری

اقدامات مردان قبل بارداری

اقدامات مردان قبل بارداری:

وقتی بحث بارداری و داشتن نوزاد پیش می آید، خیلی پیشنهاد ها و مراقبت ها به مادر گفته می شود. خیلی از مردان اطلاع ندارند که سلامت اسپرم نیز به اندازه سلامت تخمک و رحم در بارداری و سلامت نوزاد مؤثر می باشد. تحقیقات در این زمینه هنوز در قدم اول هستند. در یک تحقیق روی حیوانات نشان داده شد که در زوج هایی که جنس مذکر مبتلا به چاقی هستند؛ یا در دوران تلاش برای بارداری غذای پر چرب می خورند، احتمال ابتلای نوزاد به چاقی نیز افزایش می یابد.
پس مردان نیز باید مراقبت های قبل از بارداری را رعایت کنند:
مصرف کمتر الکل یا قطع مصرف آن: مصرف زیاد الکل موجب تولید اسپرم غیرطبیعی می شود.
داشتن تحرک و فعالیت: داشتن ۳۰ تا ۴۵ دقیقه تحرک هوازی در سه بار در هفته در ابتدا خوب و مؤثر می باشد. دویدن، دوچرخه سواری، شنا و پیاده روی سریع نمونه های از ورزش های هوازی هستند.
کاهش وزن: داشتن اضافه وزن نه تنها احتمال چاقی نوزاد را افزایش می دهد؛ بلکه می تواند موجب تولید اسپرم کمتر و همچنین باروری کمتری بشود.
مصرف روزانه ویتامین ها: تحقیقات نشان داده است موجب تولید میزان بیشتری اسپرم سالم می شود.
 • درمان و پیشگیری از بیماری های مقاربتی
 • بررسی سابقه پزشکی و ارثی خانواده
 • مراقبت و حمایت از شریک زندگی.
امروزه با استفاده از علم روز، می‌توانیم با درجه اطمینان بالایی به پسر دار شدن یا دختر دار شدن خودتان، حتی قبل از عمل لقاح و آمیزش پی ببرید، برای این کار کافی است که یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید.
۱ – روش تغدیه‌ای
۲- روش زمان بندی مقاربت ( تعیین زمان تخمک گذاری)
۳- روش شستشوی مهبلی ( واژن)
۴- روش زمان بندی ماهیانه مقاربت
۵ – روش تعیین میزان اسپرم
۶- روش نشاندار کردن لیزری گامتها
۷- روش PGD – IVF
رژیم غذایی:
یکی از عوامل موثر در تعیین جنسیت تغذیه مناسب و زمان شروع رژیم غذایی مناسب است، طبق تحقیقات بدست آمده میزان موفقیت تعیین جنسیت با رژِیم غذایی موثر حدودا 80% می باشد، در اینباره توصیه می شود حتما تحت نظر پزشک متخصص قرار گرفته و به راهنمایی های وی عمل کنید.
تغییر پی اچ(PH) واژن
در این روش از IUI بهره برده می شود، یعنی اسپرم از این طریق به داخل رحم تزریق شده و سپس برای تحریک نمودن تخمک ها داروهایی توسط پزشک متخصص تجویزمی گردد.

زمانبندی مقاربت جنسی و تخمک گذاری:

عامل دیگری که در تعیین جنسیت اهمیت ویژه ای دارد زمان مقاربت جنسی زوجین می باشد، یعنی زمان مقاربت در زمان تخمک گذاری انجام گیرد.

تعیین جنسیت با روش IVF:

یکی از روش های فوق العاده موثر در تعیین جنسیت نوزاد، برای والدین بهره گیری از روش IVF می باشد ، درصد موفقیت در این روش 99% درصد تخمین زده شده است که به زوجین ارائه می گردد.
تحریک تخمک گذاری: در این مرحله برای تحریک تخمدان و تولید تخمک های با کیفیت داروهای هورمونی به خانم ها داده می‌شود.
تخمک گیری یا پانگچر: در این مرحله تخمک های بالغ از درون تخمدان خارج می‌شوند.
لقاح آزمایشگاهی: در این مرحله تخمک در شرایط آزمایشگاهی لقاح داده می‌شود.
مرحله انتقال جنین: در این مرحله جنین تشکیل داده شده و به داخل رحم مادر انتقال داده می‌شود.
*تعیین جنسیت با روش ای وی اف یکی از پیشرفته‌ترین و به روز ترین روش‌های تعیین جنسیت است.

تعیین جنسیت با روش PGD:

بطور کلی روش PGD روشی است که برای بیماری های ژنتیکی مورد استفاده قرار می گیرد، از این روش می توان برای تعیین جنسیت نیر بهره برد، به صراحت میتوان بیان کرد که این روش بطور قطعی می‌تواند جنسیت فرزند را تعیین نماید. این روش نیازمند پروسه درمانی طولانی می باشد.
روش جی دی در کسانی که اختلالات ژنتیکی وابسته به جنسیت دارند انجام می‌شود.
کسانی که دارای اختلالات کروموزومی هستند.
کسانی که سقط مکرر داشته اند.
این روش همچنین برای تعیین قطعی جنسیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تعیین جنسیت با روش IUI:

به طور کلی احتمال دختر یا پسر بودن جنین در یک بارداری طبیعی 50 درصد است. یکی از روش‌های تعیین جنسیت روش IUI است. روش IUI  برای درمان ناباروری نیز استفاده می‌شود. میزان موفقیت این روش نسبت به روش IVF کمتر است. اما به دلیل کم تهاجمی و کم هزینه بودن بسیاری از بیماران از این روش استفاده می‌کنند.
اعمال شرعی قبل از بارداری:

اعمال شرعی قبل از بارداری:

خواندن این مطلب!  HIV در زنان باردار و راه های پیشگیری HIV از مادر به جنین

اعمال شرعی قبل از بارداری:

بر اساس عقاید شرعی، بهتر است والدین یک سری امور را قبل از بارداری انجام دهند که اکثرا مستحب هستند. بعضی از آن‌ها عبارت هستند از:
 • تلاوت آیه نور قبل از آمیزش توسط والدین
 • خوردن خوراکی‌ها و میوه‌هایی از قبیل گلابی، کاسنی و قاووت توسط مرد
 • خواندن دو رکعت نماز قبل از آمیزش
 • تلاوت سوره حمد و فرستادن صلوات قبل از نزدیکی
البته یک سری مکروهات هم وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره کردیم و از نظر شرعی بهتر است قبل از بارداری و در هنگام نزدیکی انجام نشوند:
 • نگاه کردن مرد به فرج زن
 • سخن گفتن والدین به جز ذکر خداوند
 • انجام آمیزش به قصد بارداری در مسیر
 • نزدیکی نزد کودک دیگر
 • در دست داشتن انگشتر یا هر چیزی با نام خدا
 • آمیزش بدون وضو یا غسل
 • آمیزش در حالت ایستاده
 • نزدیکی کردن در زیر درخت میوه
 • آمیزش بدون عریانی کامل
اصولا بارداری اتفاقی شیرین است که در هر بار، خصوصیات خاص خود را خواهد داشت. در واقع هیچ گاه دو بارداری در یک زن شبیه به هم نیست و اصولا هر دوره، با مشکلات و چالش های خاص خود همراه خواهد بود. پس این تصور غلط که وجود بیماری یا عدم وجود آن در بارداری اول، ضامن سلامت یا بیماری بارداری دوم است، قطعا غیر علمی است و نباید به آن توجه داشت.
اقدام برای بارداری دوم راحت تر است؟

اقدام برای بارداری دوم راحت تر است؟

بارداری دوم
خانم هایی که برای بار اول باردار می شوند، معمولا مراقبت های بسیاری از خود و جنینشان دارند و با بروز هر مشکل کوچکی، سریعا به پزشک مراجعه می کنند. اما معمولا در بارداری دوم این مسئله و حساسیت، کمرنگ تر شده و مادران به این گمان که از همه چیز اطلاع دارند، کمتر به تغییرات حاصله توجه می کنند. اما باید بدانید که اقدامات قبل از بارداری بچه دوم، بسیار حائز اهمیت است و برای داشتن فرزندی سالم و بارداری کم خطر باید به آن توجه ویژه داشت.
اصولا بارداری شرایط پیچیده ای است به گونه ای که حتی ممکن است بیماری هایی که پیش از آن علائمی نداشته اند نیز به تدریج بروز پیدا کنند. برای مثال دیابت، پرفشاری خون یا برخی دردهای مربوط به رماتیسم ممکن است مادر باردار را در این دوران درگیر کند. اما این بدان معنا نیست که وجود چنین اختلالاتی در بارداری اول حتما در بارداری دوم نیز تکرار خواهد شد؛ در واقع اگر چه مواردی مثل مسمومیت بارداری درصد زیادی از مادران را درگیر کند، اما هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. پس هرگز نگران این مسئله نباشید و حتما در اقدامات قبل از بارداری بچه دوم، این مورد را لحاظ کنید.
زایمان در بارداری دوم
اگر در بارداری اول فرزند خود را به شکل طبیعی به دنیا آورده اید، پس قطعا در صورت مهیا بودن شرایط می توانید این بار نیز به صورت طبیعی زایمان کنید. زیرا بدن یک بار این تجربه را داشته و می تواند دوباره آن را تکرار کند. بنابراین نباید این نکته را فراموش کرد که سزارین در بارداری دوم، خطرات خاص خود را خواهد داشت. جدا از این مسئله که بار اول، زایمانتان طبیعی بوده یا سزارین، در بارداری دوم امکان چسبندگی جفت و مواردی از این قبیل بسیار است. بنابراین در اقدامات قبل از بارداری بچه دوم، این نکته را حتما در نظر داشته باشید.

رعایت فاصله سنی بین دو زایمان:

از نظر متخصصان، فاصله 3 تا 5 سال، بهترین فاصله زمانی میان تولد 2 نوزاد است. زیرا در این حالت هم مادر کاملا بهبود یافته و بدنش توانایی یک دوره بارداری دیگر را دارد و هم عوارضی که در آینده از لحاظ فاصله سنی درگیر کودکان می شود، کمتر خواهد شد. بیش از 5 سال، مشکلات روانی میان دو کودک افزایش پیدا می کند و کمتر از 3 سال نیز قطعا بدن آمادگی لازم را ندارد. پس یکی از اقدامات قبل از بارداری بچه دوم، توجه به فاصله سنی است.
البته باید سن مادر و خطرات بارداری در سنین بالا را نیز مد نظر قرار داد)، زیرا به کودک بزرگ تر فرصت بیشتری برای عزیز خانواده بودن (بچه بودن) می‌دهد. اما برای هر نکته مثبت، نکته منفی‌ ای نیز وجود دارد، بنابراین به یاد داشته باشید وقتی که با همسرتان در این مورد تصمیم گیری می کنید به مسائل فرزند بزرگ تر نیز توجه کنید.
اغلب زوجین چنین تصور می کنند که بعد از یک بارداری، قطعا بار دوم نیز به همان راحتی صاحب فرزند می شوند، این در حالی است که در موارد بسیاری مشاهده شده که زوجین بار اول بدون دغدغه بچه دار شده و بعد از آن دچار ناباروری شده اند. این امکان وجود دارد که در بارداریی اول، سیستم تولید مثلی دچار مشکل شده و برای بارداری دوم، نیاز به درمان و مراقبت های بیشتر باشد، پس می بایست برای بارداری دوم نیز برنامه ریزی و زمان بندی لازم را داشته و این احتمال را جز اقدامات قبل از بارداری دوم قرار دهید.

جلسات معاینه و آزمایش:

اغلب آزمایش ها و معاینات اولیه در بارداری دوم، شبیه به بارداری اول است. معاینه های دوره ای، سونوگرافی ها و آزمایشات طبق برنامه زمانی مدون صورت گرفته و نباید آن ها را فراموش کرد. در بسیاری از موارد، در صورتی که در بارداری اول، مشکلات ژنتیکی خاصی بروز نکرده باشد، در بارداری دوم نیز چنین مشکلی نخواهد بود. البته بهتر است پزشک خود را در جریان تمامی اتفاقات بارداری قبلی قرار دهید تا تصمیم گیری برای طبیعی بودن زایمان یا انجام عمل سزارین با دقت بیشتری صورت گیرد.
پیش از اینکه شروع به تلاش برای بارداری کنید، با همسرتان در این باره صحبت کنید. درباره هرگونه مشکل و نگرانی که درباره بچه دار شدن دارید با همسرتان گفت و گو کنید تا رابطه بین شما قوی و سالم بماند.

بارداری دوم پس از سقط:

در صورتی‌که آخرین بارداری شما با سقط جنین (حاملگی ختم شده در هفته 20 بارداری) یا مرده‌زایی (حاملگی ختم شده پس از هفته 20 بارداری) پایان یافته، تصمیم‌گیری درباره زمان تلاش دوباره برای فرزندی دیگر به مسائل دیگری نیز بستگی دارد. روش سوگواری و مدت آن فقط به خودتان ارتباط دارد.
زیبا شدن فرزند قبل از بارداری:

زیبا شدن فرزند قبل از بارداری:

خواندن این مطلب!  10 راز تربیت کودک شاد و موفق

زیبا شدن فرزند قبل از بارداری:

تغذیه پدر قبل از تشکیل نطفه برای داشتن فرزند زیبا و سالم:

بعضی غذاها باعث تقویت قوای جنسی مرد شده و اسپرم ها را قویتر میکنند هر چه اسپرم مرد قویتر باشد راحتر خود را به تخمک می رساند و سالم تر خواهد بود. تغذیه مناسب باید مدتی قبل از آمیزش رعایت شود.
خوردن میوه هایی مثل : انارشیرین در افزایش تعداد اسپرم ها موثر است. برای درمان ناتوانی جنسی باید انجیر، زیتون و آب لیموترش مصرف شود. حتی الامکان مرد هر روز صبح ناشتا یکی از میوه های گلابی، به، سیب درختی و انار شیرین را میل کند
. همچنین استفاده از مغزها خصوصا تخمه بو داده خربزه، مغز بادام، معجون شیر و خرما و گردو برای داشتن فرزند زیبا و سالم بسیار موثر هستند. خوردن روزی یک لیوان عرق کاسنی با عسل توسط مرد یکماه قبل از تشکیل نطفه، صورت فرزند را زیبا می کند.
در زمان حاملگی و در ۳یا ۴ ماهگی به سیب قرمز سوره یوسف بخوانید و فوتکنید و به همسر خویش بخورانید تا فرزندی نیکو و زیبا نصیبتان شود.

دستورات مربوط به صاحب فرزند زیبا و باهوش شدن:

کاسنی بخورید تا خون شما زیادتر گردد فرزند زیبایی از شما بوجود آید.
الف ) خوردن گلابی توسط پدر ، سبب زیبایی فرزند می شود.
ب) به زنان باردار گلابی بدهید که فرزندان را نیکو و زیبا می کند.
پ) به زنان باردار گلابی بدهید که اخلاق فرزندانتان را نیکو می کند.
ت) خوردن گلابی مایه قوت قلب ، پاکی معده ، صفای دل ، دلیری و زیبایی بچه می شود.
ث) گلابی قلب را جلا می دهد و دردهای درون را به اذن حق شفا می بخشد.

 

زیبا شدن فرزند قبل از بارداری:

در کتاب کافی از امام صادق (ع) نقل شده : ایشان در حالی که به کودکی زیبا می نگریست فرمود: باید پدر این پسر بچه ، گلابی خورده باشد.
همچنین روایت شده است که پیامبر (ع) گلابی اش را تکه کرد و به جعفر بن ابی طلالب داد وبه او فرمود : بخور ! همانا گلابی رنگ را جلا می دهد و فرزند را نیکو می گرداند.
خوردن کاسنی باعث زیبایی فرزند و ازدیاد در پسر آوردن می شود.
همچنین مرد می تواند در نیمه هر ماه عربی که ماه بدر است بر شکم همسر حامله اش سوره یوسف رابخواند تا ان شاءا..فرزندش مانند بدر شود!
خوردن کندر توسط زن باردار باعث زیادی عقل بچه ، باهوش ، پاکدل ، دانا وشجاع شدن پسر و خوشخو و نیکو شدن دختر می شود.در حدیثی آمده است : به زنان حامله کندر بخورانید، بدرستی که طفل در شکم مادر کندر غذای او می شود ، دلش محکم و تحملش زیاد می شود.
برای داشتن فرزند باهوش و سالم زمانی نزدیکی کنید که هر دو و مخصوصا مرد شهوت زیادی داشته باشد.برای افزایش شهوت می توانید گرمیجات مثل زعفران،عسل،ادویه جات،پیاز و…مصرف کنید.

سخن نهایی:

بارداری یک فرآیند مهم در زندگی افراد است که باید آن را جدی گرفت. به‌هرحال توجه به سلامت روانی و وضعیت جسمانی از نظر اینکه چه عوامل خطری می تواند بر میزان شانس موفقیت شما در یک باروری سالم نقش بسیار مهمی دارد.

4 نظر در “اقدمات لازم برای قبل بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *