راهنمای والدین

تعیین جنسیت به روش IUI

تعیین جنسیت با روش IUI

مقدمه:

گزینه های انتخاب جنسیت امروزی به همان اندازه موثر، مقرون به صرفه و در دسترس نیستند. دقیق‌ترین روش‌های انتخاب جنسیت گران‌ترین روش‌ها هستند (ده‌ها هزار دلار) و اغلب به این معنی است که شما باید تحت درمان‌های تهاجمی باروری قرار بگیرید و داروهای باروری با عوارض جانبی بالقوه مصرف کنید.
هنگامی که یک زن به طور طبیعی باردار می شود، اسپرم از واژن از طریق دهانه رحم (بخش باریک و پایین رحم)، به رحم (رحم) و به سمت یکی از لوله های فالوپ حرکت می کند. اگر اسپرم به زودی پس از آزاد شدن تخمک از تخمدان (تخمک‌گذاری) وارد لوله شود. اسپرم و تخمک می توانند در لوله به هم برسند و با هم متحد شوند (لقاح).
دهانه رحم به طور طبیعی تعداد اسپرم هایی را که وارد رحم می شوند محدود می کند. این بدان معنی است که تنها درصد کمی از اسپرم در انزال در واقع راه خود را به لوله های فالوپ باز می کند. تلقیح داخل رحمی (IUI) روشی است که اسپرم را در طول زمان تخمک گذاری از دهانه رحم و در رحم زن قرار می دهد. این باعث می شود مسیر عبور لوله های فالوپ بسیار کوتاه تر شود و احتمال بیشتری وجود دارد که اسپرم های بیشتری با تخمک روبرو شوند. هدف از این روش افزایش شانس باردار شدن زنان است.
هنگامی که صحبت از درمان های باروری می شود، چندین گزینه وجود دارد که باید بر اساس نیازهای خاص خود و شریک زندگی تان در نظر بگیرید. موسسه باروری کارولیناس هم تلقیح داخل رحمی (IUI) و هم لقاح آزمایشگاهی (IVF) را ارائه می دهد.
برخی از افراد با یک اصطلاح بیش از دیگری آشنا هستند، اغلب بدون دانستن تفاوت بین این دو یا اینکه هر یک از درمان ها مستلزم چیست. در حالی که مهم است که در مورد مورد خاص خود با متخصصان باروری خود صحبت کنید، باید تفاوت بین IUI و IVF را بدانید.

اگر در مورد امتحان یکی از این تکنیک ها برای ایجاد تعادل در خانواده جدی هستید، باید الزامات سختگیرانه ای را رعایت کنید. در برخی از کلینیک های باروری، تا زمانی که متاهل نباشید و حداقل یک فرزند از جنس مخالف داشته باشید، واجد شرایط نخواهید بود.

و برخی از کلینیک‌ها محدودیت سنی دارند، اما همه آزمایش‌های هورمونی انجام می‌دهند تا ببینند آیا شما هنوز بارور هستید یا خیر. تکنیک‌های انتخاب جنسیت کم‌هزینه نیز وجود دارد. این روش‌ها از روش‌های Shettles و Whelan  تا حکمت عامیانه (مانند عشق ورزیدن در ایستادن و خوردن گوشت بیشتر اگر پسر می‌خواهید، و خوردن مقدار زیادی شکلات و داشتن رابطه جنسی در موقعیت مبلغان اگر دختر می‌خواهید) را شامل می‌شود. انجمن پزشکی باروری آمریکا (ASRM) می گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که هر یک از اینها بر جنسیت کودک شما تأثیر بگذارد.
لقاح داخل رحمی که به عنوان لقاح مصنوعی نیز شناخته می شود، می تواند گزینه بسیار خوبی برای زوج هایی باشد که با ناباروری دست و پنجه نرم می کنند و همچنین وسیله ای برای لقاح با اسپرم اهداکننده است.
بسته به تشخیص شما، ممکن است قبل از پرش به IVF چندین تلاش IUI را توصیه کنیم.
       

تعریف IUI:

به عبارت ساده تر، آی یو آی روشی است که اسپرم را مستقیماً در داخل رحم قرار می دهد و هدف آن نزدیک شدن اسپرم سالم به تخمک است. کوتاه و بدون درد است و در کلینیک ما قابل انجام است.

داوطلبان IUI:

IUI ممکن است گزینه ای برای موارد خفیف ناباروری با عامل مردانه و همچنین برای زنانی باشد که این موارد را تجربه می کنند:

 • انسداد یا آسیب لوله
 • نارسایی تخمدان
 • مشکلات تخمک گذاری (PCOS)
 • اندومتریوز شدید
 • ناباروری بدون دلیل
 • ناباروری عامل دهانه رحم
افراد یا زوج هایی که از اسپرم اهداکننده استفاده می کنند ممکن است تحت عمل IUI قرار بگیرند. اسپرم اهدایی گزینه خوبی برای زمانی است که شریک مرد وجود ندارد یا ناباروری عامل مردانه مانع بارداری می شود.
در AFCC، ما با بانک‌های اسپرم کاملاً دارای مجوز و معتبر همکاری می‌کنیم که مراحل غربالگری آن‌ها مطابق با استانداردهای به خوبی تثبیت شده است. اهداکنندگان به شدت از نظر شرایط پزشکی و سایر عوامل خطر فیزیکی، عاطفی و روانی غربالگری می شوند.
ناباروری عامل دهانه رحم افراد یا زوج هایی که از اسپرم اهداکننده استفاده می کنند ممکن است تحت عمل IUI قرار بگیرند. اسپرم اهدایی گزینه خوبی برای زمانی است که شریک مرد وجود ندارد یا ناباروری عامل مردانه مانع بارداری می شود. در AFCC، ما با بانک‌های اسپرم کاملاً دارای مجوز و معتبر همکاری می‌کنیم که مراحل غربالگری آن‌ها مطابق با استانداردهای به خوبی تثبیت شده است. اهداکنندگان به شدت از نظر شرایط پزشکی و سایر عوامل خطر فیزیکی، عاطفی و روانی غربالگری می شوند.
آی یو آی چگونه انجام می شود؟

آی یو آی چگونه انجام می شود؟

خواندن این مطلب!  آموزش درمان و پیشگیری از لکنت زبان در کودکان 3 الی 6 ساله

آی یو آی چگونه انجام می شود؟

 مردان باید به مدت چند روز ( کمتر از یک هفته از دو روز تا پنج روز) از هرگونه رابطه جنسی دوری کنند. البته علاوه بر اینکه رابطه جنسی نباید رخ دهد نباید مایع منی نیز از بدن آنها خارج شود.
بعد از این مدت در موعد مقرر و زمانی که پزشکان تعیین کرده اند باید به مرکز درمانی مراجعه کند و در آنجا نمونه های اسپرم را به آزمایشگاه تحویل دهد.
سوالی که همواره پرسیده می شود این است که این نمونه ها از چه طریقی باید تهیه شود. توصیه پزشکان این است که این اسپرم ها در همان فضای آزمایشگاهی و از روش خود ارضایی باید تهیه شود.
پس از جمع آوری، نمونه مایع منی در آزمایشگاه “شسته می شود” تا اسپرم غلیظ شود و مایع منی خارج شود (مایع منی می تواند باعث گرفتگی شدید در زن شود). این فرآیند ممکن است تا 2 ساعت طول بکشد.
IUI نزدیک به زمانی که زن در حال تخمک گذاری است انجام می شود. روش IUI نسبتا ساده است و تنها چند دقیقه پس از آماده شدن نمونه مایع منی طول می کشد. زن روی میز معاینه دراز می کشد و پزشک یک اسپکولوم را به واژن او وارد می کند تا دهانه رحم او را ببیند. یک کاتتر (لوله باریک) از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود و نمونه مایع منی شسته شده به آرامی تزریق می شود. معمولا این روش بدون درد است، اما برخی از زنان گرفتگی خفیف دارند. برخی از زنان ممکن است یک یا دو روز پس از IUI لکه بینی را تجربه کنند.
IUI و IVF چه مشترکاتی دارند؟

IUI و IVF چه مشترکاتی دارند؟

IUI و IVF چه مشترکاتی دارند؟

IVF و IUI چند فاکتور مشترک دارند و بیشتر مربوط به آمادگی برای درمان و فرآیندهای اولیه لقاح انسان است.
قبل از لقاح یا لقاح، هم IUI و هم IVF ممکن است شامل رژیمی از داروهای باروری برای افزایش میزان موفقیت در لقاح یا در مورد IVF برای کمک به تخمک گذاری و کمک به بازیابی تخمک باشد. همچنین، هر دو درمان می توانند شامل فرآیندهایی برای جداسازی اسپرم با بالاترین کیفیت از نمونه های ارائه شده برای استفاده در لقاح باشند.
برای موفقیت آمیز بودن IVF و IUI، یک تخمک باید بارور شود و سپس در پوشش داخلی رحم کاشته شود و به یک نوزاد کامل یا چند نوزاد تبدیل شود. این تقریباً نسخه استخوانی لخت مکانیک درونی مفهوم انسان است.

میزان موفقیت iui:

در زوج‌هایی که مشکل ناباروری از جانب مرد است، باردار شدن به روش iui آسان‌تر از باردار شدن صرفاً با برقراری رابطۀ جنسی طبق یک برنامۀ زمانی حساب شده است. زوج‌هایی که علت ناباروری آنها نامشخص است، معمولاً با انجام iui نسبت به مصرف داروهای باروری به تنهایی، نتایج بهتری می‌گیرند. این فرایند باعث می‌شود تا لقاح به صورت طبیعی در بدن اتفاق بیفتد. درصد موفقیت iui به علت ناباروری زوج و سن آنها ارتباط دارد.
تحقیقات نشان داده در زوج‌هایی که علت ناباروری آنها نامشخص است، احتمال موفقیت هر دورۀ طبیعی iui، حدود ۴ تا ۵ درصد است. در صورت استفاده از داروهای باروری، احتمال باردار شدن به حدود ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. با توجه به علت ناباروری، ممکن است قبل از باردار شدن، سه یا چهار دوره iui برای یک زن انجام شود. پس از آن پزشک ممکن است سایر روش‌های کمک‌باروری مانند روش ivf را امتحان کند.

مزیت تعیین جنسیت با آی یو آی :

تعیین جنسیت به روش آی یو آی ، راحت و کم هزینه بوده ، بصورت سرپایی انجام می شود و در صورت عدم وقوع بارداری ، امکان تکرارآن به دفعات وجود دارد. بسیار مهم است که آی یو آی در بهترین زمان ممکن انجام شود .میزان موفقیت این روش درزوجهای مختلف ، متفاوت است ولی به 80% هم میرسد. با این حال بسیاری از زوجها طالب تعیین جنسیت به روش IUI هستند و به این منظور بهترین پزشک دارای تخصص در زمینه ناباروری و تعیین جنسیت را انتخاب میکنند.

معایب iui:

مصرف داروهای باروری تحریک‌کنندۀ تخمدان، احتمال دو یا چندقلوزایی را افزایش می‌دهد. معمولا بارداری چندقلو به منزلۀ بارداری پرخطر تلقی می‌شود. اگر از داروهایی مانند کلومیفن‌سیترات یا گنادوتروپین‌ها استفاده می‌کنید، قبل از انجام iui آن را با پزشکتان در میان بگذارید. این داروها ممکن است احتمال چند قلو بودن جنین را افزایش دهد.

چه کسی می تواند از روش IUI استفاده کند؟

IUI یک روش غیر تهاجمی و مقرون به صرفه تر در مقایسه با درمان های تهاجمی تر باروری مانند لقاح آزمایشگاهی است. در شرایطی مانند:
 • ناباروری بدون دلیل
 • تعداد کم اسپرم
 • کاهش تحرک اسپرم
 • اندومتریوز خفیف
 • زمانی که زن و شوهر می خواهند از انتقال یک بیماری ژنتیکی به کودک خودداری کنند
 • زنی مجرد که می خواهد باردار شود
 • مشکلات مربوط به دهانه رحم یا مخاط دهانه رحم
 • مشکلات نعوظ یا انزال
بزرگترین تفاوت بین IUI و IVF چیست؟

بزرگترین تفاوت بین IUI و IVF چیست؟

خواندن این مطلب!  سیسمونی نوزاد پسر لیست لوازم مورد نیاز و ضروری

بزرگترین تفاوت بین IUI و IVF چیست؟
تفاوت اصلی بین IUI و IVF این است که در IUI، لقاح به صورت داخلی انجام می شود. یعنی اسپرم مستقیماً به رحم زن تزریق می شود. بنابراین، در صورت موفقیت آمیز بودن لقاح، جنین در آنجا نیز لانه گزینی می کند. با IVF، لقاح خارج از رحم یا خارج از رحم، در آزمایشگاه انجام می شود.
اسپرم و تخمک برای لقاح با هم ترکیب می‌شوند و پس از این فرآیند، یک یا چند مورد از این تخمک‌هایی که با موفقیت بارور شده‌اند در رحم زن قرار می‌گیرند.
در حالت ایده آل، تخمک بارور شده در دیواره رحم کاشته می شود و منجر به بارداری و زایمان یک نوزاد یا نوزادان کامل می شود. IVF نسبت به IUI درصد موفقیت بیشتری دارد. لقاح مصنوعی نسبت به IVF هزینه کمتری دارد و کمتر تهاجمی است.
به طور کلی توصیه می شود که زوج ها قبل از اقدام به IVF سه دور IUI را امتحان کنند. انجمن فناوری های کمک باروری (SART) بیان می کند که میزان موفقیت IVF در ایالات متحده برای زنان در تمام سنین حدود 30٪ است، اما اگر زن زیر 35 سال سن داشته باشد، افزایش می یابد.

 

درمان ناباروری با iui در این افراد ممنوع است!

IUI برای بیماران زیر توصیه نمی شود:
 • زنانی که اختلال شدید در لوله های فالوپ دارند.
 • زنان مبتلا به آندومتریوز متوسط تا شدید
 • زنانی که سابقه عفونت لگن دارند .
آیا خطراتی وجود دارد؟
اگر زنی در هنگام انجام IUI از داروهای باروری برای افزایش تعداد تخمک ها استفاده می کند، شانس بارداری او با دوقلو، سه قلو یا بیشتر بیشتر از زمانی است که از داروهای باروری استفاده نمی کند.
داشتن IUI خطر نقص مادرزادی را افزایش نمی دهد. احتمال نقایص مادرزادی در همه کودکان 2 تا 4 درصد است، چه به صورت طبیعی و چه از طریق IUI باردار شوند. خطر ابتلا به عفونت بعد از IUI کم است.

سخن نهایی:

اگرچه هدف اصلی از انجام آی یو آی در گذشته، درمان ناباروری بود، اما به مرور محققان دریافتند که این روش مزیت مهم دیگری نیز دارد و آن تعیین جنسیت پیش از بارداری است. به همین دلیل امروزه، حتی زوجینی که مشکل ناباروری ندارند هم می توانند تعیین جنسیت به روش آی یو آی را امتحان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *