بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

دلایل و فن آوری انتخاب تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

دلایل و فن آوری انتخاب تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری
یک سیستم تعیین جنسیت یک سیستم بیولوژیکی است که توسعه ویژگی های جنسی در یک ارگانیسم را تعیین می کند.
اکثر موجوداتی که فرزندان خود را با استفاده از تولید مثل جنسی ایجاد می کنند دارای دو جنس هستند.
یشرفت بشر در عرصه علم و فن‌آوری و گره‌ خوردن این پیشرفت‌ها با آینده و سرنوشت وی، توجه و نگاه ویژه حقوقدانان را به این پیشرفت‌ها ضروری می‌سازد. فن‌آوری انتخاب جنسیت جنین یکی از این موارد است که در حوزه مسائل مربوط به حقوق پزشکی قرار می‌گیرد
تشخیص جنسیت جنین، موضوعی است که هر پدر و مادری از گذشته تا امروز به آن علاقه مند بوده است.
اما دلیل این اهمیت در دوره‌های مختلف و فرهنگ‌های گوناگون، متفاوت است در کشورهای توسعه یافته، تعیین جنسیت جنین تکنیکی است که به منظور انتخاب جنسیت فرزند پیش از لقاح انجام می شود.
زوج هایی هستند که علاقه ی آن ها به یک جنس خاص دختر یا پسر بیشتر است؛ برخی دیگر نیز پس از داشتن سه یا چهار فرزند دختر یا پسر در انتظار به دنیا آمدن فرزندی از جنس مخالف هستند ولی نتیجه ای نگرفته اند.
برخی از زوج ها نیز به خاطر داشتن ژن های مربوط به بیماری های خاص، با تعیین جنسیت از تولد فرزندی با بیماری ژنتیکی پیشگیری می کنند.
امروزه انتخاب جنسیت فرزندتان این امکان را به شما می‌دهد تا خانواده‌ای متوازن (از نظر جنسیت افراد) داشته باشید و به فرزندان شما نیز این اجازه را می‌دهد تا احساس اضافی بودن نداشته باشند.
از آن جایی که امروزه بسیاری از والدین موفق می‌شوند تا جنسیت فرزندان خود را انتخاب کنند، شاهد عشق و علاقه‌ی بیشتر، طرد شدن کم‌تر و کوچک شدن اندازه‌ی خانواده‌ها هستیم
تعیین جنسیت چیست؟

تعیین جنسیت چیست؟

تعیین جنسیت چیست؟

تعیین جنسیت، یک فرآیند باروری است که برای انتخاب جنسیت، قبل از باروری انجام می شود. با وجود اینکه آرزوی انتخاب پسر یا دختر از دیرباز بین انسان ها وجود داشته است، ولی فقط در این اواخر از لحاظ کلینیکی، این امر امکان پذیر شده است.
با پیشرفت در تکنولوژی تعیین جنسیت، تقاضا برای تعیین جنسیت نیز افزایش زیادی داشته است. بشر همیشه سعی داشته است تا بر روی جنسیت فرزندش، تاثیر داشته باشد.
تعیین جنسیت جنین غیر تهاجمی، در سه ماهه اول انجام شود. این روش می تواند تعداد روشهای تهاجمی را برای زنان دارای جنین در معرض خطر بیماری های وابسته به جنس جنین بطور چشمگیری کاهش دهد و مدیریت این بارداری ها را بهینه کند. روش های غیر تهاجمی به کلیه روش هایی گفته می شود که برای مادر و جنین خطری را ایجاد نمی کند.
تاریخچه تعیین جنسیت؟

تاریخچه تعیین جنسیت؟

تاریخچه تعیین جنسیت؟

اولین موفقیت مهم در تعیین جنسیت، کشف کروموزوم های جنسی در اوایل دهه 1900 بود. از تجزیه و تحلیل دقیق کروموزومهای حشرات نر و ماده ، دانشمندان دریافتند که اگرچه بیشتر کروموزوم ها در هر دو جنس نر و ماده در یک تعداد برابر بودند ، اما یک یا دو کروموزوم اضافی وجود داشت که در این دو جنس نابرابر بودند.
تجزیه و تحلیل گونه های اضافی در طی سال ها نشان داده است که تفاوتهای کروموزومی در درجه اول عامل تعیین جنسیت در بیشتر حیوانات است.
از دیرباز آدمی به این موضوع علاقه مند بوده‌است که نوع جنسیت جنین را تعیین کند. در این باره افسانه‌ها و خرافات فراوانی نیز نقل شده‌است. در سال‌های گذشته با پیشرفت در دانش ژنتیک و به ویژه ژنتیک پزشکی این امکان پدید آمده‌است.
هم‌اکنون یکی از روش‌های اثبات شده برای تعیین جنسیت جنین بکارگیری تکنیک‌های تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی می‌باشد.
با این وجود در این باره و از دید ملاحظات اخلاقی میان پژوهشگران و دست اندرکاران ژنتیک و اخلاق پزشکی اتفاق نظر وجود ندارد. پس، رهنمود می‌شود تا کسانیکه قصد بکارگیری این شیوه تشخیصی را دارند مشاوره ژنتیک انجام دهند.
روش انتخاب جنسیت از طریق تغذیه از نظر تاریخی منشأ حیوانی دارد.
اولین بار دکتر استول کوسکی موفق شد با تغییر دریافت بعضی از املاح در رژیم غذایی نوع جنسیت دلخواه را با 80 درصد موفقیت در گاو به دست آورد. او ایده ابتکار را از مطالعات قبلی که روی لاروکرم های دریایی و روی لارو قورباغه انجام شده بود کسب کرد.
بدین صورت که در آبی که به آن پتاسیم اضافه شده بود بیشتر نوزادان نر می شدند و در آبهای قلیایی و به ویژه غنی از کلسیم بیشتر نوزادان ماده و در آبهایی که در آن تعادل یونی وجود دارد در جنسیت نیز تعادل وجود داشت یعنی نصف نر و نصف ماده می شدند.
نتایج اجرای این تجربه و تحقیق بر روی انسان به چه صورت انجام پذیرفت؟

نتایج اجرای این تجربه و تحقیق بر روی انسان به چه صورت انجام پذیرفت؟

خواندن این مطلب!  آزمایشات بارداری و پنجگانه حین بارداری

نتایج اجرای این تجربه و تحقیق بر روی انسان به چه صورت انجام پذیرفت؟

انتقال نتایج حاصل از بررسی های فوق بر روی انسان توسط یک خانم متخصص کانادایی طبق روش استول کوسکی یعنی با کمک رژیم غذایی تجویزشده صورت گرفت که 80 درصد موفقیت آمیز بود.
و در این خصوص در برخی از بیمارستانهای بزرگ کانادا درمانگاههای اختصاصی برای انجام این کار با هدف کمک به زوج هایی که نسل آینده آنها توسط بیماری های ارثی وابسته به جنس تهدید می شدند دایر شد.

نظریه ارسطو :

اینکه آیا یک حیوان نر ، ماده یا هرمافرودیت می شود در مراحل اولیه رشد مشخص می شود. صدها سال دانشمندان برای درک سیستم تعیین جنسیت تلاش کرده اند.
به عنوان مثال ، در سال 335 قبل از میلاد ، ارسطو پیشنهاد کرد که گرمای شریک مرد در هنگام مقاربت جنسی را تعیین می کند. اگر گرمای نر بتواند بر سردی ماده غلبه کند ، پسری پسر شکل می گیرد.
در مقابل ، اگر سردی ماده بیش از حد قوی باشد (یا گرمای نر بسیار ضعیف باشد) ، یک فرزند دختر شکل می گیرد. نظریه های محیطی در مورد تعیین جنسیت ، مانند نظریه ارسطو ، تا حدود سال 1900 ، زمانی که کروموزومهای جنسی کشف شدند ، رایج بود.
همانطور که معلوم است ، ارسطو حداقل در مورد برخی از خزندگان مشغول چیزی بود که در آن دمای لانه جنسیت جنین را تعیین می کند. برای اکثر حیوانات ، جنسیت به صورت کروموزومی تعیین می شود.
چرا تعیین جنسیت؟

چرا تعیین جنسیت؟

چرا تعیین جنسیت؟

تعیین جنسیت منجر به رشد افراد با خصوصیاتی می شود که به آنها اجازه می دهد نر یا ماده شناخته شود. در گونه های خاص تفاوت در خصوصیات جنسی بسیار اندک است. پستانداران زن و مرد نیز به واسطه تفاوت های زیادی که در فنوتیپ های داخلی، خارجی، رفتار و متابولیسم دارند به راحتی قابل تشخیص هستند.

 

چه آزمایشات ژنتیکی را می توان انجام داد؟

سلول های جنین را می توان برای وجود ژنی که ممکن است بیماری خاصی ایجاد کند ، آزمایش کرد.این نشان می دهد که آیا جنین طبیعی
(بدون بیماری) یا مبتلا (مبتلا به بیماری) است. همچنین نشان می دهد که جنین حامل بیماری است اما تحت تأثیر قرار نگرفته است.
ناقل ناقص
کسی است که می تواند بیماری را به فرزندان خود منتقل کند ،اما شخصاً هیچ نشانه ای از بیماری ندارد.
کاریوتایپ نوع دیگری از آزمایش ژنتیکی
است که می تواند کروموزوم ها را بررسی کند. این عمل در دوران بارداری انجام می شود ، یا با نمونه گیری از پرزهای کوریونی یا آمنیوسنتز.
این آزمایش نشان می دهد که آیا کروموزوم جنین بیشتریا کمتر از معمول 46 است. داشتن کروموزوم زیاد یا بسیار کم می تواند باعث اختلالاتی
مانند سندرم داون (تریزومی 21)یا تریزومی 13. شود. این آزمایش همچنین می تواند کروموزوم های خارج از نظم را جستجو کند. ، که جابجایی
نامیده می شود، که می تواند مشکلاتی در رشد یا عملکرد ایجاد کند.

دلایل مراجعه زوجین برای تعیین جنیست چیست؟

دلایل تلاش همسران برای انتخاب جنسیت به 2 گروه پزشکی و غیرپزشکی تقسیم می شود. درصدی از بیماریهای ژنتیکی فقط جنس مذکر را مبتلا می  کند لذا تصمیم گیری همسران در انتخاب جنسیت دراین زمینه کاملا منطقی به نظر می رسد.
اما در مورد دلایل غیرپزشکی باید گفت داشتن کودکانی از هر دو جنس،  از دست دادن فرزند و تمایل داشتن فرزندی از همان جنس، دلایل اقتصادی، اجتماعی و یا فرهنگی در این زمینه دخیل می باشد.
تعیین جنسیت از نطر قرآن:

تعیین جنسیت از نطر قرآن:

خواندن این مطلب!  افسردگی بعد زایمان همراه با علائم و درمان افسردگی

تعیین جنسیت از نطر قرآن:

تعیین جنسیت به دست کیست؟

با توجه به آنچه از آیات و روایات به دست می آید، پسر یا دختر بودن فرزند به دست خداست.
((پادشاهی آسمان ها و زمین از آن خداست؛آنچه بخواهد می آفریند. به هر که بخواهد دختر هدیه می کند و به هر که بخواهد, پسر می دهد یا (در یک شکم) پسر و دختری به او عطا می کند و آنکه بخواهد بدون فرزند می گذارد. همانا اوست دانای توانا)) (سوره شوری،آیه ۴۹)
علاوه بر این سیره معصومین به ما می آموزد که از خداوند درخواست فرزندانی سالم و صالح را داشته باشیم و در هنگام تولد نوزاد از سلامتی او سوال کنیم ، نه از جنسیت او. (من لایحضره الفقیه,ج ۸, ص ۵۹۵)
در مبحث علمی در بحث تعیین جنسیت, دانشمندان دریافته اند که اسپرم مرد جنسیت فرزند را تعیین می کند, نه تخمک زن.
تا اواسط قرن بیستم، نقش تخمک و اسپرم در تعیین جنسیت ژنتیکی جنین در انسان شناخته نشده بود. اما پس از کشف کروموزم های جنسی توسط دانشمندانی به نام های «ون وینوانتر» و «پانتر» و «تئولیدان» این پدیده شناخته شد.
یونانی ها معتقد بودند که تعیین جنسیت با اسپرم مرد است،اگر اسپرم از بیضه راست خارج شود، جنس نوزاد مذکر می‌شود و اگر از بیضه چپ خارج شود نوزاد مونث می‌شود.
بعضی دیگر گمان داشتند که اگر جنین در سمت راست رحم رشد کند مذکر می‌شود و اگر در سمت چپ رشد کند مۆنث می‌شود.
ارسطو هم که معتقد بود فرزند مذکر مربوط به هیجان روحی مرد هنگام آمیزش است و اگر فاقد آن باشد، فرزند مۆنث می‌شود.
در قرآن کریم به وضوح اشاره شده که در حقیقت نطفه اساس تعیین جنسیت جنین است که مذکر شود یا مۆنث:
«وَأَنَّهُ خَلَقَ الزَّوْجَیْنِ الذَّکَرَ وَالْأُنثَى * مِن نُّطْفَهٍ إِذَا تُمْنَى »(نجم-۴۶و ۴۵)
و اینکه او است که جفت نر و ماده را آفریده از نطفه‌ای که در رحم ریخته می‌شود.
حکم شرعی تعیین جنسیت:

حکم شرعی تعیین جنسیت:

حکم شرعی تعیین جنسیت:

در روش‌های تعیین جنسیتی که در هر حال حاضر در دنیا و در کشور ما انجام می‌شود دو روش کاملا آزمایشگاهی است که البته قطعیت این دو روش از سایر روش‌ها خیلی بیشتر است و تقریبا می‌توان گفت روش‌های دیگر مانند رژیم غذایی و روز تخمک‌گذاری هیچ قطعیتی ندارند.
از نظر شرعی و مذهبی تقریبا همه مراجع تقلید و آیات عظام معتقدند تعیین جنسیت چه با روش ساده و چه آزمایشگاهی جایز است و مشکلی ندارد.
اگرچه از نظر فقها تعیین جنسیت جایز است، اما اگر در نظر فردی دختر یا پسر بودن ملاک باشد، طوری که یک جنس را نسبت به جنس دیگر ارجح بداند از نظر قرآن این ظلمی بزرگ است.
مشکلی که در این میان وجود دارد این است که زن یا مردی به واسطه مشکلاتی نظیر عقیم شدن یا یائسگی بخواهند از اسپرم یا تخمک فرد دیگری استفاده کند و حتی بانک‌های اسپرم یا تخمک وجود دارد که افراد می‌توانند با مراجعه به آن صاحب فرزند شوند.
از نظر مراجع دینی ما در این روش دختر یا پسری که متولد می‌شود دیگر متعلق به آن پدر یا مادر نیست و بسته به ترکیب اسپرم یا تخمک پدر یا مادرش فرد دیگری است.
نقش کروموزوم در تعیین جنسیت جنیست کودک چگونه است؟

نقش کروموزوم در تعیین جنسیت جنیست کودک چگونه است؟

خواندن این مطلب!  عوارض بارداری و راه های مقابله با این عوارض

نقش کروموزوم در تعیین جنسیت جنیست کودک چگونه است؟

مهم است قبل از توضیح درباره روش هایی که می توان تعیین جنسیت کرد نقش کروموزوم در تعیین جنسیت جنین بررسی کنیم
در موجودات زنده دو نوع کروموزوم جنسی و اتوزوم وجود دارد که انسان 23 جفت کروموزوم دارد. 22 جفت از آنها اتوزوم (جفت کروموزوم داراری جایگاه ژنتیکی مشابه هستن).وجفت 23 م جنسی می باشند و به دوصورت x و y مشخص می شوند
در ابتدا باید بدانید؛ زنان دو کروموزوم X و مردان کروموزوم X و Y دارند. هریک از تخمک و اسپرم حاوی یک کروموزوم است.
کروموزوم تمام تخمک‌ها X بوده اما اسپرم‌ها حاوی کروموزوم X و یا Y هستند و هنگام لقاح یک کروموزوم از مادر و یک کروموزوم از پدر به جنین به ارث می رسد، اگر کروموزوم‌های X مادر در کنار کروموزوم X پدر قرار گیرد جنسیت جنین دختر شده و اگر در کنار کروموزوم Y پدر قرار گیرد جنسیت جنین پسر خواهد شد.
بنابراین این کروموزوم Y مردان است که جنسیت را مشخص می‌کند که جنسیت جنین پسر باشد یا دختر.
کروموزوم Y بسیار کوچک‌تر و سبک‌تر از کروموزوم X بوده و سرعت بیشتری نسبت به آن دارد در نتیجه اگر در زمان تخمک‌گذاری با سرعت بالایش به تخمک برسد جنسیت جنین پسر خواهد شد در مقابل این کروموزوم نسبت به عوامل محیطی مقاومت کمتری داشته و احتمال زنده ماندن پایین‌تری دارد، در نتیجه توازن جنسیتی برقرار خواهد شد.!!
با پیشرفت های به دست آمده در علم هم اکنون این توانایی وجود دارد که حتی پیش از لقاح و پیش از تولد جنسیت جنین را تعین کرد.
تعیین جنسیت چگونه انجام می شود؟

تعیین جنسیت چگونه انجام می شود؟

تعیین جنسیت چگونه انجام می شود؟

به طوری کلی جنسیت جنین از طریق کروموزوم های به ارث رسیده از والدین تعیین می شود، که یک کروموزوم از مادر و یک کروموزوم از پدر به ارث می رسد.
مادر دارای دو کروموزوم x است و پدر دارای یک کروموزوم x و یک کروموزوم y. بنابراین، جنسیت نوزاد از طریق کروموزوم های x و y سلول اسپرم پدر تعیین می شود.

2 نظر در “دلایل و فن آوری انتخاب تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *