بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

نقش و تاثیر تغذیه در تعیین جنسیت دختر و یا پسر

نقش و تاثیر تغذیه در تعیین جنسیت دختر و یا پسر

مقدمه:

تغذیه در تعیین جنسیت بر طیف وسیعی از مسائل بهداشتی و اجتماعی از جمله پیامدهای بارداری ، امنیت غذایی خانوار و توسعه اقتصادی محلی و ملی تأثیر می گذارد. تغذیه نامناسب برای زنان و کودکان آنها عامل اصلی مرگ و میر 3.5 میلیون نفر در سراسر جهان در سال است.
زنان در کشورهای در حال توسعه در طول زندگی خود با کمبود ریز مغذی ها ، عفونت ها ، تلفات ناشی از کار بدنی سنگین و سایر تهدیدها برای رفاه تغذیه ای خود روبرو هستند.
در مطالعات گذشته که از تغذیه برای تعیین جنسیت استفاده کردند، موفقیت 80 %مشاهده شده است. روش های متفاوتی برای تعیین جنسیت وجود دارد.
رد پایی از تأثیر سایر عوامل مؤثر بر نسبت جنسیتی مانند نژاد، فصل، سیگار کشیدن، استرس، وضعیت روحی و رفتار والدین در زمان مقاربت و در معرض قرار گرفتن والدین در برابر آالاینده های محیطی و حتی کافئین بر هورمونهای جنسی مشاهده شده است و عوامل مذکور به عنوان عوامل تأثیرگذار بر نسبت جنسیتی در مقالات ذکر شده است.
در این بین رژیم غذایی با توجه به عدم نیاز به تجهیزات خاص، سهولت، در دسترس و ارزان بودن آن، مورد توجه قرار گرفته است.
نکات تعیین جنسیت فرزند با تغذیه و رژیم غذایی

نکات تعیین جنسیت فرزند با تغذیه و رژیم غذایی

نکات تغذیه در تعیین جنسیت فرزند بارژیم غذایی:

امروز با وجود پیشرفت های پزشکی و انواع رژیم های غذایی، شما می توانید جنس فرزندتان را خودتان تعیین کنید، ولی همیشه تعیین جنسیت کودک مفید نیست و موجب بر هم زدن تناسب جنسیت کودکان خواهد شد؛ برای مثال، در کره جنوبی که امکان تعیین جنسیت در مراحل اول حاملگی برای همه امکان پذیر است، تولد پسر 14 درصد بیش از دخترهاست.
از آنجا که جنسیت کودک از طریق اسپرماتوزوئید تعیین می شود، این مرد است که تعیین می کند جنسیت نوزاد، دختر یا پسر باشد.
اگر چه هنوز نحوه عمل کردن تغذیه در تعیین جنسیت و استفاده از رژیم مناسب شناخته نشده ولی گمان این است که ممکن است به علت تغییر متابولیسم، تخمک و به خصوص یون های سطح خارجی آن، در صورتیکه تخمک، یون مناسب را داشته باشد، بتواند اسپرماتوزوئید حامل کروموزوم جنسی Y یعنی پسر یا X یعنی دختر را به طرف خود جلب کند.
نتایجی که از به کاربردن این روش گزارش شده، یکنواخت نیست و بعضی از مراکز بین 80 تا 100 درصد موفقیت را گزارش داده اند، امh این نتایج زمانی می تواند قابل قبول و قابل اعتماد باشد که رژیم غذایی، به تنهایی استفاده شود و سایر روش ها، همزمان با این روش به کار گرفته نشوند.

1) روش استفاده از رژیم غذایی، استاندارد نیست و تا حدود زیادی با موادغذایی معمول در هر کشور ارتباط دارد، ولی نتایج به دست آمده از این تحقیقات، یکنواخت بوده و هدف از آن، تغییر تعادل موجود بین یون های منزیم، سدیم، پتاسیم و کلسیم است.
2) در این روش، آن چه اهمیت دارد، نسبت این مواد به یکدیگر و نه مقدار مطلق آنهاست. بنابراین، تغذیه در تعیین جنسیت باید به گونه ای انتخاب شود که نه تنها باعث بالا رفتن ماده معدنی مورد نظر نشود، بلکه مقدار املاحی را که باعث جلب اسپرماتوزوئید جنسیت مخالف جنین مورد نظر می شود، در خون کاهش دهد.
نکته اول اینکه، تغذیه در تعیین جنسیت و رژیم غذایی مناسب، فقط تا قبل از لقاح می تواند بر جنسیت فرزندتان موثر باشد. هنگامی که باروری تخم توسط اسپرم اتفاق افتاد، دیگر رژیم غذایی هیچ تاثیری ندارد.
نکته ی قابل توجه دیگر این است، غذاهایی که به شما توصیه می کنیم فقط می توانند شانس پسر یا دختر شدن فرزندتان را بیشتر کنند و هیچ نتیجه قطعی ای در پی ندارند. برای رسیدن به یک نتیجه قطعی باید از عمل های جراحی پیشرفته استفاده کرد که ما آن را به شما توصیه نمی کنیم زیرا ممکن است به جنین آسیب جدی وارد شود.
صبحانه و تعیین جنسیت بچه:

صبحانه و تعیین جنسیت بچه:

خواندن این مطلب!  ورزش دوران بارداری همراه با باید ها و نبایدهای ورزش دوران بارداری

تعیین جنسیت از طریق تغذیه وصبحانه:

در تحقیقی که در ژورنال  Proceedings of the Royal Society B به چاپ رسید، از 740 زن تازه باردار شده­ انگلیسی پرسیده شد که آنها یک سال قبل از حاملگی برای صبحانه چه چیزهایی مصرف کرده­اند.
آنهایی که برای صبحانه از غلات و رژیم سرشار از پتاسیم استفاده کرده بودند و در مجموع کالری بیشتری در روز جذب کرده بودند در مقایسه با آنهایی که صبحانه نمی­ خوردند و در مجموع کالری کمتری جذب کرده بودند بیشتر صاحب پسر شدند.
این موضوع مشخص نیست که آیا کالری یا مواد مغذی باعث ایجاد تفاوت می ­شود یا نه، گرچه محققان بر این باورند این نوع از ایجاد رابطه چیزیست که در حیوانات نیز دیده شده است، به طوری ­که حیوانات ماده­ای که تغذیه­ مناسب داشتند صاحب فرزندانی با جنسیت نر شده­اند و حیوانات ماده­ای که از تغذیه­ ی ناکافی برخوردار بودند فرزندان ماده به دنیا آورده ­اند.
برای مثال، مطالعه­ ای نشان داده است موش­ هایی (همستر) که تغذیه ناکافی داشتند بیشتر فرزندان ماده به دنیا آورده اند در حالی ­که موش ­هایی که محدودیت تغذیه ­ای نداشتند اینطور نبودند.
تعیین جنسیت از طریق تغذیه:

تعیین جنسیت از طریق تغذیه:

تغذیه در تعیین جنسیت:

انتخاب جنسیت جنین همواره با نوعی اما و اگر روبه‌روست. بسیاری از خانواده‌ها بر سر نوع جنس فرزند خود با یکدیگر اختلاف دارند اما باید بدانیم که تمام روش‌ها تعیین جنسیت برای والدین تا حدودی می‌تواند موثر باشد ولی نمی‌توان گفت که موفقیت حتمی است.
البته موضوع تفاوت میان فرزندان و نوع جنسیت آنها در گذشته بیشتر مطرح بود و امروزه افرادی که فرزند نخست‌شان دختر یا پسر است و دوست دارند که هم فرزند دختر داشته باشند و هم پسر می‌تواند با رعایت تدابیری به هدف مورد نظر خود برسند، البته باید خاطرنشان کرد که تدابیر ذکر شده را باید حداقل ۳ تا ۶ ماه رعایت شود.
این تغذیه در تعیین جنسیت بر اساس مصرف چهار نوع املاح معدنی سدیم ، پتاسیم ، کلسیم و منیزیم می باشد به طوریکه برای دختردار شدن، زن باید تا آنجا که می تواند از مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم استفاده کند. و برای پسردار شدن مصرف مقدار زیادی سدیم و پتاسیم توصیه می شود.

از دیدگاه طب سنتی تعیین جنسیت چگونه است؟

بر طبق کتب طب سنتی اگر مایع منی مرد گرم و زیاد باشد. جماع (آمیزش) در وقت مناسب و خوب انجام شود و زن، تازه از خونریزی قاعدگی پاک شده باشد؛ منی از طرف راست مرد تراوش شود چرا که منی سمت راست، گرم تر و پُرمایه تر از منی سمت چپ بدن است و این منی به سمت راست رحم ریخته شود؛ شرایط برای به وجود آمدن جنین پسر فراهم است.
همچنین، اگر آب پشت زن هم نسبتاً گرم و پرمایه باشد احتمال پسرزایی بیشتر می‎شود. عکس این شرایط باعث به وجود آمدن جنین دختر خواهد شد.
رژیم غذایی برای تعیین جنسیت چه مدت قبل از بارداری باید رعایت شود؟

رژیم غذایی برای تعیین جنسیت چه مدت قبل از بارداری باید رعایت شود؟

خواندن این مطلب!  زایمان سزارین همراه با مزایا و معایب عمل سزارین

 تغذیه در تعیین جنسیت چه مدت قبل از بارداری باید رعایت شود؟

با توجه به اینکه رژیم غذایی برای تعیین جنسیت باید ۳-۲ ماه قبل از بارداری به صورت مرتب رعایت شود، افرادی که تمایل به پیروی از چنین رژیم‎های غذایی دارند باید زیر نظر متخصص تغذیه قرار گیرند تا دچار کمبود مواد مغذی نشوند.
مادران مبتلا به پُر فشاری خون، بیماری‎های قلبی-عروقی، سنگ‎های اگزالاتی و نارسایی کلیه، مجاز به پیروی از رژیم غذایی برای پسر دار شدن نیستند و به دلیل اینکه کلسیم و منیزم برای این افراد ضرر دارد. همین طور مادرانی که دچار اختلالات عصبی و نارسایی کلیوی هستند نمی‎توانند تحت رژیم غذایی دختر دار شدن قرار گیرند.
عوامل غذايي که احتمال پسر شدن نوزاد را افزايش مي دهد.

عوامل غذايي که احتمال پسر شدن نوزاد را افزايش مي دهد.

عوامل غذايي که احتمال پسر شدن نوزاد را افزايش مي دهد.
 • استفاده از غذاهاي پر انرژي و با کيفيت بالا قبل از بارداري
 • دريافت بيشتر روغنهاي داراي امگا3 مانند روغن ماهي و سبزي خرفه
 • دريافت منابع غذايي داراي سديم و پتاسيم مانند: مرکبات، زردآلو، آناناس، موز، هلو، گلابي، سيب،گوجه سبز، آلو، خيار، خرما، گيلاس، تمشک، توت فرنگي، انجير، خربزه، آبميوه طبيعي و آب سبزيجات، حبوبات،کنگر فرنگي، گوجه فرنگي، پياز، چغندر قرمز، زيتون، قارچ، کلم، ذرت، نخود فرنگي، سيب زميني، سبوس گندم، شاه بلوط، تره، کنسرو ماهي، ژامبون،کره، ماء الشعير ،قهوه، چاي ، و عصاره کاسني.
 • بر اساس توصيه هاي طب قديم: مصرف کاهو، توت فرنگي، خرما، هل، زعفران.

غذاهای ممنوع برای پسر دوستان:

شیر و انواع فرآورده های آن ( پنیر، ماست و غیره). نان سبوس دار، نان شیرینی و بیسکویت های تهیه شده با شیر. سبزی های سالادی، گل کلم و کلم خام، کرفس، اسفناج، لوبیای سبز، کاهو، شاهی، میگو، تخم مرغ بیش از 2-1 عدد در هفته، کاکائو، شکلات.

 

توصیه های تغذیه در تعیین جنسیت برای پسردار شدن از نگاه طب سنتی:

 1. مصرف لبنیات محدود شود.
 2. از مغزهای آجیلی می‌توان استفاده کرد. استفاده از شیرین کننده‎ های طبیعی با مزاج گرم مانند نبات، توصیه می‎ شود.
 3.  مصرف گوشت ‎های سفید محدود شود و از گوشت گوسفند و تخم مرغ عسلی بیشتر استفاده شود.
 4.  از میوه‎ های تازه با مزاج گرم مانند انگور، خرما، انجبر، خرما، انبه بیشتر استفاده شود.
 5.  زن و شوهر نباید آب زیاد بنوشند و جرعه جرعه آب بنوشند.
عوامل غذايي که احتمال دخترشدن نوزاد را افزايش مي دهد.

عوامل غذايي که احتمال دخترشدن نوزاد را افزايش مي دهد.

خواندن این مطلب!  انواع لکه‌های مادرزادی نوزادان؛ دلایل ایجاد و راه های درمان آنها

عوامل غذايي که احتمال دخترشدن نوزاد را افزايش مي دهد.

 • زوجین باید تقریبا غذاهای کم نمک مصرف کنند
 • از لبنیات، توت فرنگی و تمشک استفاده کنید زیرا حاوی کلسیم هستند.
 • از پنیر، ماکارونی، ماهی، لوبیاسبز و خیار استفاده کنید.
 • یک بار در روز از مواد غذایی ازجمله خربزه، گوشت بره، مرغ، برنج و ذرت استفاده کنید.
 • به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی الکل ننوشید.
 • در زمان نزدیکی و تشکیل لقاح باید واژن را با سرکه بشویند.
 • باید واژن حالت اسیدی پیدا کند تا اسپرم های وای(پسر)بعد از ورود به رحم از بین بروند و تنها اسپرم های حاوی جنسیت دختر باقی بمانند.

ممنوعیت اجرای تغذیه در تعیین جنسیت برای دختردار شدن:

 1. افراد مبتلا به بیماری‌های زیر نباید رژیم غذایی دختردار شدن را رعایت نمایند:
 2. اختلالات عصبی
 3. بالا بودن کلسیم خون
 4. نارسایی‌های کلیوی

خطرات تعیین جنسیت:

طبق گفته ­ی فریدر،به نظر می­رسد تغییر رژیم غذایی و  تغذیه در تعیین جنسیت بی ­خطر باشد. اما بر اساس یافته­ های اخیر، متخصصان غذایی به زنان هشدار داده ­اند که در دریافت کالری یا مواد مغذی کمتر به امید دختردار شدن کوتاهی نکنند.
بر طبق گفته­ ایشان در روشی ­که برای تعیین جنسیت دختر یا پسردار شدن پیشنهاد می­کند قبل یا بعد از تخمک­گذاری نزدیکی صورت گیرد، در صورتی که زوج ­ها در محاسبه­ی زمان تخمک ­گذاری اشتباه کنند، می­تواند باعث کاهش شانس بارداری شود.

سخن نهایی:

ضمن این‌که یادآوری می‌کنیم موارد گفته شده برای تغییر جنسیت جنین قطعی نیست و در هر حال باید خودتان را از نظر رفتاری و روانی برای پذیرش فرزند با هر جنسیتی آماده کنید و بدانید که فرزند چه دختر و چه پسر هدیه‌ای از جانب خداست. فرمانروایی آسمان‌ها و زمین با خداست و هر چه او بخواهد، می‏آفریند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *