راهنمای والدین, نگهداری کودک

10 راهکار کاربردی پرورش کودک خلاق

خلاقیت و نوآوری در فناوری ، تجارت ، آموزش ، تربیت کودک خلاق و … مهم است. بسیاری از روش های بارز وجود دارد که می توانیم در کودکان خردسال خلاقیت را پرورش دهیم.
مدل سازی خلاقیت از طریق ساختن یا ایجاد پروژه های خودتان ، یا قرار دادن فرزندان در معرض انواع تجربیات غنی از طریق طبیعت ، موسیقی ، هنرهای نمایشی ، موزه ها و کتاب ها ، مکان های عالی برای شروع هستند. ایجاد یک محیط ، تهیه مواد ، و فراهم کردن زمان و مکان برای خلاقیت نیز مهم است.
بسیاری از والدین امیدوارند که فرزندانشان هنرمند و با استعداد شوند. حتی اگر خودتان احساس خلاقیت خاصی ندارید ، آسان است که به کودک خود کمک کنید تا بزرگ شود و خلاق باشد. ما چند نکته برای کمک به شما در پرورش اعتماد به نفس و مهارت هایی که از آنها خلاقیت سرچشمه می گیرد ، آورده ایم.
کودک خلاق چیزی نیست که بتوان آن را مجبور به کودکان کرد. هیچ قانون یا نکته خاصی برای رعایت تمرکز کودکان بر گسترش تخیل و خلاقیت خود وجود ندارد.
 

نقش والدین و مربیان در پرورش خلاقیت:

نقش والدین و مربیان در پرورش خلاقیت:

نقش والدین و مربیان در پرورش خلاقیت:

طبیعی است که همه ما دوست داریم کودک خلاق و بااستعداد داشته باشیم، اما در این میان نحوه تربیت و شیوه‌های رفتاری ما با کودکان بسیار موثر است.
یعنی این‌که ما چطور به فرزندمان ابراز محبت کنیم یا شیوه‌های رفتاری ما باید با او چگونه باشد که باعث سرکوب خلاقیت نشود و به رشد و پرورش استعدادهای او کمک کند. بنابراین می‌توانیم بگوییم که رشد یا سرکوب خلاقیت از درون خانواده شکل می‌گیرد زیرا خانواده مهم‌ترین نقش را در تربیت و شکل‌گیری شخصیتی افراد بازی می‌کند.
کتاب های خود را بسازید با مقداری کاغذ ساختمانی و مداد رنگی می توانید به کودک خود کمک کنید تا داستان خودش را بچرخاند

گزینه های غیرمنتظره را تشویق کنید

ساختن گاوهای قهوه ای ، چمن های سبز و م
گزینه های غیرمنتظره را تشویق کنید

گزینه های غیرمنتظره را تشویق کنید

اندن در داخل خطوط بسیار خسته کننده و معمولی است. وقتی کوچولوی شما بنفش را برای رنگ آمیزی در آسمان گرفت ، به او بگویید چه انتخاب بسیار خوبی انجام داده است. به او بگویید که از انتخاب های بی نظیرش قدردانی می کنید ، به او کمک می کند در انتخاب های منحصر به
فرد خود احساس امنیت کند.
پرسشگری را تشویق کنیدخوب ، وقتی کودک شما بپرسد “چرا ؟!” ممکن است کمی تحریک کننده باشد. برای 10 هزارمین بار ، اما هر زمان که می توانید ، اجازه دهید او آزادانه همه چیز را زیر سوال ببرد.
به او این فرصت را بدهید تا با خیال راحت اطراف خود را کاوش کند و بدون ایجاد محدودیت در آزادی ، ارتباطات جدید برقرار کند. درک محیط اطراف او و دانستن چگونگی تناسب اوضاع به او کمک می کند تا پایه ای عالی برای رشد خلاقیت خود داشته باشد.
موارد جدید را برای موارد قدیمی کشف کنید به کودک خود نشان دهید یافتن کاربردهای جدید برای چیزهای قدیمی جالب است. به جای بیرون انداختن ملحفه های گهواره ، یک شنل یا لباس تن پوش درست کنید.
کارتن های خالی شیر و مقداری لوبیای خشک می تواند وسیله ای سرگرم کننده باشد. با استفاده از تخیل کودک ، هر چیزی که بتوانید از آن دریغ کنید می تواند چیز دیگری شود.

اوقات خود را در طبیعت بگذرانید

اوقات خود را در طبیعت بگذرانید

اوقات خود را در طبیعت بگذرانید

خواندن این مطلب!  کودکان بیش فعال و علائم و درمان بیش فعالی کودکان

به فرزندتان اجازه دهید در خارج ، بافت ها ، اشکال و رنگ ها را کشف کند یک ساعت را روی زمین بگذارید و اشکال ابرها را بیرون بیاورید یا در ماسه ها حفاری کنید تا سنگ های خاصی پیدا کنید.
مشاهده دنیا اطلاعات خوبی در اختیار کودک شما قرار می دهد تا بتواند از آنها استفاده کند.
ستایش از بی نظیرکودکان به ناچار مراحل طبقه بندی چیزهای مشابه و چیزهای متفاوت را طی می کنند. وقتی فرصت پیش آمد ، وقت بگذارید و توضیح دهید که چقدر سرگرم کننده است که راههای زیادی وجود دارد و متفاوت بودن در واقع به نوعی فوق العاده است.

به موسیقی گوش دهید

موسیقی را بخشی از زندگی روزمره خود قرار دهید. ریتم ، هارمونی و ملودی کودک شما را به حرکت وا می دارد و تخیل او را جذب می کند. بگذارید تکان بخورد ، برقصد و بپرد. اشعار احمقانه ای را با او بسازید و او را ترغیب به نوشتن ترانه های شخصی خود کنید.
بازی کردن قصه های پریبه جای فقط خواندن کتاب ، آن را اجرا کنید. یک مخروط کاغذی ساختمانی و یک ملافه می تواند شما را به یک شاهزاده خانم تبدیل کند در حالی که یک کاسه فلزی روی سر شما و یک اسب جارو می تواند شما را به یک شوالیه تبدیل کند. در حالی که به تخیل کودک خود ضربه می زنید ، اژدها را شکست دهید و به ماجراهای جادویی بروید.
او را با اعتماد به نفس القا کنید هر زمان که می توانید خلاقیت کودک خود را تحسین کنید. به هر کودکی می خواهد گفته شود که بسیار عالی است ، بنابراین وقتی کار سرگرم کننده ، مهیج یا جدیدی انجام می دهد ، جلوی او را نگیرید. اگر به او بگوییم نوعی شگفت انگیز است ، به او اعتماد به نفس خلاقیت بدون ترس را می دهد.
یک مدل نقش خلاق باشید

یک مدل نقش خلاق باشید

یک مدل نقش خلاق باشید

کودکان از تماشای ما یاد می گیرند ، بنابراین با خود نیز خوب باشید. دلسرد شدن و گفتن کودک به او آسان است ، “من مهارت نقاشی ندارم” ، یا “من هنرمند نیستم” آسان است. منفی را نگه دارید و فقط از گذراندن وقت با کودک کوچک خود لذت ببرید.
شما مجبور نیستید وانمود کنید که DaVinci هستید ، اما نشان دادن کامل نبودن به او کمک می کند بدون محدودیت های خلاقانه زندگی کنند.
انجام فعالیت های خلاقانه چه فوایدی برای کودک دارد؟

انجام فعالیت های خلاقانه چه فوایدی برای کودک دارد؟

خواندن این مطلب!  چادر بازی کودک سرخپوستی

انجام فعالیت های کودک خلاق چه فوایدی برای کودک دارد؟

 • بازی های خلاقانه باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان، تقویت گفتار، مهارت های جسمانی، و افزایش قدرت تخیل و درک عاطفی در کودک می شود.
 • این بازی ها به کودک کمک می کند تا جهان اطراف خود را بهتر بشناسند و به آن معنا دهند.
 • انجام فعالیت های هنری، کاردستی ها و موسیقی و رقص به کودک اجازه می دهد تا احساسات خود را بروز دهند و آن ها را بشناسند.
 • کودک با استفاده از بازی های خلاقانه مهارت های ارتباطی را یاد می گیرد.
 • در یادگیری مهارت های تصمیم گیری، حل مساله و تفکر انتقادی به کودک کمک می کند.
 • ایفای نقش و دیدن دنیا از نگاه شخص دیگر به کودک در زمینه شناخت احساسات و شناخت جهان کمک می کند.
 • قصه گویی به کودک کمک می کند تا دایره واژگان خود را گسترش دهد و از قدرت تخیل خود استفاده کند.
انجام فعالیت های خلاقانه چه فوایدی برای کودک دارد؟

انجام فعالیت های خلاقانه چه فوایدی برای کودک دارد؟

۵ سالگي، اوج تفکر خلاق
از آن جا که کودکان پيش از ۵ سالگي توجه و تمرکز کمتري دارند، رشد کودک خلاق در بيشتر کودکان از ۵ سالگي به بعد آغاز مي شود اما هستند کودک خلاق که از ۲ سالگي کارهاي خلاقانه انجام مي دهند و البته هوش بالاتري نسبت به همسالان خود دارند

نشانه های کودک خلاق:

 1. اولین نشانه از یک کودک خلاق کنجکاوی است
 2. برای هر مسئله جواب های متفاوتی می دهد
 3. کودکان خلاق با دقت به مسائل گوش می دهند و مشاهده می کنند
 4. در کل افراد خلاق سخت کوش است، فعالیت زیادی دارد و برای هدفشان خسته نمی شوند
 5. کودک خلاق در کاری که انجام می دهند غرق می شوند
 6. از هر چیزی به سادگی نمی گذرند
 7. کودک خلاق دوست دارند هر چیزی را آزمایش و تجربه کنند
 8. اشتیاق زیادی برای رسیدن به هدف دارند و برای کشفیات خود با دیگران صحبت می کنند
 9. از آشنایی با مفاهیم جدید لذت می برند و علاقه نشان می دهند
 10. کودک خلاق که در ابداع بازی های جدید توانایی دارند
 11. هیچ وقت از اشتباه کردن نمی ترسند و در گفتار خود جسارت به خرج می دهند
 12. معما و چیستان های عجیبی طرح می کنند.
 13. ایده هایشان را به نقاشی میکنند و در مورد آن توضیح می دهند.
 14. قوه تخیل کودک خلاق و باهوش قوی است

1 نظر در “10 راهکار کاربردی پرورش کودک خلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *