راهنمای والدین

اقدامات پیش از بارداری برای مردان

اقدامات پیش از بارداری برای مردان

(اقدامات پیش از بارداری برای مردان)

مقدمه:

وقتی اکثر مردم اصطلاح سلامت پیش از بارداری را می شنوند ، به زنان فکر می کنند. با این حال ، سلامت و اقدامات پیش از بارداری برای مردان نیز مهم است. کارهایی وجود دارد که مردان می توانند برای سلامتی خود و همچنین برای زنان و کودکان در زندگی خود انجام دهند.
اگر قبل از بچه دار شدن به سلامت خود برسید ، سالم ترین شروع زندگی را به فرزندان خود می دهید. اینها باید برای پدران آینده انجام شود.

سلامت پیش از تصور برای مردان:

از لحاظ تاریخی ، هنگامی که زوجین برای بچه دار شدن مشکل داشتند ، تصور می شد که این زن نابارور است. ما اکنون می دانیم که مسائل مربوط به عامل مرد حداقل در نیمی از اوقات مسئول است. و با کاهش شدید میزان اسپرم در سالهای اخیر ، سلامت پیش از بارداری مردان وعده می دهد که در سالهای آینده یک موضوع داغ باقی بماند.
برای بچه دار شدن دو نفر طول می کشد. اگرچه زن باردار می شود و بچه را حمل و تحویل می دهد ، اما مرد نیز نقش مهمی در بارداری دارد. برای وقوع لقاح ، اسپرم او باید سالم و قوی باشد تا به تخمک زن برسد و به آن نفوذ کند.
گاهی اوقات یک مرد با مشکلاتی متولد می شود که بر اسپرم او تأثیر می گذارد. در موارد دیگر ، مشکلات بعداً به دلیل بیماری یا آسیب در زندگی شروع می شوند. نطفه مرد را می توان با سلامت کلی و شیوه زندگی او تغییر داد.

برخی از مواردی که می توانند سلامت یا تعداد اسپرم را کاهش دهند عبارتند از:

برخی از مواردی که می توانند سلامت یا تعداد اسپرم را کاهش دهند عبارتند از:

  • دیابت نوع 1
  • مصرف زیاد الکل
  • برخی از داروها ، مانند ماری جوانا ، کوکائین و استروئیدهای آنابولیک
  • کشیدن سیگار
  • سن
  • چاقی
  • مواد خطرناک ، از جمله اسپری حشرات و فلزات ، مانند سرب
  • بیماری هایی مانند اوریون ، شرایط جدی مانند بیماری کلیوی ، یا مشکلات هورمونی
  • داروها (نسخه ، بدون نسخه و محصولات گیاهی)
  • پرتودرمانی و شیمی درمانی سرطان
به گفته دفتر ایالات متحده ، برای تحقق لقاح ، یک مرد باید بتواند نعوظ داشته باشد و آن را حفظ کند ، به اندازه کافی اسپرم داشته باشد که شکل مناسب داشته باشد و به روش مناسب حرکت کند و مایع منی کافی برای انتقال اسپرم به تخمک داشته باشد.
عوامل مختلف ، از ژنتیک و شیوه زندگی گرفته تا قرار گرفتن در معرض محیط و هورمون ها ، می تواند بر باروری مردان تأثیر بگذارد ، بنابراین مشکل است علت دقیق ناباروری را جدا کنید: با این وجود ، پزشکان علت مشکلات در حدود 80 درصد از زوج های نابارور را تشخیص می دهند. که وقتی علت ناباروری شناخته شده ای وجود دارد ، مشکلات در شریک مرد حدود 40 درصد از زوج های نابارور را شامل می شود. اما گام های زیادی وجود دارد که مردان می توانند برای افزایش سلامت ، شیوه زندگی و روابط خود برای افزایش شانس بارداری زوجین انجام دهند.
برخی از مشکلات باروری ناشی از مشکلات جسمی و مسائل تغذیه ای یا سلامتی است. سایر مسائل مرتبط ممکن است با کیفیت ، تعداد و تولید اسپرم مرتبط باشد.

اقدامات مهم پیش از باداری برای مردان بصورت ذیل می باشد:

1.از مصرف داروهایی که روی باروری تاثیر منفی می گذارند خودداری کنید:

تا جایی که ممکن است داروهای زیادی را از برنامه معمول خود حذف کنید. در مورد داروهای تجویزی خود با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است لازم باشد استفاده را متوقف کنید یا چیز جدیدی را امتحان کنید.

داروهای زیر بر باروری مردان تأثیر می گذارد:

تاگامت (سایمتیدین) ، سولفاسالازین و نیتروفورانتوئین برای درمان زخم ، مشکلات گوارشی و عفونت های ادراری استفاده می شود. این داروها ممکن است تولید اسپرم و تعداد اسپرم را تحت تأثیر قرار دهند.
استروئیدها ، مانند پردنیزون و کورتیزون ، که برای درمان آسم ، آرتریت و بیماری های پوستی استفاده می شوند ، بر باروری مردان تأثیر می گذارد.
داروهای ضد افسردگی و داروهای ریزش مو تاثیر منفی ای روی تعداد اسپرم در مردان می گذارد.با این حال، اگر مجبورید داروی خاصی مصرف کنید با دکتر تان مشورت کنید. ؟

2.سابقه خانوادگی و ریسک های ژنتیکی:

در صورتی که در خانواده افرادی با نقایص مادرزادی، ژنتیکی یا عقب ماندگی ذهنی وجود دارد، باید به انجام مشاوره ژنتیک فکر نمود تا ابعاد مختلف این موضوع با دقت سنجیده شود. جمع آوری سابقه سلامت خانواده می تواند برای سلامت فرزند شما مهم باشد. ممکن است متوجه نشوید نقص قلب خواهر یا بیماری سلول داسی شکل پسر عموی شما می تواند روی فرزند شما تأثیر بگذارد ، اما به اشتراک گذاشتن این اطلاعات سابقه خانوادگی با پزشک می تواند مهم باشد.
بر اساس سابقه خانوادگی شما ، پزشک ممکن است شما را برای مشاوره ژنتیک ارجاع دهد. دلایل دیگری که افراد برای مشاوره ژنتیک مراجعه می کنند عبارتند از: سقط جنین متعدد ، مرگ نوزادان ، یا مشکل در بارداری (ناباروری) یا بیماری ژنتیکی یا نقص مادرزادی که در دوران بارداری قبلی رخ داده است.پرهیز از مصرف دخانیات و الکل

3.پرهیز از مصرف دخانیات و الکل:

سیگار کشیدن با کاهش کیفیت اسپرم ارتباط دارد: تحقیقات نشان داده است که مردان سیگاری دارای تعداد کم اسپرم و کاهش حرکت اسپرم هستند و تعداد بیشتری اسپرم با شکل غیرطبیعی دارند.
تصور می شود که مصرف زیاد الکل بر سلامت اسپرم تأثیر منفی می گذارد ، اگرچه تحقیقات اخیر نشان می دهد که ممکن است آنقدرها که دانشمندان قبلاً تصور می کردند اهمیت نداشته باشد.
رابینز گفت ، از سوی دیگر ، ماری جوانا و سایر مواد مخدر تفریحی ، از جمله استروئیدهای آنابولیک برای بدنسازی ، باید اجتناب شود زیرا برخی مطالعات نشان می دهند که ممکن است بر تولید اسپرم نیز تأثیر منفی بگذارد.

4.کاهش وزن اضافی:

مطالعات نشان داده است که زوج هایی که مردشان دارای اضافه وزن یا چاقی است نسبت به زوج هایی که مشکل وزن ندارند ، زمان بیشتری برای بچه دار شدن دارند. به گفته انجمن پزشکی باروری آمریکا ، تحقیقات همچنین نشان داده است که اضافه وزن یا چاقی بر کیفیت اسپرم مردان تأثیر می گذارد ، تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد و توانایی شنا کردن آنها را کاهش می دهد و همچنین آسیب به مواد ژنتیکی (DNA) در اسپرم را افزایش می دهد.
غذاهای سالم بخورید

غذاهای سالم بخورید

خواندن این مطلب!  چگونه کودک خوش غذا داشته باشیم

5.غذاهای سالم بخورید:

رابینز به Live Science گفت: “نقش رژیم غذایی در باروری مردان نامشخص است.” اگرچه ممکن است علم ناقص باشد ، اما برای مردان منطقی است که از انواع غذاهای سالم از جمله میوه ها و سبزیجات فراوان استفاده کنند که منابع غنی آنتی اکسیدان ها هستند و ممکن است به تولید اسپرم سالم کمک کنند.
مردان همچنین باید غذاهای غنی از فیبر ، چربی های غیر اشباع سالم و مقادیر متوسط ​​پروتئین بدون چربی مصرف کنند. رابینز می گوید مردان اغلب از او می پرسند که آیا نوشابه می تواند تعداد اسپرم آنها را کاهش دهد؟ او به آنها می گوید شواهد خوبی وجود ندارد که کافئین موجود در نوشابه بر باروری مردان تأثیر بگذارد و شواهد کمی وجود دارد که کافئین موجود در قهوه ، چای و نوشیدنی های انرژی زا با مشکلات باروری در مردان ارتباط دارد.
فعالیت بدنی منظم داشته باشید

فعالیت بدنی منظم داشته باشید

6. فعالیت بدنی منظم داشته باشید:

رابینز مردان را به ورزش منظم تشویق می کند زیرا به کاهش استرس کمک می کند ، باعث می شود مردان احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند و برای سلامتی طولانی مدت آنها مفید است. در حالی که فعالیت بدنی مفید است ، برخی مطالعات نشان داده اند که ورزش بیش از حد شدید و برنامه تمرینی شدید در مردان ، مانند ورزشکاران سه و دوومیدانی ، می تواند برای باروری آنها مضر باشد.
محققان همچنین بررسی کرده اند که آیا دوچرخه سواری می تواند بر اسپرم تأثیر بگذارد چرا که این ورزش شامل نشستن طولانی مدت در وضعیتی است که دمای بیضه را افزایش می دهد و همچنین ارتعاشات و ارتعاشاتی که باعث آسیب به بیضه ها می شود. (برخی از مطالعات نشان داده اند که رانندگان کامیون های طولانی مدت نیز ممکن است به دلایل مشابه با مردان دوچرخه سوار مشکلات باروری بیشتری داشته باشند.) یک مطالعه نشان داد مردانی که در کلینیک های باروری حضور داشتند و گزارش دادند که حداقل پنج ساعت در هفته دوچرخه سواری می کردند ، بیشتر بودند.
در مقایسه با مردانی که ورزشهای دیگری انجام می دادند و کسانی که نیمکت سیب زمینی انجام می دادند ، تعداد اسپرم کم و تحرک اسپرم ضعیفی داشتند. تحقیقات دیگر نشان داده است که دوچرخه سواری در مردان با خطر بیشتری برای اختلال نعوظ مرتبط است. رابینز گفت ، اما اطلاعات کمی در مورد تأثیر یا عدم دوچرخه سواری بر عملکرد اسپرم وجود دارد.

7.روزانه مولتی ویتامین مصرف کنید:

رابینز توصیه می کند که مردان روزانه مولتی ویتامین مصرف کنند. وی گفت: “احتمال آسیب و برخی مزایای احتمالی اندک است.” بسیاری از فرمول های مولتی ویتامین برای مردان ممکن است شامل آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C و E و مواد معدنی سلنیوم و روی باشد.
به گفته انجمن پزشکی باروری آمریکا ، برخی تحقیقات نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها ممکن است باعث افزایش اندکی در تعداد و حرکت اسپرم شوند. روبینز گفت: منطقی است که آنتی اکسیدان ها ممکن است کیفیت اسپرم را بهبود بخشند زیرا می توانند در برابر رادیکال های آزاد محافظت کنند ، که می تواند باعث آسیب DNA در سلول های اسپرم شود.

8.از تغییرات باروری مربوط به سن آگاه باشید:

مشابه زنان ، مردان دارای ساعت بیولوژیکی تیک تیک هستند ، اما دیرتر از زنان باروری را تجربه می کنند. تحقیقات نشان می دهد که با افزایش سن ، حجم و کیفیت مایع منی او کاهش می یابد. با افزایش سن مردان ، تعداد اسپرم های سالم و حرکت آنها نیز کاهش می یابد و همچنین می توانند آسیب DNA بیشتری در اسپرم خود داشته باشند. این تغییرات ممکن است به این معنا باشد که ممکن است بارداری زوجین بیشتر طول بکشد.
با افزایش سن ، خطر ناهنجاری های ژنتیکی در اسپرم آنها نیز بیشتر می شود. جهش های تصادفی در اسپرم مردان می تواند با گذشت سالها روی هم انباشته شود و این امر باعث می شود که پدران مسن بیشتر جهش های ژنتیکی را به کودک منتقل کنند.
مراقب گرما باشید

مراقب گرما باشید

خواندن این مطلب!  سرطان پستان در زنان همراه با علائم سرطان سینه و درمان آن

10.مراقب گرما باشید:

مراجعه مکرر و اقامت طولانی در وان های داغ ، سونا و اتاق های بخار می تواند دمای بیضه را افزایش دهد ، که ممکن است تعداد اسپرم و کیفیت اسپرم را کاهش دهد. رابینز گفت ، اما این قرار گرفتن در معرض حرارت تأثیر دائمی بر اسپرم ندارد. کاهش تعداد اسپرم ممکن است موقتی باشد و در چند ماه پس از اینکه مردی از رفتن به وان آب گرم یا سونا جلوگیری کرد ، به حالت عادی بازگردد.
یک مطالعه کوچک در مورد مردانی که از لپ تاپ استفاده می کنند بازتاب زیادی در رسانه ها داشت هنگامی که گزارش شد مردانی که رایانه را در آغوش خود قرار داده اند به احتمال زیاد آسیب اسپرم و کاهش تحرک اسپرم دارند. رابینز گفت ، اما این نتیجه گیری “پرتاب تفنگ” بود. مشخص نیست که مردان چه مدت زمانی را با لپ تاپ در نزدیکی بیضه های خود گذرانده اند ، و همچنین مشخص نیست که آیا اثرات ممکن است ناشی از گرما باشد یا ناشی از تابش به دلیل استفاده از اتصال بی سیم باشد.

11.بدانید چه زمانی باید از کمک گرفت:

بر اساس گزارش انجمن پزشکی باروری آمریکا ، ناباروری به عنوان ناتوانی زوجی که از نظر جنسی فعال هستند و از بارداری استفاده نمی کنند ، پس از یک سال تلاش ، باردار می شوند. رابینز به زوج ها می گوید زن زیر 35 سال و همسرش قبل از بررسی ناباروری باید یک سال بدون موفقیت تلاش کنند تا باردار شوند. برای زنانی که 35 سال یا بیشتر دارند ، زمان قبل از مراجعه به متخصص ناباروری در زوج هایی که به طور منظم بدون استفاده از روش های جلوگیری از بارداری رابطه جنسی دارند ، به 6 ماه کاهش می یابد.

12.از لحاظ روانی سالم باشید:

سلامت روان عبارت است از نحوه تفکر ، احساس و رفتار هنگام کنار آمدن با زندگی. برای اینکه در بهترین حالت خود باشید ، باید احساس خوبی نسبت به زندگی خود داشته باشید و برای خود ارزش قائل شوید. همه گاهی احساس نگرانی ، اضطراب ، ناراحتی یا استرس می کنند. با این حال ، اگر این احساسات برطرف نشد و در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کرد ، کمک بگیرید. در مورد احساسات و گزینه های درمانی خود با پزشک یا متخصص دیگر مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

13.توجه به مسایل مالی:

به دنیا آوردن و پرورش کودک هزینه های زیادی دارد. شما پیش از باردار شدن باید همه هزینه های مرتبط با بارداری، زایمان و رشد و مدرسه رفتن کودک خود را برآورد کنید.
می توانید برای کم کردن بخشی از هزینه ها از بهترین بیمه ای که امکانات بیشتری دارد، استفاده کنید. اگر پزشک یا مامای خاصی مد نظر شماست، هزینه های ویزیت و … را برآورد کنید. اگر می توانید از هزینه های کنونی خود کم و پس انداز کنید تا بعد از تولد کودک، با مشکل مواجه نشوید.نکاتی برای اقدام به بارداری (ویژه آقایان)
از شریک خود حمایت کنید

از شریک خود حمایت کنید

خواندن این مطلب!  بهترین روش از پوشک گرفتن کودک در روز و شب

14.از شریک خود حمایت کنید:

مردان به عنوان شریک زندگی می توانند سلامت زنان را تشویق و حمایت کنند. به عنوان مثال ، اگر شریک زندگی شما سعی می کند غذای سالم تری بخورد تا برای بارداری آماده شود ، می توانید به او بپیوندید و غذای سالم تری نیز بخورید. یا اگر شریک زندگی شما دارای بیماری است ، می توانید او را تشویق کنید که به پزشک مراجعه کند و به او یادآوری کنید که برنامه درمانی خود را دنبال کند.
سخن نهایی:
در واقع  سبک زندگی و سلامت جسم و روان  و برخورداری از یک رژیم غذایی مملو از ویتامین ها و مواد مغذی نقش بسیار مهم و قابل توجهی در قدرت باروری مردان دارد.

1 نظر در “اقدامات پیش از بارداری برای مردان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *