بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

روش درمان ناباروری و تعیین جنسیت باکمک ای وی اف (IVF)و مزایا ومعایب این روش

روش درمان ناباروری و تعیین جنسیت باکمک ای وی اف (IVF)و مزایا ومعایب این روش

آی وی اف چیست؟

مخفف In Vitro Fertilization به معنی “بارور ساختن تخمک در آزمایشگاه” است. اولین بار این روش در سال 1978 انجام شد. لقاح ساده تخمک زن با اسپرم مرد در آزمایشگاه، ای وی اف است. پس از لقاح، جنین را تا مرحله‌ای معین در آزمایشگاه پرورش داده و سپس این جنین را از طریق گردن رحم (سرویکس) به رحم زن وارد می‌سازند.
روش لقاح خارج رحمی یا IVF برای چه کسانی مناسب است؟

روش لقاح خارج رحمی یا IVF برای چه کسانی مناسب است؟

روش لقاح خارج رحمی یا IVF برای چه کسانی مناسب است؟

این روش یکی از مرسوم‌ترین و مؤثرترین روش‌های درمان ناباروری و یکی از روش‌های کمک باروری به شمار می‌آید. IVF برای افرادی با شرایط زیر می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد:
 • زمانی که مرد به دلیل کم بودن تعداد اسپرم‌ها یا تعداد کم اسپرم‌ها نابارور باشد.
 • زمانی که زن دچار اختلالاتی از قبیل اختلالات تخمک گذاری، نارسایی زودرس تخمدان و یا فیبروئید رحم باشد.
 • برای زنانی که لوله‌های فالوپ رحم آن‌ها آسیب دیده باشد یا لوله‌های فالوپ خود را به هردلیلی برداشته باشند.
 • برای درمان ناباروری افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی
 • برای درمان ناباروری‌هایی که علت آن‌ها نامشخص است نیز این روش بسیار مناسب است
روش لقاح خارج رحمی یا IVF برای چه کسانی مناسب است؟

روش لقاح خارج رحمی یا IVF برای چه کسانی مناسب است؟

IVF هرگز اولین قدم در درمان ناباروری نیست مگر در موارد انسداد کامل لوله. در عوض ، برای مواردی که روشهای دیگر مانند داروهای باروری ، جراحی و تلقیح مصنوعی م haven’tثر واقع نشده اند ، محفوظ است.
البته دقیق ترین روش، تعیین جنسیت با ای وی اف (IVF) است.
اگر فکر می کنید IVF ممکن است برای شما منطقی باشد ، قبل از انجام این روش ، هر مرکز درمانی را با دقت ارزیابی کنید.
در اینجا چند سوال وجود دارد که باید از پرسنل کلینیک باروری بپرسید:
 1. نسبت حاملگی شما در هر انتقال جنین چقدر است؟
 2. میزان بارداری شما برای زوج های گروه سنی ما و مشکل باروری ما چقدر است؟
 3. نرخ زاد و ولد زنده برای همه زوج هایی که هر سال در مرکز شما این عمل را انجام می دهند چقدر است؟
 4. چند مورد از این زایمان ها دوقلو یا چندقلو است؟
 5. هزینه عمل شامل هزینه درمان هورمونی چقدر خواهد بود؟
 6. هزینه نگهداری جنین چقدر است و چه مدت می توانیم آنها را ذخیره کنیم؟
 7. آیا در برنامه اهدای تخمک شرکت می کنید؟
روش درمانی آی وی اف به چه شکل است؟

روش درمانی آی وی اف به چه شکل است؟

روش درمانی آی وی اف به چه شکل است؟

در روش درمانی  آی وی اف (IVF) با استفاده از داروهای هورمونی که در این دوره توسط پزشک تجویز خواهد شد، باعث می شود که تخمک های متعددی در تخمدان ها تولید شود.
پزشک با کمک سونوگرافی واژینال و تحت یک بیهوشی خفیف با یک سوزن ظریف تخمک ها از درون تخمدان ها تخلیه می کند.
ای وی اف به طور خلاصه دارای 4 مرحله می باشد که عبارتند از :
 1.  تحریک تخمدان برای تخمک‌گذاری
 عمل تخمک گیری یا پانکچر (خارج کردن چندین تخمک بالغ از بدن به کمک سونوگرافی و لاپاراسکوپی
بارور کردن تخمک (لقاح آن‌ها با اسپرم مرد در ظروف آزمایشگاهی مخصوص)
انتقال جنین به رحم که دو تا پنج روز بعد از لقاح انجام می شود
بازه زمانی درمان با آی وی اف چقدر است؟
به طور معمول بازه زمانی 3 هفته ای  از  زمان شروع تجویز دارو تا انتقال جنین به رحم نیاز است
آزمایش خون بارداری در دو مرحله ، بعد از دو هفته از اتمام طول درمان آی وی اف جهت اطمینان از وجود بارداری انجام می شود
نتایج عمل آی وی اف:

نتایج عمل آی وی اف:

خواندن این مطلب!  شیر مادر یا شیر خشک مزایا و معایب این 2 روش شیر دهی

نتایج عمل آی وی اف:
حدود 12 روز تا دو هفته پس از بازیابی تخمک، پزشک نمونه ای از خون را برای تشخیص اینکه آیا شما حامله هستید، آزمایش می کند:
-اگر باردار باشید، پزشک شما را به متخصص زنان و زایمان یا سایر متخصصان بارداری معرفی خواهد کرد.
– اگر باردار نباشید، مصرف پروژسترون را متوقف خواهید کرد و احتمالا یک هفته بعد پریود می شوید. اگر پریودی نشوید یا خونریزی غیرعادی داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر می خواهید یک بار دیگر لقاح زمایشگاهی (IVF) انجام دهید، پزشک ممکن است اقداماتی را که می توانید برای بهبود شانس ابتلا به بارداری از طریق IVF انجام دهید، پیشنهاد کند.
احتمال بارداری یک جنین سالم پس از استفاده از IVF بستگی به عوامل مختلف دارد از جمله:

احتمال بارداری یک جنین سالم پس از استفاده از IVF بستگی به عوامل مختلف دارد از جمله:

احتمال بارداری یک جنین سالم پس از استفاده از IVF بستگی به عوامل مختلف دارد از جمله:

1-  سن مادر:
هر چقدر مادر جوانتر باشد، احتمال بارداری و زایمان جنین سالم با استفاده از تخمک در طول IVF بیشتر می باشد. زنانی که سن 41 سال و بالاتر دارند اغلب توصیه می شود از تخمک های اهدا کننده در IVF برای افزایش شانس موفقیت استفاده کنند.
2-  وضعیت نطفه:
انتقال نطفه هایی که بیشتر رشد کرده اند احتمال بارداری را افزایش میدهد. البته تمام نطفه ها به خوبی رشد نمی کنند. با پزشک یا سایر متخصصان صحبت کنید.
3-  سابقه باروری:
در زنانی که قبلا باردار شده اند احتمال بارداری با استفاده از IVF بیشتر است. میزان موفقیت برای زنانی که قبلا IVF را چندین بار استفاده کرده اند، اما باردار نشده اند کمتر است.
4-  علت ناباروری:
داشتن تخمک نرمال، شانس بارداری با استفاده از IVF را افزایش می دهد. زنان مبتلا به آندومتریوز شدید کمتر از زنان مبتلا به ناباروری غیرقابل توصیف قادر به باردار شدن با IVF هستند.
5-  عوامل شیوه زندگی:
زنانی که سیگار می کشند معمولا تخمک های کمتری را در طول IVF بازیابی می کنند و ممکن است سقط داشته باشند. سیگار کشیدن می تواند احتمال موفقیت زن را با استفاده از IVF 50 درصد کاهش دهد. چاقی می تواند شانس بارداری و داشتن یک نوزاد را کاهش دهد. استفاده از الکل، داروهای تفریحی، کافئین بیش از حد و داروهای خاص نیز می تواند مضر باشد.
مزیت‌های ای وی اف:

مزیت‌های ای وی اف:

مزیت‌های ای وی اف:

ای وی اف قدیمی‌ترین روش کمک باروری است و به همین دلیل پژوهش‌های متعددی برای افزایش سلامت این روش و کودکان حاصل از آن انجام شده است و تاکنون عارضه‌ای در اثر‌آی.وی.افبدست نیامده است.علاوه بر این، پژوهش‌های اخیر‌۸( مطالعه بین سال‌های ۹۸۹۱ تا )۹۹۹۱ نشان می‌دهد که داروهای باروری میزان ابتلا به سرطان تخمدان را (حتی اگر بیش از یک‌سال مصرف شود) افزایش نمی‌دهد. در ضمن پژوهشگران در حال انجام مطالعاتی برای تکامل و بهبود‌آی.وی.اف در آینده هستند.
یک شیوه بدون عارضه براي باروری است و از روش های قدیمی در این زمينه تلقی می شود . پژوهش های اخیر نشان ميدهد که داروهای بارداری سبب سرطان تخم دان نمی شوند.با به کاربستن این تلقیح آزمایشگاهی میتوان باروری خارج از رحم را انتظار داشت. زمانیکه جنین در درون شکم یا داخل لوله های رحم جای می گیرد، پزشک سعی ميکند جنین شکل گرفته در پوشش خارج از رحم را با دارو یا جراحی بیرون آورد.
عوارض آی وی اف ناشی از داروهای مصرفی:

عوارض آی وی اف ناشی از داروهای مصرفی:

خواندن این مطلب!  نقش و تاثیر تغذیه در تعیین جنسیت دختر و یا پسر

عوارض آی وی اف ناشی از داروهای مصرفی:

 عوارض آی وی اف ممکن است در نتیجه مصرف داروهای گنادوتروپین ایجاد گردد. این داروها فولیکول ها را به رشد تحریک کرده و سبب ایجاد تخمکی بالغ می گردند. این داروها به فرم تزریقی می باشند. عوارض جانبی این داروها ممکن است شامل افزایش ترشحات واژن، دردناک شدن پستان ها و یا بروز سندرم هایپراستیمولاسیون تخمدان باشد. در اغلب موارد سندرم هایپراستیمولاسیون تخمدان که ممکن است به عنوان عوارض آی وی اف در نظر گرفته شود خفیف می باشد و علائمی مانند درد تخمدان، نفخ و تهوع را شامل می شود. اما در موارد شدید تخمدان ها بزرگ شده، دشواری در تنفس و دردهای شدید شکمی نیز ممکن است روی دهد.
عوارض آی وی اف در مرحله تخمک کشی:
در مرحله تخمک کشی نیز احتمال بروز عوارض آی وی اف وجود دارد. در این مرحله متخصص درمان نازایی با استفاده از سونوگرافی واژینال همچنین وارد کردن سوزنی نازک اقدام به برداشت تخمک های بالغ می کند. درد شکمی شدید، احتمال آسیب به ارگان های مجاور از جمله مثانه، روده یا عروق خونی همچنین احتمال بروز عفونت لگن نیز ممکن می باشد.
عوارض آی وی اف در مرحله انتقال رویان:
در مرحله انتقال رویان که مرحله سوم است احتمال بروز عوارض آی وی اف وجود دارد. در این مرحله رویان ایجاد شده در رحم قرار داده می شود. کرامپ های خفیف و لکه بینی واژینال از جمله عوارض آی وی اف در این مرحله می باشد. به ندرت ممکن است عفونت در این مرحله به عنوان عوارض آی وی اف بروز کند که البته در صورت وقوع با آنتی بیوتیک قابل درمان می باشد.
سایر عوارض آی وی اف:

قبل از انتقال جنین چه کنیم؟

سایر عوارض آی وی اف:
احتمال بارداری چند قلو از مهم ترین عوارض آی وی اف می باشد. بارداری چند قلو مشکلاتی مانند زایمان زودرس، خونریزی در مادر، احتمال انجام سزارین، افزایش فشار خون در دوران بارداری و دیابت بارداری را همراه دارد. هر چه تعداد رویان های منتقل شده بیشتر شود احتمال بروز این مورد از عوارض آی وی اف نیز افزایش می یابد.
به طور کلی باید توجه داشت احتمال بروز عوارضی مانند نقص در جنین را نمی توان به قطعیت از عوارض آی وی اف محسوب کرد. این موضوع همچنان بین محققین مورد بحث قرار دارد. اما باید توجه داشت اگر تلقیح درون رحمی همراه با آی وی اف انجام شود احتمال بروز نقص در جنین به عنوان عوارض آی وی اف در حد بسیار اندکی افزایش می یابد. همچنین باید یادآور شد نرخ بروز سقط به دنبال آی وی اف مشابه با بارداری های طبیعی می باشد و این عارضه بیشتر به سن مادر مربوط است. احتمال بروز بارداری خارج از رحم به دنبال آی وی اف کمتر از 1% است. در صورت وقوع بارداری خارج از رحم باید به بارداری پایان داد. اگر در صورت بارداری علائمی مانند دردهای شدید، لکه بینی واژینال، خونریزی، گیجی و ضعف؛ کمر درد یا افت فشار خون را تجربه کردید فورا با متخصص زنان خود تماس حاصل فرمایید.
خانم هایی که مصرف کننده داروهای باروری هستند، گاهی تحریک شدن بیش از حد تخم دان را حس ميکنند. تحریک یش از حد تخمدان با بزرگ شدن تخمدان همراه بوده است. این بزرگ شدن با نشانه هایی چون حس پری و معلق بودن، تنفس بریده بریده ، درد در ناحیه لگن، استفراغ، افزایش وزن، سرگیجه و تهوع ظاهر ميشود.
چه مراقبت های بعد از آی وی اف نیاز است صورت بگیرد؟

چه مراقبت های بعد از آی وی اف نیاز است صورت بگیرد؟

خواندن این مطلب!  بهترین روش از پوشک گرفتن کودک در روز و شب

چه مراقبت های بعد از آی وی اف نیاز است صورت بگیرد؟

ادامه فعالیت های روزمره تان را بعد از گذشت 24 تا 48 ساعت در پی بگیرید.انجام فعالیت های سنگین یا فعالیت های که نیازمند نیرو بیشتری است تا قبل از رسیدن به وضعیت پایدار توصیه نمی شود . جهت جلوگیری از یبوست یا نفخ رژیم غذایی مناسبی را اتخاذ کنید

قبل از انتقال جنین چه کنیم؟

در برخی از موارد به دلایلی نظیر تشکیل نشدن جنین در آزمایشگاه، مناسب نبودن سایز آندومتر، تجمع مایع درون شکم (تحریک بیش از حد تخمدان) و یا بر اساس نظر پزشک مربوطه، انتقال جنین به رحم انجام نمی شود. در صورتی که انتقال صورت نگیرد ولی جنین ها دارای کیفیت مناسبی باشند و فریز شوند، فرد باید حداقل دو ماه بعد (دو تا سه روز قبل از شروع قاعدگی) برای انجام عمل انتقال مراجعه نماید. برای انجام عمل کاشت جنین نیازی به ناشتا بودن نیست ولی باید مایعات به مقداری آشامیده شود که مثانه به حالت نیمه پر باشد. همچنین توصیه می شود شب قبل از عمل انتقال حتماً دوش گرفته شود. همچنین لازم است پیش از اقدام به فرآیند تخمک‌کشی و انتقال جنین، سابقه ابتلا به بیماری یا مصرف هرنوع دارو را به اطلاع پزشک رساند.
پس از عمل انتقال جنین چه کنیم؟

پس از عمل انتقال جنین چه کنیم؟

پس از عمل انتقال جنین چه کنیم؟
نیاز نیست فرد استراحت مطلق بعد از انتقال جنین داشته باشد بلکه می تواند فعالیت روزانه خود را انجام دهد. البته از آنجایی که ممکن است اندازه تخمدان ها هنوز از سایز طبیعی خود بزرگتر باشد توصیه می شود از انجام فعالیت شدید خودداری شود. در صورت بروز درد شدید یا متوسط مراجعه به پزشک ضروری است. در این شرایط پزشک عواملی نظیر چرخش تخمدان، سندروم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) و عفونت را مورد بررسی قرار می دهد.

هزینه تعیین جنسیت با آی وی اف

هزینه های درمانی با توجه به نوع خدماتی که انجام می گیرد متفاوت می باشد . به طور معمول هزینه ها بسته به نوع مرکز دولتی یا خصوص، روش  های تعیین جنسیت و … متغیر خواهد بود

3 نظر در “روش درمان ناباروری و تعیین جنسیت باکمک ای وی اف (IVF)و مزایا ومعایب این روش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *