بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

بررسی تنفس تند در نوزاد به همراه علائم هشداردهنده

صبررسی تنفس تند درنوزاد به همراه علائم هشداردهنده

مقدمه:

احتمالا شما هم مادرانی را دیده اید که مدام در خواب و بیداری مراقب نفس کشیدن نوزاد خود هستند. وقتی دلبندشان خواب است کنترل می کنند که آیا تنفس تند در نوزاد مشاهد میکنید یا نه؟  اگر این مسئله باعث نگرانی شما شده با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.
طبیعی است که نوزادان سریعتر از بزرگسالان و کودکان بزرگتر تنفس کنند. برخی از نوزادان به طور مختصر سریعتر از حالت معمول تنفس می کنند یا برای چند ثانیه تنفس خود را متوقف می کنند. تا زمانی که تنفس تند در نوزاد به میزان طبیعی باز می گردد ، معمولاً جای نگرانی نیست.
نوزادان اغلب الگوهای تنفسی نامنظمی دارند که به والدین جدید مربوط می شود. آنها می توانند سریع نفس بکشند ، بین تنفس ها مکث طولانی کنند و صداهای غیرمعمول ایجاد کنند.

تنفس تند در نوزاد متفاوت از بزرگسالان به نظر می رسد زیرا:

 • آنها بیشتر از دهان خود از طریق سوراخ بینی تنفس می کنند
 • مسیرهای تنفسی آنها بسیار کوچکتر است و مسدود شدن آنها آسان تر است
 • دیوار قفسه سینه آنها انعطاف پذیرتر از دیوارهای بزرگسال است زیرا بیشتر از غضروف ساخته شده است
 • تنفس آنها به طور کامل توسعه نیافته است زیرا آنها هنوز باید استفاده از ریه ها و ماهیچه های تنفسی مرتبط را بیاموزند
 • آنها ممکن است مایع آمنیوتیک و مکونیوم را در مجاری تنفسی خود بلافاصله پس از تولد داشته باشند
 • اگر نوزاد به سرعت به تنفس ادامه دهد ، ممکن است به این معنی باشد که برای بدست آوردن هوای کافی در تلاش است.
تعداد طبیعی تنفس نوزاد چقدر است؟

تعداد طبیعی تنفس نوزاد چقدر است؟

تعداد طبیعی تنفس تند در نوزاد چقدر است؟ نفس کشیدن نوزاد چگونه باید باشد؟

تحقیقات نشان می‌دهد که ضربان قلب جنین ۶ هفته‌ای داخل رحم در حدود ۱۲۰ تا ۱۶۰ بار در دقیقه می‌زند. که تقریبا دو برابر سریع‌تر از میانگین ضربان قلب یک فرد بزرگسال است. در مورد تنفس تند در نوزاد هم همین‌طور است. تعداد تنفس طبیعی نوزاد تقریبا دو برابر سریع‌تر از یک فرد بزرگسال است.
ابونی هولیر، متخصص رشد و رفتارشناسی اطفال می‌گوید: «معمولا تعداد تنفس نوزادان کمی سریع‌تر از کودکان بزرگ‌تر است. ۴۰ تا ۵۰ دم و بازدم در دقیقه کاملا طبیعی است.»
در مقایسه با میانگین تعداد تنفس یک فرد بزرگسال یا کودک بزرگ‌تر در هنگام استراحت که حدود ۱۲ تا ۲۰ بار در دقیقه است، بسیار سریع محسوب می‌شود!کودک شما نیز همانند بزرگسالان در هنگام استراحت آرام‌تر نفس خواهد کشید. تعداد ۲۰ تا ۴۰ دم و بازدم در دقیقه برای کودکان در هنگام خواب طبیعی است.

صداهای کاملا طبیعی در هنگام تنفس نوزادان:

صداهای کاملا طبیعی پس از اینکه مادر مدتی با توجه نوزاد عزیزش را مشاهده کرد متوجه خواهد شد که نوزاد صداهای متفاوتی تولید می‌کند. معمولا این صداها هشدار دهنده نیستند. برخی از صداهایی که شنیده می‌شوند عبارتند از:
صدای غرغره کردن: این صدا به علت جمع شدن بزاق در عقب دهان تولید می‌شود.
صدای خرخر کردن: ممکن است این صدا زمانی که نوزاد در خواب عمیق است شنیده شود.
صدای سکسکه: نوزادان هم زمانی که در رحم مادر هستند و هم پس از تولد مستعد سکسکه کردن هستند.
صدای سوت زدن: از آنجا که مسیر هوایی بینی نوزادان تازه متولد شده بسیار باریک است، هنگامی که عمل دم انجام می‌دهند معمولا صدای سوت شنیده می‌شود.

بررسی تنفس تند در نوزاد:

بررسی یا مانیتوریگ نفس کشیدن نوزاد شامل ۴ مرحله می شود:
 • مشاهده کردن: به نحوه پایین آمدن و بالا رفتن سینه او دقت کنید، مکث بین تنفس های او مخصوصا در هنگام خواب و شب ها
 • گوش دادن: به صدای نفس های، خس خس یا ناله و سوت هنگام تنفس او دقت کنید.
 • حس کردن: صورتتون را نزدیک او ببرید و میزان و قدرت نفس های او را از روی پوست خود حس کنید.
از تنفس نامنظم گرفته تا تشنج در خواب ، برخی از علائم نگران کننده نوزاد کاملاً طبیعی است.
اگر متوجه شده اید که نوزاد شما کمی نامنظم تنفس می کند ، ممکن است از خود بپرسید که آیا همه چیز در مورد فرزند شما طبیعی است. اما مهم است که به یاد داشته باشید که نوزادان دارای الگوهای تنفسی متمایزی هستند. آنچه ممکن است برای شما غیرعادی یا هشدار دهنده به نظر برسد ، در واقع می تواند برای نوزاد تازه متولد شده شما طبیعی باشد. در اینجا نکاتی وجود دارد که باید در مورد تنفس نوزادان بدانید.
اگر به نظر می رسد فرزند شما نفس کشیدن پر سر و صدا دارد ، اصلا تعجب نکنید. نوزادان تنها در چند ماه اول زندگی می توانند از طریق بینی خود تنفس کنند ، که می تواند باعث ایجاد انواع صداها – از خروپف و غرغره تا غرغره و سوت – در هنگام دم و بازدم شود.
این تنفس پر سر و صدا لزوما نباید باعث نگرانی شود. با این حال ، به علائم ناراحتی تنفسی توجه کنید
علائم و نشانه های هشدار دهنده:

علائم و نشانه های هشدار دهنده:

خواندن این مطلب!  شیر مادر یا شیر خشک مزایا و معایب این 2 روش شیر دهی

علائم و نشانه های هشدار دهنده تنفس تند در نوزاد :

در صورت مشاهده هر یک از این علائم و نشانه های هشدار دهنده ، با پزشک نوزاد خود تماس بگیرید.
در سراسر یا در مناطقی که معمولاً جریان خون زیادی مانند لب ، زبان و واژن جریان می یابد ، آبی می شود. اگرچه آبی شدن دست ها و پاها می تواند به دلیل سیستم گردش خون نارس نوزادان بسیار رایج باشد ، اما در صورت آبی شدن نواحی دیگر ، زمان توجه فوری است.
 • دارای تنفس قابل توجهی است که بیش از 60 تنفس در دقیقه است
 • مبارزه برای تنفس ، که می تواند توسط سوراخهای بینی به طور مداوم در حال چشمک زدن و قفسه سینه به طور غیرمعمول جمع شود.
 • غذای ضعیفی دارد یا علاقه ای به خوردن ندارد
 • بی حال یا بیش از حد خواب آلود است
 • مکث های تنفسی که بیش از 10 ثانیه طول می کشد
 • هنگام نفس کشیدن غرولند می کند
 • سرفه یا خس خس سینه مداوم
 • تنفس عمیق تر و باعث بیرون زدن دنده ها می شود

نکاتی برای والدین:

اگر نگران تنفس تند در نوزاد خود هستید ، هرگز در تماس با پزشک خود دریغ نکنید.
تنفس نامنظم می تواند بسیار نگران کننده باشد و باعث ایجاد اضطراب والدین شود. ابتدا ، سرعت خود را کم کرده و به نوزاد خود نگاه کنید تا ببینید آیا او در حالت ناراحتی به نظر می رسد یا خیر.

در صورتی که نگران تنفس تند در نوزاد خود هستید ، نکاتی را ارائه دهید:

الگوهای تنفسی معمولی فرزند خود را بیاموزید تا برای تشخیص آنچه معمولی نیست ، آمادگی بیشتری داشته باشید.
از تنفس نوزاد خود فیلم بگیرید و آن را به پزشک نشان دهید. بسیاری از متخصصان پزشکی در حال حاضر قرارهای آنلاین یا ارتباط از طریق ایمیل را ارائه می دهند و در سفر احتمالی غیر ضروری به مطب صرفه جویی می کنند.
همیشه کودک را به پشت بخوابانید. این امر خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را در نوزاد شما کاهش می دهد. اگر نوزاد شما مبتلا به عفونت تنفسی است و خوب نمی خوابد ، از پزشک خود بخواهید تا راه های ایمن برای رفع احتقان کمک کند. بالا بردن آنها یا گذاشتن تخت کودک در شیب خطری نیست.
قطره های نمکی ، که بدون نسخه در داروخانه ها فروخته می شوند ، می توانند به تخلیه مخاط غلیظ کمک کنند.
گاهی اوقات ، نوزادان هنگام گرمازدگی یا ناراحتی سریع نفس می کشند. کودک خود را با پارچه های قابل تنفس بپوشانید. شما فقط باید یک لایه اضافی بیشتر از آنچه خودتان برای آب و هوای آن روز پوشیده اید اضافه کنید. بنابراین ، اگر شلوار و پیراهن می پوشید ، نوزاد شما ممکن است شلوار ، پیراهن و ژاکت بپوشد.
ناراحتی تنفسی:

ناراحتی تنفسی:

خواندن این مطلب!  بررسی ابعاد مختلف رشد کودکان

ناراحتی تنفسی:

ناراحتی تنفسی به این معنی است که نوزاد برای تنفس مشکل دارد. بدون درمان ، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

چندین بیماری می تواند باعث ناراحتی تنفسی شود ، از جمله:

 • نارس بودن: ریه های توسعه نیافته نوزادان نارس ، تنفس را برای آنها دشوارتر می کند.
 • عفونت ها و بیماری ها: برخی از بیماری ها می توانند تنفس را سخت کنند. به عنوان مثال ، عفونت ریه می تواند تنفس را در نوزادان نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان دشوارتر کند.
 • آسپیراسیون: این حالت زمانی رخ می دهد که نوزاد مایع را استنشاق می کند. این بیماری در نوزادان تازه متولد شده بیشتر شایع است ، زیرا ممکن است هنگام زایمان مایع تنفس کنند.
 • صدمات جسمی: آسیب به ریه های نوزاد یا سایر قسمت های سیستم تنفسی او ممکن است باعث شود که آنها در حین دریافت هوا سریعتر تنفس کنند.
دسترس تنفسی یک اورژانس پزشکی است.

برخی علائم دیگر که ممکن است نوزاد داشته باشد عبارتند از:

 • هنگام تنفس سوراخ بینی خود را تیز می کنند
 • تنفس بلندتر از حد معمول
 • کشیدن عضلات قفسه سینه برای تنفس ، باعث می شود دنده ها هنگام نفس کشیدن بیشتر نمایان شوند
 • پوست چرب
 • دهان باز
 • به نظر می رسد بی حال یا بیقرار
 • تغییرات در رفتار
 • تب
 • سر و صدا هنگام تنفس
 • تغییر رنگ پوست ، لب ، زبان یا بستر ناخن نوزاد

علت تنگی نفس نوزاد هنگام شیر خوردن:

با توجه به مطالبی که ذکر شد، بسته بودن راه بینی، نای و یا حلق نوزاد به هنگام شیر خوردن می‌تواند باعث نفس تنگی نوزاد شود. بنابراین هر عاملی که باعث بسته شدن راه تنفسی نوزاد در حین شیر خوردن او بشود می‌تواند باعث تنگی نفس او شود. رعایت نکات زیر می‌تواند به تنفس بهتر نوزاد در هنگام شیر خوردن کمک کرده و از تنگی نفس جلوگیری کند
راه‌های پیشگیری از تنگی نفس نوزاد هنگام شیر خوردن:

راه‌های پیشگیری از تنگی نفس نوزاد هنگام شیر خوردن:

راه‌های پیشگیری از تنگی نفس نوزاد هنگام شیر خوردن:

 • استفاده از قطره بینی نوزاد یعنی قطره های نمکی (سدیم کلراید) و شست و شوی بینی نوزاد به منظور نرم کردن و خارج شدن مخاط سفت داخل بینی، مسیر تنفسی نوزاد را باز می‌کند. برای تمیز کردن بینی نوزاد از مخاط، ساکشن بینی توسط وسیله مخصوص آن نیز امکان‌پذیر است.
 • در صورتی که نوزاد سرما خورده باشد بایستی به طور مداوم از باز بودن مسیر تنفس نوزاد مطمئن شد. سرماخوردگی، خس خس سینه، گریه با صدای گرفته، نفس با صدایی مثل سوت همگی نشانه‌هایی از گرفتگی نای، حلق و یا بینی است که در هر صورت بایستی با مراجعه به پزشک درمان صورت گیرد.
 • مادران بایستی قبل از شیردهی و یا در آغوش گرفتن نوزاد، دستان خود را کامل شست و شو دهند و در صورت ابتلا به بیماری و یا ملاقات فردی بیمار، از بغل کردن و شیردهی به نوزاد خودداری کنند. چرا که با ابتلای نوزاد به انواع زیادی از بیماری‌ها، احتمال سخت شدن تنفس و تنگی نفس به هنگام شیر خوردن بالا می‌رود.
 • شیر دادن به نوزاد در حالت درازکش و خوابیده نیز می‌تواند نفس کشیدن را برای نوزاد دشوار کرده و باعث تنگی نفس او شود. بنابراین مادر بایستی در حالت نیمه نشسته به نوزاد شیر دهد، به طوری که راه تنفس نوزاد کاملاً باز بماند.
 • در کنار این موارد باید توجه داشت که هنگامی که نوزاد به خواب سبک رفته است تنفس وی گاهی آرام و گاهی تند است؛ اما با عمیق شدن خواب، الگوی تنفس نوزاد با‌قاعده و منظم خواهد بود. بنابراین تند و یا آرام شدن تنفس نوزاد زمانی که در حال شیر خوردن به خواب رفته است امری طبیعی بوده و برای والدین نگران‌کننده نیست.

سخن نهایی:

تنفس تند در نوزاد متفاوت از بزرگسالان و کودکان است. الگوی تنفس آنها ممکن است غیرمعمول به نظر برسد و در مقایسه با بزرگسالان سریع تر باشد. این تنفس سریع همیشه به معنای وجود مشکل نیست.
با این حال ، اگر به نظر می رسد نوزاد سریعتر از معمول نفس می کشد ، می تواند نشان دهنده یک مسئله جدی باشد و افراد باید با پزشک تماس بگیرند.

2 نظر در “بررسی تنفس تند در نوزاد به همراه علائم هشداردهنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *