آموزش کودک, راهنمای والدین

10 راز تربیت کودک شاد و موفق

10 راهکار تربیت کودک شاد و موفق
به جرئت می‌توان گفت که مهم‌ترین آروزی والدین کودک شاد است که همیشه شاد و سلامت باشند. سلامتی، شادی و موفقیت فرزندان در آینده مهم‌ترین دغدغه‌ی والدین است. به طوری که بیش از دو سوم والدین ادعا می‌کنند که به شدت نگران سلامت جسمی و روحی فرزندان‌ خود هستند. روش‌های زیادی برای تربیت فرزندان شاد، باهوش و  موفق وجود دارد
به کودک تان مهارت های حل مسئله را یاد دهید و بخواهید که مسیر موفقیتش را خودش طی کند. راز تربیت کودک شاد و موفق چیست ؟! همه ما می خواهیم کودکانی شاد و موفق داشته باشیم.
ما می خواهیم که آن ها با عشق بزرگ شوند و دوست داشتن را یاد بگیرند، به دنبال آرزوهایشان بروند و موفق شوند. اما چقدر در انجام این کار موفق می شویم؟! آیا قادر به کنترل خوشحالی و شاد بودن کودک هستیم؟

اول از همه، خودتان شاد باشید:

اول از همه، خودتان شاد باشید

اول از همه، خودتان شاد باشید

این که بتوانید مسئولیت شبانه روزی انسان دیگری را به عهده بگیرید، نیاز به زحمت و تلاش زیادی دارد. تنها چیزی که می تواند این وظیفه را برای شما راحت تر کند، مراقبت از خودتان است.
آن مواردی که ممکن است شما را از نظر جسمی و عاطفی خسته کند را شناسایی و برطرف کنید. فراموش نکنید  که قبل از هر چیز باید به جسم و روان خود اهمیت دهید. شما همیشه در قبال خود مسئول هستید.
از آن جایی که کودکان همگی رفتارها و حالاتشان را از شما یاد می گیرند، پس وضعیت روحی شما بسیار اهمیت دارد.یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای رفاه عاطفی فرزند خود انجام دهید توجه به خودتان است. از این رو، برای زندگی خود اهمیت قائل شوید؛ برای استراحت، آرامش، علایق خود و همچنین روابط محبت آمیز با همسرتان وقت بگذارید. سعی کنید رابطه میان خود و همسرتان را رشد و توسعه ببخشید.

تربیت کودک شاد و موفق:

مسیر دستیابی به خوشبختی: درک 10 نیاز برتر کودکان والدین امروزه چنان درگیر اطلاعات پیچیده مربوط به والدین هستند که از قضا ، آنها می توانند به راحتی از نیازهای اساسی کودک و نحوه تأمین آنها غافل شوند. خوشبختانه ، راز تربیت یک کودک شاد و برآورده اغلب غالباً به آسانی رفع ده نیاز اصلی زیر است:

1-نیاز به توجه مثبت. به نوع توجهی که بیشتر از همه به فرزندتان می دهید فکر کنید: آیا روی کارهایی که او می تواند انجام دهد متمرکز شده است یا کاری که نمی تواند انجام دهد؟ آیا بیشتر وقت خود را صرف اشاره به مواردی می کنید که شخصاً ، آکادمیک یا در خانه باید آنها را بهبود ببخشد – یا سعی می کنید روی تأیید نقاط قوت و موفقیت های او تمرکز کنید؟
  1. نیاز به لمس – در تمام دوران کودکی. بسیاری از والدین تصور می کنند که فقط نوزادان و کودکان نوپا به در آغوش گرفتن ، نوازش و … احتیاج دارند ، اما چیزی فراتر از حقیقت نیست.
  2. نیاز به عشق بی قید و شرط. هیچ وقت نباید احساس كودكتان شود كه گویا عشق شما به هر طریقی باید “جلب شود”. فرزند شما باید بداند که حتی وقتی از او عصبانی و ناراحت هستید و حتی وقتی از کار او ناامید هستید ، او را دوست دارید
4- نیاز به الگوهای مثبت. به یاد داشته باشید ، شما الگوی اصلی فرزند خود هستید. هر آنچه کودک شما یاد می گیرد ، ابتدا با مشاهده شما می آموزد – و بیشتر اوایل کودکی خود را صرف تلاش برای تقلید مستقیم از رفتار شما می کند.
5. نیاز به حد و مرزها. بسیاری از والدین از ایجاد “قوانین” برای فرزندان خود لذت نمی برند ، اما در حقیقت ، قوانین برای پرورش سلامتی و خوشبختی به همان اندازه امتیازات و پاداش ها ضروری هستند.

6. نیاز به سازگاری. قوانین و مرزها در صورت عدم تطابق منطقی عملکرد خود را به عنوان مکانیزم ایمنی از دست می دهند. به عنوان مثال ، اگر والدین خودسرانه عواقب نقض یک قاعده را تغییر دهند یا خود آنها را به دلیل خستگی یا ناامیدی تغییر دهند.
7. نیاز به آزادی. اگرچه ممکن است متناقض به نظر برسد ، اما کودکان به آزادی – آزادی کاوش در دنیای اطراف خود – نیز نیاز دارند
8- نیاز به احساس دوست داشتن ، منحصر به فرد بودن و خاص بودن. هرگز فرزندان خود را چه با یکدیگر و چه با کودکان دیگر مقایسه نکنید
9. نیاز به یک زندگی اجتماعی سالم در خارج از خانه. به استثنای زندگی اجتماعی فرزند خود ، بر پیشرفت تحصیلی تمرکز نکنید.
10. نیاز به بیان خود. چه به شکل هنر ، نوشتن ، ورزش ، موسیقی ، باغبانی ، آشپزی ، اجتماعات اجتماعی یا رقص باشد ، همه کودکان برای احساسات خود به نوعی خروجی سالم نیاز دارند

راه و روش هایی موثر برای تربیت کودک شاد و موفق:

راه و روش هایی موثر برای تربیت فرزند شاد و موفق

راه و روش هایی موثر برای تربیت فرزند شاد و موفق

  1. اطمینان حاصل کنید که پیام خوشحالی شما منتقل شده است
  2. به فرزندتان نشان دهید که سخاوتمندی و شادی در خانه آغاز می شود 
  3. مقررات منصفانه وضع کنید و حتما به آنها پایبند باشید 
  4. به فرزندتان کمک کنید تا یک بازنده خوشحال باشد
  5. به عیب ها و نقص ها اجازه دهید تا عامل خوشحالی باشند
  6. در فرزند خود شگفتی خلق کنید 
  7. اجازه دهید فرزندتان شما را خوشحال ببیند
  8. برای تربیت فرزند شاد، مربی خوشبختی فرزندتان باشید

کودکان تیز هوش چه ویژگی و صفاتی دارند؟

کودکان تیز هوش چه ویژگی و صفاتی دارند؟

کودکان تیز هوش چه ویژگی و صفاتی دارند؟

خواندن این مطلب!  معرفی مارک های معروف ایرانی و خارجی سیسمونی خواب نوزاد

برخی از صفاتی را که کودکان تیزهوش ممکن است داشته باشند عبارتند از؛ توانایی‌­های زبانی (کلامی): 
در حالی که بیشتر کودکان قادر به تشکیل جملات قابل تشخیص هستند و زبان پیچیده را تا حدود 2 سالگی درک می­‌کنند، کودکان تیزهوش اغلب زودتر به این نقاط عطف می‌­رسند و با نزدیک شدن به سن مدرسه، دیگر مهارت‌­های زبانی نیز در این کودکان پیشرفته ­تر به نظر می‌­رسند.
کنجکاوی در مورد جهان؛ آنها مرتباً سؤالاتی راجع به آنچه می­‌بینند، می‌­شنوند، می­‌پرسند و می­‌خواهند پاسخ ها و توضیحات کاملی را دریافت کنند.
کودکانی که سؤالات زیادی می‌­پرسند، تمایل ذاتی برای یادگیری را نشان می‌­دهند. همه کودکان به دنیای اطراف خود علاقه‌­مند هستند
توانایی درک کامل و انجام دستورالعمل­‌های چند مرحله­‌ای در سنین پایین؛ به عنوان مثال  «برو به اتاق ناهار خوری، کتاب آبی را روی میز بگذار و آن را دوباره در قفسه اتاق خود قرار بده
توانایی درک و مشارکت در مکالمه‌­های بزرگسالان؛ کودکان تیزهوش  و کودک شاد اغلب تفاوت­‌های ظریف یا معانی مضاعف را زودتر درک می‌کنند.
توانایی‌های یادگیری؛ همه کودکان تمایل ذاتی دارند که درباره دنیای پیرامون خود بیاموزند
توانایی یادگیری سریع، کارآمد و انتخاب آسان ایده­‌ها و مهارت­‌ها؛ دانش دقیق، تمرکز زیاد و علاقه در حوزه­‌های خاص

3 نظر در “10 راز تربیت کودک شاد و موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *