بهداشت و سلامت کودک, نگهداری کودک

شیر مادر یا شیر خشک مزایا و معایب این 2 روش شیر دهی

تفاوت شیر مادر با شیر خشک و مزایا و معایت این 2 روش شیر دهی به نوزاد
یکی از بزرگترین تصمیماتی که تازه مادرها باید برای نوزادشان بگیرند روش تغذیه اوست: تفاوت شیر مادر با شیر خشک؟ برخی افراد از بودن در اطراف خانمی که مشغول شیردهی است احساس ناراحتی می کنند.
با این حال اگر یک بطری حاوی شیر خشک  برای غذا دادن به کودکان به دست بگیرید همین افراد شما را برای اینکه از شیر خودتان به او نمی دهید مورد انتقاد قرار می دهند.
شیر مادر : این شیر حاوی آب، چربی، پروتئین، کربوهیدرات، مواد معدنی و ویتامین است.
شیر مادر حاوی عوامل مهم دیگری است که در شیر خشک وجود ندارد. این شامل هورمون ها، آنزیم ها، عوامل رشد، اسیدهای چرب ضروری و عوامل ایمنی است. شیر مادر در هر بار تغذیه براساس نیاز کودک تغییر می کند.
شیر خشک: از شیر گاو تهیه شده که برای نوزاد فرآوری شده است. شیرخشک ممکن است شامل پروتئین سویا، روغن های گیاهی، آنتی اکسیدان و روغن ماهی باشد. برندهای متعددی از شیر خشک و انواع مختلف آن وجود دارد.
اگر از شیرخشک استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که کدام نوع شیر برای فرزندتان بهتر است. همیشه برچسب روی شیرخشک ها را با دقت بخوانید.

چرا تغذیه با شیر مادر را باید انتخاب کرد؟

چرا تغذیه با شیر مادر را باید انتخاب کرد؟


با توجه به نتایج تحقیقات آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای نوزادان است.
به ویژه، نوزادان زیر 6 ماه باید فقط با شیر مادر تغذیه شوند و پس از آن از به صورت تدریجی از شیر جدا شده و به آرامی با دیگر مواد غذایی جامد آشنا شوند.
نتایج تحقیقات آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، همچنین ادامه ی تغذیه کودک با شیر مادر را تا حداقل یک سالگی او توصیه می کند، بنابراین، تا زمانی که شما و فرزندتان تمایل به تغذیه با شیر مادر دارید، باید این کار را ادامه دهید.

تفاوت شیر مادر با شیر خشک:

تفاوت شیرمادر با شیر خشک

تفاوت شیرمادر با شیر خشک

– نوزاد، پروتئین و چربی شیر مادر را بهتر از شیر خشک هضم می کند.
– ترکیبات شیر خشک تا اندازه ای شبیه ترکیبات شیر مادر است، اما مقدار مواد مغذی آن برای همه نوزادان یکسان است. در حالی که شیر مادر هر  متناسب با نوزاد خودش است.
– در نوزادانی که با شیشه شیر تغذیه می شوند، اسهال 3 تا 4 بار بیشتر رخ می دهد.
– تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد کودکانی که ازشیر مادر استفاده می کنند، در دوران کودکی دچار اضافه وزن نمی شوند. در حالی که نوزاد شیر خشک خوار در کودکی 20 تا 30 درصد احتمال اضافه وزن خواهد داشت.
– نوزادانی که در 3 ماه اول زندگی از شیر مادر استفاده می کنند، 34 درصد کمتر از نوزادان شیر خشک خوار احتمال ابتلا به دیابت وابسته به انسولین را خواهند داشت.
– نوزادان شیر مادر خوار نسبت به نوزادان شیرخشک خوار، در بزرگسالی کمتر دچار پرفشاری خون و بیماری های قلبی می شوند.
– نوزاد وقتی خسته شد، می تواند دیگر سینه مادر را مک نزند و مدتی صبر کند و بعد شروع به مک زدن کند، اما در تغذیه با شیشه شیر این امر ممکن نیست.

مزایای شیرخشک:

مزایای شیرخشک

 • هر کس می‌تواند تغذیه کودک را انجام دهد.
 • می‌توانید حجم شیر خوردن کودکتان را اندازه گیری کنید.
 • زمان و تعداد شیردهی کودک مشخص است.
 • نیاز نیست در مورد رژیم‌غذایی‌تان و مواد غذایی یا دارویی که می‌خورید، نگران باشید.

خواندن این مطلب!  قرص کلومیفن چیست ؛کاربرد،عوارض و فواید این دارو

معایب شیر خشک:

معایب شیر خشک

۱-شیرخشک فقدان برخی مواد مغذی ضروری و آنتی بادی‌ها است.
۲- شیرخشک گران است.
۳-شیرخشک می‌تواند باعث بروز حساسیت شود.
۴- شیرخشک نیاز به آماده سازی دارد.
۵- تماس پوستی با مادر وجود ندارد.

دادن شیر خشک همراه شیر مادر :

دادن شیر خشک همراه شیر مادر

دادن شیر خشک همراه شیر مادر

تغذیه مختلط زمانی است که شما با شیرخشک نوزاد شیر مادر را تغذیه می کنید. تغذیه مختلط ممکن است به برخی از نوزادانی که نیاز به تغذیه اضافی دارند کمک کند.
قبل از شروع تغذیه مختلط با ماما ، پرستار بهداشتی کودک و خانواده یا پزشک عمومی خود صحبت کنید. خوب است که به این فکر کنید که چگونه شیر مادر خود را هنگام تغذیه مختلط حفظ کنید.
رباره تغذیه مخلوط یا مکمل شیر مادر با شیر خشک شیردهی فواید زیادی برای نوزادان و مادران آنها دارد. اما گاهی اوقات شیردهی سخت است یا ممکن است کودک شما نتواند مستقیماً از پستان شما تغذیه کند.
در چنین شرایطی ، اغلب می توانید به کودک خود شیر مادر بدهید. در موارد نادر ، یک متخصص بهداشت ممکن است پیشنهاد کند که کودک شما از مقدار کمی شیر خشک و همچنین شیر مادر به تغذیه اضافی نیاز دارد. به این می گویند تغذیه مخلوط یا مکمل با فرمول.
کودک ممکن است از تغذیه مختلط بهره مند شود: دارای وزن هنگام تولد بسیار کم (زیر 1500 گرم) بسیار زودرس متولد می شود (در کمتر از 32 هفته سن حاملگی) بسیار بیمار است خوب چاق نمی شود تغذیه مختلط معمولاً فقط برای مدت زمان کوتاهی مورد نیاز است.
همان‌طور که گفته شد بهترین غذا برای کودک زیر 6 ماه، شیر مادر به تنهایی است. استفاده از شیر خشک در کنار شیر مادر و تغذیه تکمیلی با شیر خشک، ممکن است تمایل کودک به مکیدن پستان و ترشح شیر از سینه مادر را کم کند.
با این وجود ترکیب این دو کمک زیادی به مادران علی‌الخصوص مادران شاغل کرده و باعث می‌شود در محیط کار بابت تغذیه نوزاد خود خیال راحتی داشته باشند. درمان خشک شدن شیر مادر در مواردی که ترکیب شیر خشک و شیر مادر باعث کم شدن حجم شیر مادر شده، استفاده از شیر افزاها و راه‌کارهای افزایش شیر مادر است.
شیر مادر براي مادر نيز مزايايي دارد؛ با اولين مكيدن، اكسي توسين آزاد مي‌شود كه با اثر بر رحم موجب جمع شدن سريع رحم و بازگشت آن به حالت اول و جلوگيري از خونريزي پس از زايمان مي‌شود.
شير دادن از ابتلا به سرطان پستان تا حد زيادي جلوگيري مي‌كند و چربي اضافي كه مادر به ميزان 2 كيلوگرم در دوران حاملگي پيدا كرده، با شیر مادر  دادن از بين مي‌رود. اگر مادر مدت 2 سال شير بدهد، اضافه وزن ناشي از بارداري وي برطرف خواهد شد.

موارد منع شیر مادر به نوزاد:

 • ابتلای مادر به ایدز
 • مادر دارای مشکلات عصبی- روانی جدی
 • توبرکولوز 
 • آبسه پستان
 • ابتلای مادر به سل
 •  آبله مرغان
 • ویروس تب خال
 • شیمی درمانی مادر
 • استفاده از پرتو داروها
 • ابتلای شیرخوار به بیماری های متابولیک
 • آنفلوانزای H1N1 ( آنفلوانزای خوکی )

 

خواندن این مطلب!  8 ایده جالب طراحی و تزیین با حیوانات اتاق کودک

اکنون شیر مادر بهتر است یا شیر خشک؟


هم تغذیه با شیر مادر و هم شیر خشک، هرکدام دارای مزایا و امتیازاتی برای خود هستند. بنابراین، بهترین کار این است که با به مدت حداقل 6 ماه اولیه زندگی فرزند خود، او را با شیر مادر تغذیه کنید و پس از آن اگرشما از تغذیه کودکتان با شیر خود ناراحت هستید و در پی پیدا کردن راه حلی برای این مشکل خود می-گردید، می توانید به فرمول تغذیه ای فرزند خود با شیرخشک فکر کنید

8 نظر در “شیر مادر یا شیر خشک مزایا و معایب این 2 روش شیر دهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *