راهنمای والدین

زایمان سزارین همراه با مزایا و معایب عمل سزارین

زایمان سزارین همراه با مزایا و معایب عمل سزارین

(زایمان سزارین)

مقدمه:

طرفداری از سزارین این روزها هم از جانب بیماران صورت می‌گیرد و هم پزشکان که دو جنبه اصلی در یک زایمان را شامل می‌شود شاید اولین علت تمایل بیماران به سزارین ترس از زایمان طبیعی و درد ناشی از آن باشد

سزارین چیست؟

سزارین ، که سزارین نیز نامیده می شود ، یک عمل جراحی است که در صورت عدم امکان یا ایمن بودن زایمان طبیعی ، یا هنگامی که سلامت مادر یا نوزاد در خطر است ، انجام می شود. در طی این روش ، نوزاد از طریق برش های جراحی ایجاد شده در شکم و رحم به دنیا می آید.
تاریخچه و ریشه‌شناسی:

تاریخچه و ریشه‌شناسی:

تاریخچه و ریشه‌شناسی:

ایران
در این زمینه اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما وجود داستانی در شاهنامه فردوسی مشخص می‌کند که این شیوه زایمان در ایران قدمتی هزاران ساله دارد. هنگام فارغ شدن رودابه، همسر زال و مادر رستم؛ به علت درشتی نوزاد با مشکل مواجه شده و درد بسیاری را متحمل می‌شود. زال برای حل این مشکل و نجات جان همسر و فرزندش از سیمرغ کمک می‌خواهد و این پرنده افسانه‌ای روشی که امروز به سزارین شهرت دارد را به زال آموزش می‌دهد. به این دلیل در فرهنگ ایران به این عمل «رستم‌زایی» یا «رستمینه» گفته می‌شود.
اروپا
نگاره‌ای افسانه‌ای از تولد ژولیوس سزار، مربوط به سده پانزدهم میلادی
در اروپا مشابه این روایت برای تولد ژولیوس سزار نقل می‌شود و پندار عامه ریشهٔ نام سزارین را از آن می‌داند. اما فرضیه‌ها مبنی‌بر اینکه دیکتاتور رومی ژولیوس سزار با روشی که امروزه با عنوان سزارین به‌دنیا آمده‌است نادرست هستند.با وجودی‌که این عمل جراحی در دوران روم باستان انجام می‌گرفت، هیچ منبع کلاسیکی در دست نیست که نشان دهد مادری از چنین عملی جان سالم به‌دربرده باشد.
چه زمانی به سزارین نیاز دارم؟

چه زمانی به سزارین نیاز دارم؟

چه زمانی به سزارین نیاز دارم؟

در صورت نیاز به دلیل زایمان ، ممکن است زایمان سزارین از قبل برنامه ریزی شود ، یا ممکن است در صورت بروز مشکلات خاص ، برنامه ریزی نشده باشد و در طول زایمان شما انجام شود.
در صورت وجود هر یک از شرایط زیر ، ممکن است نیاز به انجام زایمان سزارین داشته باشید:
عدم تناسب لگن (CPD): CPD اصطلاحی است که به این معنی است که سر یا بدن نوزاد آنقدر بزرگ است که نمی تواند از لگن مادر عبور کند ، یا لگن مادر بسیار کوچک است و نمی تواند یک نوزاد با اندازه طبیعی به دنیا آورد.
زایمان قبلی سزارین: اگرچه امکان زایمان طبیعی بعد از سزارین قبلی وجود دارد ، اما این گزینه برای همه زنان مناسب نیست. عواملی که می توانند بر نیاز به سزارین تأثیر بگذارند عبارتند از نوع برش رحمی که در سزارین قبلی استفاده شده و خطر پارگی رحم.
حاملگی چندقلو: اگرچه دوقلوها اغلب می توانند به صورت واژینال زایمان شوند ، اما دو یا چند نوزاد ممکن است نیاز به زایمان سزارین داشته باشند.
جفت سرراهی: در این حالت ، جفت بسیار کم در دیواره رحم متصل شده و خروج نوزاد را از طریق دهانه رحم مسدود می کند.
دروغ عرضی: نوزاد در وضعیت افقی یا پهلو در رحم قرار دارد. در این حالت ، همیشه از زایمان سزارین استفاده می شود.
ارائه بریچ: در ارائه بریچ ، یا تولد بریچ ، نوزاد در ابتدا قرار است پا یا قسمت پایینی خود را تحویل دهد. اگر پزشک تشخیص دهد که نمی توان نوزاد را از طریق دستکاری شکم چرخاند ، شما باید زایمان سزارین کنید.
در صورت بروز هر یک از شرایط زیر در حین زایمان ، ممکن است زایمان سزارین بدون برنامه انجام شود:
عدم پیشرفت زایمان: در این شرایط ، دهانه رحم شروع به اتساع می کند و قبل از اتساع کامل زن متوقف می شود ، یا حرکت نوزاد از کانال زایمان متوقف می شود.
فشرده سازی بند ناف: بند ناف در اطراف گردن یا بدن نوزاد حلقه شده یا بین سر نوزاد و لگن مادر گرفته شده است.
طناب افتاده: بند ناف قبل از خارج شدن نوزاد از دهانه رحم خارج می شود.
Abruptio placentae: جفت قبل از تولد نوزاد از دیواره رحم جدا می شود.
ناراحتی جنین: در هنگام زایمان ، نوزاد ممکن است دچار مشکلاتی شود که باعث ضربان نامنظم قلب می شود. ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که نوزاد دیگر نمی تواند زایمان را تحمل کند و زایمان سزارین ضروری است.
قبل از سزارین چه انتظاری می توان داشت؟
اگر زایمان سزارین اورژانسی نباشد ، مراحل زیر انجام می شود: در صورت موافقت با این روش از شما خواسته می شود و در برخی از بیمارستان ها ممکن است از شما خواسته شود که فرم رضایت نامه را امضا کنید. متخصص بیهوشی در مورد نوع بیهوشی مورد استفاده بحث می کند. فشار خون ، نبض و درجه حرارت شما اندازه گیری می شود. موهای ناحیه اطراف برش بریده می شود. یک کاتتر برای خالی نگه داشتن مثانه شما وارد می شود. از دستگاه های اندازه گیری فشار خون و فشار خون استفاده خواهید کرد.

عمل سزارین چقدر طول می کشد؟

سزارین معمولی حدود 45 دقیقه طول می کشد. پس از زایمان ، پزشک شما رحم را دوخته و برش شکم شما را می بندد.
انواع مختلفی از شرایط اضطراری وجود دارد که می تواند در هنگام زایمان ایجاد شود. در برخی موارد ، زایمان سزارین بسیار سریع اتفاق می افتد و نوزاد در عرض 15 تا 20 دقیقه به دنیا می آید. این یک سزارین اورژانسی است. پس از آن ، زمان بیشتری وجود دارد که ارائه دهنده رحم و شکم را بخیه می زند.
مزایای  زایمان سزارین:

مزایای  زایمان سزارین:

خواندن این مطلب!  علت جیغ زدن کودک و راه های پیشگیری و کنترل جیغ زدن در کودکان

مزایای  زایمان سزارین:

سزارین امکان تولد نوزادانی را فراهم می‌کند که در شرایط طبیعی جانشان در خطر و احتمال زنده ماندنشان وجود ندارد. هم‌چنین گاهی این روش زایمان در حفظ جان مادر مؤثر است.
خطرات زایمان سزارین:

خطرات زایمان سزارین:

خطرات زایمان سزارین:

مانند سایر انواع جراحی های بزرگ ، سزارین نیز خطرات دارد.
خطرات کودک شما شامل موارد زیر است:
 • مشکلات تنفسی. نوزادانی که با سزارین برنامه ریزی شده متولد می شوند بیشتر در معرض ابتلا به تاکی پنه گذرا هستند-مشکلی در تنفس که با تنفس غیرطبیعی سریع در چند روز اول پس از تولد مشخص می شود.
 • آسیب جراحی. اگرچه نادر است ، اما ممکن است در طول عمل جراحی روی پوست نوزاد ایجاد شود.
خطرات شما شامل موارد زیر است:
 • عفونت پس از سزارین ، ممکن است در معرض ابتلا به عفونت مخاط رحم (آندومتریت) باشید.
 • خونریزی پس از زایمان. سزارین ممکن است باعث خونریزی شدید در حین و بعد از زایمان شود.
 • واکنش به بیهوشی واکنشهای نامطلوب به هر نوع بیهوشی امکان پذیر است.
 • لخته شدن خون. سزارین ممکن است خطر ایجاد لخته خون در داخل ورید عمقی ، به ویژه در پاها یا اندام های لگن (ترومبوز ورید عمقی) را افزایش دهد. اگر یک لخته خون به ریه های شما برسد و جریان خون (آمبولی ریه) را مسدود کند ، آسیب می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
 • عفونت زخم. بسته به عوامل خطرساز شما و اینکه آیا به سزارین اورژانسی نیاز دارید ، ممکن است در معرض خطر عفونت برشی باشید.
 • آسیب جراحی. اگرچه نادر است ، اما آسیب های جراحی مثانه یا روده می تواند در طول سزارین رخ دهد. اگر در حین عمل سزارین شما جراحتی وجود داشته باشد ، ممکن است به جراحی اضافی نیاز داشته باشید.
 • افزایش خطرات در حاملگی های آینده. پس از سزارین ، شما در معرض خطر بالاتری از عوارض احتمالی جدی در بارداری بعدی نسبت به زایمان طبیعی هستید. هرچه تعداد سزارین های شما بیشتر باشد ، خطر ابتلا به جفت سرراهی و وضعیتی که در آن جفت به طور غیرطبیعی به دیواره رحم متصل می شود (جفت آکرتا) افزایش می یابد. در صورت اقدام به VBAC ، خطر پاره شدن رحم در امتداد خط اسکار ناشی از سزارین قبلی (پارگی رحم) نیز بیشتر است.
در طول روش زایمان سزارین:

در طول روش زایمان سزارین:

خواندن این مطلب!  دلایل و فن آوری انتخاب تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

در طول روش زایمان سزارین:

بسته به اینکه چرا این روش انجام می شود ، فرایند می تواند متفاوت باشد ، اکثر بخش های  شامل این مراحل است:

در خانه. پزشک ممکن است از شما بخواهد که شب قبل و صبح سزارین خود را با صابون ضد عفونی کننده دوش بگیرید. موهای ناحیه تناسلی خود را در عرض 24 ساعت پس از سزارین خود اصلاح نکنید. این می تواند خطر عفونت محل جراحی را افزایش دهد. اگر موهای ناحیه تناسلی شما باید برداشته شود ، قبل از عمل توسط کادر جراحی کوتاه می شوند.
در بیمارستان. شکم شما پاک می شود. یک لوله (کاتتر) به احتمال زیاد داخل مثانه شما قرار می گیرد تا ادرار را جمع آوری کند. خطوط داخل وریدی (IV) در وریدی در دست یا بازوی شما قرار داده می شود تا مایعات و دارو ارائه شود.
بیهوشی اکثر سزارین ها تحت بیهوشی منطقه ای انجام می شود ، که تنها قسمت پایینی بدن شما را بی حس می کند-به شما این امکان را می دهد که در طول عمل بیدار بمانید. انتخاب های رایج شامل بلوک نخاعی و بلوک اپیدورال است. در موارد اورژانسی ، گاهی اوقات نیاز به بیهوشی عمومی است. با بیهوشی عمومی ، شما نمی توانید چیزی را در هنگام زایمان ببینید ، احساس یا بشنوید.

پیگیری بعد از زایمان سزارین:

پس از سزارین ، شما و نوزاد تازه متولد شده شما حدود سه روز در بیمارستان می مانید. بلافاصله بعد از عمل ، شما در IV قرار می گیرید. این اجازه می دهد تا سطح مسکن های تنظیم شده به جریان خون شما برسد در حالی که بیهوشی از بین می رود.
پزشک شما را تشویق می کند که بلند شوید و راه بروید. این می تواند از لخته شدن خون و یبوست جلوگیری کند. یک پرستار یا پزشک می تواند به شما آموزش دهد که چگونه فرزند خود را برای شیردهی قرار دهید تا هیچ درد اضافی از ناحیه برش سزارین ایجاد نشود.

پیگیری بعد از زایمان سزارین:

پزشک شما توصیه هایی برای مراقبت از منزل بعد از جراحی به شما می دهد ، اما شما به طور کلی باید انتظار داشته باشید که:
 • به راحتی و استراحت کنید ، به ویژه در چند هفته اول
 • از حالت صحیح برای حمایت از شکم خود استفاده کنید
 • مایعات فراوان بنوشید تا جایگزین آنهایی شود که در زایمان سزارین از دست رفته است
 • از رابطه جنسی به مدت چهار تا شش هفته خودداری کنید
 • در صورت نیاز داروهای مسکن مصرف کنید
 • در صورت مشاهده علائم افسردگی پس از زایمان ، مانند نوسانات شدید خلقی یا خستگی شدید ، از او کمک بگیرید.

آیا بعد از زایمان سزارین می توانم از طریق واژن بچه دار شوم؟

با وجود اینکه امکان زایمان طبیعی بعد از سزارین وجود دارد، اما این موضوع در مورد تمام مادران صدق نمی‌کند. معمولاً فردی که سزارین انجام داده در زایمان‌های بعدی هم باید سزارین شود، زیرا خطر پارگی رحم حین زایمان واژنی وجود دارد.

 

خواندن این مطلب!  چرا کودکان نوپا به برنامه نیاز دارند ؟ آموزش یک برنامه نمونه برای شروع

در صورت رعایت معیارهای زیر ، شانس شما برای زایمان طبیعی بعد از سزارین (VBAC) بسیار افزایش می یابد:
 • در طول سزارین یک برش عرضی کم روی رحم ایجاد شد.
 • لگن شما آنقدر کوچک نیست که بتواند یک نوزاد با اندازه طبیعی را در خود جای دهد.
 • شما بارداری چند قلو ندارید.
 • اولین سزارین شما برای انجام بریچ نوزاد انجام شد.

در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد سینه همراه با تب
 • ترشحات بدبو واژن یا خونریزی همراه با لخته های بزرگ
 • درد هنگام ادرار کردن
 • هر نشانه ی عفونت همچون تب بالای 38 درجه، درد شدید در ناحیه شکم، قرمزی، تورم و ترشح از ناحیه برش
 • خونریزی شدید که نوار بهداشتی را در عرض یک ساعت پر می کند و بیشتر از هشت هفته به طول می انجامد.
 • افسردگی پس از زایمان که می تواند باعث نوسانات شدید خلقی، کاهش اشتها، خستگی مفرط و لذت نبردن از زندگی شود، نیز ممکن است رخ دهد. اگر به این مورد شک داشتید حتما با پزشک مشورت نمایید. اگر نشانه ها و علائم موجود کمتر نشد ممکن است در نگهداری از نوزاد یا انجام کارهای روزمره مشکل داشته باشید. پس حتما این موضوع را جدی بگیرید.

برش های شکمی استفاده شده در طول عمل سزارین:

عمل سزارین شامل برش ناحیه شکمی و برش رحم است. برش ناحیه شکمی در ابتدا ایجاد می شود.

انواع برش زایمان سزارین:

– افقی
امروزه در 95 درصد از سزارین ها از برش عرضی کم (یا “برش بیکینی”) استفاده می شود، به این دلیل که این برش در پایین ترین قسمت رحم که نازک تر و خون ریزی کمتر است ایجاد می شود.
همچنین اگر در بارداری بعد خود تصمیم به انجام زایمان طبیعی پس از سزارین (VBAC) داشته باشید، احتمال پارگی آن کمتر خواهد بود.
– عمودی
این برش که به عنوان “سزارین کلاسیک” نیز شناخته می شود، در وسط شکم معمولا از زیر ناف تا خط موهای شرمگاهی ایجاد می شود. برش عمودی در گذشته شایع بوده، اما امروزه فقط در موارد نادر و اورژانسی استفاده می شود.
برای نمونه در صورتی که مادر از جراحی قبلی جای زخم داشته باشد، نوزاد در رحم در موقعیت غیرمعمول باشد یا نیاز به زایمان اورژانسی باشد، ممکن است این کار انجام شود. برش عمودی ممکن است کمی دردناک تر باشد و بهبودی کمی بیشتر طول بکشد.

  سخن نهایی:

کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا توصیه می کند که مراقبت های بعد از زایمان یک فرآیند مداوم باشد نه فقط یک ویزیت پس از زایمان.

1 نظر در “زایمان سزارین همراه با مزایا و معایب عمل سزارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *