راهنمای والدین

زایمان طبیعی همراه با مزایا و معایب زایمان طبیعی

زایمان طبیعی همراهب ا مزایا و معایب زایمان طبیعی

مقدمه:

تصمیم برای زایمان بدون دارو یا مداخله بسیار شخصی است. اگر این انتخاب را انجام دهید ، برای تحقق آن نیاز به تحقیق و آمادگی دارد.
این مقاله به شما کمک خواهد کرد و در نهایت می‌توانید به کمک پزشک‌تان، بهترین زایمان را برای خودتان انتخاب کنید.
زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟
چرا متخصصین و ماماها تاکید زیادی بر زایمان طبیعی دارند؟
چرا با وجود درد بسیار، باز هم باید زایمان طبیعی را انتخاب کنیم؟
عوارض زایمان طبیعی بیشتر است یا سزارین؟
تمام این سؤالات را در این مقاله به طور کامل پاسخ خواهیم داد.

در اینجا مروری بر آنچه باید برای آمادگی برای زایمان طبیعی بدانید وجود دارد.:

در حالی که همه اشکال زایمان زیبا و طبیعی هستند ، از نظر تاریخی ، اصطلاح “زایمان طبیعی” به زایمان طبیعی از طریق داروهای بدون درد و سایر مداخلات پزشکی اشاره کرده است. اگر به فکر یک زایمان طبیعی و بدون دارو هستید ، تنها نیستید.
حدود 40٪ از زنانی که به صورت واژینال زایمان می کنند ، بیهوشی اپیدورال را انجام نمی دهند.
برخی از این زنان برای زایمان طبیعی برنامه ریزی کردند ، در حالی که برخی دیگر این راه را صرفاً به این دلیل که زمان اپیدورال وجود نداشت ، طی کرده اند.
برخی از زنان زایمان را بدون استفاده از داروها انتخاب می کنند و به جای تکنیک هایی مانند آرامش و تنفس کنترل شده برای درد استفاده می کنند.
با زایمان طبیعی ، مادر کنترل بدن خود را دارد ، معمولاً با یک دستیار کار به آرامی او را در مراحل زایمان راهنمایی و حمایت می کند.
برای بسیاری از مادران آینده ، داشتن یک زایمان طبیعی به معنای “شجاع” یا “شهید” بودن نیست ، بلکه به معنای برخورد با زایمان و زایمان به عنوان یک رویداد طبیعی است. بسیاری از زنان این تجربه را ، علیرغم درد ، بسیار قدرتمند و مفید می دانند.

درباره زایمان طبیعی:

زایمان طبیعی یک روش “کم فناوری” برای زایمان است که اجازه می دهد طبیعت مسیر خود را طی کند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
زایمان و زایمان بدون کمک داروها ، از جمله مسکن ها مانند اپیدورال.
استفاده از چند یا هیچ مداخله پزشکی مصنوعی مانند نظارت مستمر بر روی جنین یا اپی زیوتومی (هنگامی که ناحیه بین واژن و مقعد ، که پرینه نامیده می شود ، بریده می شود تا در هنگام زایمان جا برای نوزاد ایجاد شود).
به زن اجازه می دهد تا روند زایمان و زایمان را رهبری کند و به هر نحوی که راحت باشد با آن برخورد کند.
بسیاری از زنانی که بارداری کم خطر دارند ، برای جلوگیری از خطرات احتمالی که ممکن است داروها برای مادر یا نوزاد ایجاد کنند ، طبیعی عمل می کنند. داروهای ضد درد می توانند بر زایمان شما تأثیر بگذارند – فشار خون شما ممکن است کاهش یابد ، زایمان شما ممکن است کند یا سریع شود ، ممکن است حالت تهوع پیدا کنید و ممکن است احساس عدم کنترل داشته باشید.
اما بسیاری از زنان زایمان طبیعی را انتخاب می کنند تا احساس بیشتری با تجربه زایمان داشته باشند و با زایمان به شیوه ای پیشگیرانه برخورد کنند.
کلاسهای زایمان:

کلاسهای زایمان:

کلاسهای زایمان:

صرف نظر از روشی که انتخاب می کنید ، در طول کلاس زایمان بسیاری از کارهایی را که می توانید انجام دهید تا بدن و ذهن خود را برای زایمان آماده کنید یاد خواهید گرفت. در واقع ، برخی از مربیان زایمان ممکن است از چندین روش مختلف استفاده کرده و ایده های زیادی در مورد نحوه مدیریت کار خود به شما ارائه دهند.
شما با آرامش و حمایت از زایمان و همچنین نحوه مدیریت انقباضات آشنا خواهید شد. همچنین در مورد شیردهی ، مداخلات معمول در زایمان و همچنین داروهای ضد درد ، سزارین و حتی زایمان طبیعی بعد از سزارین (VBAC) اطلاعات خواهید آموخت.
از آنجا که می خواهید مطمئن باشید که در حال تصمیم گیری آگاهانه هستید ، ممکن است ارزش وقت گذاشتن تا آنجا که می توانید داشته باشید ، از جمله کلاسهایی که گزینه های دارویی مانند اپیدورال یا داشتن فرزند دوم را پوشش می دهند. کلاس هایی مانند این به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که آیا زایمان طبیعی برای شما مناسب است یا خیر.

فواید زایمان طبیعی:

خواندن این مطلب!  علت جیغ زدن کودک و راه های پیشگیری و کنترل جیغ زدن در کودکان

فواید زایمان طبیعی:

اگر می خواهید تا حد امکان کنترل بدن خود را حفظ کنید ، در طول زایمان مشارکت فعال داشته باشید و حداقل مداخلات در هنگام زایمان و زایمان (مانند نظارت مداوم بر جنین) را داشته باشید ، یک رویکرد بدون دارو برای زایمان و زایمان ممکن است برای شما مناسب باشد.
اگر این مسیر را انتخاب کنید ، احتمال درد و ناراحتی را به عنوان بخشی از زایمان قبول می کنید. اما با آمادگی و حمایت مناسب ، زنان اغلب از زایمان طبیعی احساس قدرت و رضایت عمیق می کنند.

در اینجا مزایا وجود دارد:

 • اکثر تکنیک های طبیعی زایمان تهاجمی نیستند ، بنابراین احتمال آسیب یا عوارض جانبی کمی برای شما یا نوزاد شما وجود دارد.
 • بسیاری از زنان در دوران زایمان احساس قدرتمندی می کنند و بعد از آن احساس موفقیت می کنند. با وجود تحمل درد ، بسیاری گزارش می دهند که دفعه بعد دوباره زایمان بدون دارو را انتخاب خواهند کرد. برای برخی از زنان ، مسئولیت پذیری به کاهش درک آنها از درد کمک می کند.
 • هیچ گونه حس و هوشیاری از بین نمی رود. می توانید آزادانه حرکت کنید و موقعیت هایی را پیدا کنید که به شما کمک می کند در حین زایمان راحت بمانید. و زمانی که زمان بیرون آوردن نوزاد خود را دارید ، می توانید در فرآیند زایمان شرکت کنید.
 • شما کمتر از زنانی که اپیدورال می گیرند نیاز به مداخله ای مانند اکسی توسین (پیتوسین) برای قوی تر شدن انقباضات ، کاتتریزاسیون مثانه ، یا برداشتن خلاء یا زایمان فورسپس دارند.
 • شریک شما می تواند در این فرایند دخیل باشد زیرا شما برای مدیریت درد خود با هم کار می کنید.
 • می توانید از تمرینات تنفسی ، تجسم و خود هیپنوتیزمی که در طول زایمان و بعداً یاد می گیرید استفاده کنید. بسیاری از مادران تازه متولد شده از تکنیک های آرام سازی خود در روزهای اولیه شیردهی استفاده می کنند ، در حالی که با ناراحتی پس از زایمان کنار می آیند یا در مواقعی که مراقبت از نوزاد به ویژه استرس زا است.
 • از لحاظ هزینه، مقرون به صرفه تر است.
 • در طی زایمان طبیعی، کودک باکتری های مفیدی را می تواند دریافت نماید.
 • امکان در آغوش گرفتن نوزاد پس از زایمان طبیعی و شیردهی به او وجود دارد.
 • پس از زایمان، خونریزی زیادی نخواهید داشت.
 • کاهش مشکلات تنفس در نوزاد

عوارض زایمان طبیعی:

۱- اپیزیوتومی پس از زایمان طبیعی
اگر پزشک یا ماما شما تشخیص دهد که برای خروج جنین، نیاز به گشاد کردن واژن است، یک برش جراحی در ناحیه میاندوراه یا پرینه(حد فاصل مقعد و واژن) برای خروج جنین ایجاد می‌کند که بهبودی آن بین یک تا سه هفته طول می‌کشد.
۲- آسیب‌های پس از زایمان
طبق تحقیقات انجام شده، گروهی از زنان،۲ ماه پس از زایمان طبیعی، به نسبت مادرانی که سزارینی بودند، بیشتر دچار مشکلاتی چون مشکلات ادراری، اجابت مزاج و درد به هنگام مقاربت جنسی می باشند.
۳- عفونت پس از زایمان طبیعی
عفونت در ناحیه پارگی پرینه پس از زایمان و همچنین عفونت لگنی به علت طول کشیدن روند زایمان، ممکن است که رخ دهد.
۴- آسیب به جنین
اگر جنین به راحتی خارج نگردد، ممکن است پزشک به منظور خارج کردن جنین از ابزارهایی چون وکیوم یا فورسپس استفاده کند.
این اقدام ممکن است آسیب‌هایی را به جنین وارد کند. همچنین ورم سر جنین به علت طولانی ماندن او در کانال زایمان ممکن است ایجاد شود.
۵- نارسایی دهانه رحم
ممکن است به هنگام زایمان، به دهانه رحم شما آسیب وارد شود و همان آسیب در زایمان‌های بعد سبب گردد که نتوانید جنین را به خوبی نگه‌دارید.

کارهایی که باید انجام دهید:

خواندن این مطلب!  اقدمات لازم برای قبل بارداری

کارهایی که باید انجام دهید:

در طی زمانی که این مرحله آغاز می شود، آرامش خود را حفظ کنید و بدانید که نیازی به مراجعه به بیمارستان ها و مراکز درمانی نیست.
برای اینکه آرامش بیشتری داشته باشید، می توانید به واسطه انجام فعالیتی، خود را سرگرم نگه دارید.
انرژی خود را از دست ندهید و با نوشیدن مقدار زیلادی آب و نیز وعده های غذایی کوچک، سعی کنید در طی زمان انقباض خود را حفظ نمایید.
چنانچه این مرحله در طول شب برای شما رخ داد، بهتر است استراحت کرده و سعی کنید که بخوابید. اگر قادر به خوابیدن هم نبودید می توانید فعالیت هایی انجام دهید که به شما روحیه ببخشد.
 • این درد اولیه معمولا 8 الی 12 ساعتت به طول می انجامد.
 • انقباض ها معمولا به صورت نامنظم و خفیف روی می دهند که به تدریج افزایش می یابند.
 • انقاباضاتی که روی می دهد، می تواند منجر به بروز کمردرد، اسپاسم عضلات شکم، احساس سفتی و فشار در ناحیه لگن شود.
 • رحم به اندازه 3 سانتی متر باز می شود.
 • احتمال پاره شدن کیسه آب وجود دارد.
چگونه انجام می شود؟
  • چگونه انجام می شود؟

چگونه انجام می شود؟

نحوه انتخاب شما برای کار با درد بستگی به شما دارد. زنان مختلف متوجه می شوند که روش های مختلف برای آنها بهترین کار را می کند. بسیاری می توانند با هدایت انرژی خود و تمرکز ذهن خود بر چیز دیگری ، درد را کنترل کنند. دو رایج ترین فلسفه زایمان در ایالات متحده تکنیک لاماز و روش بردلی است.
تکنیک لاماز می آموزد که زایمان یک روند طبیعی ، طبیعی و سالم است ، اما در برابر داروهای ضد درد موضعی خنثی دارد و زنان را تشویق می کند تا تصمیم آگاهانه ای در مورد اینکه آیا این روش برای آنها مناسب است یا خیر ، بگیرند.
روش بردلی (که به آن زایمان تحت مربیگری شوهر نیز گفته می شود) بر رویکرد طبیعی تولد و مشارکت فعال مربی تولد تأکید می کند. هدف اصلی این روش اجتناب از داروها مگر در موارد ضروری است.
روش بردلی همچنین بر تغذیه مناسب و ورزش در دوران بارداری و تکنیک های آرامش و تنفس عمیق به عنوان روشی برای مقابله با زایمان متمرکز است.
اگرچه روش بردلی از تجربه تولد بدون دارو حمایت می کند ، اما کلاس ها والدین را برای عوارض یا شرایط غیر منتظره مانند سزارین های اورژانسی آماده می کند.
چه بانوانی نمی توانند به صورت طبیعی زایمان کنند؟

چه بانوانی نمی توانند به صورت طبیعی زایمان کنند؟

خواندن این مطلب!  اقدامات پیش از بارداری برای مردان

چه بانوانی نمی توانند به صورت طبیعی زایمان کنند؟

به طور کلی زایمان طبیعی، اصلی ترین روشی است که به خانم های باردار توصیه می شود تا برای به دنیا آوردن فرزندشان انتخاب کنند اما گاهی به علت مشکلاتی که دارند و نیز فیزیولوژی بدنشان از سوی پزشک، زایمان سزارین برای آن ها مناسب تر دیده می شود.
زنان با شرایط زیر نمی توانند کاندید مناسبی برای زایمان طبیعی باشند.
 • در صورتی که جنین، جایگاه مناسبی در رحم نداشته باشد و سر او به سمت پایین نباشد.
 • مادرانی که خود یا جنین شان وزن بالایی دارند.
 • خانم های مبتلا به اختلال هموروئید حاد، زیرا احتمال افزایش خونریزی در زایمان برای آن ها وجود دارد.
 • زمانی که پزشک تشخیص دهد، وضعیت نوزاد به نحوی نیست که در طول زایمان طبیعی اکسیژن لازم به او برسد.
 • بانوانی که در گذشته جراحی هایی مانند عمل دهانه رحم و سر کلاژ و یا سابقه سقط جنین به صورت مکرر داشته اند.
 • مبتلا به بیماری های خاصی مانند دیابت، عارضه های قلبی، بیماری های عفونتی و قابل انتقال مانند ایدز
 • خانم هایی که دو بار در گذشته زایمان سزارین داشته اند.
 • خانم هایی که چندقلو باردار هستند.
پس از زایمان:

پس از زایمان:

پس از زایمان:

مانند هر زنی که زایمان کرده است ، احتمالاً احساس خواهید کرد:
 • خسته شده اید – هم شما و هم نوزادتان احتمالاً می خواهید تا آنجا که ممکن است بخوابید
 • لرزان یا سرد – بسیاری از زنان پس از زایمان می لرزند. این یک واکنش طبیعی است
 • زخم – احتمالاً در رحم خود احساس گرفتگی می کنید ، به ویژه در دوران شیردهی ، و کمی درد و ناراحتی در داخل و اطراف واژن خود احساس خواهید کرد.
 • خوشحال و قدرتمند – ممکن است با دانستن اینکه این کار را انجام داده اید ، احساس موفقیت زیادی کنید
سایر روش هایی که زنان در هنگام زایمان تحمل می کنند عبارتند از:
 • هیپنوتیزم (همچنین “هیپنوتیزم” نامیده می شود)
 • یوگا
 • مراقبه
 • پیاده روی
 • ماساژ یا ضد فشار
 • تغییر موقعیت (مانند راه رفتن ، دوش گرفتن ، تکان خوردن یا تکیه بر توپ های زایمان)
 • حمام یا دوش گرفتن
 • غوطه ور شدن در آب گرم یا جکوزی
 • حواس پرتی از طریق فعالیتهایی که ذهن را درگیر خود می کند
 • گوش دادن به موسیقی آرامش بخش
 • تصاویر بصری

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

به طور کلی آنچه کاملا واضح است، این است که در زایمان طبیعی، مادر و فرزند، در شرایط عادی کمتر در معرض خطر هستند و تا حد ممکن بهتر است از زایمان سزارین خودداری شود.
اما همانطور که در قسمت قبل گفتیم، ممکن است مادر یا جنین وضعیتی را تجربه کنند که در آن امکان زایمان به صورت طبیعی برای آن ها فراهم نباشد.
بنابراین اینکه بگوییم طبیعی بهتر است یا سزارین بنا به تشخیص پزشک و شرایط مادر متفاوت است و نمی توان به صورت مطلق، بیان کرد. در این راستا لازم است حتما با یک متخصص زنان و زایمان خوب و با تجربه در زمینه زایمان مشورت کنید و تمامی شرایط سلامت و سوابق بیماری خود را در اختیار ایشان بگذارید تا بتوانند بهترین تصمیم را برای شما اتخاذ نمایند.

سخن نهایی:

اگر قصد دارید که زایمان طبیعی خوبی را پشت سر گذاشته و عوارض طبیعی را کاهش دهید، می‌توانید با انجام ورزش‌های دوران بارداری، کمک از روش های کاهش درد زایمان طبیعی و مواردی از این دست، خودتان را برای یک زایمان عالی آماده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *