نگهداری کودک

قطع شیر شبانه کودک بالای 6ماه

قطع شیر شبانه کودک بالای 6ماه
قطع شیر شبانه کودک هنگام خواب در دل شب، یک روش آموزش خواب به کودکان شیرخوار است. اما برای انجام این روش لازم است نکاتی را بدانید تا این کار باعث گرسنه ماندن کودک یا موارد اشتباه دیگر نشودشما به عنوان یک مادر هرگز نمی توانید به صورت دائمی به شیردهی ادامه دهید و یا آن را به صورت ناگهانی قطع کنید

 

از چه سنی قطع شیر شبانه کودک آماده می شود؟

از چه سنی قطع شیر شبانه کودک آماده می شود؟

از چه سنی قطع شیر شبانه کودک آماده می شود؟

زمانی که آن ها بین 6 ماه و 1 سال سن دارند ، اغلب کم تر در طول شب غذا می خورند. از این فرآیند برای از شیر گرفتن استفاده می شود و می تواند به مادران کمک کند تا استراحت کنند.هم چنین ممکن است به این معنی باشد که زنان می توانند شیردهی را طولانی تر کنند ، چون شیردهی شبانه کمتر از روز است.

 

نظرات کارشناسان دربارهٔ قطع شیر شبانه کودک :

نظرات کارشناسان دربارهٔ قطع شیر شبانه کودک :

نظرات کارشناسان دربارهٔ قطع شیر شبانه کودک :

برخی کارشناسان طرفدار این روش می‌گویند تغذیه‌های شبانهٔ غیرضروری ممکن است واقعاً باعث ایجاد مشکلات خواب در نوزادان شود.
طبق این نظر، اگر کودکی در طول شب چندین بار برای تغذیه بیدار شود، یک پوشک خیلی خیس یا مشکلات گوارشی ناشی از این بیدار شدن‌های مکرر ممکن است باعث شود که دوباره و بارها بیدار شود و بخواهد باز هم شیر بخورد که در نتیجه یک دور باطل ایجاد می‌کند و مادران را دچار مشکل می‌کند.
اما از سوی دیگر، کارشناسانی نیز بر مزایای تغذیه‌های شبانه برای تقویت پیوند عاطفی بین مادر و کودک تأکید می‌کند. آنها از مادران می‌خواهند که تا وقتی تغذیه‌های شبانه برای خانواده خیلی مخل و مزاحم نیست برای از شیر گرفتن کودک در شب زیاد عجله نکنند.
در نهایت و مثل همهٔ تصمیمات تربیتی، شما لازم است کاری را انجام دهید که برای شما و خانواده‌تان بهتر باشد.

فواید شیر شبانه کودک:

 

فواید شیر شبانه کودک:

 

مزایای تغذیه با شیر مادر در طول روز و شب تقریبا مشابه است. تغذیه در طول شب اما فواید بیشتری دارد. به عنوان مثال بر اساس بررسی‌ها نوزادانی که شب‌ها شیر می‌خورند به دلیل دریافت برخی از هورمون‌ها از شیر مادر الگوی خواب بهتری دارند.
معمولا در شیرخواران 3-4 ماه طول می‌کشد تا الگوی خواب نظم پیدا کند. در هفته‌های نخست نوزاد هیچ تصوری از شب و روز ندارد.
توجه به نیازهای گرسنگی او اما می‌تواند سبب منظم شدن الگوی خواب در او شود. یکی دیگر از مزایای تغذیه شبانه شیرخواران پیشگیری از سندروم مرگ شبانه است. بیدار شدن‌های مکرر مادر باعث نظارت دقیق بر نوزاد در طول شب و پیشگیری از بروز یک فاجعه می‌شود.

با در نظر گرفتن روش های عملی برای قطع شیر شبانه کودک اقدام کنید :

  • مطمئن شوید که کودک در طول روز به اندازه کافی غذا میخورد و کالری دریافت می کند
  • شب قبل از خواب، حجم وعده شیر او را بیشتر کنید
  • اگر در زندگی کودک تغییراتی در حال رخ دادن است، گرفتن شیر شب کودک را به تعویق بیاندازید
  • در طول شب، وقتی کودک گریه می كند، برای آرام کردنش از همسرتان کمک بگیرید
  • وعده های شیر را به صورت تدریجی قطع کنید، هر بار يك وعده

برای قطع شیر شبانه کودک 15 روز مقاومت کنید:

معمولا این روند 15 روز طول می کشد . یعنی اگه بتوانید 15 روز سختی قطع شیر شبانه کودک رو تحمل کنید موفق به انجام این کار شدید . شبهای اول بیدار شدن و نق نق کردنای نوزاد طبیعی می باشد  حتی گریه کردن .
در بسیاری از موارد نوزادان سه شب اول بسیار مقاومت کرده و گریه می کنند و بعد از سه شب با روش های لالایی و نوازش آرام می شوند در صورتی که گریه های نوزاد طولانی بود و مقاومت زیادی برای این روش از خودش نشان داد بهتر است که به مدت دو هفته برنامه را کنار بگذارید و بعد از دو هفته مجددا سعی کنید.
فواید شیر شبانه کودک:
1. در کودک بالای شش ماه,که غذا و غذای کمکی و میوه و… را می‌خورد بایستی شیر خوردن شبانه به‌تدریج کم شود.
2. شیر خوردن شبانه کودک باعث خراب شدن دندان‌ها می‌گردد.
3. شیر خوردن شبانه بر روی اشتهای روز کودک تأثیر می‌گذارد.
4. بیشتر یک عادت است؛ به ترک این عادت کمک کنید تا هم خودتان خواب راحت داشته باشید و هم کودکتان خواب خوب و عمیق داشته باشد.
5. شیردهی شبانه مانع جدا کردن جای خواب نوزاد تا دوسالگی می‌گردد.
6. از شیر گرفتن کودک را سخت‌تر می‌کند.
7. سعی کنید به‌تدریج شیردهی شبانه را کم کنید و به حداکثر یک‌بار در طول شب برسانید.
8. خیلی زمان‌ها بیدار شدن کودک به خاطر گرسنگی نیست. به خاطر تشنگی،خواب بد،درد دندان و … می‌باشد.
9.رفلاکس را حتماً در کودکانتان بررسی کنید چون یکی از عوامل از خواب پریدن در کودکان می‌باشد.
برنامه خواب هر کودک با کودک دیگر بسیار متفاوت است. بعضی از پدر مادر ها تا وقتی که نوزاد شیر می خواهد به او شیر می دهند و تلاش چندانی به قطع کردن شیر شب نمی کنند.
اما بعضی دیگر، به دلیل تداخل شیر شب نوزاد و خراب شدن کیفت خواب خود در صدد قطع شیر شب کودک هستند. اگر برنامه فعلی شیر شب برای شما جواب نمی دهد، آن را تغییر دهید ولی همیشه نیاز های اساسی کودک خود را در نظر بگیرید.
هدف شما فراهم کردن شرایط مطلوب خواب کامل شبانه برای تمامی اعضای خانواده است، و اگر روش انتخابی شما مناسب باشد، درنتیجه شما به هدف تان خواهید رسید.

توصيه هاي كاربردي :

1- اقطع شیر شبانه کودک نارس بايد ديرتر از كودك عادي و سالم انجام شود .
2- مادر بايد كاملاً مطمئن باشد كه مايل است كودك را از شير بگيرد .
3- در صورت امكان براي حذف هر وعده شير خوردن كودك ، يك هفته فاصله زماني در نظر گرفته شود 4- زماني كه مادر فرصت بيشتري براي بيرون بردن و سرگرم كردن فرزندش دارد ، بهترين زمان از شيرگيري كودك است ، زيرا محدوديتهاي محيط بيرون ، مانعي براي شير خوردن كودك محسوب مي شود و سرگرم بودن او ، اشتياق به شير خوردن را كم مي كند .
5- زماني را براي قطع شيردهي انتخاب كنيد كه حوادث تنشزاي ديگري براي كودك در شرف وقوع نباشد . براي نمونه قطع كردن شير ، قبل از زمان بازگشت مادر به محل كار ، رفتن به مسافرت و يا همزماني آن با آموزش كنترل ادرار نباشد .
6- بهتر است اطرافيان مادر ، در خلال دوره از شيرگيري كودك پيشرفتهاي او را در اين كار ، هرچند جزيي باشد ، گوشزد كنند و با اين عمل ، به اعتماد به نفس مادر كمك كنند .
7- براي از شير گرفتن به هنگام شب ، هفته اي را انتخاب كنيد كه ديگر افراد مي توانند كودك را در تخت بخوابانند .
8- پخش كردن نوار مخصوص كودكان كه آهنگ ملايم دارد ، خواندن قصه ، عروسك پشمالو و اسباب بازيهاي متعدد كه كودك بتواند در آغوش بگيرد يا در تخت خود قرار دهد ، از جمله روشهاي آرامش بخش هستند .
9- در هنگام قطع شیر شبانه کودک و تا مدتها بعد از آن ، بهتر است مادر با لباس كودك را استحمام كند تا كودك دوباره به شير خوردن تشويق نشود

خواندن این مطلب!  مراقبت های مهم کودک نوپا در برابر خطرات احتمالی پیش رو

3 نظر در “قطع شیر شبانه کودک بالای 6ماه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *