آموزش کودک

روانشناسی رنگ ها و تاثیر رنگ ها بر کودکان

روانشناسی رنگ ها و تاثیر رنگ ها بر کودکان
تاثیر رنگ ها بر کودکان به این شکل است که  با انرژی تولید شده توسط نور بر عملکردهای بدن ، ذهن و احساسات تأثیر می گذارند.
مطالعات انجام شده به وضوح فواید رنگها را در مورد رشد مغز ، خلاقیت ، بهره وری و یادگیری نشان می دهد. اثرات رنگ بر روی انسان می تواند متنوع باشد.
ایجاد هیجان ، وام دادن به آرامش ، الهام بخشیدن ، افزایش اضطراب یا تنش یا ایجاد آرامش از جمله این تأثیرات است.
این تأثیرات را می توان به طور واضح تری در کودکان مشاهده کرد. کودکان می توانند نسبت به رنگها حساسیت بیشتری نشان دهند.

چگونه رنگها بر کودکان تأثیر می گذارند؟

چگونه رنگها بر کودکان تأثیر می گذارند؟

چگونه رنگها بر کودکان تأثیر می گذارند؟

تاثیر رنگ ها بر کودکان بیشترین استفاده را برای کودکان در بیان احساسات و افکارشان دارند.
اگرچه ترجیحات کودکان بر اساس گروه سنی مشترکات کلی را نشان می دهد ، اما انتخاب رنگ آنها می تواند براساس روحیه ، نحوه بیان و احساسات آنها متفاوت باشد.
به همین دلیل انتخاب رنگهای مناسب برای کودکان کاملاً مهم ا واژگان خود را بهبود ببخشند، برای تشخیص اشیاء مختلف از رنگ‌ها استفاده می کنند.
مانند همه انسانها ، کودکان نیز موجوداتی فکری “روانشناختی و فیزیولوژیکی” هستند. کودکان از حواس خود برای تسهیل ارتباط با محیط اطراف خود استفاده می کنند.
آنها برای برقراری ارتباط از حس بینایی خود بهمراه نور و رنگ و همچنین سایر عوامل محیطی بصری استفاده می کنند. طبق مطالعات تحقیقاتی تاثیر رنگ ها بر کودکان  ، رنگ در رشد مهارت های شناختی و حرکتی کودکان اهمیت اساسی دارد.
«زندگی خود را رنگ آمیزی کنید»، نام تکنیکی است که روانشناسان و متخصصان کودک از آن برای کمک به تشخیص تاثیر رنگ ها بر کودکان و ابراز احساسات آن‌ها روی کاغذ استفاده می‌کنند. این تکنیک کمک می‌کند متوجه شوید کودک شما شاد، غمگین، هیجان زده، ترسو یا حتی خشمگین است

تاثیر رنگ بر مغز کودکان:

تاثیر رنگ بر مغز کودکان

تاثیر رنگ بر مغز کودکان

پیوندهای موجود در مغز تا 5 تا 6 سالگی در کودک تکمیل نمی شوند و بالغ شدن آنها 1 سال طول می کشد.
به دلیل عدم توانایی خواندن و نوشتن در این سن ، آنها برای برقراری ارتباط بیشتر به مطالب بصری اعتماد می کنند. بنابراین رنگ برای آنها ابزاری مهم برای بیان است.
هنگامی که رنگ از چشم به مغز منتقل می‌شود، مغز هورمونی آزاد می‌کند که بر احساسات، ذهن و سطح انرژی تأثیر می‌گذارد.
مطالعات علمی نشان می‌دهد که تاثیر رنگ ها بر کودکان نه تنها لایه بیرونی مغز بلکه کل سیستم عصبی مرکزی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند.
تاثیر رنگ ها بر کودکان نقش مهمی را در روان شناسی کودکان و دکوراسیون اتاق آنها ایفا می کنند. لازم است رنگ مناسبی را انتخاب کنید تا کودک از آن لذت ببرد و شاد بماند.
وقتی کودکان بزرگ می شوند باید حق انتخاب رنگ را به خودشان بدهید تا بتوانند روحیه و احساسات درونی خود را به نمایش بگذارند.
رنگ ها باید به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با کودکان مورد استفاده قرار گیرند چرا که کودکان رنگ ها را دوست دارند و به سادگی با زبان خود نسبت به آنها واکنش نشان می دهند.
نتایج تحقیقات نشان داده كه كودكان شیرخوار نه تنها كور رنگ نیستند بلكه نسبت به رنگ های آبی، قرمز، ارغوانی و نارنجی علاقه بیشتری نشان می دهند
به طور کلی رنگ های گرم، نشان دهنده برون گرایی، تمایل به برقراری ارتباط و رنگ های سرد گویای درون گرایی و میل به فاصله گرفتن از دیگران است.

رابطه رنگ با خواب کودکان :

رابطه رنگ با خواب کودکان :

رابطه رنگ با خواب کودکان :

خواندن این مطلب!  راهکار های عملی تقویت صحبت کردن کودک از بدو تولد تا 3 سالگی

به طور طبیعی هر اتاق در خانه های ما مهم است ، با این حال ، اتاق کودک باید با توجه به عناصری که به تحصیل و رشد مغز او کمک می کنند ، جذاب و سرگرم کننده باشد.
در انتخاب رنگ دیوار برای اتاق های آنها ، ما باید سعی کنیم از بینایی کودکان محافظت کنیم ، یک محیط مطالعه مناسب برای آنها فراهم کنیم ، از سلامت جسمی و روانی آنها محافظت کنیم و یک محیط مناسب برای یک خواب راحت ایجاد کنیم.
در شب ، تاثیر رنگ ها بر کودکان بر سلامتی روانی کودکان تأثیر بسزایی دارند. در انتخاب رنگ ملافه و روبالشتی کودک این نکته را حتماً درنظر داشته باشید ، اصولاً در این مورد نباید از رنگ های محرک و تند استفاده کرد .
رنگ های بسیار تیره، قهوه ای، مشکی، آبی تیره بیشتر تأثیر ترسناک و وحشت انگیز دارند و در کودک ایجاد خوف می کنند. بچه های کوچک از ملافه ها و روبالشتی هایی که طرح های گل و اسباب بازی یا حیوانات روی آن ها حک شده باشد، بسیار خوششان می آید

برای طراحی رنگ دکوراسیون اتاق کودکان دو راه وجود دارد :

برای طراحی رنگ دکوراسیون اتاق کودکان دو راه وجود دارد

برای طراحی رنگ دکوراسیون اتاق کودکان دو راه وجود دارد

رنگ یکی از قوی ترین و مهمترین اجزای طراحی داخلی است.
استفاده از رنگ های شاد و درخشان و دیگری ایجاد فضایی مملو از رنگ های ملایم و رؤیایی که اسباب بازی های رنگارنگ کودک در آن نقش آکسان های رنگی را ایفا می کنند .
هنگام طراحی رنگ در دکوراسیون اتاق کودک باید به خاطر داشت که اغلب کودکان مجموعه ای از اسباب بازی های رنگارنگ را در فضای اتاق خود جای خواهند داد که بی شک نمای اتاق را تحت تأثیر قرار می دهند

هر رنگی چه تاثیری دارد؟

رنگ نارنجی
نارنجی حس صمیمیت و راحتی، پرانرژی بودن به افراد دست میدهد؛ هر چند حس آسایش را انتقال میدهد
رنگ نارنجی

رنگ نارنجی

رنگ قرمز
قرمز، رنگی قدرتمند است و نگاه ‌ها را به سوی خود جلب می ‌کند این رنگ، انرژی بخش است و باعث ایجاد هیجان می ‌شود.
قرمز، خلاقیت و اشتها را افزایش می‌ دهد؛ اما استفادۀ بیش از حد از رنگ قرمز، سبب بروز رفتارهای خشونت ‌آمیز و از بین رفتن تمرکز می ‌شود
رنگ قرمز

رنگ قرمز

خواندن این مطلب!  برنامه روزانه برای کودکان شیرخوار به روش والدمحور

آبی:
معرف حساسیت، دریافت پذیری، هیجان خواهی و درونی سازی است و رنگی است زنانه که صلح، آرامش، سکون و در حد افراطی فعل پذیری و تسلیم را نشان می ­دهد.
زرد:
معادل نور، شادی و خوشبینی است و به منزله رمز درخشش و گشایش محسوب می ­شود و میل به مشارکت یا گرایش عمیق به پیشرفت را متجلی می ­سازد
بنفش:
بنفش ترکیبی از قرمز و آبی است و به همین دلیل محرک مغز بوده و از طرف دیگر خاصیت آرام‌بخشی دارد.

 

سفید:
پاک، خالص، بیگناه.سفید رنگی موصوف به فرشته و شیرین است اما در عین حال می تواند رمز آمیز باشد
رنگ طوسی:
این رنگ اثر کسل کنندگی و غم انگیزی دارد؛ اما استفاده از در کنار رنگهای گرم نتنها اثر کسل کنندگی آن را از بین میبرد بلکه باعث ایجاد آرامش در محیط میشود.
صورتی
مبین صلح، تعادل و توازن است. این رنگ به منزله قرمز ملایم، معرف عواطفی است که ملایمت و عطوفت را نشان می ­دهد.
صورتی:

صورتی:

رنگ سبز:
رنگ سبز، نمادِ طبیعت، رشد و دنیای طبیعی است.
رنگ سبز، حس تعادل و آرامش را در کودکان ایجاد می‌ کند و استرس را از بین می ‌برد
رنگ سبز

رنگ سبز

سیاه
به منزله نفی رنگ محسوب می­ شود و استفاده مفرط از آن مبین غمگینی و ناامیدی است. بکار بستن محدود آن و کشیدن لکه­ های سیاه نشان دهنده اضطراب است.
از معجزۀ رنگ ها غافل نشوید و با به کارگیری صحیح آن در دکوراسیون اتاق کودک، بر آرامش و شادی اش بیفزایید.

تاثیر رنگ ها بر کودکان در نقاشی:

به عقیده روانشناسان تاثیر رنگ ها بر کودکان  وجود رنگ های سرد مانند آبی ، سبز ، خاکستری ، سیاه در نقاشی کودکان نشانه گرایش درونگری ، فاصله جوئی یا کمروئی است .
در حالی که وجود رنگ های گرم مانند قرمز ، پرتغالی ، صورتی و زرد نشانه گرایش به برونگری ، جستجوی تماس و ارتباط است .
در تحقیقی که در واحد کودکان دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، کودکان ۶ – ۵ ساله از هر دو جنس شرکت داشتند و از آنها خواسته شد از بین ۹ رنگی که به صورت تصادفی به آنها نشان داده شد، یک رنگ را انتخاب کنند.
سپس از آنها سوال شد که با مشاهده این رنگ چه تاثیر رنگ ها بر کودکان احساسی به آنها دست می دهد. ۶۹ درصد از کودکان رنگ هایی مانند صورتی، آبی و قرمز را انتخاب کردند و از شادی و هیجان به عنوان احساسی که در آنها به وجود آمده، نام بردند.
برخی کودکان رنگ مشکی، خاکستری و قهوه ای را انتخاب کردند که نشان دهنده احساسات منفی مانند غم بود.

3 نظر در “روانشناسی رنگ ها و تاثیر رنگ ها بر کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *