آموزش کودک

آموزش خواندن و نوشتن به نوزاد زیر 5 سال

آموزش خوندن و نوشتن به نوزاد زیر 5 سال
پنجره فرصت نوزادان نسبت به بقیه ما برتری دارند. آنها مغزی به سرعت در حال رشد هستند. این امر به آنها امکان می دهد اطلاعات زیادی خواندن و نوشتن  را بدون دردسر فرا بگیرند و همه این اطلاعات را قبل از تولد 5 سالگی خود جذب کنند.
متخصصان از این دوره رشد شدید مغز به عنوان “دوره بحرانی” یا “پنجره فرصت” یاد می کنند. این به معنای ساده این است که در این بازه زمانی ، زمان ایده آل برای معرفی موارد خاص در نظر گرفته می شود.
مهارت هایی مانند یادگیری خواندن و نوشتن با کمترین تلاش در این دوره ها کسب می شود. مغز از طریق استفاده رشد می کند.
با تحریک کودک ، در حال رشد و تقویت مغز و اتصالات آن هستید که سیناپس نامیده می شود. اینها همه در رشد عقل کودک شما بسیار مهم است. ما می توانیم این کار را با فراهم آوردن محیط های غنی و محرک برای نوزادان خود انجام دهیم.
ما می توانیم آنها را در معرض زبان های خارجی و زبان اشاره قرار دهیم. همچنین می توانیم خواندن و نوشتن را به آنها بیاموزیم.
اینها مهارتهایی است که همه کودکان برای یادگیری موفقیت آمیز خواندن به آنها نیاز دارند. به طور خلاصه ، این موارد عبارتند از:

اینها مهارتهایی است که همه کودکان برای یادگیری موفقیت آمیز خواندن به آنها نیاز دارند. به طور خلاصه ، این موارد عبارتند از:

اینها مهارتهایی است که همه کودکان برای یادگیری موفقیت آمیز خواندن و نوشتن  به آنها نیاز دارند. به طور خلاصه ، این موارد عبارتند از:

آگاهی واجی – توانایی شنیدن و دستکاری صداهای مختلف در کلمات
آوایی – تشخیص ارتباط بین حروف و صداهایی که آنها ایجاد می کنند
واژگان – درک معنای کلمات ، تعاریف و متن آنها
درک مطلب خواندن – معنای متن را درک کنید ، هم در کتاب های داستان و هم در کتاب های اطلاعاتی
روان بودن – توانایی بلند خواندن با سرعت ، درک و دقت

 آیا نوزادان واقعا می توانند خواندن و نوشتن را یاد بگیرند؟

بله آنها می توانند! همه نوزادان در مورد یادگیری خواندن ، اینشتین هستند. کودک شما در واقع می تواند از 3 ماهگی خواندن را بیاموزد.
تحقیقات نشان می دهد که از این سنین پایین ، نوزادان توانایی یادگیری زبان ، اعم از نوشتاری ، خارجی یا زبان اشاره را دارند. برای یادگیری زبان برای کودک در حال رشد هیچ تلاشی لازم نیست. آنها در واقع فقط زبانی را که در اطراف آنها قرار دارد جذب می کنند.
سیستم نوزادان خواندن و نوشتن را با استفاده از روش کل کلمه یاد می گیرند که به آن خواندن بینایی نیز گفته می شود. هزاران هزار کودک با استفاده از این سیستم ساده و شگفت انگیز خواندن را یاد گرفته اند.
نوزادانی که خواندن و نوشتن را با استفاده از روش کل کلمه یاد می گیرند ، طبیعتاً قوانین آوایی را به تنهایی یا با قرار گرفتن در معرض دروس آوایی بسیار کم فرا می گیرند. با این حال ، ما به والدین کودکان 4 سال به بالا توصیه می کنیم که از سیستم آوایی برای آموزش خواندن استفاده کنند.

فعالیت های خواندن و نوشتن برای سنین 3-5 سال

فعالیت های خواندن برای سنین 3-5 سال

فعالیت های خواندن برای سنین 3-5 سال

 1. سرگرم کننده با نامه

کودکان از کپی کردن کلمات روی کاغذ لذت می برند. نام فرزند خود را بنویسید و از او بخواهید که آن را با مهرهای الفبا ، برچسب ها یا آهن ربا کپی کند. او را تشویق کنید که کلمات خودش را با استفاده از حروف بنویسد.
کودک شما نامه هایی را به عقب می نویسد ، به ظاهر تصادفی هجی می کند ، و ممکن است نشانگر خود را به طرز عجیبی نگه دارد – در این سن وقتی کودک می خواهد از هر نوع نوشتاری ارتباط برقرار کند ، “همه چیز خوب است”.

2. چه کلمه ای با s شروع می شود

اتصال نامه و صدا یکی از اولین مراحل خواندن است. درباره حدف کلمات مورد علاقه کودک خود یک بازی حدس بزنید. “p-p-p-pirate” با چه نامه ای شروع می شود؟ “M-m-mommy” چطور؟
هنگامی که کودک شما یکی را درست حدس زد ، ببینید چند کلمه می توانید با هم بیاورید که با یک حرف شروع می شوند.

3.فرزند شما نویسنده

کودکان سه ساله می توانند چت و پرت باشند ، و در 4 سالگی به سختی می توان کلمه ای را از روی لبه گفت. با نوشتن یک کتاب با هم از علاقه فرزندتان برای صحبت استفاده کنید.
کار خود را با چیزی ساده شروع کنید ، مانند توصیف یک روز سرگرم کننده در پارک یا دیدار با دوستان. چند قطعه کاغذ را با هم منگنه کنید و یکی یا دو جمله از جمله های فرزندتان را در هر صفحه بنویسید. سپس ، داستان را برای او بخوانید و اجازه دهید آن را تصویر کند.

4. روشی متفاوت برای خواندن و نوشتن

خواندن برای فرزندتان عالی است – اما آنچه حتی بهت
ده مزیت مطالعه برای کودکان

ده مزیت مطالعه برای کودکان

خواندن این مطلب!  راهکار های عملی تقویت صحبت کردن کودک از بدو تولد تا 3 سالگی

ر است خواندن “گفتگوی” است. آن وقت است که از فرزندتان می خواهید در داستان شرکت کند. قبل از ورق زدن ، از فرزند خود بپرسید که فکر می کند بعد چه اتفاقی خواهد افتاد.
همچنین می توانید از فرزند خود س askال کنید که کتاب به چه روش دیگری می توانست پایان یابد. به عنوان مثال ، با کتاب کلاسیک Corduroy ، چه اتفاقی می افتاد اگر دختر کوچک نمی آمد Corduroy را از فروشگاه اسباب بازی به خانه ببرد؟

5.نامه ها را بیرون ببرید

بچه ها لمس می کنند و از فعالیت های کمی بیشتر از اینکه چیزها را با چوب بخورند لذت می برند. بسیاری از پیش دبستانی ها کودکان را تشویق می کنند که از Play Doh نامه درست کنند یا آنها را به ماسه یا خاک رس بکشند. دفعه بعدی که در پارک ، ساحل یا برف بیرون شدید ، از محیط اطراف خود برای بازی با حروف استفاده کنید. به نوبت در برف ، خاک یا شن و ماسه نامه بنویسید. 6
 1. فقط حقایق

کودک خود را به کتابهای غیر داستانی علاقه مند کنید. در کتابخانه یا کتابفروشی ، کتاب هایی با موضوعات مورد علاقه فرزند خود پیدا کنید. اتومبیل ها ، دایناسورها ، سگ ها و سایر موضوعات در کتابهای سطح بالا با تصاویر زیادی که مخصوص کودکان برای این سن طراحی شده اند ، پوشش داده شده اند.

 

در اینجا چند پیشنهاد برای انواع کتابهایی که باید برای فرزندتان بخوانید آورده شده است. اما به هر حال هرچه کودک شما پاسخ می دهد و از آن لذت می برد را بخوانید!

1 سال تولد: لالایی ها ، کتاب های تخته ای (با تصاویر واقعی) ، کتاب های پارچه ای (با بافت های مختلف) ، کتاب های ترانه
1 سال و 3 سال: کتاب های قافیه دار ، کتاب های ترانه ، کتاب های تابلوی داستان کوتاه
3 سال-5 سال: کتاب های الفبا ، کتاب های ترانه ، کتاب های تصویری ، کتاب های قافیه دار
چک لیست نهایی:

چک لیست نهایی:

چک لیست نهایی خواندن و نوشتن:

 • هر روز برای فرزندتان کتاب بخوانید.
 • قبل از خواندن، هنگام خواندن و بعد از آن از فرزندتان سوال بپرسید.
 • اجازه دهید فرزندتان شما را هنگام خواندن ببیند.
 • به حروفی که بیرون و در محیط اطراف تان هستند، نگاه کنید.
 • زمانی که حروف و صدا های حروف را یاد می دهید، تا حد امکان حس ها را با هم ترکیب کنید.
 • کتاب های مختلف را بخوانید و به عنوان بازی موضوع کتاب را حدس بزنید.
 • قافیه های جالب ایجاد کنید.
 • بر صدا های حروف کار کنید و آن ها را در کلمات به کار ببرید (شناخت آوا شناسی).
 • فرزندتان را تشویق کنید در مورد کلمات کوتاه نظر دهد (حروف صدا دار، حروف صامت).
 • به ذهن سپردن چند کلمه رایج را هر روز تمرین کنید.
 • و بیشتر از همه، با یک دیگر خوش باشید.

ده مزیت مطالعه برای کودکان:

 1. گنجینه ی لغات کودکان گسترش میابد.
 2. در تحصیل و مدرسه عملکرد بهتری پیدا می کنند.
 3. قوه ی تخیل کودکان تقویت می شود.
 4. تفکر خلاق کودکان رشد و پرورش میابند.
 5. حس همدلی را تجربه می کنند.
 6. درک عمیق تری از دنیای خود پیدا می کنند.
 7. سطح تمرکز آنها بهبود می یابد.
 8. پیوند والد و فرزندی را مستحکم می کند.
 9. از رشد شناختی کودکان پشتیبانی می کند.
 10. مهارت های اجتماعی و تعامل کودکان را بهبود می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *