تربیت فرزند, راهنمای والدین

چرا کودکان نوپا به برنامه نیاز دارند ؟ آموزش یک برنامه نمونه برای شروع

چرا کودکان نوپا به برنامه نیاز دارند - و یک برنامه نمونه برای شروع

مقدمه:

گذراندن روزهای طولانی با کودک نوپا یک موهبت است – یا به شما گفته شده است. حقیقت این است که تربیت کودکان نوپا کار سختی است. روزهای پر می توانند بی پایان به نظر برسند و شما را خسته و شکست خورده می گذارند.
چه پدر و مادری باشید که در خانه می‌مانید یا به‌دلیل شیوع بیماری همه‌گیر کنونی، بیشتر در خانه هستید، در ناامیدی خود تنها نیستید.
در تلاش برای کاهش سرعت شیوع کووید-19، مدارس و ارائه دهندگان مراقبت از کودکان در سراسر کشور فعالیت خود را متوقف کرده‌اند و بسیاری از والدین را به این فکر می‌اندازند که در تمام طول روز با فرزندان خود چه کنند. این یک چالش در شرایط عادی خواهد بود، اما اکنون که رفت و آمدهای معمولی – پارک ها، زمین های بازی و میهمانی ها – از تصویر خارج شده اند، دشوارتر است. به این واقعیت اضافه کنید که بسیاری از ما در مراقبت از کودکان با کار از خانه دستکاری می کنیم و روزها می توانند به سرعت به هرج و مرج تبدیل شوند.
بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید تا در هرج و مرج سلطنت کنید؟ یک برنامه روزانه برای بچه ها ایجاد کنید تا به آنها کمک کنید تا ساختاری داشته باشند. راشل رابرتسون، معاون آموزش و توسعه Bright Horizons به ما می‌گوید: «کودکان از یک روال قابل پیش‌بینی آسایش و امنیت می‌گیرند». روال‌ها و برنامه‌ها به همه ما کمک می‌کنند زمانی که می‌دانیم به طور کلی چه انتظاری داشته باشیم، چه اتفاقی می‌افتد و چه چیزی از ما انتظار می‌رود.»
تغییر روال خود و ایجاد یک برنامه مناسب برای کودکان نوپا ممکن است کلید روزهای بهتری برای شما و فرزند کوچکتان باشد.
دراین مقاله میخوانیم دلایل برنامه ریزی، نمونه برنامه،با ما همراه باشید.

دلایل برنامه ریزی:

کودکان – حتی کودکان نوپا – در کارهای روزمره رشد می کنند. و این فقط یک نکته جدید والدین نیست. در واقع توسط علم پشتیبانی می شود.
به عنوان مثال، در سال 2018، محققانی که مطالعات مربوط به روال قبل از خواب را در کودکان خردسال بررسی کردند، دریافتند که پایبندی به یک برنامه (میان وعده، حمام و مسواک زدن، خواندن داستان، در آغوش گرفتن) به نظر می رسد باعث بهبود خواب شبانه می شود.
شاید جالب‌تر از آن این باشد که روتین‌های قبل از خواب از رشد کلی و احساس رفاه کودکان حمایت می‌کنند.
کارشناسان به اشتراک می گذارند که برنامه ها حس امنیت و اطمینان را ایجاد می کنند زیرا محیط کودک را قابل پیش بینی می کنند. وقتی بچه ها بدانند در روزگارشان چه اتفاقی می افتد، نظم و آشنایی وجود دارد. به جای تعجب در آینده، کودک می تواند بر یادگیری و تسلط بر مهارت های جدید تمرکز کند.
کودکان نوپا مخصوصاً توانا و در مواقعی خواستار هستند، زیرا می خواهند کارها را به تنهایی انجام دهند (خوب، همه کارها).
وقتی بچه‌های نوپا چارچوبی برای روز دارند، احساس راحتی بیشتری در ابراز این استقلال جوانه می‌زنند و حتی ممکن است با اعتراض کمتری مراحل انتقال (ترک پارک، پایین رفتن برای چرت زدن و غیره) را پشت سر بگذارند.
درست است. برنامه‌ریزی‌ها ممکن است به رفع آن عصبانیت‌های مزاحم کمک کند درست در جوانی!

نمونه برنامه:

ممکن است مشتاق باشید از یک برنامه – هر برنامه زمانی پیروی کنید تا بتوانید به روزهای خود نظم دهید. با این حال، شما باید از این نمونه برنامه فقط به عنوان یک راهنما استفاده کنید و مطابق با سبک زندگی شما تغییراتی را اعمال کنید. با خیال راحت ترتیب چیزها را در حد منطق و همانطور که آنها با تعهدات روزانه شما معنا دارند مخلوط کنید.
با این اوصاف، تمام هدف یک برنامه این است که در روزهای خود یک ریتم داشته باشید، بنابراین می خواهید همه چیز را روز به روز، هفته به هفته نسبتاً ثابت نگه دارید.
اگر چیزها بلافاصله سر جای خود قرار نمی گیرند، ناامید نباشید. ممکن است مدتی طول بکشد تا وارد یک جریان خوب شوید. با آن بچسب!

7:30 تا 8 صبح: بیدار شوید

ممکن است کودک شما در مورد زمان بیداری منظم ایده های دیگری داشته باشد. پیروی از یک برنامه در هر روز ممکن است در واقع کمک کننده باشد، اگرچه محققان منبع معتبر می گویند که زمان بیداری باید در تک تک کودکان نسبتاً ثابت باشد.
و اگر می خندید که فرزندتان خیلی زودتر از ساعت 7:30 صبح از خواب بیدار می شود – جای نگرانی نیست. برای کودکان نوپا معمول است که بین ساعت 6:30 تا 8 صبح از خواب بیدار شوند. شروع روز خود را بر این اساس تنظیم کنید

۸ تا ۹ صبح: صبحانه بخورید و تمیز کنید

اول از همه، شما می خواهید مهم ترین وعده غذایی روز را تهیه کرده و بخورید. کودکان نوپا دوست دارند در تهیه غذا و کارهای مناسب سن کمک کنند. بنابراین، به کودکتان اجازه دهید شیر را از یک فنجان کوچک در غلاتش بریزد یا به او پارچه ای بدهید تا بعد از اتمام غذا خوردن، میز را با آن پاک کند.
بعد از صبحانه زمان بسیار خوبی برای دویدن در اطراف خانه و انجام چند کار ضروری است، مانند انداختن یک بار لباس های شسته شده، مرتب کردن اتاق خواب، یا جاروبرقی اتاق بازی.

9 تا 10 صبح: زمان بازی

کودکان نوپا عاشق زمان بازی هستند، اما آیا می دانستید حداقل 6 نوع مختلف بازی وجود دارد؟
زمان بازی بدون ساختار برای رشد کودک نوپا بسیار مهم است. این به آنها آزادی بیان می دهد و به آنها اجازه می دهد زبان و تخیل را آزمایش کنند. محققان می گویند که کودکان حتی زمانی که بازی برای آنها ساختاری ندارد، بیشتر با مراقبان خود ارتباط برقرار می کنند.
نمونه‌هایی از بازی رایگان (بازی بدون ساختار یا بازی بدون پایان) برای پر کردن این بازه زمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  • بازی با لباس های شیک یا روسری بازی
  • ساختمان با بلوک های ساده
  • سرهم بندی کردن با چوب، سنگ یا جعبه مقوایی

10 تا 11 صبح: زمان در فضای باز، ورزش و غیره.

به پارک یا زمین بازی نزدیک بروید تا کمی ورزش کنید. برای سرگرم کردن کودکان نوپا به یک مسیر یا تجهیزات شیک نیاز ندارید – حتی حیاط خلوت شما می تواند محیطی برای اکتشاف و فعالیت فراهم کند.
کارشناسان می گویند که همراه با دریافت هوای تازه مورد نیاز، بودن در طبیعت ممکن است به کاهش استرس و افسردگی در کودکان نوپا و بزرگتر کمک کند. حتی ممکن است سیستم ایمنی آنها را تقویت کند.
اگر آب و هوا کمتر از حد ایده آل باشد، می توانید در داخل خانه نیز حرکت کنید. کمی یوگای خانوادگی انجام دهید یا با روشن کردن موسیقی مورد علاقه خود و برگزاری یک مهمانی رقص، قهقهه های خود را از دست بدهید.

11 صبح تا 12 بعد از ظهر: فعالیت یا کارهای برنامه ریزی شده

هر روز در هفته شما دقیقاً یکسان نخواهد بود. ممکن است یک روز یک ساعت داستان کتابخانه داشته باشید یا روز دیگر یک کلاس ژیمناستیک. یک ساعت در صبح خود را برای فعالیت های برنامه ریزی شده اختصاص دهید. در روزهای دیگر، می‌توانید این زمان را با پروژه‌های هنری، قرارهای بازی یا سایر قرارها و کارهایی مانند خرید مواد غذایی پر کنید.

12 تا 1 بعد از ظهر: ناهار و باد

کمی ناهار بخور این احتمال وجود دارد که کودک نوپا کوچکتر شما همچنان چرت بزند. بعد از ناهار زمان خوبی است تا با آرام کردن محیط، زمینه را برای موفقیت در چرت زدن فراهم کنید.
چند پرده را ببندید، موسیقی ملایم پخش کنید، چند کتاب خوب بیرون بیاورید و اجازه دهید کودکتان آرام شود. همچنین می‌توانید کودکتان را تشویق کنید تا در برداشتن اسباب‌بازی‌ها در اتاق بازی کمک کند تا وقتی از خواب بیدار می‌شود، تمیز، مرتب و آماده برای بازی بیشتر باشد.

 

خواندن این مطلب!  8مورد از اهمیت و مزایای بازی در رشد کودک

1 تا 3 بعد از ظهر: چرت زدن یا زمان آرام

به گفته مشاور خواب نیکول جانسون، اکثر کودکان نوپا چرت های خود را تا 15 تا 18 ماهگی تنها به یک خواب در روز تبدیل می کنند.
هدفتان این باشد که هر روز در ساعت مشخصی به خواب بروید (البته در حد منطق!).
داشتن این زمان آرام اختصاصی در روز برای والدین نیز خوب است، زیرا می‌توانید برای انجام کارهای دیگر یا «وقت من» برنامه‌ریزی کنید. اگر بچه‌های کوچکتر یا بزرگ‌تری دارید که در این زمان چرت نمی‌زنند، می‌تواند یک مشکل باشد. فرصتی برای ملاقات یک به یک با آنها.
آیا کودک نوپا شما چرت نمی‌زند – یا فقط در برابر خواب مقاومت می‌کند؟ به آنها فعالیت های آرام بدهید تا در اتاقشان به تنهایی انجام دهند. مطمئن شوید که اتاق عاری از خطر است و هر از چند گاهی برای اطمینان از ایمن بودن کودک خود را چک کنید.

3 تا 15:30: میان وعده بعد از ظهر

فرزند شما احتمالاً بدون یک میان وعده کوچک به وقت شام نخواهد رسید. گنجاندن آن در برنامه خود آن را بخشی از روز می کند – بدون نیاز به غر زدن برای چوب شور.
بعلاوه، خوردن یک میان وعده در اواسط بعد از ظهر احتمالا بعداً شام را خراب نمی کند. سعی کنید میوه را با ماست ساده، سبزیجات و هوموس یا سایر تنقلات سالمی که بچه ها دوست دارند ارائه دهید.

3:30 تا 4:30 بعد از ظهر: بازی رایگان

بازم زمان بازی؟ آره. بخش اعظم روز کودک شما باید با محیط اطرافش سپری شود.
برای مخلوط کردن آن، می‌توانید اسباب‌بازی‌های کودکتان را از روز به روز، صبح تا بعدازظهر یا حتی هفته به هفته بچرخانید. هر کاری می خواهید انجام دهید تا آن را برای نوزادتان تازه نگه دارید. والدین در بازی فرزندشان نقش دارند.
به حمایت از فرزند خود بدون اینکه تجربه او را به عهده بگیرید یا رهبری کنید، فکر کنید. انتخاب هایی را پیشنهاد دهید که به کودک نوپا اجازه می دهد علایق خود را دنبال کند و هر از گاهی فعالانه شرکت کند. با انجام این کار، می توانید به آنها کمک کنید چیزهای جدید یاد بگیرند یا ارتباطات جدیدی ایجاد کنند، که تماشای آن بسیار عالی است.

4:30 تا 5 بعد از ظهر: آماده سازی شام

کودکان نوپا می توانند با کارهای کوچکی مانند خرد کردن سبزیجات نرم با چاقوهای نایلونی ایمن برای بچه ها، مخلوط کردن سالاد پاستا یا نان سریع با نظارت یا حتی کمک به چیدن سفره درگیر شوند.
در حال حاضر، می بینید که چگونه بودن در آشپزخانه می تواند بخش بزرگی از روز برای کودک شما باشد. حتی ممکن است به فکر تهیه یک برج آموزشی باشید، که یک چهارپایه امن است که کودک شما می تواند روی آن بایستد تا به راحتی به ارتفاع پیشخوان برسد.

5 تا 6 بعد از ظهر: شام خانوادگی و تمیز کردن

کارشناسان توضیح می دهند که خوردن وعده های غذایی با هم به عنوان یک خانواده چندین هدف مهم را انجام می دهد.
اول، خوردن با هم و صحبت کردن در مورد فعالیت های روز می تواند به مهارت های ارتباطی کودک نوپا کمک کند. خوردن منظم با هم باعث تقویت عاطفی و احساس امنیت و امنیت می شود. خانواده هایی که با هم غذا می خورند حتی ممکن است غذاهای باکیفیت تری (میوه ها، سبزیجات بیشتر و غیره) در مقابل غذاهای سرخ شده یا چرب بخورند.
اگر تضادهای برنامه بین اعضای خانواده یک مسئله است، لزوماً مجبور نیستید با هم شام بخورید. در عوض، بیشتر روزهای هفته یکی از وعده های غذایی خود را با هم میل کنید. در حالی که در برنامه منحصر به فرد خانواده خود قرار می گیرید، از همه مزایای مشابه برخوردار خواهید شد.
وقتی غذای خود را تمام کردید، راه هایی را پیدا کنید که تمام خانواده در پاکسازی شرکت کنند. مدل‌سازی کارهای خانه به فرزند شما کمک می‌کند تا نقش خود را در خانه و اینکه چگونه کل خانواده برای ادامه دادن کارها لازم است، ببیند.

6 تا 7 بعد از ظهر: وقت خانواده

مدتی را به عنوان یک خانواده با هم بگذرانید تا از آن روز کم شود. شما می خواهید فعالیت ها را نسبتاً آرام نگه دارید، زیرا زمان خواب نزدیک است.
سعی کنید در اطراف محله خود قدم بزنید، کتاب بخوانید یا پازل انجام دهید یا به موسیقی آرامش بخش گوش دهید. محققان منبع معتبر به اشتراک می گذارند که کم نور نگه داشتن نور در ساعات قبل از خواب ممکن است به ریتم طبیعی شبانه روزی کودک شما کمک کند و باعث خواب آلودگی او شود.

7 تا 7:30 بعد از ظهر: روال شبانه

ممکن است برای برنامه شبانه خود به زمان کمتر یا بیشتری نیاز داشته باشید، بنابراین در صورت نیاز، زودتر شروع کنید. یک روال ثابت در اینجا ممکن است شامل یک میان وعده کوچک یا غذا دادن، حمام کردن و مسواک زدن، خواندن داستان، آواز خواندن، در آغوش گرفتن یا تکان دادن فرزندتان، و – البته – بوسه شب بخیر باشد.

7:30 بعد از ظهر: زمان خواب

تو موفق شدی! اگر پیروی از این برنامه دشوار است، در صورت نیاز آن را اصلاح کنید. با این حال، ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا خانواده شما به یک ریتم خوب برسد. آن را ساده کنید و به آن پایبند باشید.
سخن نهایی:
یک برنامه قابل پیش بینی می تواند به شما کمک کند در آن روزهای طولانی به خصوص در خانه با کودک نوپا خود سر و وضع خود را حفظ کنید.
اگر در ساختار روز خود مشکل دارید، فهرستی از فعالیت‌هایی که به صورت هفتگی انجام می‌دهید و همچنین وظایف و مسئولیت‌هایی که باید در آن بگنجانید تهیه کنید. از آنجا، برنامه‌ای را تهیه کنید که برای شما مناسب است، آن را امتحان کنید. خارج کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.
و هر برنامه‌ای که در نظر گرفتید، حتماً زمانی را برای خواندن هر روز برای فرزندتان تنظیم کنید. نه تنها زمانی است که می توانید با آنها در یک داستان مشترک ارتباط برقرار کنید، بلکه ثابت شده است که خواندن به بخش هایی از رشد کودک نوپا شما مانند یادگیری زبان کمک می کند.
بیماری، دندان درآوردن و سایر چیزهای غیرمنتظره ممکن است شما را از مسیر درست خارج کند، اما از این واقعیت راحت باشید که همیشه می توانید به موقع به ریتم بازگردید.
منابع:
سایتhealthline
سایتpurewow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *