بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

زگیل در کودکان چیست:علت و درمان زگیل در کودکان

زگیل در کودکان چیست:علت و درمان زگیل در کودکان

مقدمه:

زگیل در کودکان بسیار متداول است و حدود 10 تا 20 درصد از کودکان، انواعی از زگیل‌های پوستی را دارند. زگیل در دختران نسبت به پسران بیشتر است و بیشتر در کودکان بین 12 تا 16 سال دیده می‌شود؛ بااین‌وجود امکان ایجاد آن در هر سنی وجود دارد. نکته مهم این است که زگیل مسری است، به همین دلیل به‌راحتی بین کودکان منتقل می‌شود.
خبر خوب این است که این عارضه تنها یک ضایعه پوستی بی‌خطر است که معمولاً نوزادان را درگیر نمی‌کند و نیاز به درمان خاصی ندارد. بااین‌وجود زگیل در کودکان در برخی موارد به دلیل ایجاد درد و ناراحتی و یا ایجاد حس خجالت و شرمساری، نیاز به درمان دارد. به‌عنوان‌مثال درمان زگیل پا ، زگیل دهان کودکان یا زگیل دست بچه ها اهمیت دارد، چراکه می‌تواند باعث درد و ناراحتی کودکان شود.
در این مقاله قصد داریم درباره علت زگیل در کودکان و روش‌های درمان آن صحبت کنیم.در این مقاله می‌خوانید:زگیل های پوستی در کودکان چیست؟انواع زگیل در کودکان چیست؟درمان زگیل در کودکان،زگیل در کودکان چگونه منتقل می‌شود؟چه زمانی برای درمان زگیل در کودکان به پزشک مراجعه کنیم؟ با ما همراه باشید.

زگیل های پوستی در کودکان چیست؟

زگیل های روی پوست زائده های بی ضرری هستند. آنها توسط یک ویروس ایجاد می شوند. زگیل می تواند به سایر قسمت های بدن و افراد دیگر سرایت کند.

چه چیزی باعث زگیل می شود؟

ویروس‌های HPV که باعث ایجاد زگیل می‌شوند، می‌توانند از طریق تماس فیزیکی نزدیک یا از لمس چیزی که فرد مبتلا به زگیل آن را لمس می‌کند، مانند حوله، حمام یا کف دوش، از فردی به فرد دیگر منتقل شود. (اما همانطور که بچه ها گاهی فکر می کنند نمی توانید از در دست گرفتن قورباغه یا وزغ زگیل بگیرید!)
کودکانی که ناخن های خود را می جوند یا ناخن هایشان را می جوند بیشتر در معرض خطر ابتلا به زگیل هستند زیرا آنها مناطق باز را برای ورود ویروس ایجاد می کنند و باعث ایجاد زگیل می شوند. یک بریدگی یا خراش کوچک می تواند هر ناحیه از پوست را بیشتر در معرض خطر زگیل قرار دهد. همچنین، برداشتن زگیل می تواند زگیل را به سایر قسمت های بدن گسترش دهد. گاهی اوقات زگیل ها از طریق جنسی منتقل می شوند و در ناحیه تناسلی ظاهر می شوند.
فاصله زمانی بین قرار گرفتن فردی در معرض ویروسی که باعث زگیل می شود تا زمانی که زگیل ظاهر می شود متفاوت است. زگیل می تواند بسیار آهسته رشد کند و ممکن است هفته ها یا گاهی بیشتر طول بکشد تا ایجاد شوند.

انواع زگیل ها چیست؟

انواع زگیل عبارتند از:
زگیل های رایج زگیل معمولی که معمولا روی انگشتان، دست‌ها، زانوها و آرنج‌ها دیده می‌شود، یک برآمدگی کوچک و سخت است که گنبدی شکل و معمولاً قهوه‌ای مایل به خاکستری است. سطحی ناهموار دارد که ممکن است شبیه سر گل کلم باشد و در داخل آن نقاط سیاهی دیده شود.
زگیل های مسطح این زگیل‌ها تقریباً به اندازه یک سر سوزن هستند، نسبت به سایر انواع زگیل صاف‌تر هستند و رویه‌های صافی دارند. زگیل های مسطح ممکن است صورتی، قهوه ای روشن یا زرد باشند. اکثر بچه هایی که به زگیل های مسطح مبتلا می شوند، این زگیل ها را روی صورت خود دارند، اما می توانند در هر جایی رشد کنند و به صورت خوشه ای ظاهر شوند.
میخچه کف پا. زگیل های کف پا که در کف پا یافت می شوند، می توانند بسیار ناراحت کننده باشند و احساس کنید که روی یک سنگ کوچک راه می روید.
زگیل فیلیفرم. اینها شکل انگشت مانندی دارند، معمولاً گوشتی هستند و اغلب روی دهان، چشم یا بینی یا اطراف آن رشد می کنند.

علائم زگیل پوستی در کودک چیست؟

 • زگیل معمولاً دردناک نیست، مگر زمانی که یکی از آنها در کف پا باشد. انواع مختلفی از زگیل وجود دارد. هر کدام متفاوت به نظر می رسند. انواع زگیل و علائم آن عبارتند از:
 • زگیل های رایج اینها معمولاً سطح ناصافی دارند. رنگ آنها زرد مایل به خاکستری یا قهوه ای است. آنها ممکن است روی انگشتان دست، آرنج، زانو یا صورت باشند.
 • زگیل کف پا و کف دست. اینها در کف پا یا کف دست رشد می کنند. به گروه هایی از زگیل های کف پا موزاییک می گویند. این زگیل ها ممکن است دردناک باشند.
 • زگیل های مسطح اینها رشدهای کوچک و صاف هستند. آنها اغلب در صورت کودکان ظاهر می شوند.
 • زگیل فیلیفرم. اینها رشدهای کوچک، بلند و باریک هستند. آنها معمولا روی پلک ها، لب ها یا صورت یا گردن ظاهر می شوند.
 • زگیل های اطراف زبان. اینها به صورت پوست ضخیم در اطراف ناخن ظاهر می شوند. آنها می توانند باعث شکاف های دردناک در پوست (شکاف) شوند.
زگیل پوستی در کودک چگونه درمان می شود؟
بیشتر زگیل ها طی هفته ها یا ماه ها بدون درمان از بین می روند. زگیل های معمولی را اغلب می توان با محصولات بدون نسخه درمان کرد. درمان زگیل به موارد زیر بستگی دارد:
 • چه مدت است که سر جای خود هستند
 • جایی که روی بدن هستند
 • چه نوع زگیلی هستند
 • چه تعداد از آنها در حال رشد هستند
برخی از روش های درمانی ممکن است باعث درد و سوزش در ناحیه تحت درمان شوند. با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی فرزندتان در مورد اینکه کدام درمان‌ها کمترین درد را ایجاد می‌کنند و بهترین نتیجه را برای فرزندتان دارند، صحبت کنید. درمان ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:
 • گذاشتن اسید سالیسیلیک یا سایر داروها روی زگیل (محرک های موضعی)
 • یخ زدن زگیل با نیتروژن مایع
 • اعمال جریان الکتریکی به زگیل (کوتر الکتریکی)
 • بریدن (بریدن) زگیل
 • از بین بردن زگیل با لیزر

والدین چه کاری می توانند انجام دهند؟

اکثر زگیل ها را می توان در خانه درمان کرد. به فرزندتان کمک کنید:
قبل از استفاده از دارو، زگیل را در آب گرم خیس کنید و سپس پوست مرده روی سطح زگیل را با یک تخته سنباده (که هرگز برای ناخن استفاده نمی شود) بردارید. مراقب باشید که در پوست معمولی اطراف زگیل سوهان نریزید.
تا زمانی که دارو اثر می کند، ناحیه زگیل را پوشیده نگه دارید.
به خاطر داشته باشید که زگیل را مالش، خراشید یا نچینید. انجام این کار می تواند ویروس را به قسمت دیگری از بدن منتقل کند یا باعث عفونت زگیل شود.
به یاد داشته باشید که حوله یا سایر وسایل شخصی را با دیگران به اشتراک نگذارید.
همچنین ممکن است شنیده باشید که می توانید از نوار چسب برای از بین بردن زگیل استفاده کنید. با پزشک خود در مورد اینکه آیا این نوع درمان خانگی برای کودک شما خوب است یا خیر صحبت کنید.

آیا می توانیم از زگیل جلوگیری کنیم؟

همیشه نمی توان از زگیل جلوگیری کرد. اما همیشه ایده خوبی است که بچه ها را تشویق کنیم که دست ها و پوست خود را به طور منظم و خوب بشویند. اگر کودک شما بریدگی یا خراش دارد، از آب و صابون برای تمیز کردن محل استفاده کنید زیرا زخم های باز در معرض خطر زگیل و سایر عفونت ها هستند.
همچنین عاقلانه است که از بچه ها بخواهید در دوش های عمومی، اتاق های رختکن و اطراف استخرهای عمومی صندل های ضدآب یا دمپایی بپوشند (این می تواند به محافظت در برابر زگیل کف پا و سایر عفونت ها مانند پای ورزشکاران کمک کند).

زگیل در کودکان چگونه منتقل می‌شود؟

زگیل می‌تواند از طریق تماس پوستی یا استفاده از لوازم مشترک نظیر حوله یا لباس، از یک کودک به دیگری سرایت کند. کندن زگیل نیز می‌تواند باعث انتقال آن از یک قسمت از بدن همان کودک به قسمت دیگری از بدنش شود. زگیل‌ها همچنین می‌توانند به‌طور غیرمستقیم از طریق استخرها یا حمام‌های عمومی نیز منتقل شوند، به‌خصوص اگر کودک شما پابرهنه باشد و یا یک خراش یا بریدگی روی پا یا قسمتی از بدنش داشته باشد.

چه زمانی برای از بین بردن زگیل در کودکان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر حذف کننده‌های زگیل OTC مؤثر نبودند، می‌توانید با پزشک در مورد درمان‌های قوی‌تر صحبت کنید. سیلوربرگ می گوید که پزشکان به طور کلی دو رویکرد کلی برای درمان زگیل دارند. آنها می توانند زگیل را از بین ببرند یا سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند تا زگیل را پاک کنند.
پیشنهادات:
پزشکان معمولاً زگیل ها را به یکی از سه روش حذف می کنند:
او می گوید که پزشکان ممکن است زگیل را با نیتروژن مایع منجمد کنند، دارویی قوی تر از داروهای انجماد بدون نسخه.
پزشکان همچنین می توانند به والدین اسید سالیسیلیک قوی تجویز کنند تا روی زگیل در خانه بمالند.
متخصص پوست شما همچنین می تواند از لیزر برای از بین بردن زگیل استفاده کند. در موارد کمتر، پزشک ممکن است آن را با جراحی بردارد، اما این درمان می‌تواند جای زخم باقی بگذارد، بنابراین معمولاً آخرین راه‌حل است.
کرول و سیلوربرگ می گویند که پزشکان می توانند سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با زگیل به روش های مختلفی تقویت کنند. از جمله:
پزشک شما ممکن است تاگامت را برای تحریک سیستم ایمنی تجویز کند تا “حمله” کند و زگیل را پاک کند. این دارو باید دو یا سه ماه مصرف شود تا اثر کند.
پزشک شما ممکن است موادی مانند آنتی ژن تست پوستی کاندیدا را به زگیل تزریق کند. موفقیت درمان به توانایی سیستم ایمنی در تشخیص آنتی ژن های ویروسی و قارچی و “حمله” به زگیل بستگی دارد.
پزشک شما ممکن است یک داروی موضعی مانند اسید اسکوریک را روی پوست بمالد تا عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند. سیلوربرگ می گوید این اسید یک “آلرژن جهانی” است. تقریباً همه به عنوان یک مهاجم خارجی به آن واکنش نشان می دهند و سیستم ایمنی را وارد عمل می کنند.
سیلوربرگ می گوید درمان های تقویت کننده سیستم ایمنی ممکن است تا سه ماه طول بکشد تا زگیل را از بین ببرند.

سخن نهایی:

 بعضی از کودکان از داشتن زگیل در بخش‌هایی از بدنشان مانند صورت، خجالت می‌کشند. به همین دلیل، والدین به دنبال راه‌های درمان سریع زگیل در کودکان باشند.
منابع:
سایتhopkinsmedicine
سایتwebmd

خواندن این مطلب!  برسی علل و علامت های مرده زایی در ماه های مختلف بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *