بهداشت و سلامت کودک

شناخت آلرژی کودکان و روشهای کنترل آن

شناخت آلرژی کودکان و روشهای کنترل آن

آلرژی کودکان چیست؟

از نظر یک متخصص کودکان و نوزادان آلرژی کودکان واکنش های غیر طبیعی سیستم ایمنی به چیزهایی است که به طور معمول برای اکثر مردم بی ضرر هستند. هنگامی که یک فرد به چیزی حساسیت دارد، سیستم ایمنی بدن به اشتباه  تصور می کند که آن چیز به بدن آسیب می رساند.

موادی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند مانند برخی غذاها، گرد و غبار، گرده گیاهان یا داروها به عنوان آلرژن شناخته می شوند.

آلرژی کودکان یکی از علل عمده بیماری در ایالات متحده است. تا پنجاه میلیون آمریکایی، از جمله میلیون ها کودک، نوعی آلرژی دارند. در واقع،  این آلرژی ها هستند که باعث غیبت ۲ میلیون دانش آموز در سال می شوند.

حساسیت در نوزادان چقدر شایع است؟

سیستم ایمنی بدن نوزادان بسیار آسیب پذیر و ضعیف است. همین امر نوزادان را مستعد ابتلا به حساسیت می‌کند. کودکان ممکن است به مواد غذایی و سایر مواد خارجی حساس باشند.

علت آلرژی کودکان چیست؟

بیشتر حساسیت‌ها در خانواده نسل در نسل از طریق ژن‌ها منتقل می‌شوند، مانند حساسیت‌های غذایی. کودک همچنین می‌تواند به حیوانات خانگی، علف‌های هرز و گرده گل حساس باشد. حساسیت وی ممکن است در هر لحظه یا نقطه‌ای از زندگی خودش را نشان دهد.

آلرژی کودکان چطور اتفاق می افتد؟

آلرژی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به یک آلرژن بیش از حد واکنش نشان داده و آن را مهاجم در نظر می گیرد و تلاش می کند تا با آن مقابله کند. این امر باعث ایجاد علائمی می شود که می تواند آزاردهنده، جدی و حتی خطرناک باشند.
در صورت مواجه شدن با علائم آلرژیک حتما به یک متخصص اطفال خوب مراجعه کنید.
در تلاش برای محافظت از بدن، سیستم ایمنی آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین ای (IgE) تولید می کند. سپس این آنتی بادی ها باعث انتشار برخی مواد شیمیایی (از جمله هیستامین) در جریان خون می شوند تا از بدن در مقابل آلرژن بیگانه دفاع کنند.
در حقیقت انتشار این مواد شیمیایی است که باعث واکنش های آلرژیک می شود. این واکنش ها می توانند روی چشم، بینی، گلو، ریه، پوست و دستگاه گوارش تاثیر بگذارند و اگر بدن در آینده در معرض همان آلرژن قرار بگیرد، این پاسخ حساسیتی دوباره از نو احیا می شود.

 

خواندن این مطلب!  اقدمات لازم برای قبل بارداری

توصیه‌های مهم محافظت از کودک در مقابل آلرژی‌‌ها و کنترل آن:

 • از پر کردن اتاق فرزندتان با حیوانات عروسکی خودداری کنید، زیرا آنها آهن‌ربای جذب هیره‌ها هستند
 • هر هفته یا یک هفته در میان گردگیری کنید و جاروبرقی بکشید،.
 •  پرهیز از استفاده مجدد لباس‌هایی که زمانی باعث آلرژی بوده‌اند
 • شستشوی منظم و تمیز نگه داشتن لحاف‌ها
 •  شستن لباس‌های کودکان به‌محض خرید آن‌ها به‌منظور پاک‌سازی از مواد شیمیایی
 • استفاده از بالش‌های لاتکس
 •  استفاده از لباس‌های آزاد به‌منظور جریان داشتن هوا و تبادل بهتر گرما
 • کشیدن تی مرطوب هم می‌تواند به جلوگیری از این مشکل کمک کند
 • اگر در حال حاضر قصد تعویض تشک خود را ندارید، محافظ تشک دانلوپیلو می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد
 • پرهیز از لباس‌هایی که به‌آسانی براثر تعریق رنگ می‌دهند
 • فضای اتاق خواب را به صورت منظم پاکسازی کنید
 • در فصولی از سال که از دستگاه تهویهٔ مطبوع استفاده می‌کنید
 • کانال‌های سیستم گرمایش خانه را هر پاییز تمیز کنید.
 • دمای اتاق خواب را پایین نگه دارید.
 •  اطمینان از خارج شدن مواد شوینده بعد از هر بار آب‌کشی
 • هفته‌ای یکبار ملحفه‌های مورد استفاده را با دمای ۶۰ درجه‌ای آب بشویید.
 • بررسی عدم وجود گردوغبار و عوامل میکروبی در لباس
 • استفاده از لباس‌های رنگ روشن و عاری از رنگ
 • عدم استفاده از لباس‌های دست‌دوم

معرفی 8 جنس پارچه ای برای لباس نوزاد و کودک بهتر است :

مهم ترین کاری که باید هنگام انتخاب لباس کودک در نظر بگیرید آن است که به جنس پارچه ی آن توجه کنید. علاوه براین باید لوازم جانبی و تزییناتی را که شامل می شود را درنظر بگیرید.

1. پنبه:
بهترین پارچه برای لباس کودک پنبه است زیرا لباسی که 100 درصد پنبه ای باشد به پوست کودک اجازه تنفس می دهد به این ترتیب از ایجاد تعریق در کودک که می تواند منجر به تحریک شود پیشگیری خواهد کرد.
2. باتیست:
این پارچه گزینه مناسبی برای لباس های تابستانی است زیرا بسیار سبک بوده و پوست در آن نفس می کشد. این پارچه نازک و بسیار لطیف است اما توجه کنید هنگام خرید مطمئن شوید که 100 درصد پنبه ای بوده و فاقد الیاف مصنوعی باشد.

3. کتان:
با توجه به این که این پارچه طبیعی و گیاهی است اما یکی دیگر از بهترین گزینه ها برای لباس کودک محسوب می شود.
4. کتان ژرسه:
مزیت اصلی این پارچه این است که کشی بوده و پوشاندن لباس به کودک را بسیار راحت می کند. این جنس پارچه با بدن کودک سازگار بوده و بسیار نرم می باشد.
5. وال:
این پارچه یکی دیگر از گزینه های قابل قبول در مورد لباس کودک است. این پارچه ی ظریف معمولا برای دوخت لباس های تابستانی مورد استفاده قرار می گیرد.

6. مخمل پنبه ای:
پارچه مخمل بسیار نرم ،100 درصد طبیعی و گرما را در خود نگه می دارد بنابراین پارچه ای ایده آل برای زمستان محسوب می شود.
7. ماسلین:
در میان پارچه های مناسب برای لباس کودک، ماسلین نیز پارچه ای کلاسیک و محبوب است.
این پارچه معمولا برای قنداق، پتو، پوشک پارچه ای وحوله کودک استفاده می شود. با این حال گزینه ای عالی برای دوخت لباس نیز است.
8. میکروفایبر:
میکروفایبر برای دوخت لباس های نوزادانی مناسب است که آلرژی دارند زیرا 100 درصد طبیعی بوده و نرم و سبک می باشد. فقط باید مطمئن شوید که فاقد مواد مصنوعی باشند.

نکات مهم در استفاده از مواد شوینده:

بعد از تماس دست ها با مواد شوینده بسرعت آنها را با آب بشویید و بعد از خشک کردن با کرم مرطوب کننده آغشته نمایید.
اگر پوست شما به طور کلی حساس است حتی باقیمانده مواد شوینده در لباس ها، ملحفه ها و یا حوله ها نیز می تواند سبب بروز واکنش های آلرژیک در شما شود. بنابراین برای پیشگیری، توصیه می شود حتما البسه های مذکور را با آب بیشتری بخوبی شستشو دهید.

شناخت آلرژی کودکان و روشهای کنترل آن

برای هرگونه تمیزکاری در خانه توصیه می شود از دستکش استفاده شود.
بهتر است برای شستن ظرف ها از ماشین ظرفشویی استفاده شود. فراموش نکنید نباید پودر و یا قرص های شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی با پوست شما تماس داشته باشند!

در صورت بروز علائم حساسیت یا آلرژی کودکان به مواد شوینده بلافاصله پوست را شسته و با کرم های مرطوب کننده و یا پماد های موضعی استروئیدی ملایم آغشته نمایید. استفاده از کمپرس سرد نیز می تواند به بهبودی و تسکین ناحیه ملتهب کمک نماید.
توصیه می شود البسه، ملحفه و پتوی کودکان بخصوص آن دسته از کودکانی که به یکی از بیماری های آلرژیک (اگزما، درماتیت تماسی و…) مبتلا هستند، با مواد شوینده ملایم و فاقد مواد معطرو یا آنزیم، شستشو شده
و از مایع نرم کننده نیز استفاده نشود!  در صورت عدم امکان و یا عدم دسترسی به اینگونه مواد شوینده ملایم، باید البسه فوق الذکر را بخوبی با آب شستشو داده شده و از حذف باقیمانده مواد شوینده بر روی آنها اطمینان حاصل نمود.
در صورت استفاده از ماشین لباسشویی از برنامه هایی استفاده گردد که دارای چندین مرحله شستشو با آب می باشند..

1 نظر در “شناخت آلرژی کودکان و روشهای کنترل آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *