بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

انواع لکه‌های مادرزادی نوزادان؛ دلایل ایجاد و راه های درمان آنها

انواع لکه‌های مادرزادی نوزادان؛ دلایل و درمان آنها

مقدمه:

بثورات و لکه‌های مادرزادی:

خیره شدن به نوزاد جدید خود، با در نظر گرفتن تمام جزئیات، یکی از بسیاری از لذت های پدر و مادر شدن است. در میان بسیاری از ویژگی‌های منحصربه‌فردی که ممکن است متوجه شوید، یک خال مادرزادی است، یک نقطه با ظاهر متفاوت روی پوست که نوزاد با آن متولد می‌شود یا بلافاصله پس از تولد ایجاد می‌شود.
دو نوع اصلی از خال های مادرزادی وجود دارد: رنگدانه، لکه های پوست حاوی رنگدانه اضافی (رنگ). و عروقی که حاوی رگ های خونی اضافی هستند که به طور کامل تشکیل نشده اند. هر دو نوع معمولا بی ضرر هستند و برخی به خودی خود از بین می روند. اما برخی باید تحت نظر باشند تا مطمئن شویم که مشکلی ایجاد نمی کنند. حتماً با پزشک اطفال خود در مورد هر گونه لک مادرزادی یا بثوراتی که در کودک خود مشاهده می کنید صحبت کنید.
رایج ترین انواع خال های مادرزادی عروقی کدامند؟
انواع لکه‌های مادرزادی:
کنار آمدن کودک با ظاهر یک خال مادرزادی:

رایج ترین انواع خال های مادرزادی عروقی کدامند؟

موارد زیر رایج ترین انواع خال های مادرزادی عروقی هستند:
 • لکه های ماکولا یا تکه های ماهی قزل آلا. اینها با علائم صورتی تا قرمز مشخص می شوند که ممکن است در هر جایی از بدن ظاهر شوند. بوسه های فرشته و نیش لک لک رایج ترین نوع خال مادرزادی عروقی است:
 • بوسه های فرشته علائم روی پیشانی، بینی، لب بالایی و پلک‌ها که معمولاً با افزایش سن از بین می‌روند.
 • لک لک گاز می گیرد. لک هایی در پشت گردن که معمولا با افزایش سن از بین می روند.
 • همانژیوم. خال مادرزادی عروقی رایج همانژیوم در چند هفته یا چند ماه اول زندگی قابل مشاهده است و حدود شش تا نه ماه به سرعت رشد می کند. سپس به تدریج این رنگ قرمز را از دست می دهند و همچنین جمع می شوند. آنها همانژیوم پچ توت فرنگی نامیده می شوند.
 • لکه پورت شراب (که به آن nevus flammeus نیز گفته می شود). لکه پورت واین یک علامت صاف، صورتی، قرمز یا بنفش است که در بدو تولد ظاهر می شود، اغلب روی صورت، بازوها و پاها ظاهر می شود و با رشد کودک به رشد خود ادامه می دهد. لکه های پورت واین از بین نمی روند و اگر روی پلک یا پیشانی قرار گیرند اغلب نیاز به درمان دارند. لکه های پورت واین روی صورت ممکن است باعث مشکلات چشمی شود.

رایج ترین انواع خال های مادرزادی رنگدانه چیست؟

موارد زیر رایج ترین انواع خال های رنگدانه ای هستند:
 • خال (همچنین به عنوان خال های مادرزادی شناخته می شود). اینها می توانند همرنگ پوست، قهوه ای یا سیاه، صاف یا برجسته و کوچک یا بزرگ باشند. آنها می توانند در هر نقطه از بدن ایجاد شوند. خال‌ها می‌توانند در بزرگسالی نیز ایجاد شوند، اما تنها خال‌هایی که در بدو تولد وجود دارند، خال‌های مادرزادی محسوب می‌شوند. خال های مزمن ممکن است در مراحل بعدی زندگی به سرطان تبدیل شوند.
 • نقاط کافه au lait. این فرانسوی برای قهوه با شیر است. اینها معمولاً بیضی شکل و قهوه ای روشن یا سیاه هستند. به طور معمول با افزایش سن این موارد محو می شوند و مشکلی ایجاد نمی کنند. با این حال، بسیاری از آنها در کنار هم می توانند نشانه ای از سایر مسائل بهداشتی باشند و باید توسط پزشک معاینه شوند.
 • لکه های مغولی اینها نقاط آبی یا خاکستری آبی در قسمت پایین کمر یا باسن هستند. آنها بیشتر در نوزادان با پوست تیره تر مانند نوزادان آفریقایی-آمریکایی یا آسیایی دیده می شوند. آنها ممکن است با کبودی اشتباه گرفته شوند و معمولاً با افزایش سن محو می شوند.

انواع لکه‌های مادرزادی:

 • موزائیسم رنگدانه:

Mosaicism کلمه ای است که به معنای دو مجموعه DNA یا ژن در یک فرد است. در موزاییک رنگدانه ای، ژن های مختلف ممکن است بر رنگ پوست تأثیر بگذارند. این تغییرات می تواند ظریف یا بسیار بزرگ باشد. خال های مادرزادی موزاییک رنگدانه ای دارای الگوهای منحصر به فردی از جمله خطوط و چرخش هستند. با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، مناطق می توانند روشن تر یا تیره تر شوند.
حتی اگر تغییر ژنتیکی مرتبط با موزاییک رنگدانه‌ای در بدو تولد وجود داشته باشد، پوست آسیب‌دیده ممکن است تا اواخر زندگی رنگ نگیرد. گاهی اوقات قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث این اتفاق شود. این تغییرات می تواند این توهم را ایجاد کند که خال مادرزادی در حال “گسترش” است. در اکثر کودکان، موزاییک رنگدانه ای بی ضرر است. تعداد کمی از آنها ممکن است مشکلاتی در استخوان ها، چشم ها یا مغز داشته باشند، به خصوص اگر خال مادرزادی آنها ناحیه بزرگی از بدنشان را پوشانده باشد، بنابراین پزشک اطفال ممکن است آزمایش هایی را توصیه کند.

 • ناهنجاری وریدی:

ناهنجاری های وریدی، رگه هایی از سیاهرگ های پوست هستند که در طول رشد به درستی تشکیل نشده اند. رگ ها به این خال های مادرزادی رنگ آبی یا بنفش می دهند. آنها در بدو تولد وجود دارند اما ممکن است تا سنین نوجوانی آشکار نشوند. وریدها می توانند با فعالیت یا موقعیت های خاص بزرگتر شوند و ممکن است دردناک شوند. ناهنجاری های وریدی نادر هستند و از هر 10000 کودک 2 نفر را مبتلا می کند.
این خال های مادرزادی ممکن است اصلاً مشکلی ایجاد نکنند. اما اگر خال مادرزادی دردناک باشد یا بر فعالیت های کودک شما تأثیر بگذارد، ممکن است نیاز به درمان باشد. گاهی اوقات لخته های کوچکی به نام فلبولیت در رگ ها ایجاد می شود. در بیشتر موارد، این لخته‌ها مضر نیستند، اما می‌توانند سفت باشند و باعث درد شوند. لباس های فشرده، داروها، جراحی یا روش ها ممکن است از جمله گزینه های درمانی باشند.
بیشتر ناهنجاری های وریدی فقط در پوست قرار دارند، اما گاهی اوقات می توانند در ماهیچه ها، استخوان ها یا اندام ها نیز مشاهده شوند. پزشک شما ممکن است یک اسکن را برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خال مادرزادی فرزندتان توصیه کند.

 • خال های ملانوسیتیک مادرزادی (خال):

خال های مادرزادی – خال های مادرزادی ملانوسیتی معمولاً خال نامیده می شوند. آنها می توانند در بدو تولد وجود داشته باشند یا در سال اول زندگی ظاهر شوند. این خال‌های مادرزادی شایع هستند و در 1 تا 3 درصد نوزادان دیده می‌شوند. خال های مادرزادی می توانند بسیار متفاوت از یکدیگر به نظر برسند. اکثر آنها قهوه ای هستند، اما ممکن است سایه های صورتی، قرمز یا سیاه نیز داشته باشند. گاهی اوقات برآمدگی یا مو دارند و ممکن است زبر یا برجسته شوند. بیشتر خال های ملانوسیتی مادرزادی بی ضرر هستند و معمولاً نیازی به درمان یا برداشتن ندارند. بسیاری از متخصصین پوست و متخصص پوست کودکان به سادگی آنها را در ویزیت های کودک خوب تحت نظر دارند. آنها همچنین می توانند به شما بگویند که باید مراقب چه تغییراتی در خال مادرزادی فرزندتان باشید.
خال ها معمولاً با رشد کودک شما بزرگتر می شوند، اما نه به سرعت. آنها بر اساس اندازه خود طبقه بندی می شوند: خال های کوچک، متوسط ​​و بزرگ / غول پیکر. خال‌های بزرگ و غول‌پیکر ممکن است در مقایسه با خال‌های کوچک مادرزادی یا سایر خال‌هایی که بعداً در زندگی ظاهر می‌شوند، خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست، ملانوما را داشته باشند. برای همه کودکان، به ویژه آنهایی که این نوع خال مادرزادی دارند، استفاده از محافظ در برابر آفتاب در فضای باز مهم است.
کودکی که بیش از یک خال ملانوسیتی مادرزادی دارد همیشه باید توسط متخصص اطفال یا متخصص پوست کودکان خود ارزیابی شود. داشتن بیش از یک خال مادرزادی در هنگام تولد ممکن است با مشکلات مغز و نخاع مرتبط باشد. پزشک شما ممکن است اسکن این نواحی را در این مورد توصیه کند، اما این بسیار نادر است. بیشتر بیاموزید و ویدیویی را در مورد شناسایی خال ها از انجمن پوست اطفال تماشا کنید.

 • لکه شراب بندری:

لکه شراب بندری نسبتاً رایج است و در حدود 3 در 1000 کودک دیده می شود. آنها شبیه به خال سیمپلکس هستند: خال های مادرزادی صاف، صورتی یا قرمز که از مویرگ های اضافی تشکیل شده اند. آنها همچنین در هنگام تولد قابل مشاهده هستند. اما این خال‌های مادرزادی معمولاً بزرگ‌تر از نووس سیمپلکس هستند و ممکن است نواحی بیشتری از صورت و بدن را تحت تأثیر قرار دهند. بر خلاف برخی دیگر از خال های مادرزادی، لکه های شراب پورت از بین نمی روند. آنها با رشد فرزند شما رشد می کنند، اما به آرامی. با گذشت زمان، ممکن است تیره تر و ضخیم تر شوند.
لکه‌های شراب پورت معمولاً با هیچ مشکلی مرتبط نیستند. اگر خال مادرزادی قسمت خاصی از صورت مانند پلک و پیشانی را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است به بیماری به نام سندرم استورج وبر مرتبط باشد. این وضعیت نادر است، اما اگر کودک شما در معرض خطر باشد، ممکن است پزشک شما ارزیابی یا آزمایش بیشتری را توصیه کند.
برخی از کودکان و نوجوانان از لکه شراب پوره خود آزار نمی دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نسبت به آنها احساس خودآگاهی داشته باشند. لیزر درمانی ممکن است بتواند تا حدودی خال مادرزادی را روشن کند و به جلوگیری از تیرگی و ضخیم شدن آن کمک کند. اما در بیشتر موارد خال مادرزادی را “پاک نمی کند”.
 • ملانوسیتوز پوستی :

اینها شایع ترین خال های مادرزادی در نوزادان با پوست بسیار رنگدانه هستند. آنها در 85٪ از آسیایی ها، 96٪ از سیاهپوستان و 46٪ از نوزادان اسپانیایی تبار در بدو تولد دیده می شوند. آنها معمولا در قسمت پایین کمر و پایین قرار دارند، اما برخی از نوزادان ممکن است لکه هایی در نواحی مختلف بدن داشته باشند. این خال های مادرزادی ممکن است ترکیبی از رنگ ها از جمله قهوه ای، خاکستری، آبی و سیاه باشد. رنگ منحصر به فرد آنها از داشتن رنگدانه در لایه های مختلف پوست ناشی می شود.
بیشتر لکه های مادرزادی ملانوسیتوز پوستی که قبلاً لکه های مغولی نامیده می شد، به تدریج محو می شوند. بسیاری از آنها در سنین کودکی ناپدید می شوند. اکثر آنها بی ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند. در موارد نادر، این خال های مادرزادی ممکن است با شرایط ژنتیکی مرتبط باشند. اگر کودک شما مشکلات سلامتی دیگری دارد و چندین لکه دارد، لطفاً با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

 • ماه گرفتگی در نوزادان تازه متولد شده:

یکی دیگر از انواع لکه‌های مادرزادی نوزادان لکه‌هایی هستند که در اثر ازدیاد رنگدانه‌های پوستی و تجمع رگ‌های خونی در هم تنیده زیر سطح پوست کودک ایجاد می‌شود. بعضی از افراد به این لکه خورشید گرفتگی هم می‌گویند. اما حقیقت این است که لکه‌ها ربطی به خورشید یا ماهگرفتگی ندارند. با این حال علت وجود آنها هنوز مشخص نشده است. این لکه‌های مانند بسیاری از لکه‌های مادرزادی نوزادن، بی‌خطر هستند و حتی خارش یا سوزش خاصی را هم ایجاد نمی‌کنند و اگر در معرض دید نباشند، کودک می‌تواند تا مدت زیادی با آنها زندگی کند. با این حال هر وقت که بخواهید این لکه‌ها به راحتی با لیزر قابل درمان هستند.
 • همانژیوم مادرزادی:

همانژیوم مادرزادی در بدو تولد وجود دارد. گاهی اوقات، آنها را می توان در طول معاینات سونوگرافی قبل از تولد مشاهده کرد. آنها متفاوت از همانژیوم نوزادی و بسیار نادرتر هستند. این نوع همانژیوم پس از تولد نوزاد رشد نمی کند. همانژیوم مادرزادی اغلب شبیه یک برآمدگی یا توده بزرگ گرد یا بیضی شکل است. آنها تمایل به بنفش تا آبی دارند، اما ممکن است رگ های خونی قرمز ریز روی سطح و یک حلقه سفید در اطراف پایه داشته باشند.
برخی از این خال های مادرزادی به سرعت شروع به ناپدید شدن می کنند (نوعی به نام همانژیوم مادرزادی درگیر سریع). نوع دیگر، همانژیوم مادرزادی غیر درگیر، به هیچ وجه از بین نمی رود. در بیشتر موارد همانژیوم مادرزادی خطرناک نیست و نیازی به درمان ندارد. اگر خال مادرزادی از بین نرود، می‌توان آن را با جراحی یا سایر روش‌های درمانی در زمانی که کودک بزرگتر کرد، از بین برد.

 

خواندن این مطلب!  خونریزی پس از زایمان همراه با علائم خطر آن

 

 

 

 

بهترین راه برای مواجهه با غریبه‌ها یا خانواده و دوستانی که ممکن است به فرزند شما خیره شوند یا اظهارات ‌بی‌ملاحظه‌ای در مورد خال مادرزادی او بکنند، این است که به طور مستقیم با آنها صحبت کنید، زیرا بیشتر مردم از روی عمد بی‌ملاحظگی نمی‌کنند. اگر متوجه شده‌اید کسی به فرزند شما خیره شده است یا به او اشاره می‌کند، می‌توانید به شکلی دوستانه به او نزدیک شوید و توضیح دهید که فرزند شما فقط یک خال مادرزادی دارد.
وقتی کودکتان به قدر کافی بزرگ شد تا این موضوع را بفهمد نیز، به او توضیح دهید که خال مادرزادی او چیست، چرا دیگران به آن توجه می‌کنند و او چگونه می‌تواند با نظرات آنها کنار بیاید. به او کمک کنید آنچه می‌خواهد به آنها بگوید را تمرین کند. شاید گفتن این جمله که «این یک خال مادرزادی است که من با آن متولد شده‌ام.» برای خیلی‌ها کفایت کند تا از خیره شدن به دیگران دست بردارند. اگر او به مهدکودک یا مدرسه می‌رود، از قبل با کارکنان آنجا صحبت کنید و به آنها اطلاعاتی در مورد خال مادرزادی و احساسات فرزندتان نسبت به ظاهر خود بدهید.
پذیرفتن و کنار آمدن با خال مادرزادی فرزندتان، به ‌ویژه آنهایی که بزرگ یا بدشکل است، می‌تواند کار سختی باشد. بهتر است اطلاعات زیادی را در مورد نوع خال مادرزادی فرزندتان پیدا کنید، تا بتوانید با پزشک کودکتان بهتر مشورت کنید. همچنین مراجعه به مشاوران روان‌شناس و انجام تکنیک‌ها و توصیه‌های آنها در مورد کودکتان، می‌تواند به شما کمک کند تا او بهتر با این موضوع کنار بیاید و خدشه‌ای به اعتماد به نفسش وارد نشود و احیاناً از دیگر کودکان کناره‌گیری یا احساس شرمساری نکند. همچنین ممکن است صحبت کردن با والدین دیگری که همین مشکل را دارند برای شما مفید باشد.

سخن نهایی:

لکه‌‌های مادرزادی نوزادان انواع مختلفی دارند و هر کدام ممکن است دلایل و شدت خاص خود را داشته باشند و در نواحی خاصی از بدن ایجاد شوند. نکته‌ی مهم این است که به عنوان والدین، شما باید شرایط را مدیریت کنید. بعضی از این لکه‌ها می‌توانند بسیار به چشم بیایند و باعث شوند مردم به کودکتان خیره شوند یا در موردشان از شما سوال بپرسند و کودکتان را ناراحت کنند. شما باید به آنها توضیح دهید که وجود این لکه‌ها کاملاً طبیعی است و به مرور زمان از بین ‌می‌روند. در صورتی که این لکه‌ها روی پوست کودکتان وجود داشت باید روی اعتماد به نفس کودکانتان کار کنید و به آنها اطلاعات دهید تا کمتر اذیت شوند.

منابع:

سایتhealthychildren
سایتchildrensnational

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *