اتاق خواب کودک

راهنما انتخاب بهترین رنگ اتاق کودک و نوزاد دختر و پسر

بهترین رنگ اتاق نوزاد و کودک دختر و پسر

راهنما انتخاب بهترین رنگ اتاق کودک دختر و پسر از نظر روانشناسی

بهترین رنگ اتاق نوزاد و کودک دختر و پسر

اگر در حال درست کردن سیسمونی و تزیین اتاق فرشته کوچکتان هستید، احتمالا یکی از اولین گام ها انتخاب رنگ مناسب برای اتاق نوزاد است. احتمالا شنیده اید که از نظر روان شناسی رنگ اتاق نوزاد بر روی روحیات او موثر خواهد بود. با این وجود بهترین رنگ اتاق نوزاد و کودک از نظر روانشناسی کدام است؟ در هنگام انتخاب رنگ در و دیوار و وسایل نوزاد به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

راهنما انتخاب بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی کدام است؟

در دوران بارداری والدین به مسایل گوناگونی فکر می‌کنند و سئوالات زیادی در ذهن‌شان نقش می‌بندد. سوالاتی مثل اینکه با چه بطری‌ای‌ به نوزادم شیر دهم و چه پوشکی استفاده کنم و … رنگ اتاق نوزاد نیز از جمله مسایل مهمی است که والدین باید در موردش صحبت کنند و تصمیم بگیرند.
چندین دهه است که محققان در مورد رنگ‌ها و تاثیرش بر خلق و خو و رفتار کودکان تحقیق کرده‌اند و والدین می‌توانند از این تحقیقات استفاده کنند.

نوزادتان چه شخصیتی دارد؟

شخصیت نوزادان را حتی قبل از تولد و در زندگی دوران رحمی می‌توان تشخیص داد. بعضی جنین‌ها ‌مرتبا در حال تکان خوردن و لگد زدن هستند و برخی دیگر آرم و خواب‌آلوده به نظر می‌رسند. در هر حال داشتن شناختی نسبی می‌تواند به شما در انتخاب رنگ اتاق نوزاد کمک کند. اما چطور؟
رنگ بر جسم و روان همه آدم‌ها ‌تاثیر گذار است. این تاثیر بر مغز نوزادان شدیدتر خواهد بود. مثلا زرد روشن به شرطی که تا زمان راه افتادن نوزادتان آن را تغییر ندهید تاثیر قابل توجهی بر آینده او خواهد داشت. رنگ دیوارهای اتاقی که مادر در آن به نوزادش شیر می‌دهد نه تنها بر نوزاد و شیرخوار بلکه بر سلامت جسمی و روانی مادر و پدر هم تاثیر گذار است. پس در انتخاب این رنگ دقت بیشتری داشته باشید

تاثیر رنگ در کودکان:

طبق تحقیقات و مطالعات اثرات رنگ ها بر شخصیت و شکل گیری روحیات کودکان و سلامتی آن ها به قرار زیر است:
طبق تحقیقات و مطالعات رنگ اتاق خواب کودک تاثیرات متفاوتی بر شخصیت و شکل گیری روحیات کودکان و سلامتی آن ها دارد .برای همین انتخاب رنگ اتاق خواب کودک – تختخواب نوزاد – اسباب بازیها – آویز تخت – مبل کودک- صندلی کودک – اهمیت زیادی پیدا می‌کند.
رنگ اتاق و سیسمونی کودک و تخت خواب کودک نیز در روح و روان نوزادان تاثیر بسزایی دارد. اتاق یک نوزاد، نخستین دنیای رنگارنگ و روشنی است که نوزاد در آغاز تولد در آن سکنی می‌گزیند و از این‌رو باید به اندازه کافی برای او جذاب و دوست‌داشتنی باشد.
نکته : نکته ی قابل توجه این است که هرچه تعداد رنگ‌های مورد استفاده در اتاق نوزاد بیشتر باشد، نیاز به استفاده از اکسسوری در دکوراسیون اتاق کمتر می‌شود و این کمک بسیاری به بودجه شما می‌کند.
در این مطلب تاثیر رنگ‌های مختلف را روی شخصیت کودک به طور خلاصه می گویم و امیدوارم اگر قرار باشد رنگ اتاق کودکتان را انتخاب کنید فقط به سلیقه خودتان فکر نکنید.

۱۲ رنگ برتر برای دیوار اتاق کودک:

فضای زندگی اتاق کودک و نوجوان، باید منطبق بر سن و شرایط سنی وی باشد. هر رنگی را نمی توان در اتاق کودک مورد استفاده قرار دارد. بلکه تنها طیف رنگی روشن و شاد، مناسب اتاق کودک می باشند. در ادامه نمونه ی ۱۲ اتاق خواب کودک را خواهیم دید که با دیوارهایی با رنگ های متفاوت دارند. بر اساس نظرات روانشناسان، طیف رنگی آبی، کرم، سفید، بنفش را می توان مناسب اتاق خواب کودک دانست.

۱ . رنگ بنفش یاسی
۲. رنگ آبی تیره
۳. رنگ زرد – کرم
۴. رنگ پوست پیازی
5. رنگ آبی
6. رنگ آبی روشن
7. رنگ کرم روشن
8. رنگ آبی آسمانی
۹. رنگ صورتی روشن
۱۰. رنگ بنفش – خاکستری
۱۱. اتاق خواب کودک با رنگ سبز روشن
۱۲. اتاق خواب با رنگ کرم

راهنما انتخاب بهترین رنگ اتاق کودک در سنین مختلف:

 رنگ اتاق نوزادان تا 3 ماهگی

طبق تحقیقات محققان نوزاد تا 3 ماهگی فقط توانایی تشخیص رنگ های سفید، سیاه و خاکستری دارد. به همین دلیل بهتر است تم سیاه و سفید برای اتاق نوزاد انتخاب کنید اما از 3 تا 6 ماهگی رنگ های جذاب و شاد دیگری همچون زرد و سرخابی را به این ترکیب خنثی اضافه کنید این کار باعث تقویت بینایی او میشود.

رنگ اتاق نوزادان 6 ماهه تا 1 ساله

نوزادان شش تا دوازده ماهه قدرت بینایی شان رشد کرده و توانایی تشخیص رنگ ها را دارند و شما به عنوان والدین او باید رنگ های جذاب دیگری را با اضافه کردن عروسک، وسایل دکوری و تابلو وارد اتاق آن ها کنید. ولی در انتخاب رنگ با دقت تصمیم بگیرید و طوری نباشد که آرامش اتاق خواب از بین برود مثلا سبز کمرنگ و آبی کمرنگ برای کاغذ دیواری بسیار مناسب اند.

رنگ اتاق کودک 1 تا 2 ساله

بهترین رنگ اتاق نوزاد و کودک دختر و پسر

کودکان 1 تا 2 ساله کم کم توانایی راه رفتن و حرف زدن به دست می آورند و رنگ ها برایشان قابل درک است شما میتوانید از رنگ های خنثی در کنار رنگ های جذاب استفاده کنید تا فضایی شاد و پرانرژی برای فرزندتان فراهم کنید. انتخاب این رنگ ها در خلاقیت، هوش و پرورش استعداد کودکان تاثیر بینظیری دارند

اتاق پسربچه

اولین نکته ایی که در طراحی دکوراسیون اتاق پسربچه‌ها باید مورد توجه قرار بدهید انرژیک بودن اتمسفر اتاق است. پسران در دوران کودکی و نوجوانی فعالیت و انرژی زیادی دارند، بنابراین نباید اتاقی طراحی کرد که برخلاف این روحیه پرانرژی آن‌ها باشد. البته در سنین بالاتر در انتخاب رنگ دیوار‌ها و تِم کلی دکوراسیون اتاق باید نظر کودک را نیز جویا شد، اما برای نوزاد پسر به طور کلی رنگ مناسب می‌تواند قرمز و آبی با تناژ‌های متفاوت باشد.
همچنین می‌توانید از رنگ‌های روشنی مانند نارنجی و زرد در اتاق‌خواب پسربچه‌ها استفاده کنید که هم گرم هستند و هم نشاط‌آور.

 

خواندن این مطلب!  دکوراسیون داخلی اتاق کودک پسر به سبک ایرانی

اتاق دختربچه

یکی از ویژگی‌های خوب دختر‌ها روحیات لطیف و حساس آن‌ها است؛ بنابراین اتاق خواب هر دختر بهترین فضا برای آرامش و استراحت او است. برای دختر‌ها مهم‌ترین و پراهمیت‌ترین جا در خانه اتاق آن‌هاست. برای دختر‌ها سخت‌ترین کار در طراحی اتاقشان انتخاب رنگ برای اتاق است. سعی کنید رنگی را انتخاب کنید که هم موردعلاقه خودتان باشد و هم باعث زیبایی دکوراسیون اتاق‌خواب باشد. در اتاق دختران از روتختی و یا پرده‌ای استفاده کنید که روی آن‌ها طرح‌های دخترانه باشد. استفاده از یک جای دکوری زیبا در اتاق دختران زیبایی اتاق را بیشتر می‌کند.
فقط به دنبال رنگ‌های لطیف و نرم نباشید، بسیاری از دختران به رنگ‌های برجسته مانند صورتی پر رنگ، سبز و آبی فیروزه‌ای علاقه دارند. هر چه اتاق‌خواب بزرگ‌تر باشد، رنگ‌های درخشان و غلیظ برای دیوار‌ها و کف‌پوش‌ها مناسب‌تر هستند، در صورتی که برای اتاق‌های کوچک‌تر بهتر است از رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا دکوراسیونی مناسب‌تر داشته باشید.
در تزیین اتاق‌خواب دختربچه‌ها سعی کنید از طرح‌ها خیلی بچگانه مانند اسب پونی، فرشتگان و عروسک‌ها بروی دیوار‌ها و لوازم اتاق خودداری کنید این احساسات در کودکان زود به وجود می‌آیند و زود هم ناپدید می‌شوند.به جای این کار سعی کنید این طرح‌ها را بروی روتختی‌ها؛ پرده‌ها، بالش‌ها و کوسن‌ها ایجاد کنید تا در هنگام تغییر شرایط احساسی فرزندتان در عوض کردن دکوراسیون اتاق‌خواب مشکلی نداشته باشید

1 نظر در “راهنما انتخاب بهترین رنگ اتاق کودک و نوزاد دختر و پسر

 1. لیستی از تولیدات ما :
  لوستر و آباژور اتاق کودک و نوجوان
  دیوارکوب روشنایی کودکانه
  ساعت دیواری کودک و نوجوان
  استند اسم رومیزی کودک و تولد
  آباژور کنار سالنی
  سبد اسباب بازی و لوسیون
  حلقه اسم , متر , قاب عکس
  و خیلی چیز های دیگه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *