بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

مصرف قرص دوفاستون در دوران بارداری:فواید، عوارض مصرف آن

مصرف قرص دوفاستون در دوران بارداری:فواید، عوارض مصرف آن

مقدمه:

مصرف دارو در دوران بارداری و به خصوص در سه ماهه نخست یکی از چالش‌ها و مسائلی است که والدین را دچار نگرانی از ایجاد تاثیرات و ضررهای احتمالی بر روی بارداری و جنین می‌ کند. پزشکان با در نظر گرفتن شرایط بارداری، همیشه بهترین و کم خطرترین داروها را تجویز می‌کنند.
یکی از داروهایی که امروزه برای مادران باردار زیادی، تجویز می‌گردد، قرص دوفاستون است. در این مقاله قصد داریم با ماهیت این دارو بیشتر آشنا گردیم و در مورد دلایل تجویز دوفاستون در بارداری، نحوه مصرف آن و عوارض احتمالی آن بر مادر و جنین صحبت کنیم.
در این مقاله می‌خوانید:تاثیر قرص دوفاستون بر روی جنین و بارداری،موارد تجویز قرص دوفاستون در طول بارداری،تاثیر قرص دوفاستون بر جنسیت جنین،عوارض دوفاستون در دوران بارداری،نحوه مصرف صحیح قرص دوفاستون در طول بارداری،باما همراه باشید.
قرص دوفاستون برای درمان اختلالات مربوط به چرخه تولید مثل زنان، ناباروری، قاعدگی نامنظم و خونریزی رحم استفاده می شود. به عنوان یک ماده فعال حاوی دیدروژسترون است. این یک شکل مصنوعی از هورمون زنانه پروژسترون است.
Duphaston مارک تحقیقاتی اصلی Dydrogesterone است که برای اولین بار در آوریل 1960 تأیید شد. گرانول های Dydrogesterone موجود در Duphaston در Weesp، هلند تولید می شوند و در دو سایت تولیدی پیشرفته در هند تبلت می شوند.
قرص دوفاستون با تقلید از عملکرد هورمون طبیعی پروژسترون عمل می کند و از این رو شرایطی را که به دلیل عدم تعادل سطوح هورمونی ایجاد می شود بهبود می بخشد. قبل از شروع درمان با دارو برای خونریزی غیرطبیعی رحم، باید علت خونریزی غیرطبیعی را شناسایی کرد. این دارو ممکن است باعث خونریزی و لکه بینی در روزهای اولیه درمان شود.
اگر این وضعیت ادامه داشت، پزشک را مطلع کنید. اگر باردار هستید، قصد بارداری یا شیردهی را دارید و در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید و همه شرایط یا بیماری هایی که از آنها رنج می برید، قبل از شروع قرص دوفاستون به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد تجویز قرص دوفاستون در طول بارداری:

 • کمبودهای هورمون پروژسترون در طول بارداری
 • در موارد سقط های مکرر و عادتی
 • پیشگیری از مسمومیت بارداری
 • بارداری‌هایی که به کمک لقاح خارج از رحمی (IVF) ایجاد می‌شوند
  در پیشگیری از سقط
  پیشگیری از زایمان زودرس
 • با این حال، بیشترین علت تجویز قرص دوفاستون در بارداری، به جهت پیشگیری از ایجاد سقط و به خصوص سقط های زیر 10 هفتگی
 • است که به دلیل مشکلات هورمونی رخ می‌دهند.

دیدروژسترون چیست؟

ماده فعال قرص دوفاستون،
دیدروژسترون است. این یک نسخه مصنوعی از پروژسترون است. قرص دوفاستون برای درمان اختلالات چرخه تولید مثل زنان مانند ناباروری، قاعدگی نامنظم و خونریزی رحم استفاده می شود. این دارو با تقلید از فعالیت های هورمون طبیعی پروژسترون عمل می کند که به کاهش علائم عدم تعادل هورمونی کمک می کند. دیدروژسترون یک پروژسترون است که یک هورمون زنانه است.
این کار با تنظیم رشد سالم و ریزش طبیعی دیواره رحم عمل می کند. در شرایطی که کمبود پروژسترون باعث مشکلات قاعدگی می شود، مانند سندرم پیش از قاعدگی، دوره های قاعدگی دردناک یا غایب و اندومتریوز، این دارو به برقراری مجدد چرخه قاعدگی طبیعی کمک می کند. همچنین با آماده کردن دیواره رحم برای بارداری به درمان ناباروری کمک می کند.

تاثیر قرص دوفاستون بر جنسیت جنین:

حتما باید دانست که جنسیت جنین در زمان لقاح تعیین می گردد و در محتوای ژنتیکی او برای همیشه ثابت باقی می ماند. اما شاید تصور بشود که مصرف قرص دوفاستون در طول بارداری به این علت که یک هورمون زنانه است، ممکن است بر روی ظاهر و تمایز اندام های جنسی جنین پسر، سبب ایجاد اختلال شود، که باید گفت هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد. قرص دوفاستون و سایر ترکیبات پروژسترونی که در طول بارداری تجویز می‌گردند بر روی جنسیت جنین تاثیر سوءی نمی‌گذارند.

عوارض دوفاستون در دوران بارداری:

آیا از جمله عوارض دوفاستون ایجاد مانع در بارداری است؟خیر قرص دوفاستون نه تنها مانعی برای ایجاد بارداری نیست، بلکه خود در مواردی جهت بهبود وضعیت هورمونی و تسهیل ایجاد و حفظ بارداری توسط پزشک تجویز می گردد. پس حتما در هنگام مصرف این قرص توجه داشته باشید که اگر قصد بارداری ندارید، حتما از روش پیشگیری از بارداری که با این قرص تداخلی نداشته باشد، استفاده نمایید.

عوارض دوفاستون چیست؟

مصرف دوفاستون با برخی مواد و شرایط پزشکی دیگر می تواند منجر به عوارض جانبی خاصی شود، مانند:
 • حالت تهوع
 • افسردگی
 • مشکلات کبدی
 • سردرد و سرگیجه
 • مشکل در ادرار کردن
 • درد سینه
 • سیکل های قاعدگی از دست رفته
 • قاعدگی شدید
 • آلرژی های پوستی

چه زمانی نباید از دوفاستون استفاده کرد؟

 • دوفاستون برای زنان شیرده توصیه نمی شود.
 • این دارو ممکن است برای برخی باعث خواب آلودگی و سرگیجه شود. اگر درگیر هر گونه فعالیتی که شامل رانندگی یا کار با ماشین آلات می شود، از مصرف آن خودداری کنید.
 • دوفاستون برای خانم های زیر 18 سال توصیه نمی شود.
 • اگر خونریزی غیر طبیعی واژینال تشخیص داده نشده یا درمان نشده دارید.
 • اگر می خواهید باردار شوید و سطح بالایی از هورمون های پروژسترون دارید.
 • اگر سابقه بیماری کبدی دارید، زیرا ممکن است وضعیت شما را بدتر کند. اگر Duphaston ضروری است، با پزشک خود مشورت کنید تا جایگزین هایی که با وضعیت بالینی شما مطابقت داشته باشد.
 • قبل از مصرف دوفاستون، مهم است که تاریخچه سلامت خانواده و همچنین سابقه پزشکی خود را با یک پزشک مطلع بررسی کنید.

نحوه مصرف صحیح قرص دوفاستون در طول بارداری:

در زمان غیربارداری، در اکثر موارد قرص دوفاستون برای مصرف در روزهای مخصوصی از یک سیکل ماهانه تجویز می‌گردد. اما در دوران بارداری با توجه به تشخیص پزشک، این قرص غالبا جهت استفاده برای مدت خاصی و به صورت پیوسته و هر روزه تجویز می گردد و نکته خاصی در نحوه مصرف این قرص وجود ندارد.

دوز فراموش شده:

اگر مصرف دوفاستون را فراموش کردید، آن را در اسرع وقت مصرف کنید. اگر بیش از 12 ساعت از آخرین دوز شما گذشته است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز معمولی خود را از سر بگیرید. به هر قیمتی باید از از دست رفتن دوز اجتناب کرد، زیرا خطر خونریزی نامنظم را افزایش می دهد.

مصرف بیش از حد:

اگر بیش از حد از این داروها مصرف می کنید، سعی کنید به دنبال اورژانس پزشکی باشید. مصرف بیش از حد این دارو می تواند منجر به برخی علائم جدی مانند خونریزی غیرطبیعی، درد شدید در معده، استفراغ یا اسهال شود.
بهترین ساعت مصرف دوفاستون در زمان بارداری چه زمانی است؟
باید گفت تفاوت چندانی بین زمان مصرف دوفاستون در شبانه روز وجود ندارد، همچنین این قرص را می توان به همراه غذا و یا قبل یا بعد از آن مصرف نمود. فقط باید توجه داشت برای اینکه دارو بتواند تاثیر بیشتری داشته باشد سعی کنید آن را در یک ساعت معین از شبانه روز و حتما با آب میل کنید.

دوفاستون را در بارداری تا چه زمانی باید مصرف کرد؟

از آنجایی که تجویز دوفاستون در بارداری با اهداف مختلفی صورت می گیرد، زمان شروع و قطع مصرف آن نیز متفاوت است و به نظر پزشک معالج فرد بستگی دارد. برای مثال در مواردی که فقط خطر سقط زودرس وجود دارد، دوفاستون در اوایل بارداری تجویز می‎گردد.

تداخلات دوفاستون 10 MG:

تداخل با سایر داروها
 • شما نباید دوفاستون را همراه با داروهای صرع مانند فنوباربیتال، فنی توئین و کاربامازپین مصرف کنید.
 • از مصرف آن با داروهایی مانند ریفامپیسین و ریفابوتین (مورد استفاده در سل) خودداری کنید.
 • شما نباید از داروهای گیاهی حاوی، به عنوان مثال، استفاده کنید. هنگام مصرف دارو، خار مریم (Hypericum perforatum)، مریم گلی یا جینکو بیلوبا.
 • در صورت مصرف داروهایی مانند ریتوناویر، نلفیناویر، نویراپین و افاویرنز (مورد استفاده در HIV) احتیاط کنید.
 • برخی از داروها ممکن است بر نحوه عملکرد قرص دوفاستون تأثیر بگذارند یا خود دارو می تواند اثربخشی سایر داروهای مصرفی همزمان را کاهش دهد.
 • در مورد داروها، مکمل ها یا گیاهانی که در حال حاضر مصرف می کنید یا ممکن است مصرف کنید به پزشک اطلاع دهید تا از تداخل احتمالی جلوگیری شود.

شرایط نگهداری دوفاستون:

قرص دوفاستون باید دور از دسترس کودکان باشد. از مصرف قرص‌ها بعد از تاریخ انقضای درج شده روی آن ها، پرهیز کنید. داروها نباید از طریق فاضلاب یا زباله‌ های خانگی دفع شوند. قرص‌های استفاده نشده را به داروخانه ببرید و ‌در خانه نگه ندارید. این دارو به هیچ شرایط نگهداری خاصی نیاز ندارد زیرا دوفاستون حاوی ماده‌ی فعال داروی دیدروژسترون است.

ترکیبات قرص دوفاستون:

هر قرص دوفاستون حاوی 10 میلی‌گرم دیدروژسترون است. مواد تشکیل دهنده‌ی دیگر این قرص عبارتند از: لاکتوز مونوهیدرات، هیپرملوئوز، نشاسته‌ی ذرت، سیلیس بدون آب کلوئیدی، استئارات منیزیم و ماگروگل 400. رنگ مورد استفاده در این دارو، دی اکسید تیتانیوم (E171) است. قرص دیدروژسترون با نام تجاری دوفاستون توسط شرکت Abbott تولید شده است.

سخن نهایی:

همانطور که گفته شد دوفاستون برای درمان مشکلات ناشی از کمبود پروژسترون در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هورمون به طور معمول از زمان بلوغ تا یائسگی در تخمدان ‌ها تولید می‌شود.

در صورت تغذیه کودکتان با شیر مادر، از مصرف دوفاستون اجتناب کنید. هنوز اطلاعات مشخصی از انتقال دوفاستون به شیر مادر و تاثیر آن بر کودک در دست نیست اما مطالعات بر روی سایر پروژسترون ‌ها نشان می‌دهد مقادیر اندکی به شیر مادر منتقل می‌شود.
+9منابع:

سای

 

خواندن این مطلب!  کودکان بیش فعال و علائم و درمان بیش فعالی کودکان

تpharmeasy

سایتexpatwoman

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *