راهنمای والدین

افسردگی بعد زایمان همراه با علائم و درمان افسردگی

افسردگی بعد زایمان همراه با علائم و درمان افسردگی

مقدمه:

برای اکثر زنان ، بچه دار شدن دوران بسیار هیجان انگیز ، شادی آور و اغلب مضطرب است. اما برای زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان (سابق پس از زایمان) ممکن است بسیار ناراحت کننده و دشوار شود. افسردگی پس از زایمان به افسردگی ای گفته می شود که در دوران بارداری یا بعد از زایمان رخ می دهد. استفاده از اصطلاح دور زایمان نشان می دهد که افسردگی ناشی از بچه دار شدن اغلب در دوران بارداری شروع می شود.
تخمین زده می شود که از هر هفت زن یک نفر افسردگی پس از زایمان را تجربه می کند.
مادران اغلب در این دوران تغییرات بیولوژیکی ، احساسی ، مالی و اجتماعی زیادی را تجربه می کنند. برخی از زنان می توانند در معرض افزایش مشکلات مربوط به سلامت روان ، به ویژه افسردگی و اضطراب باشند.

افسردگی پس از زایمان چیست؟

افسردگی بعد زایمان postpartum depressionچیست؟

افسردگی پس از زایمان (که PPD نیز نامیده می شود) یک بیماری است که بسیاری از زنان پس از بچه دار شدن دچار آن می شوند. این احساسات شدید غم ، اضطراب (نگرانی) و خستگی است که مدت زیادی پس از زایمان باقی می ماند. این احساسات می تواند مراقبت از خود و نوزاد را برای شما سخت کند. PPD می تواند در هر زمان پس از زایمان رخ دهد. اغلب در عرض 1 تا 3 هفته پس از بچه دار شدن شروع می شود. برای بهتر شدن نیاز به درمان دارد.
PPD نوعی افسردگی دوران بارداری است. این افسردگی است که در دوران بارداری یا در سال اول پس از زایمان اتفاق می افتد. PPD شایع ترین عارضه برای زنانی است که به تازگی بچه دار شده اند. این بیماری از هر 7 زن 1 نفر (حدود 15 درصد) را مبتلا می کند.
برای نیمی از زنان مبتلا به PPD ، این اولین بار است که دچار افسردگی می شوند. و ممکن است علائم و نشانه های افسردگی را در دوران بارداری داشته باشند. اگر در یک بارداری PPD دارید ، احتمال دارد در بارداری دیگر دوباره آن را داشته باشید.
PPD تقصیر شما نیست این شما را به یک فرد بد یا مادر بد تبدیل نمی کند. اگر فکر می کنید PPD دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

علائم و نشانه های PPD چیست؟

اگر پنج یا بیشتر علائم یا علائم بیش از 2 هفته طول بکشد ، ممکن است PPD داشته باشید. علائم یک بیماری عبارتند از مواردی که شخص دیگری می تواند در مورد شما ببیند یا بداند ، مانند بثورات پوستی یا سرفه. علائم آن چیزهایی هستند که شما خودتان احساس می کنید و دیگران نمی توانند ببینند ، مانند گلو درد یا احساس سرگیجه. علائم و نشانه های PPD عبارتند از:

علائم و نشانه های PPD چیست؟ndf

تغییرات در احساسات شما:
 • بیشتر روزها احساس افسردگی می کنید
 • احساس شرم ، گناه یا مانند یک شکست
 • احساس ترس و وحشت در بسیاری از اوقات
 • داشتن نوسانات شدید خلقی
 • تغییرات در زندگی روزمره شما:
 • علاقه کمی به کارهایی که معمولاً دوست دارید انجام دهید
 • احساس خستگی دائمی
 • خوردن بسیار بیشتر یا بسیار کمتر از حد معمول برای شما
 • افزایش یا کاهش وزن
 • مشکل در خوابیدن یا خواب بیش از حد
 • مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
 • تغییرات در نحوه تفکر شما در مورد خود یا نوزاد:
 • در ارتباط با نوزاد خود مشکل دارید
 • به فکر آسیب رساندن به خود یا نوزاد خود باشید
 • فکر کردن به خودکشی (خودکشی)
اگر فکر می کنید علائم یا نشانه های PPD دارید ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. مواردی وجود دارد که شما و ارائه دهنده شما می توانید به شما کمک کنیم تا احساس بهتری داشته باشید. اگر نگران آسیب رساندن به خود یا نوزاد خود هستید ، با اورژانس تماس بگیرید.
آیا PPD می تواند بر نوزاد شما تأثیر بگذارد؟

آیا PPD می تواند بر نوزاد شما تأثیر بگذارد؟

خواندن این مطلب!  روش های علمی و غیر علمی تعیین جنسیت

آیا PPD می تواند بر نوزاد شما تأثیر بگذارد؟

آره. PPD می تواند مراقبت از خود و نوزاد را برای شما سخت کند. به همین دلیل درمان PPD در اسرع وقت مهم است. اگر PPD درمان نشود:
ممکن است از چکاپ های بعد از زایمان خودداری کنید و از دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود پیروی نکنید.
ممکن است برای شما سخت باشد که با کودک خود ارتباط برقرار کنید.
ممکن است نوزاد شما مدت طولانی شیر ندهد. PPD ممکن است عادت به شیردهی را برای شما و نوزاد شما سخت کند. شیر مادر بهترین غذای کودک در اولین سال زندگی است.
نوزاد شما ممکن است مراقبت های پزشکی مورد نیاز خود را دریافت نکند. PPD ممکن است مراقبت از نوزاد در صورت بیماری را برای شما دشوار کند. ممکن است مشکلات سلامتی را در نوزاد خود مشاهده نکنید که نیاز به توجه و مراقبت سریع دارد. ممکن است مراقبت منظم از نوزاد ، مانند واکسیناسیون برای شما سخت باشد. واکسیناسیون به کودک شما در برابر عفونت های مضر کمک می کند.
نوزاد شما ممکن است در مراحل بعدی زندگی دچار مشکلات یادگیری ، رفتار و رشد و شرایط بهداشت روانی شود.

تشخیص افسردگی بعد از زایمان چگونه است؟

روانشناس و یا پزشک معمولا با بیمار در مورد احساسات، تفکرات و سلامت روحی صحبت می‌کند تا بتواند بین موارد کوتاه مدت اندوه ناشی از نوزاد پس از زایمان و موارد شدیدتر که دچار افسردگی هستند افتراق دهد. فرد نباید خجالت زده شود زیرا افسردگی بعد از زایمان شایع است. لازم است علائم را با پزشک درمیان بگذارد تا پزشک بتواند برنامه درمانی مفیدی برای وی طراحی کند. برای بررسی، پزشک احتمالا تست افسردگی انجام می‌دهد که شامل پاسخ به پرسشنامه است، برای تشخیص کم کاری تیروئید یا کم خونی که می‌توانند در علائم و نشانه‌های بیمار دخیل باشند، تست‌های خونی می‌گیرد و تست‌های دیگری برای رد کردن سایر علل علائم بیمار انجام می‌دهد.
پیشگیری از افسردگی پس از زایمان:

پیشگیری از افسردگی پس از زایمان:

پیشگیری از افسردگی بعد زایمان:

اگر سابقه افسردگی دارید ، به محض اینکه متوجه شدید که باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.
در دوران حاملگی. پزشک شما می تواند علائم شما را تحت نظر داشته باشد. شما می توانید علائم خفیف افسردگی را با گروه های حمایتی ، مشاوره یا سایر درمان ها مدیریت کنید. پزشک ممکن است حتی در دوران بارداری دارو تجویز کند.
بعد از به دنیا آمدن فرزند شما ممکن است پزشک معاینه زودهنگام پس از زایمان را برای بررسی علائم افسردگی توصیه کند. هرچه زودتر تشخیص داده شود ، زودتر می توانید درمان را شروع کنید. اگر سابقه افسردگی پس از زایمان دارید ، پزشک ممکن است به محض بچه دار شدن ، درمان را توصیه کند
4 نکته در مورد نحوه مقابله با افسردگی پس از زایمان:
پس از مشورت با پزشک می توانید برای مقابله با افسردگی پس از زایمان اقدامات زیر را انجام دهید.
1- برقراری ارتباط
ممکن است تصمیم بگیرید که احساسات خود را برای  خود نگه دارید و درمورد آن با کسی گفتگو نکنید . اما بهتر است که همه احساسات خود را با شخصی که به او اعتماد دارید در میان بگذارید و قطعا با درک این موضوع که تنها نیسیتد  ممکن است دریابید که این شرایط برای زنان دیگری نیز رخ داده است.
2- با انزوا طلبی مبارزه کنید
اگر به مدت طولانی با احساسات منفی خود در تنهایی زمانی را سپری کنید ممکن است دچار افسردگی شوید . بهتر است سعی کنید که روابط خود را با  نزدیکترین  اطرافیان خود حفظ نمایید .
می توانید به یک گروه پشتیبانی از مادران افسرده بپیوندید.  اگر شرکت در فعالیت های گروهی لذت بخش  را ترک نموده اید بهتر است دوباره آنها را امتحان کنید . در یک گروه بودن می تواند به شما کمک کند تا روی چیزهای دیگر تمرکز کنید و استرس خود را تسکین دهید.
3- مشغله کاری خود را کاهش دهید
بهتر است مشغله کاری خود را کاهش دهید  و از انرژی خود برای تأمین نیازهای اساسی خود و کودک خود استفاده کنید. در صورت امکان ، از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید.
4-استراحت و آرامش کافی داشته باشید
هم بدن و روح شما  به خواب کافی نیاز دارند. اگر کودک شما مدت طولانی نمی خوابد ، از شخصی بخواهید تا در شیفت های مختلف از کودک نگهداری کند تا شما بتوانید استراحت کنید و به مقدار کافی بخوابید .  اگر در به خواب رفتن مشکل دارید  استفاده از یک حمام آب گرم ، یک کتاب خوب یا هر چیز دیگری که به شما کمک کند آرام شوید مفید خواهد بود . مدیتیشن و ماساژ ممکن است به کاهش تنش کمک کرده و به خواب رفتن شما کمک کند.
بهتر است از یک پرستار کودک یا مادر یار در این شرایط استفاده نمایید . یک مادر یار با تجربه کافی که در نگهداری از نوزادان دارد می تواند تا حد زیادی استرس مادر را کاهش دهد و اعتماد وی را جلب نماید . همچنین مادر یار با انجام کارهای روزانه منزل مانند آشپزی یا نظافت می تواند سبب ساز احساس آرامش مادر شود و مسئولیت های او را کاهش دهد.

روش درمان افسردگی بعد زایمان چیست؟

زمان درمان افسردگی پس از زایمان با توجه به شدت افسردگی و نیازهای شما متفاوت است. اگر کم‌کاری غده تیروئید دارید یا به بیماری حاد دیگری مبتلا هستید، پزشک شما ممکن است این بیماری‌ها را درمان کرده و شما را به متخصصان ویژه‌ای ارجاع دهد. همچنین پزشک ممکن است شما را به متخصص بهداشت روان ارجاع دهد تا پیش از درمان افسردگی پس از زایمان، این موارد را درمان کند.
اگر علائم افسردگی پس از زایمان دارید، با پزشک خود یا متخصص بهداشت روان صحبت کنید. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که بطور منظم به مشاور مراجعه کرده و یا داروهای ضدافسردگی مصرف کنید. اغلب هر دو درمان توصیه می‌شوند. اگرچه اختلال افسردگی پس از زایمان، در برخی موارد خودبخود رفع می‌شود، ولی علائم با کمک دارو و گفتار درمانی خیلی سریع از بین می‌روند.
درمان افسردگی پس از زایمان اغلب با روان‌درمانی (که همچنین گفتار درمانی یا مشاوره بهداشت روان نیز نامیده می‌شود) و یا دارو درمانی و یا هر دو راهکار، انجام می‌شود.
 • روان‌درمانی: صحبت با روان‌پزشک، روان‌شناس یا سایر متخصصان بهداشت روان درباره نگرانی‌ها اغلب روشی مناسب برای درمان افسردگی پس از زایمان است. به کمک تراپی برای مقابله با احساسات می‌توانید راه‌های بهتری پیدا کنید، مشکلات خود را حل‌وفصل کرده، اهداف واقع‌بینانه‌ای برای خود تعیین کرده و به روشی مثبت به شرایط پاسخ دهید. برخی اوقات خانواده ‌درمانی یا رابطه درمانی نیز کمک‌کننده است.
 • داروهای ضدافسردگی: پزشک ممکن است داروهای ضدافسردگی را به شما پیشنهاد دهد. اگر کودک خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید، هر دارویی که مصرف کنید وارد شیر می‌شود. با این وجود می‌توانید طی دوران شیردهی، بیشتر از داروهای ضدافسردگی با خطر عوارض جانبی کمتر برای کودک استفاده کنید. برای سنجش خطرات بالقوه و مزایایی داروهای ضدافسردگی با پزشک خود مشورت کنید.
درمان افسردگی پس از زایمان با روش‌های مناسب، اغلب اوقات به سرعت انجام می‌شود. در برخی موارد، افسردگی پس از زایمان ممکن است ادامه پیدا کند و به افسردگی مزمن تبدیل شود. برای رسیدن به احساسات بهتر، تداوم درمان افسردگی پس از زایمان ، بسیار مهم است. متوقف کردن بیماری زودهنگام منجر به عود بیماری می‌شود.

تغییرات سبک زندگی نیز برای درمان افسردگی پس از زایمان مفید است. استراتژی‌های زیر ممکن است برای مدیریت استرس شما و در نهایت درمان افسردگی پس از زایمان مفید باشند:

 • داشتن خواب کافی
 • اختصاصی زمانی برای ورزش کردن
 • اطراف خود را با شبکه پشتیبان از خانواده و دوستان احاطه کنید.
 • وعده‌های غذایی مقوی و بطور منظم بخورید.
 • از دیگران بخواهید از کودک‌تان مراقبت کنند تا بتوانید مدتی بیشتری استراحت کنید.
 • سبک‌های زندگی سالم را انتخاب کنید. فعالیت‌های بدنی مانند پیاده‌روی به همراه کودک‌تان و سایر تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود جای دهید. سعی کنید استراحت کافی داشته باشید. غذاهای سالم بخورید و از مصرف الکل بپرهیزید.
 • انتظارات واقع‌بینانه‌ای را تعیین کنید. برای انجام تمام و کمال کارها به خود فشار وارد نکنید. توقعات خود برای اینکه خانواده‌ای کامل و تمام عیار باشید کاهش دهید. آنچه را که می‌توانید انجام دهید و مابقی کارها را رها کنید.
 • زمانی را به خودتان اختصاص دهید. زمانی را صرف خود کرده و از خانه بیرون بزنید. ممکن است این بدان معنا باشد تا از همسرتان بخواهید از کودک مراقبت کرده و یا از پرستار کودک کمک بگیرید. کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید (مانند سرگرمی‌ها با برخی انواع تفریحات). همچنین ممکن است زمانی را برای تنها بودن (بدون کودک) با همسر و دوستان اختصاص دهید.
 • از منزوی بودن و گوشه‌گیری اجتناب کنید. با همسر، خانواده و دوستان خود درباره اینکه چه احساساتی دارید صحبت کنید. از سایر مادران درباره تجربیات‌‌شان بپرسید. از بین بردن انزوای می‌تواند به شما کمک کرده تا دوباره مهربانی را احساس کنید.
 • درخواست کمک نمائید. سعی کنید افرادی که به شما نزدیک می‌شوند را بپذیرید و راجع به اینکه به کمک نیاز دارید آنها را در جریان بگذارید. اگر کسانی پیشنهاد مراقبت از کودک را به شما می‌دهند، اجازه این کار را به آنها بدهید. اگر می‌توانید بخوابید، خواب نیمروز داشته باشید، ممکن است بتوانید به سینما بروید یا دوستان‌تان را برای صرف قهوه ملاقات کنید. همچنین می‌توانید برای بهبود خواب کودک و آرام کردن او از مهارت‌های والدین از جمله تکنیک‌های مراقبتی بهره ببرید.

برای افسردگی بعد از زایمان چه بخوریم:

 • برای اینکه پس از زایمان دچار افسردگی نشوید، ماهی بخورید.
 • غذاهایی که امگا 3 زیادی دارند را فراموش نکنند، مثل ماهی سالمون ، روغن گردو ،دانه کتان و…!ایشان معتقدند که امگا3  فعالیت مغز را بالا برده و به درمان افسردگی بسیار کمک می کند.
 • بسیاری از متخصصان مصرف 1 گرم *100 میلی گرم* امگا 3 در طول روز توصیه می کنند ، که این میزان را می توانید از  هر یک از موارد زیر به دست بیاورید:
 • 2 قاشق چایی خوری روغن گردو
 • 2 و نیم قاشق چایی خوری روغن کلزا
 • یک سوم قاشق چایی خوری روغن دانه ی کتان
 • 42 گرم شاه ماهی
 • 56 تا 85 گرم سالمون پخته شده
 • 14 گرم گردو
 • امگا 3 موجود در تخم مرغ هم گزینه ی مناسبی است.دو تخم مرغ در طول روز می تواند مقدار مورد نیاز ذکر شده در بالا را برای شما فراهم کند.

 عوارض افسردگی بعد زایمان:

افسردگی پس از زایمان که درمان نمی شود می تواند توانایی شما را در پیوند با نوزاد تضعیف کند و بر کل خانواده تأثیر بگذارد:
شما. افسردگی پس از زایمان که درمان نمی شود می تواند ماه ها یا بیشتر طول بکشد ، حتی به یک اختلال افسردگی مزمن تبدیل شود. حتی در صورت درمان ، افسردگی پس از زایمان می تواند احتمال افسردگی در آینده را در شما افزایش دهد.
پدر بچه. هنگامی که مادر جدیدی دچار افسردگی می شود ، احتمال دارد پدر نیز دچار افسردگی شود.
فرزندان. کودکان مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان بیشتر در معرض مشکلات خواب و غذا خوردن ، گریه بیش از حد معمول و تاخیر در رشد زبان هستند.

سخن نهایی:

افسردگی بعد از زایمان شایع تر از چیزیست که تصور می شود. ممکن است هر مادری این احساس را تجربه کند. اما مهم است بدانید که شما در ایجاد این شرایط مقصر نیستید و تنها باید به دنبال کمک گرفتن از یک روانشناس یا روانپزشک باشید تا مدت زمان افسردگی بعد از زایمان را کوتاه‌تر و آسیب‌های ناشی از آن را کمتر کنید.
در نتیجه با آگاهی از علائم افسردگی پس از زایمان و راه های برخورد یا این شرایط به بهترین نحو ممکن این شرایط را مدیریت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *