بهداشت و سلامت کودک, نگهداری کودک

عدم وزن گیری نوزاد و راه های کمک به بهبود وزن آنها

عدم وزن گیری نوزاد و راه های کمک به بهبود وزن آنها

مقدمه:

وزن نوزادان در زمان تولد و بعد از آن در فواصل زمانی معینی اندازه‌گیری می‌شود، زیرا وزن گرفتن نوزادان می‌تواند شاخص مهمی برای سلامتی و راحتی نوزاد می‌باشد.وقتی نوزاد به وزن موردنظر و پیش‌بینی نرسد، نگرانی والدین از این موضوع قابل درک است.
عدم وزن گیری نوزاد، این موضوع شما را نگران کرده است؟ اولین گام این است معلوم کنید که آیا مشکل زمینه‌ای برای این مسئله وجود دارد یا خیر یا آیا این یک هشدار غلط است یا انتظارات غیرواقعی دارید.
تغذیه کمکی نامناسب، مصرف زیاد آبمیوه و هله هوله، کم حوصلگی مادر در دادن غذای کمکی، مشکلات گوارشی مانند رفلاکس، کمبود آهن، روی و بیماری های زمینه ای موجب کم وزنی کودک می‌شوند. کودک باید روزانه ۵ بار غذای کمکی مصرف کند .
کودکان زیر ۲ سال جزو شیرخواران محسوب می‌شوند و اختلال رشد یا وزن گیری در این سنین مساله نگران کننده ای برای والدین آنها محسوب می‌شود.درک اندازه نوزاد نوزادان در هر شکل و اندازه ای هستند. وزن می تواند به شدت متفاوت باشد.
وزن متوسط ​​نوزادان کامل 7 پوند ، 5 اونس است. با این حال ، درصدی از نوزادان سالم و کامل زیر این وزن متوسط ​​یا بیش از آن متولد می شوند. همانطور که کودک شما رشد می کند ، میزان افزایش وزن او شاخص مهمی از سلامت کلی و رشد او خواهد بود.
متخصص اطفال کودک شما وزن ، طول و اندازه سر را در هر ملاقات با کودک خوب بررسی می کند تا تعیین کند که آیا کودک شما آنطور که باید پیشرفت می کند یا خیر.
شکست در رشد چیست؟

شکست در رشد چیست؟

شکست در رشد چیست؟

وقتی بچه های در حال رشد آنطور که باید وزن اضافه نمی کنند ، به آن “عدم رشد” می گویند.
عدم پیشرفت به خودی خود یک بیماری یا اختلال نیست. بلکه نشانه این است که کودک دچار سوءتغذیه است. به طور کلی ، کودکانی که موفق به رشد نمی شوند ، کالری کافی برای رشد و افزایش وزن خود دریافت نمی کنند. وقتی بچه ها نمی توانند وزن خود را افزایش دهند ، اغلب ممکن است آنطور که باید رشد نکنند.
بچه ها برای یادگیری و رشد خوب باید کالری کافی دریافت کنند. بنابراین کودکانی که رشد نمی کنند ممکن است دیرتر از بچه های دیگر راه بروند و صحبت کنند و در یادگیری در مدرسه مشکل داشته باشند.

علت عدم موفقیت در رشد چیست؟

 • کالری کافی ارائه نشده است.
 • گاهی اوقات والدین یا مراقبین شیر خشک را اشتباه اندازه می گیرند یا مخلوط می کنند ، بنابراین نوزاد کالری کافی دریافت نمی کند.
 • مشکلات مربوط به تغذیه با شیر مادر یا شروع مصرف مواد جامد نیز می تواند باعث عدم موفقیت شود.
 • برخی از خانواده ها در تأمین غذای کافی برای فرزندان خود مشکل دارند.
 • و گاهی اوقات والدین نشانه های گرسنگی فرزندان خود را از دست می دهند.
 • کودک خیلی کم غذا می خورد.
 • برخی از کودکان در خوردن غذای کافی مشکل دارند.
 • این ممکن است به دلیل تأخیر در رشد ، خوردن زیاد ، بیماری که بر بلع (مانند فلج مغزی یا شکاف کام) تأثیر می گذارد ، یا شرایطی مانند اوتیسم باشد که در آن بچه ها از خوردن غذاهای با بافت یا مزه های مختلف خوششان نمی آید.
 • به مشکلات مربوط به سیستم گوارش.
 • مشکلات مربوط به دستگاه گوارش می تواند مانع از افزایش وزن کودک شود.
 • شرایطی مانند رفلاکس معده (GER) ، اسهال مزمن ، فیبروز کیستیک ، بیماری مزمن کبدی و بیماری سلیاک می تواند جذب مواد مغذی و کالری کافی برای افزایش وزن را برای کودکان دشوار کند.

 • عدم تحمل غذایی. عدم تحمل غذایی به این معنی است که بدن به برخی غذاها حساس است. به عنوان مثال ، عدم تحمل پروتئین شیر به این معنی است که بدن نمی تواند غذاهایی مانند ماست و پنیر را جذب کند ، که می تواند منجر به عدم رشد شود.
 • یک وضعیت پزشکی مداوم کودکان مبتلا به بیماری های قلبی ، ریه ها یا سیستم غدد درون ریز ممکن است نسبت به سایر بچه ها به کالری بیشتری نیاز داشته باشند. خوردن غذای کافی برای برخی افراد ممکن است سخت باشد.
 • عفونت ها بدن می تواند کالری زیادی مصرف کند زیرا با عفونت مبارزه می کند.
 • و کودکانی که احساس خوبی ندارند ممکن است کمتر از حد معمول غذا بخورند.
 • اختلالات متابولیک اینها شرایط سلامتی هستند که تجزیه ، پردازش یا دریافت انرژی از غذا را برای بدن دشوار می کند. همچنین می توانند باعث شوند کودک بد غذا بخورد یا استفراغ کند.

علائم عدم وزن گیری نوزاد و رشد ناکافی او:

وزن گیری ضعیف کودک شیرخوار هنگامی اتفاق می‌افتد که کودک مقدار کالری کافی برای رشدی هماهنگ و مطابق با پتانسیل ژنتیکی رشد دریافت یا ذخیره نکرده باشد.

علائم و نشانه‌های عدم وزن گیری نوزاد عبارت‌اند از:

علائم و نشانه‌های وزن نگرفتن نوزاد عبارت‌اند از:

علائم و نشانه‌های وزن نگرفتن نوزاد عبارت‌اند از:

خواندن این مطلب!  8 مورد از مزایای استفاده ازمحافظ تخت کودک چوبی

شکست در وزن گیری کافی یا کاهش وزن. رشد ضعیف و ناکافی می‌تواند به‌طور ناگهانی یا به طور تدریجی در طول چند ماه رخ دهد. یک نوزاد یا کودک شیرخواری را که وزن گیری کافی نداشته است می‌توان در دسته‌ی ” اختلال رشد” قرار داد.
 • وزن نوزاد خیلی پایین‌تر از منحنی رشد قرار دارد.
 • کمتر از ۵ بار در روز پوشک او را تعویض می‌کنید. این موضوع ممکن است نشان دهد که نوزاد در طی روز مایعات کافی دریافت نمی‌کند.
 • دفعات کار کردن شکم او کم است.
 • زودرنجی و اختلالات خواب کودک (لینک به مقاله‌ی اختلالات (مشکلات) خواب کودکان) به خاطر گرسنگی
 • وقتی کودک ضعیف شده است یا شدید دچار سوءتغذیه شده باشد، دچار سستی و بی‌حالی یا خواب زیاد از حد می‌شود.
 • داشتن همه‌ی این علائم ممکن است نشان دهنده‌ی دریافت شیر یا غذای ناکافی برای رشدی سالم باشند. هر یک از این علائم به طور جداگانه می‌توانند به خاطر دلایل دیگری باشند.
 • دلایل رفتاری و اجتماعی:

  دلایل رفتاری و اجتماعی:

دلایل رفتاری و اجتماعی عدم وزن گیری نوزاد:

به‌طورکلی، دلایل رفتاری و اجتماعی برای رشد ناکافی نوزاد و کودک شیرخوار در نتیجه‌ی دریافت کالری و انرژی ناکافی ب بدن او می‌باشند. اما این مشکل می‌تواند از طریق راه‌های مختلفی در کودک رخ دهد، به‌طور مثال:
 • کودک کالری و انرژی کافی دریافت نکرده باشد.
 • کودک نمی‌تواند از کالری و انرژی‌های دریافتی بهره ببرد.
 • کودک از خوردن مقدار کافی شیر خودداری می‌کند.

  غذاهای کودک:

  غذاهای کودک:

غذاهای کودک:

کودک غذاهای جامد کافی دریافت نمی‌کند. غذا ندادن به کودک بالاتر از ۷ ماه یا محدود کردن غذاهای جامد برای کودک
کودک نسبت به شیری که می‌خورد، مقدار غذای جامد بسیار زیادی مصرف می‌کند. ممکن است کودک با غذاهای جامد کاملاً سیر شود (برخی از این غذاها کم کالری هستند و ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم کمی دارند) و در نتیجه تمایلی به خوردن شیر کافی نخواهند داشت.

دلایل این امر عبارت‌اند از:

غذا دادن به کودک قبل از سن ۴ ماهگی؛ غذاهای جامد نسبت به زمان شیر دادن، در زمان‌های نادرستی به کودک داده می‌شوند؛ یا غذاهای کمکی در شیشه شیر به کودک داده می‌شود.
غذاهای نامناسبی به کودک داده می‌شود یا مقدار بیش از حدی از یک نوع غذا برای کودک استفاده می‌شود. این موضوع بنا بر دلایل مشکل‌آفرین خواهد بود، این دلایل عبارت‌اند از:
مشکلاتی در جذب غذا به خاطر انتخاب غذاهای نامناسب یا مصرف مقدار بسیار زیاد آب میوه.
کودک میلی به غذایی که برای او آماده کرده‌اید ندارد. ممکن است به خاطر اینکه شیر خوردن شبانه‌ی او تا ۷ ماهگی ادامه داشته است، کم‌اشتها شده باشد. یا ممکن است به خاطر کم‌خوابی قادر یا تمایلی به خوردن غذاهای جامد نداشته باشد؛ یا به خاطر اینکه او را گول زده‌اید، از خوردن غذا سرباز بزند و وقتی کودک نمی‌خواهد غذا بخورد، در مقابل درخواست‌های مکرر شما به ستوه آید؛ برای خوردن غذا به او فشار بیاورید. یا او را مجبور کنید.
این نکته را به خاطر داشته باشید که اغلب بیش از یک دلیل رفتاری برای وزن کافی نگرفتن نوزاد وجود دارد و این دلایل می‌تواند برای هر کودکی متفاوت باشد. هرگاه که همه‌ی علت‌های رفتاری احتمالی برای رشد ناکافی و وزن نگرفتن کودکتان رد شد، وقت ان است که دلایل فیزیکی و پزشکی احتمالی برای این مشکل را بررسی کنید.

دلایل فیزیکی و پزشکی:

در اکثر موارد ناشی از علل ارگانیک، علت در روزهای اول تولد معلوم می‌شود، اما مشکلات فیزیکی دیگری وجود دارند که روی رشد تأثیر می‌گذارند و ممکن است تا هفته‌ها یا ماه‌ها بعد از تولد نامعلوم بمانند. برای مختصر کردن تحقیقاتی که برای علت کندی رشد و وزن نگرفتن نوزاد انجام گرفته است، بهتر است دلایلی را که کودک ممکن است انرژی کافی (کالری یا کیلوژول) برای داشتن رشدی سالم دریافت نکره باشد، مورد بررسی قرار دهیم:
 • کودک قادر به خوردن شیر یا غذای کافی نیست.
 • کودک میلی به خوردن شیر یا غذا ندارد.
 • کودک نمی‌تواند شیر یا غذایی را که خورده است در شکمش نگه دارد یا آن را هضم کند.
 • کودک به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد.
 • کمبود هورمون رشد.
 • رژیم غذایی برای کم وزنی کودک

کودک شما می‌تواند به راحتی و با کمک یک رژیم غذایی مناسب، وزن اضافه کند. در ادامه با برخی از این رژیم‌های غذایی آشنا می‌شنویم.

-از مصرف سه وعده غذای اصلی و دو میان‌وعده در روز اطمینان حاصل کنید.
-تعدادی از آجیل‌ها و پنیر‌ها را برای زمان گرسنگی او در نظر بگیرید.
-برای میان‌وعده کودک می‌توانید از اسموتی‌ها و میلک‌شیک استفاده کنید.
-برای افزایش اشتهای کودک، او را تشویق به انجام ورزش‌هایی مانند شنا و دوچرخه‌سواری کنید.

 

خواندن این مطلب!  قرص کلومیفن چیست ؛کاربرد،عوارض و فواید این دارو

نمونه رژیم غذایی برای کودکان کم وزن:

نمونه رژیم غذایی برای کودکان کم وزن:

نمونه رژیم غذایی برای کودکان کم وزن:

-صبحانه: شیر گرم، یک عدد سیب، املت تخم‌مرغ و سیزیجات همراه با نان گندم، اسفناج، گوجه‌فرنگی و پیاز
-میان‌ وعده صبح: سالاد میوه، همراه با خامه و ماست کم‌چرب و مورد علاقه کودک
-نهار: مرغ، مخلوط سبزیجات سرخ‌شده، باتر‌میلک یا لاسی ( مخلوط میوه، ماست و آب)
-غروب: یک مشت بادام، آب میوه تازه و کتلت قارچ
-شام: خوراک کاری سبزیجات یا خوراک دال عدس
در صورتی که تمام تلاش‌هایتان را برای افزایش وزن کودک انجام داده‌اید و با وجود این وزن کودک هنوز تغییری نکرده و افزایش نیافته است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک کلیه شرایط جسمی و روانی کودک را می‌سنجد.
همچنین ممکن است به شما توصیه کند که کودک را نزد یک متخصص تغذیه ببرید تا تمام جزئیات تغذیه‌ای را کنترل کند. اگر کودک همچنان از خوردن غذا خودداری می‌کند، با کودک خود صحبت کنید. شاید علت کم وزنی کودک، روانی باشد.
پیدا کردن علت دقیق کم وزنی کودک چندان آسان نیست و نیاز به شکیبایی و دقت‌نظر دارد. یک رژیم غذایی اشتها‌برانگیز و سالم برای کودک تهیه کنید و روی انجام آن تاکید داشته باشید.
اگر کودک روی دستگاه وزن گرفتن قرار نمی‌گیرد، حتما عاملی او را در این مورد نگران ساخته است.
عدم موفقیت در رشد چگونه درمان می شود؟

عدم موفقیت در رشد چگونه درمان می شود؟

عدم موفقیت در رشد چگونه درمان می شود؟

درمان کودکانی که موفق به رشد نمی شوند شامل اطمینان از دریافت کالری مورد نیاز برای رشد است. تیم مراقبت همچنین علل افزایش وزن ضعیف را پیدا می کند. تیم مراقبت از کودک ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • پزشک مراقبت های اولیه
 • یک متخصص تغذیه ثبت شده
 • درمانگران کار برای کمک به مشکلات حسی یا هماهنگی
 • گفتاردرمانگران برای کمک به مشکلات مکیدن یا بلع
 • اگر خانواده ای در دریافت غذای کافی مشکل داشته باشند ، مددکار اجتماعی است
 • روانشناسان و سایر متخصصان سلامت روان برای هر گونه مشکل رفتاری
 • متخصصان (مانند متخصص قلب ، مغز و اعصاب یا متخصص گوارش) برای درمان بیماری هایی که می توانند بر وزن کودک تأثیر بگذارند.
 • وزن در نوزادان نارس:

خواندن این مطلب!  خونریزی پس از زایمان همراه با علائم خطر آن

وزن در نوزادان نارس:

 • نوزادانی که اغلب زودرس به دنیا می آیند ، هر چند نه همیشه ، وزن کمتری نسبت به نوزادان کامل دارند. اگر نوزاد در هفته 39 یا بعد از بارداری متولد شود ، یک نوزاد کامل محسوب می شود.
 • هر هفته تفاوت ایجاد می کند. نوزادی که در هفته 24 یا 25 به دنیا می آید وزن کمتری از نوزاد متولد شده در هفته 28 یا 29 دارد.
 • اگر نوزاد شما نارس است ، ممکن است دارای وزن کم هنگام تولد یا وزن بسیار کم هنگام تولد باشد:
 • نوزادان متولد شده با وزن کم هنگام تولد بین 3 پوند ، 5 اونس (1.5 کیلوگرم) تا 5 پوند ، 8 اونس (2.5 کیلوگرم) وزن دارند.
 • نوزادانی که با وزن بسیار کم هنگام تولد متولد می شوند ، کمتر از 3 پوند ، 5 اونس هنگام تولد (1.5 کیلوگرم) هنگام تولد وزن دارند.

سخن نهایی:

لاغری نوزادان در ظاهر در مقایسه با سایر نوزادان، لزوما به معنی کم وزنی او نیست. برای تعیین لاغری کودک و نوزاد، بر اساس منحنی‌های رشدی محاسبه می کنند و اگر طبق منحنی رشد، نوزاد افت واضح داشته باشد یا رشدش متوقف شده باشد، در آن صورت می‌توان گفت مشکل وزن گیری نوزاد وجود دارد و باید در پی علت کم وزنی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *