آموزش کودک, راهنمای والدین

برنامه روزانه برای کودکان شیرخوار به روش والدمحور

برنامه روزانه برای کودکان شیرخوار به روش والدمحور

مقدمه:

تعیین یک برنامه روزانه برای کودک کار آسانی نیست. چگونه می توانید در آن همه غذا خوردن، چرت زدن و تعویض پوشک جا شوید و همچنان از خانه خارج شوید؟ کودک شما چقدر باید بخورد و بخوابد – و چه زمانی باید این اتفاق بیفتد؟ والدین دیگر چگونه دوش می گیرند، غذا درست می کنند و با شریک زندگی خود وقت می گذرانند؟
برای دریافت پاسخ به این سؤالات و بیشتر، از والدین نوزادان در هر سنی خواستیم تا برنامه روزانه خود را به اشتراک بگذارند: کل معامله، ساعت به ساعت، از غروب آفتاب تا زمان خواب و بیداری های نیمه شب که می تواند بیا بعد ما همچنین متخصصان اطفال را با راهنمایی سن به سن در مورد تغذیه، خواب و فعالیت‌ها بررسی می‌کردیم.

چرا باید برای کودکم برنامه داشته باشم؟

نیازهای کودک چندان پیچیده نیست – غذا، خواب، بازی و عشق تقریباً خلاصه می شود. اما دانستن اینکه کودک شما چه زمانی و چه مقدار از آن نیاز دارد، می تواند یک چالش واقعی باشد. ناگفته نماند که نیازهای کودک خود را با نیازهای خود و فرزندان بزرگتر و سایر اعضای خانواده متعادل کنید.
بسیاری از والدین متوجه می شوند که قرار گرفتن در یک برنامه منظم یا برنامه منظم با کودکشان زندگی را بسیار آسان تر می کند: این تقریباً مانند ایجاد یک کتابچه راهنمای شخصی برای کودک شما است. به عنوان یک والدین، شما یک الگوی قابل پیش بینی برای روزهای خود با فرزند کوچک خود خواهید داشت. و کودک شما می‌داند که چه انتظاری دارد – برای مثال، بعد از چرت صبحگاهی، بعد از زمان بازی یا بیرون رفتن، یک شیشه شیر بخورد.
تانیا رمر آلتمن، متخصص اطفال، سردبیر سال‌های شگفت‌انگیز: کمک به نوزاد و کودک خردسال خود برای مذاکره موفقیت‌آمیز در مورد نقاط عطف اصلی رشد، می‌گوید: «نوزادان دوست دارند بدانند که [چیزهای خاصی] در یک زمان خاص در روز اتفاق می‌افتد».
“وقتی آنها کم خواب یا گرسنه نباشند، کودک بسیار شادتری را به همراه دارد. با برآوردن نیازهای اولیه کودک، او را در بهترین چارچوب ذهنی – و بدن – قرار می دهید تا در مورد دنیای جدیدش بیاموزد و کشف کند.”
یک امتیاز اضافی: وقتی آماده هستید که کودک خود را با پرستار یا مراقب خود رها کنید، انتقال آسان تر خواهد بود. کودک شما با روال معمول خود مطمئن می شود و مراقب شما می تواند گرسنگی، خواب آلودگی یا تمایل او به بازی یا بیرون رفتن را پیش بینی کند.

برنامه های برنامه ریزی شده توسط والدین چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، برنامه ریزی توسط والدین به این معنی است که شما برنامه روزانه را تعیین می کنید – معمولاً یک جدول زمانی بسیار خاص برای زمانی که کودک شما غذا می خورد، بازی می کند و می خوابد. والدینی که بر اساس این نوع برنامه عمل می کنند به ندرت از آن منحرف می شوند. بسیاری می گویند که زمان بندی چیزها (گاهی اوقات تا چند دقیقه) و بسیار ثابت بودن به کودک کمک می کند تا ساعت درونی خود را تنظیم کند و ساختاری را که برای رشد نیاز دارد به او می دهد.

تفکر پشت برنامه ریزی های والدین چیست؟

کارشناسانی که برنامه‌های ویژه‌ای را توصیه می‌کنند که توسط والدین انجام می‌شود، می‌گویند این برنامه‌ها بر اساس سال‌ها مشاهده ریتم طبیعی نوزادان است و برای رشد آنها در سنین مختلف مناسب است. طرفداران می گویند وقتی روزهای نوزادان بسیار ساختارمند و قابل پیش بینی است، آنها راحت تر در الگوهای منظم قرار می گیرند و شب را زودتر می خوابند.

چه زمانی می توانم شروع کنم؟

کارشناسان در مورد زمان و چگونگی ایجاد یک روال – و حتی در مورد اینکه آیا شما به یک برنامه مشخص برای کودک خود نیاز دارید یا خیر، اختلاف نظر دارند. اما بسیاری از کارشناسان، از جمله آلتمن، می‌گویند که نوزادان برای یک برنامه کلی بین ۲ تا ۴ ماهگی آماده هستند.
مارک ویس بلوث، متخصص اطفال، نویسنده کتاب عادات خواب سالم، کودک شاد، می‌گوید عادات خواب و تغذیه بیشتر نوزادان پس از سه یا چهار ماه سازگارتر و قابل پیش‌بینی‌تر می‌شود. ممکن است بخواهید از این فرصت استفاده کنید و کودک خود را تشویق کنید تا برنامه تعریف شده تری را دنبال کند.

چگونه برنامه انجام بدهیم:

نکته کلیدی ایجاد یک برنامه زمانی است. بسیاری از حامیان برنامه‌های برنامه‌ریزی‌شده توسط والدین می‌گویند که یک روتین را زود شروع کنید، زمانی که کودک شما فقط چند روز یا هفته سن دارد. آنها بر پایبندی به برنامه دقیقاً هر روز تأکید می کنند تا مطمئن شوند که “طول می کشد”.
همه چیز در یک زمان از پیش تعیین شده اتفاق می افتد: زمان بیداری، چرت زدن، وعده های غذایی، زمان بازی، حمام و روتین شب، زمان خواب و غیره. روال با بزرگتر شدن کودک تغییر می کند، اما همیشه به وضوح تعریف شده است.
کتاب کودک کوچولو با محتوای جدید فورد، برنامه‌های دقیق و ساعت به ساعتی را ارائه می‌کند که به محض اینکه کودکتان ۱ هفته‌ای شد، باید آن را دنبال کنید.
او والدین را از گرفتن حتی نیم ساعت از برنامه منصرف می‌کند: «لازم نیست سخت به آن‌ها پایبند باشید، اما نیم ساعت می‌تواند تأثیر منفی داشته باشد که بقیه روز و احتمالاً شب شما را مختل کند.»
فورد از همان ابتدا بر تغذیه ساختاریافته تاکید می کند و می گوید که تغذیه با برنامه ریزی دقیق در طول روز به نوزادان کمک می کند تا شب زودتر بخوابند. او می‌گوید که حتی نوزادان تازه متولد شده می‌توانند برنامه‌ای را دنبال کنند و سه ساعت بین شیردهی‌ها (از شروع یک شیردهی تا شروع شیردهی بعدی) فاصله داشته باشند تا زمانی که سالم باشند و در هنگام تولد بیش از 6 پوند وزن داشته باشند.
در پایان هفته دوم، فورد فکر می‌کند که نوزادان فقط به یک بار شیر خوردن در نیمه شب (بین نیمه‌شب تا ۶ صبح) نیاز دارند تا زمانی که در طول روز به خوبی تغذیه می‌کنند، و در اواخر شب بین ساعت ۱۰ تغذیه می‌کنند. و ساعت 11 شب، و در هنگام تولد 7 پوند یا بیشتر وزن داشت. در مقابل، Ezzo در حال حاضر توصیه های نسبتاً متوسطی را در مورد برنامه ریزی تغذیه ارائه می دهد – او بیشتر شبیه طرفدار برنامه های ترکیبی در این زمینه است. ازو می گوید برای وارد شدن به یک روال تغذیه، ساعت را در هفت تا ده روز اول زندگی کودک خود نادیده بگیرید و فقط روی تغذیه کامل کودک در هر جلسه شیردهی تمرکز کنید. ازو می گوید این کار را انجام دهید تا کودک شما به طور طبیعی هر دو و نیم تا سه ساعت یکبار (از شروع یک شیردهی تا شروع شیردهی بعدی) الگوی غذا خوردن پیدا کند.
در این مرحله، روش «تغذیه تحت هدایت والدین» او توصیه می‌کند که به برنامه و نشانه‌های گرسنگی کودکتان توجه کنید تا بدانید چه زمانی باید شیر بدهید – اما نشانه‌های گرسنگی کودک شما اولویت دارند.
مانند «بیبی ویسپرر» تریسی هاگ، یک برنامه‌ریز ترکیبی، اززو توصیه می‌کند که کودکتان را به یک الگوی ثابت از تغذیه ابتدا عادت دهید، سپس زمان بیداری و سپس زمان چرت را – همیشه به همین ترتیب.
اگر مطمئن نیستید که می‌خواهید از برنامه‌ای سفت و سخت پیروی کنید و نوزادتان به طور مناسب وزن اضافه می‌کند، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند با اتخاذ رویکردی تدریجی‌تر از برنامه‌ای که توسط کودک هدایت می‌شود به برنامه‌ای که توسط والدین هدایت می‌شود، تبدیل شوید. شما می توانید این کار را با افزایش تعداد ساعات بین شیردهی در هفته – یک ساعت در هر زمان – انجام دهید تا زمانی که حداقل هر 3 ساعت یکبار به طور منظم غذا بدهید. به عنوان مثال، هفته اول هر ساعت، هفته دوم هر دو ساعت و هفته سوم هر سه ساعت یکبار غذا می دهید.

مزایای یک برنامه زمانی تحت رهبری والدین:

  • یک برنامه زمانی تحت رهبری والدین هرگونه حدس و گمان را حذف می کند. می تواند نظم و ریتمی را در روز ایجاد کند که می تواند برای نوزاد و همچنین برای مادر، پدر و مراقبان آرامش بخش و آرامش بخش باشد. کسانی که برنامه‌های تحت رهبری والدین را امتحان کرده‌اند و به موفقیت رسیده‌اند، می‌گویند که نوزادانشان با ثبات رشد می‌کنند – شب‌ها در سنین پایین‌تر می‌خوابند و وقتی بیدار هستند، شاد و راضی رفتار می‌کنند.
  • برای والدین جدید، روال‌های سخت‌گیرانه این وعده اطمینان‌بخش را می‌دهد که کودک شما به اندازه کافی بخوابد، غذا و تحریک کند – و همچنین خواب کافی و استراحت‌های قابل پیش‌بینی نیز خواهید داشت. آنها یک برنامه بسیار واضح برای روزهایی که با نوزادتان دارید ارائه می دهند، در حالی که پزشک کودک شما ممکن است فقط دستورالعمل های کلی را ارائه دهد.
  • و از آنجایی که روال‌های انجام شده توسط والدین بسیار سازگار و قابل پیش‌بینی است، برخی از والدین می‌گویند که این برنامه‌ها درک خواسته‌های واقعی نوزادانشان هنگام گریه کردن را آسان‌تر می‌کنند. البته، برنامه‌ریزان تحت رهبری نوزاد مخالف هستند و می‌گویند بهترین راه برای برآورده کردن نیازهای کودک تمرکز بر نشانه‌های اوست.

معایب برنامه زمانی تحت رهبری والدین:

  • جدول زمانی سفت و سخت برنامه های سختگیرانه والدین می تواند برای برخی از والدین بسیار زیاد باشد. اطمینان از اینکه نوزادتان برای چندین چرت در روز در گهواره خود است و ساعت خواب و بیداری مشخصی را رعایت می کند، به این معنی است که بیشتر اوقات نزدیک خانه بمانید.
  • روال های فورد به ویژه سختگیرانه است و از مادران می خواهد که با استفاده از پمپ سینه برقی دو یا سه بار در روز در طول دو ماه اول علاوه بر جلسات منظم شیردهی با نوزادشان، تولید شیر مادر را افزایش دهند. یک مادر آن را با گفتن این جمله خلاصه کرد که اگر دستورالعمل های فورد را به طور کامل رعایت کند، هرگز نمی تواند خانه را ترک کند.
  • برنامه‌های سخت‌گیرانه توسط والدین نیز می‌تواند برای والدینی که فرزندان بزرگ‌تر دارند چالش‌برانگیز باشد، زیرا همه چیز حول روال کودک کار می‌کند. همچنین، آموزش دادن به کودکتان برای انجام کارها در یک زمان و مکان هر روز، اگر به هر دلیلی از برنامه خارج شود – برای مثال، اگر در مسافرت هستید یا شروع به فرستادن فرزندتان به مهد کودک کنید، می تواند باعث ایجاد مشکل شود.
  • فورد توصیه می‌کند از سایه‌های خاموشی در مهد کودک استفاده کنید، و می‌گوید تاریکی کاملی که آنها ایجاد می‌کنند باعث خواب خوب شبانه می‌شود و از بیدار شدن خیلی زود صبح جلوگیری می‌کند. اما هنگامی که کودک شما به یک محل خواب سیاه و سفید عادت کرد، ممکن است نتواند بدون آن بخوابد.
  • یک مسئله جدی تر این است که پیروی از یک برنامه دقیق والدین می تواند مانع از توجه کافی به نیازهای فردی کودک شود. “پایبندی به برنامه” هرگز نباید مقدم بر سلامت و رفاه کودک شما باشد.

کدام والدین با این برنامه بهترین عملکرد را دارند:

والدینی که با نظم و سازماندهی دقیق در روز بهترین عملکرد را دارند – و با پایبندی به یک روال ثابت، حتی زمانی که به معنای محدود کردن فعالیت های بیرونی باشد، مشکلی ندارند.

کدام نوزادان با این برنامه بهترین عملکرد را دارند:

نوزادانی که با یک روتین بهترین کار را انجام می دهند یا وقتی کارها به ترتیب خاصی یا در ساعت خاصی از روز انجام نمی شود، از کار پرت می شوند.

آیا برنامه ریزی های والدین ایمن هستند؟

بله، تا زمانی که سلامتی کودک خود را در اولویت قرار دهید. در هفته های اول زندگی، تعیین یک الگوی تغذیه ای که به وزن گیری نوزاد کمک می کند بسیار مهم است – و یک برنامه سفت و سخت ممکن است کودک شما را در معرض خطر افزایش وزن ضعیف و کم آبی قرار دهد. هنگامی که به نظر می رسد کودک شما به آن نیاز دارد، هرگز از غذا یا خواب خودداری نکنید زیرا “هنوز زمان مناسبی نیست”.

سخن نهایی:

اگر از این توصیه ها و راهنمایی های پزشک کودک خود و همچنین احساس روده و عقل سلیم خود در مورد آنچه کودک شما برای رشد نیاز دارد پیروی کنید، ممکن است متوجه شوید که یک رویکرد تحت رهبری والدین برای شما و فرزندتان مفید است.

منابع:

سایتhappiestbaby

سایتbabycenter

خواندن این مطلب!  10 راهکار کاربردی پرورش کودک خلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *