بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

آمپول بتامتازون در بارداری؛عوارض،فواید آمپول در بارداری

آمپول بتامتازون در بارداری:عوارض ،عوارض،فواید آمپول بتامتازون در بارداری

مقدمه:

اگر در حال مطالعه این مطلب هستید، احتمالا خانم بارداری در سه ماهه پایانی دوران بارداری هستید و می‌خواهید درباره آمپول بتامتازون در بارداری بیشتر بدانید.
اگر پزشک برای شما این دارو را تجویز کرده ولی نسبت به عوارض داروی کورتون بدبین هستید، نگران نباشید این دارو برای جنین شما ضرری نخواهد داشت بلکه برای فرزند عجول شما که می‌خواهد زودتر به دنیا بیاید کاملا مفید خواهد بود.
این داروی کورتیکواستروئید در مواقعی که خطر زایمان زودرس وجود دارد تجویز می‌شود. اگر جنین به دلایلی، سفر تکامل خود را به پایان نرساند و بخواهد زودتر از موعد به دنیا بیاید، بعضی از اندام‌هایش مانند ریه‌ها که در سه ماهه سوم بارداری به تکامل می‌رسند، رشد کافی نکرده و نوزاد قادر نخواهد بود زندگی سالمی را پس از تولد آغاز کند.
در این مقاله می‌خوانید:بتامتازون چیست؟دلایل تزریق آمپول بتامتازون در بارداری:بتامتازون چگونه تجویز می شود؟بهترین زمان تزریق بتامتازون در بارداری:مزایای آمپول بتامتازون در بارداری،
بهترین زمان تزریق بتامتازون در بارداری، عوارض جانبی آمپول بتامتازون در بارداری برای مادر،عوارض احتمالی آمپول بتامتازون برای جنین،آمپول بتامتازون در بارداری و حرکت جنین،چه افرادی نباید بتامتازون مصرف کنند؟با ماهمراه باشید.

بتامتازون چیست؟

بتامتازون یک استروئید است که از ترشح موادی در بدن که باعث التهاب می شوند جلوگیری می کند.
بتامتازون برای درمان بسیاری از بیماری‌های التهابی مختلف مانند واکنش‌های آلرژیک، کولیت اولسراتیو، آرتریت، لوپوس، ام اس، التهاب مفاصل یا تاندون‌ها و مشکلات ناشی از سطوح پایین هورمون غده آدرنال استفاده می‌شود.
بتامتازون همچنین ممکن است برای اهداف دیگری که در این راهنمای دارویی ذکر نشده است استفاده شود.

 

هنگام دریافت بتامتازون از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

هنگام استفاده از این دارو: واکسن “زنده” دریافت نکنید. واکسن ممکن است به خوبی کار نکند و ممکن است به طور کامل از شما در برابر بیماری محافظت نکند.
واکسن های زنده شامل سرخک، اوریون، سرخجه (MMR)، فلج اطفال، روتاویروس، حصبه، تب زرد، واریسلا (آبله مرغان)، زوستر (زونا)، و آنفولانزای بینی (آنفولانزا) هستند.
ممکن است همچنان بتوانید سالانه واکسن آنفولانزا، یا واکسن «غیرفعال» یا دیگر برای پیشگیری از بیماری هایی مانند هپاتیت، مننژیت، ذات الریه، زونا، HPV یا سیاه سرفه دریافت کنید.
قبل از تزریق هر واکسنی از پزشک خود سوال کنید.
از قرار گرفتن در نزدیکی افرادی که بیمار هستند یا عفونت دارند خودداری کنید. اگر در معرض آبله مرغان یا سرخک قرار دارید برای درمان پیشگیرانه با پزشک خود تماس بگیرید. این شرایط در افرادی که از داروهای استروئیدی استفاده می کنند می تواند جدی یا حتی کشنده باشد.

دلایل تزریق آمپول بتامتازون در بارداری:

اصلی‌ترین دلیل تجویز آمپول بتامتازون، کمک به رشد سریع ریه جنین تا هفته سی و سوم بارداری است. قبل از این تاریخ اگر جنین به صورت نارس به دنیا بیاید، با مشکلات شدید دستگاه تنفسی روبرو شده و زندگی او در خطر خواهد بود. به خصوص اگر جنین پیش از هفته 28 بارداری متولد شود. در این موارد آمپول بتامتازون می‌تواند جان او را نجات دهد.
شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که ریه جنین در چند هفتگی کامل می‌شود؟ در پاسخ باید بگوئیم ریه جنین تا هفته سی و چهارم به تکامل لازم رسیده است و در صورت زایمان پس از هفته 34، مشکل ریوی برای نوزاد به ندرت اتفاق خواهد افتاد. اما اگر در شرایط زیر باشید، پزشک برای شما تزریق آمپول بتامتازون را تجویز خواهد نمود:
 • کیسه آب جنین بین هفته 28 تا هفته 34 بارداری، یا حتی زودتر دچار پارگی یا نشت شود.
 • قبلا زایمان زودرس داشته‌اید و حالا انقباضات منظم و شدید دارید.
 • دوقلو یا چندقلو باردار هستید و علائم زایمان زودرس را مشاهده می‌کنید.

زایمان زودرس چیست؟

زایمان زودرس باعث ایجاد مشکلات ریوی،‌ قلبی، مغزی و دیگر سیستم‌های بدن نوزاد می‌شود. پیشرفت‌های اخیر تحقیقات در مورد زایمان زودرس نشان می‌دهد که داروهایی برای به تعویق انداختن زایمان وجود دارد. هرچه جنین بیشتر داخل رحم بماند و رشد کند،‌ کمتر در معرض مشکلات زایمان زودرس قرار می‌گیرد. اگر علائمی از زایمان زودرس دارید، سریع با پزشک خود تماس بگیرید. علائم زایمان زودرس شامل موارد زیر است: 
 • انقباضات مکرر یا مداوم (فشردگی داخل شکم)
 • درد خفیف و مداوم کمر
 • فشار در لگن یا ناحیه زیر شکم
 • گرفتگی خفیف داخل شکم
 • پاره شدن کیسه آب (ترشح آبکی واژن به مقدار کم یا زیاد)
 • تغییرات در ترشح واژن
 • لکه‌بینی یا خونریزی از واژن
 • اسهال
اگر کمتر از ۳۷ هفته است که باردار هستید و این علائم را دارید،‌ پزشک ممکن است داروهایی تجویز کند تا زایمان را به تعویق اندازد. پزشک ممکن است علاوه بر تجویز داروهای توکولیتیک برای جلوگیری از انقباضات، به منظور عملکرد بهتر ریه جنین،‌ استروئید تجویز کند. اگر کیسه آب پاره شده باشد، ممکن است برای جلوگیری از عفونت و کمک به تعویق زایمان آنتی‌بیوتیک تجویز شود.

بتامتازون چگونه تجویز می شود؟

بتامتازون به عضله، مفصل یا ضایعه تزریق می شود یا به صورت تزریقی کم عمق درست در زیر پوست تزریق می شود. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی این تزریق را به شما می دهد.
در صورت داشتن استرس غیرمعمول مانند بیماری جدی، تب یا عفونت، یا در صورت انجام عمل جراحی یا اورژانس پزشکی، نیازهای دوز شما ممکن است تغییر کند. در مورد چنین وضعیتی که شما را تحت تأثیر قرار می دهد به پزشک خود بگویید.
شما نباید مصرف بتامتازون را به طور ناگهانی قطع کنید. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد کاهش دوز خود دنبال کنید.
در مواقع اضطراری، شناسه پزشکی را بپوشید یا همراه داشته باشید تا به دیگران اطلاع دهید که از داروهای استروئیدی استفاده می کنید.

بهترین زمان تزریق بتامتازون در بارداری:

آمپول بتامتازون غالباً در بازه زمانی هفته بیست و چهارم تا سی و چهارم بارداری به مادرانی داده می‌شود که احتمال دارد زایمان زودرس داشته باشند. کورتیکواستروئید گاهی در هفته سی و هفتم نیز تزریق می‌شود. اما اگر زایمان بسیار سریع یا غیرمنتظره باشد، ممکن است فرصتی برای تزریق استروئید پیش نیاید یا داروی تزریق شده زمان لازم برای تاثیرگذاری را نداشته باشد.
معمولا دُز مناسب این دارو برایر پیشگیری از زایمان زودرس، 3 عدد آمپول در هر روز، در دو روز پیاپی به صورت عضلانی است که البته دستور پزشک برای آن ضروری است و به هیچ‌وجه نباید خودسرانه مصرف شود.

مزایای آمپول بتامتازون در بارداری:

مزایای زیادی در استفاده به موقع از آمپول بتامتازون وجود دارد که عبارتند از:
آمپول بتامتازون می‌تواند به رشد سریع ریه‌های نارس کمک کند. ریه‌های نوزاد، ماده‌ای روانساز به نام «سورفاکتانت» تولید می‌کند که به عنوان پوششی روی کیسه‌های هوایی موجود در ریه‌ها را می‌پوشاند. در نتیجه، در هنگام تنفس کیسه‌های هوایی با اصطکاک کمتری کنار هم حرکت کنند. در حالتی که بچه نارس باشد، تولید این ماده در ریه‌ها به میزان کافی نیست. اما با تزریق آمپول بتامتازون تولید این ماده روانساز آغاز شده و باعث می‌شود تنفس در هنگام تولد، طبیعی باشد. به این طریق از سندروم زجر تنفسی (دیسترس تنفسی نوزادان-RDS) پیشگیری می‌شود.
آمپول بتامتازون همچنین مانع از خونریزی در نوزاد نارس به خصوص خونریزی مغزی که بسیار خطرناک است می‌شود.
آمپول بتامتازون در بدو تولد برای روده‌ها و دستگاه گوارشی نوزاد نیز می‌تواند سودمند باشد. استروئیدها می‌توانند جلوی عفونت و ورم روده که باعث آسیب به بافت روده و مشکلات دفع می‌شود را بگیرند.

عوارض جانبی آمپول بتامتازون در بارداری برای مادر:

استروئیدها نیز همانند هر داروی دیگری ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کنند. در حالی که مزایای آمپول بتامتازون برای جنین به اثبات رسیده است، ممکن است مادر عوارض زیر را تجربه نماید:
 • افزایش فشار خون
 • باقی ماندن آب در ریه‌ها یا اِدم ریه (Pulmonary Edema )
 • افزایش قند خون و نیاز به انسولین. (اگر به بیماری دیابت یا دیابت بارداری مبتلا هستید، نیاز به دُز انسولین بیشتری خواهید داشت و بارداری شما باید به دقت تحت نظر پزشک کنترل شود.)

عوارض احتمالی آمپول بتامتازون برای جنین:

برخی از والدین شنیده‌اند که کورتون برای جنین ضرر دارد و به همین دلیل از تزریق این آمپول کورتونی واهمه دارند. نتیجه مطالعات نشان داده است که آمپول بتامتازون وقتی به تشخیص پزشک تجویز شود، برای حیات و بقای نوزاد ضروری و لازم است. در موارد بسیار نادر، نوزادان مادرانی که این آمپول را در دوران بارداری تزریق کرده، در زمان تولد وزن و رشد کمی داشته‌اند که این موضوع در مورد همه صدق نمی‌کند و این دلیل برای امتناع از تزریق آمپول بتامتازون برای کاهش خطر زایمان زودرس، عاقلانه و منطقی نیست.
برای برطرف شدن نگرانی مادران از عوارض احتمالی آمپول بتامتازون در بارداری باید بگوئیم به جز کم شدن تحرک یا تکان نخوردن جنین بعد از تزریق آمپول بتامتازون، مشکل دیگری گزارش نشده است.

آمپول بتامتازون در بارداری و حرکت جنین::

پس از تزریق این آمپول، حرکت جنین کند و حتی ممکن است متوقف شود. این اتفاق طی یک تا دو روز پس از تزریق بتامتازون طبیعی است و خودبه‌خود برطرف می‌شود و جای نگرانی نیست. اگر پس از دو روز، جنین حرکات خود را از سر نگرفت، به پزشک مراجعه کنید.

 

خواندن این مطلب!  آیا کودکان ویروس کرونا می گیرند و علائم COVID-19 در کودکان

چه افرادی نباید بتامتازون مصرف کنند؟

خانم هایی که دچار دیابت بارداری هستند، بعد از دریافت نخستین تزریق استروئید، به 3 الی 4 روز نظارت مستقیم بر قند خون نیاز دارند، زیرا بتامتازون می تواند دیابت را کنترل کند و حتی در ترکیب با داروهای بتا-مینیمم، عوارض و مشکلاتی ایجاد کند.
مصرف استروئید توسط مادران باردار مبتلا به عفونت رحم (کوریو آمنیونیت) اصلا توصیه نمی شود.

سخن نهایی:

پیش فرض‌های ذهنی خود را درباره مضر بودن کورتون برای جنین کنار بگذارید. به پزشک خود اعتماد کنید و برای تکمیل روند رشد جنین همکاری کنید. برخی از مادران به دلایل مختلفی مانند ترس از درد زایمان طبیعی یا علاقه به تولد نوزاد در روزی خاص، تصمیم به انجام سزارین قبل از هفته چهلم بارداری می‌گیرند و با توجه به اینکه تا هفته آخر جنین در حال رشد و نمو است، با این کار فرزند خود را از رسیدن به تکامل نهایی و آمادگی برای تولد محروم می‌کنند. بهتر است به فرزند خود، طی کردن مسیری طبیعی را برای داشتن زندگی سالم هدیه بدهید و تا جای ممکن از دخالت در روند طبیعی بارداری و زایمان بپرهیزید.
منابع:
سایتdrugs

سایتhealthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *