تربیت فرزند, نگهداری کودک

8مورد از اهمیت و مزایای بازی در رشد کودک

8 مورد از اهمیت و مزایای بازی در رشد کودک
کودکی مانند هر دوره ای از زندگی انسان، نیازهایی را می طلبد که لازم است محیط پیرامون او در مهیا کردن آنها همت داشته باشد.
بازی طبیعی ترین فعالیت برای بچه هاست. کودکان از طریق بازی خود را نشان می دهند. دنیای خود را کشف میکنند و در بارهی آن می آموزند. اگرچه ممکن است ما، بازی را فقط در حد سرگرمی، شادی و یک نوع تفریح، برای بچه ها قلمداد کنیم ولی فعالیتی بسیار مهم برای کودکان است.
درباره فواید بازی بازی در رشد کودک  و نقش آن در پرورش جسم و روح آنها ، پژوهش های زیادی انجام شده است و کارشناسان و پژوهشگران به این نتیجه روشن رسیده اند که بازی ، نیاز اولیه و ضروری کودکان است و هر چه امکان پرداختن آنها به بازیهای سالم و سازنده بیشتر باشد ،فکر و ذهن و جسم آنها بهتر پرورش می یابد و خصوصیت های اجتماعی آنها بهبود می یابد
برای هزاران سال ، بازی یک سنت کودکی بوده است. بدون نظم و ساختار ، از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.
روانشناس و محقق جو ال فراست در “تاریخچه بازی و محیط بازی کودکان” می نویسد ، حتی در دوره های چالش عظیم ، مانند افسردگی بزرگ و جنگ جهانی دوم آلمان نازی ، کودکان راه هایی برای بازیگوشی پیدا می کنند. اما او هشدار می دهد که در مواجهه با فعالیت های بیش از حد ساختار یافته ، از دست دادن مناطق خارج از منزل ، مدت زمان زیاد صفحه نمایش و افزایش فشار علمی ، این سنت قدیمی از بین می رود

تعریف بازی:

تعریف بازی

تعریف بازی

به هر گونه فعالیت جسمی یا ذهنی هدفداری که به صورت گروهی یا فردی انجام پذیرد و موجب کسب لذت و اقناع نیازهای کودک شود بازی گویند.
درباره فواید بازی و نقش آن در پرورش جسم و روح آنها ، پژوهش های زیادی انجام شده است و کارشناسان و پژوهشگران به این نتیجه روشن رسیده اند که بازی ، نیاز اولیه و ضروری کودکان است و هر چه امکان پرداختن آنها به بازیهای سالم و سازنده بیشتر باشد ،فکر و ذهن و جسم آنها بهتر پرورش می یابد و خصوصیت های اجتماعی آنها بهبود می یابد.
هیچ زمانی جز سالهای اولیه زندگی، بازی تأثیر خود را نشان نمی دهد. پس توجه به سالهای کودکی و تأثیر بازی، ضرورت بسیاری دارد. کودک هنگام بازی می تواند کشف کند چه کسی است و چه توانایی هایی دارد، دنیا چیست و چگونه خود را باید با محیط هماهنگ کند. بازی می تواند به کودک اعتماد به نفس دهد، بازی کردن بچه ها راهی است به سوی شکل گیــری شخصیتـی سالم و مفید. در نتیجه برای این که کودک در آینــده، زندگی خوب و بالنده ای داشته باشد، فرایند بازی بسیار ضروری است.
بازی مهمترین وسیله تفکر در کودک است که با آن با جهان خود ارتباط برقرار می کند. کودک در طول بازی می تواند به آرزوها و خواسته دست نیافتنی خود در دنیای واقعی، دست یابد و دنیا را همان گونه که دوست دارد می سازد

کودکان روحیات متفاوتی دارند و با توجه به ویژگی های خود،بازی های مختلفی را تجربه می کنند. عواملی که در انتخاب نوع بازی کودکان دخالت داردعبارتند از:

1) تفاوت های فردی
 2) میزان سلامتی
 3) سطح رشد جسمی و حرکتی
 4)بهره ی هوشی
 5) جنسیت
 6) خلاقیت
 7) فرهنگ خانواده
8) موقعیت جغرافیایی

انتخاب اسباب بازی در رشد کودک:

انتخاب اسباب بازی

انتخاب اسباب بازی

خواندن این مطلب!  آشنایی با علائم اوتیسم کودکان به همراه نکات و راهنمایی برای والدین درگیر فرزند اوتیسم

 انتخاب اسباب بازی های درست و متناسب با سن و جنس کودک، نقش مهمی است که والدین بر دوش خود دارند و باید به خوبی این نقش را ایفا

چه چیزی کودکان از طریق بازی یاد می گیرند:

ما معتقدیم که بازی وسیله اصلی رشد بهینه در دوران کودکی است. در زیر تنها برخی از راه های یادگیری کودکان از طریق بازی آورده شده است:
چه چیزی کودکان از طریق بازی یاد می گیرند:

چه چیزی کودکان از طریق بازی یاد می گیرند:

 1. هنگامی که کودکان بازی می کنند ، آنها در همه زمینه های رشد مهارت های شناختی ، جسمی ، ارتباطی و اجتماعی / عاطفی رشد می کنند. آنها این مهارتها را به گونه ای تمرین می کنند و تقویت می کنند که از طریق کاربرگ یا زمان نمایش به دست نمی آید.
 2. بازی با درگیر کردن فعالانه کودکان در جهان پیرامون ، عادات سالم را ارتقا می بخشد. این مواردی را که امروزه بسیاری از کودکان با آن روبرو هستند مانند چاقی کودکان خنثی می کند.
 3. بازی یک مسکن طبیعی برای استرس است و به شما امکان می دهد اضطراب و ترس خود را از بین ببرند.
 4. بازی به کودکان این امکان را می دهد تا ایده های جدید را آزمایش کنند و بین تجربیات قبلی و تحقیقات فعالشان ارتباط برقرار کنند.
 5. کودکان در حین بازی خود تصمیم می گیرند. آنها شروع به برقراری ارتباط بین گزینه های خود و پیامدهای طبیعی این انتخاب ها می کنند.
 6. بازی از توسعه کنترل خود پشتیبانی می کند که برای موفقیت در زندگی مهم است. کودکان به دلیل تمایل عمیق به درک دنیا بازی می کنند. بازی به آنها امکان می دهد احساسات خود را تنظیم کنند ، رضایت را به تأخیر بیندازند و با دیگران مذاکره کنند ، همه جنبه های مهم توسعه کنترل خود ، یک مهارت قرن 21
 7. خود به خود  بازی ، کودک را در معرض خطر قرار می دهد ، زیرا کودکان با مواد و محیط آنها تعامل می کنند. حس ناشناخته به کودکان کمک می کند تا انعطاف پذیری ذهنی و عملکرد اجرایی داشته باشند.
 8. بازی به کودکان کمک می کند تا ذهن آگاهی داشته و همچنین احساس امنیت و اطمینان کنند تا ایده های جدید را امتحان کنند و آزمایش کنند. وقتی کودکان درگیر بازی می شوند ، آگاهی از زمان و مکان را به حالت تعلیق در می آورند و کاملاً در وظیفه حاضر حضور پیدا می کنند.

معیارهایی که برای خرید یک اسباب بازی خوب لازم است را با چند سوال می شود مطرح کرد:

معیارهایی که برای خرید یک اسباب بازی خوب لازم است را با چند سوال می شود مطرح کرد:

معیارهایی که برای خرید یک اسباب بازی خوب لازم است را با چند سوال می شود مطرح کرد:

 • آیا این وسیله به کودک اجازه می دهد که به تنهایی با آن بازی کند یا باید با دیگران با آن بازی کند؟
 • آیا باعث خلاقیت کودک می شود؟
 • آیا اسباب بازی تعاملات اجتماعی کودک را افزایش می دهد؟
 • آیا اسباب بازی با فرهنگ خانواده کودک در تعامل است یا با آن تضاد دارد؟

هم بازی شدن با کودک:

هم بازی شدن با کودک:

هم بازی شدن با کودک:

خواندن این مطلب!  علت جیغ زدن کودک و راه های پیشگیری و کنترل جیغ زدن در کودکان

با حضور یک بزرگسال دلسوز می توان زمان بازی کودک را افزایش داد.هر هفته هر ساعت یک ساعت را در نظر بگیرید تا با کودک خود کمی وقت بازی بگذرانید و دقیقاً همان کاری را که او می خواهد انجام دهد.
کودک شما زمان بازی را هدایت می کند و شما نیز او را دنبال می کنید. این به این معنی است که اگر کودک شما می خواهد با او در ماسه سنگ بنشینید ، این کار را می کنید. یا اگر او می خواهد شما به عنوان کودک بازی کنید و او مادر را بازی می کند ، شما این کار را می کنید. حضور شما امکان می دهد سطح دیگری از بازی معنی دار اتفاق بیفتد

انواع بازی های دخترانه و پسرانه:

انواع بازی های دخترانه و پسرانه

انواع بازی های دخترانه و پسرانه

 • شاید نوع اسباب بازی برای بچه های پسر و دختر در سنین مختلف تقریبا یکی باشد، اما شکل بازی های آنان با هم متفاوت است.
   بازی پسرها و دخترها تا حدود یک سالگی با هم یکسان است و تفاوت هایی که وجود دارد بیشتر در رنگ آنهاست که ساخته نگاه های بزرگترها می شود نه اینکه این رنگ ها برای کودکان فرق داشته باشد. آنان می آموزند که چگونه دستهایشان را حرکت دهند، اشیا را در دست بگیرند، به دهان ببرند، صدای جغجغه را درآورند، به اداهای دیگران بخندند، با دستانشان بازی کنند، شصت پایشان را بگیرند و یا به دنبال عروسکهای متحرک بروند تا آنها را بگیرند، اما از حدود یک سالگی به بعد اختلافات در بازی های دخترو پسر نمایان تر می شود.
  والدینی می توانند در امر آموزش های جنسیتی (دختری و پسری) به کودکان خود به خوبی کمک کنند که در این سن سعی برآن داشته باشند اسباب بازی های مناسب نقش های جنسیتی ایشان داشته باشند.
 • ، راشل رابرتسون ، معاون آموزشی و توسعه Bright Horizons و مادر جدید آماندا ، درباره اهمیت بازی بحث می کنند. بدانید چرا بازی کلید رشد سالم کودک است – و ایده های جدیدی بدست آورید که می توانید برای درگیر کردن کودک خود به روشهای بازی در طول روز اس

اسباب بازی چه تاثیراتی روی کودک ما دارد؟

اسباب بازی چه تاثیراتی روی کودک ما دارد؟

اسباب بازی چه تاثیراتی روی کودک ما دارد؟

خواندن این مطلب!  تب در نوزادان و مراقبت ها از کودک تب دار

اسباب بازی های مختلف بر حسب نوع و علت ساختشان می‌توانند باعث موارد زیر شوند:

 • تقویت قدرت تمرکز
 • تقویت خلاقیت و قدرت فکری
 • افزایش اطلاعات عمومی
 • تقویت مهارت های حرکتی
 • سرگرم شدن ولذت بردن از بازی

بچه های بدون بازی:

بچه های بدون بازی

بچه های بدون بازی

 «دکتر کارولین پلات » استاد روان شناسی کودکان در دانشگاه لندن ، در کتابش «بچه ها و روان آنان »می گوید: «از کودکی بچه ها می توانید به شخصیت آنها پی ببرید.
من بارها با بچه هایی برخورد داشتم که از ۵، ۶ سالگی فقط سرشان در عکس کتاب ها و مجلات بوده و از بازی های بچه گانه دوری می کنند و در نهایت زمانی که به سنین نوجوانی می رسند، فکر و ذکرشان درس و مشق و مطالعه می شود.
تحقیقات به من نشان داده ، بچه هایی که در کودکی بسیار شیطان هستند، زمانی که وارد مدرسه می شوند، همه چیز را به شوخی گرفته و در درازمدت با درس و مشق و تکالیف مدرسه خو می گیرند، اما چیزی که مشخص است این است که نمی توان بچه ها را بدون بازی معنا کرد».
اجازه بدهیم کودکانمان با آنچه که لازمه دوران کودکی شان هست خو بگیرند و ایجاد ممنوعیت های نادرست را از برنامه های زندگی ایشان خارج کنیم.

4 نظر در “8مورد از اهمیت و مزایای بازی در رشد کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *