اتاق خواب کودک

16 روش جامع و کاربردی برای طراحی و تزئین اتاق‌ کودک دختر و پسر

راهنمایی برای تزیین اتاق‌ خواب کودک

روشهای جامع برای طراحی و تزیین اتاق‌ کودک دختر وپسر:

طراحی و تزیین اتاق‌ کودک فرآیندی است که ناگزیر کودک درون ما را بیدار می‌کند: فرصتی برای ایجاد اتاق‌ خواب کودکانه‌ای که ما برای خودمان دوست داشتیم و سالیان سال ناتمام مانده بود. بهتر است ایده‌ها و پیشنهادات دکوراسیون و تزیین اتاق کودک را باز بگذارید و محدود نکنید و اگر اتاق‌ خواب کودک را برای یک‌ بار طراحی می‌کنید٬ یک چشم به آینده داشته باشید.

راهنمایی برای تزیین اتاق‌ خواب کودک

روشهای تزیین اتاق‌ خواب کودک:

بسیاری از ویژگی‌ های بنیادی کودکان شامل – تخیل، خلاقیت، بیان – که در حین رشد آن‌ها به وجود می‌آید می‌توانند هنگام تزئین اتاق کودک مورد استفاده قرار گیرند، اما اگر ما در استفاده از آن‌ها اغراق کنیم، اغلب می‌تواند منجر به نتیجه عکس شود.
برای مثال یک اتاق‌ خواب با تم مینیون و پر از وسایل مینیون برای یک دوره‌ی طولانی‌ مدت مورد پسند نیست و می‌تواند کسل‌ کننده نیز باشد. اتاق‌ خواب کودک شامل بخش‌ های مختلفی از جمله فضای نشیمن، مطالعه و استراحت می‌باشد اما مهم‌ترین نقش اتاق‌ خواب این است که در پایان روز شلوغ، فرزند شما بتواند راحت استراحت کند و امنیت داشته باشد.
روشهای تزیین اتاق‌ خواب کودک برای ایجاد طرحی در تزئین اتاق‌ کودک که ماندگاری بالایی داشته باشد٬ بهتر است از یک رنگ خنثی برای دیوار استفاده کنیم که به‌ عنوان یک بوم خالی برای اشیاء تزئینی و سلیقه‌ های مختلف استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید رنگ و الگوی خاص خود را معرفی کنید بهتر است الگو را فقط به یک دیوار یا سقف محدود کنید و دقت داشته باشید، حتماً موتیف به اندازه کافی ملایم باشد تا کل فضا را تحت تاثیر قرار ندهد.

 

قفسه‌بندی و شلف مناسب برای تزیین اتاق کودک:

یک نکته کلیدی برای هر اتاق‌ خواب سازمان‌ دهی فضا و ذخیره‌سازی خوب اتاق است و این ویژگی در تزئین اتاق‌ کودک به دلیل تعدد و تنوع اسباب کودک اهمیت بسیار زیادی دارد. هرگونه ذخیره‌ سازی که برای آن در نظر دارید، باید ترکیبی کامل از فرم، عملکرد، اما مهم‌تر از همه یک مقدار سرگرم‌ کننده باشد و حالت خشک و کسل‌کننده نداشته باشد.
لاوه بر قفسه‌ ها و کمدها می‌توانید از شلف های دیواری تزیینی در اتاق کودک خود استفاده نمایید که علاوه بر جنبه زیبایی که دارند٬ کارایی زیادی در نگه‌داری لوازم مختلف کودک داشته و فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

معیار انتخاب سرویس خواب کودک:

برای طراحی در تزئین اتاق‌ کودک یک فضای کاربردی، ایمن و مناسب برای نوزاد نکات زیر را به یاد داشته باشید:
 • یک دیمر (تنظیم‌کننده‌ی نور) به پریزهای برق اضافه کنید. با این کار می‌توانید نور اتاق را به دلخواه خودتان تنظیم کنید؛
 • از پارچه‌ها و فرش‌های بادوام و قابل شست‌و‌شو که به‌راحتی تمیز می‌شوند استفاده کنید؛
 • اثاثیه‌ای را برای اتاق انتخاب کنید که از نوزادی تا نوجوانی قابل استفاده باشند؛
 • به محل قرارگیری مبلمان و ایمنی اتاق فکر کنید. تا چند ماه دیگر نوزاد شما شروع به حرکت می‌کند و به فضای بیشتر و ایمن‌تری نیاز دارد. به‌عنوان مثال پریزهای برق را بپوشانید، گهواره را از پنجره فاصله‌ بدهید، برای پنجره حفاظ بگذارید و وسایل با ارزش را در قفسه‌های بالاتر قرار بدهید؛
 • از چند قفسه استفاده کنید تا به‌راحتی اتاق نوزاد را تمیز و مرتب نگه دارید؛
  از آنجایی‌که کودک زمان زیادی را روی زمین می‌گذراند، اجازه بدهید بخشی زیادی از کف اتاق خالی باشد تا کودک بتواند در آن بازی کند.

انتخاب گهواره‌ی مناسب:

این روزها مدل‌های متنوع و جدید از گهواره در بازار موجود است. شما می‌توانید از یک گهواره با طراحی جدید یا متفاوت مثلا بیضی‌شکل استفاده کنید.
بهتر است گهواره‌ای انتخاب کنید که با رشد کودک دلبندتان بتوانید برای مدتی از آن به عنوان تختخواب استفاده کنید. از آنجایی که یکی از گزینه‌های مهم و کاربردی در تزیین اتاق نوزاد گهواره است، بهتر است آن را زودتر سفارش بدهید. شاید گهواره در زمان حمل‌ونقل آسیب ببیند و کمی با تأخیر به دست‌تان برسد. بهتر است به فکر این اتفاقات پیش‌بینی نشده باشید

 استفاده از وسایل پُررنگ و دارای نقش و نگار:

راهنمایی برای تزیین اتاق‌ خواب کودک

به عقیده‌ی طراحان استفاده از رنگ‌های ملایم برای طراحی اتاق نوزاد چندان مناسب نیست و بهترین روش برای تحریک بینایی نوزاد استفاده از طرح‌های راه‌راهِ سیاه و سفید یا استفاده از طیفی از رنگ‌های متضاد تیره و روشن است.
استفاده از رنگ‌های ملایم در روشهای تزئین اتاق‌ کودک در اسباب‌بازی و اتاق نوزاد طرفداران زیادی دارد. شاید دیدن این رنگ‌ها به دید شما زیبا باشد اما برای کودک‌تان جلوه‌ی بصری چندانی ندارد. براساس تحقیقات استفاده از رنگ‌های متضاد سیاه و سفید به‌خوبی روی شبکیه‌ی چشم نوزاد تأثیر می‌گذارد و قوی‌ترین سیگنال بینایی را به مغز ارسال می‌کند. ارسال این سیگنال‌های قدرتمند به این معنی است که مغز بیشتر رشد می‌کند و سیستم بینایی سریع‌تر تکامل می‌یابد.
البته رنگ‌های سیاه و سفید تنها رنگ‌هایی نیست که نظر کودک را به خودش جلب می‌کند. استفاده از سایر رنگ‌های متضاد پُررنگ در کنار هم می‌تواند این کار را انجام دهد.
می‌توانید از رنگ‌های متضاد در موارد زیر استفاده کنید:
 • کاغذ دیواری یا نقاشی‌های دیواری؛
 • اثاثیه، پارچه روتختی، پرده و ملافه؛
 • و فرش …

نکات لازم جهت ایجاد محیط امن برای کودک:

در نحوه روشهای تزئین اتاق‌ کودک باید به مواردی توجه کنید که الزامیست.برخی از این نکات عبارتند از:
 1. استفاده از تخت استاندارد
 2. استفاده از تشک مناسب و تمیز
 3. هنگام خرید پارچه کتان و درست کردن تخت کودک، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد ( SIDS ) را دنبال کنید.
 4. نوزادان تا زمانی که در یک تخت بزرگ می خوابند نیازی به بالش ندارند
 5. روتختی ای بدون تار، مهره یا هر چیزی که ممکن است باعث خفگی کودک شود را انتخاب کنید.
 6. تختخواب کودک را دور از پنجره، یا هر وسیله دیگر مانند اسباب بازی و یا قفسه بندی قرار دهید.
 7. فقط از بخاری برای گرم کردن اتاق کودک استفاده کنید و زمانی که او به رختخواب می رود آن را خاموش کنید.
 8. پوشک کودک را همیشه روی یک میز تعویض کوتاه عوض کنید. حتی برای تسلط بیشتر، بهتر است که روی زمین این کار را انجام دهید.
 9. اطمینان حاصل کنید که مکان های ذخیره سازی مثل کمد و کشوها از دسترس کودک دور هستند و زمانی که او در حال تحرک و فعالیت است یادتان باشد که آن ها را قفل کنید.
 10. جعبه اسباب بازی ای طراحی کنید که سبک و دارای سوراخ های هوا و درب غیر قابل اتصال باشد و آنرا دور از تخت کودک قرار دهید که روی تخت نیفتد.
برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و ساختن اتاقی زیباتر و فضایی امن تر و مناسبتر برای کودکتان از ایده ها و نظرات کارشناسان و طراحان داخلی اتاق کودک نیز بهره مند شوید.

16 روش جامع و کاربردی برای طراحی و تزئین اتاق‌ کودک دختر و پسر با دست سازه های ساده و رنگی:

راهنمایی برای تزیین اتاق‌ خواب کودک

 1. در 16روش تزئین اتاق‌ کودک خیمه سرخ پوستی داخل اتاق کودک به عنوان یک اتاق بازی بسازید. این خیمه سرخ پوستی را با چند کوسن رنگارنگ تبدیل به جایی گرم و نرم برای بازی و کتاب خواندن کنید.
 2. درب اتاق کودک را تبدیل به یک تخته سیاه کنید.  درب اتاق کودک را با رنگ تخته سیاه رنگ کنید و اجازه دهید کودک روی در و دیوار اتاقش با آسودگی نقاشی بکشد.
 3. نیمی از دیوار را به صورت نا منظم رنگ کنید. رنگ نیمه پایین را با نظر کودکان انتخاب کنید و رنگ نیمه بالا را با سقف هماهنگ کنید.
 4. پایه های تخت کودکتان را بلند تر در نظر بگیرید و در فضای خالی زیر تخت یک خانه بازی کوچک برایش درست کنید. یک پارچه ساده را مانند یک پرده بدوزید و برایش چند جیب برای کتاب ها و در و پنجره در نظر بگیرید تا کودکتان به سادگی یک اتاق منحصر به فرد و هیجان انگیز داشته باشد.
 5. دیوار اتاق دخترتان را تبدیل یک آشپزخانه کوچولو کنید. یک نقاشی ساده روی دیوار بکشید و چند شلف و باکس کوچک به دیوار بکشید و داخل آنها را از خوراکی ها مورد علاقه کودکان و اسباب بازی پر کنید.
 6. از کابینت های قدیمی آشپزخانه نیز با چند تغییر کوچک می توانید به عنوان کمدی جالب در گوشه اتاق کوکتان استفاده کنید.
 7. از یک چمدان قدیمی در زیر تخت یا گوشه اتاق استفاده کنید تا کودک یا نوجوانتان اسباب بازی ها یا وسایل شخصی خود را داخل آن نگه دارد.
 8. اگر دیوار اتاق کودک ساده است می توانید آب نبات رنگی را در یک تلق شفاف بریزید و به دیوار اتاق کودک بچسبانید و از رنگ ها آب نبات ها در وسایل اتاق استفاده کنید، تا اتاق کودک حال و هوایی مثل شکلات فروشی ها پیدا کند.
 9. جای سیب زمینی پیاز را با یک رنگ زیبا رنگ آمیزی کنید و لوازم نقاشی و کار دستی کودک را داخل طبقات آن قرار دهید.
 10. از یک مبل دو نفره کوچک در اتاق کودکاستفاده کنید. کودک شما این مبل را برای مطالعه، استراحت و دور هم جمع شدن های دوستانه می تواند استفاده کند.
 11. اگر به دنبال یک راه آسان برای آویزان کردن چیزهای مختلف به دیوار هستید از پنل های دیواری سوراخ دار استفاده کنید. آنها را به دیوار متصل کنید و چیزهای مختلف را از آنها آویزان کنید.
 12. یک نمایشگاه از آثار هنری فرزندتان در اتاقش درست کنید. چند طناب را به دو طرف یک دیوار اتاق کودک متصل کنید و نقاشی های کودکتان را با گیره به آن آویزان کنید.
 13. یک کتابخانه به شکل خانه برای اتاق کودک خود بسازید.
 14. با پارچه های اضافی تاج تخت کودک را روکش کنید و چند کوسن زیبا برای روی تخت بدوزید. می توانید یکی از کوسن ها را به شکل شخصیت کارتونی مورد علاقه کودکتان بدوزید
 15. اگر دنبال یک تغییر بزرگ هستید می توانید ایده فوقالعاده تخت، سرسره و اتاق بازی در عکس بالا را به یک نجار حرفه ای از اهالی فنسفارش دهید تا متناسب با اتاق کودکتان برایتان بسازد.
 16. یک کمد یا کتابخانه برای همه کودکان در هر سنی لازم است. کتابخانه عکس بالا یکی از ساده ترین، ارزان ترین و البته زیباترین کتابخانه هایی است که می توانید برای اتاق کودکتان تهیه کنید.چارچوب آن ساده است و اگر آن را به یکی از از اهالی فنسفارش دهید می تواند با mdf در کوتاهترین زمان آن را برای شما بسازد و سپس نوبت شماست که چند سبد چوبی برای داخل مربع ها تهیه کنید و به عنوان کشو از آنها استفاده کنید. می توانید سبد ها را مانند تصویر بالا در یک ردیف یا به طور نا منظم و یک در میان بچینید. وسایل دکوری و اسباب بازی های کودک را نیز روی آن قرار دهید.

چگونگی اثبات ایمنی در تزئین اتاق‌ کودک :

در استرالیا تحقیقاتی صورت گرفت که نشان می دهد سالانه ۶۵۰۰ کودک بر اثر استفاده از محصولات مربوط به کودکان ، مورد آزمایش های پزشکی قرار می گیرند.بسیاری از آسیب های وارد شده به کودکان و نوزادان بر اثر وسایل و مبلمان اتاق است بنابراین والدین حتما باید قبل از خرید از استاندارد بودن محصولات اطمینان حاصل کنند و  با آگاهی لازم به خرید محصول بی خطر بپردازند.

خواندن این مطلب!  بهترین برند کالای خواب کودک درکرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *