بهداشت و سلامت کودک, راهنمای والدین

دندان در آوردن نوزاد و علت های دیر دندان در اوردن در نوزادان

دندان در آوردن نوزاد و علت های دیر دندان در اوردن در نوزادان

مقدمه:

دندان در آوردن نوزاد یکی از شیرین‌ترین اتفاقاتی است که پدر و مادر می‌توانند شاهد آن باشند. اما این فرآیند برای خود نوزاد کمی متفاوت بوده و ممکن است که باعث درد زیاد و آزرده خاطر شدن او شود.

بچه ها از کی شروع به دندان درآوردن می کنند؟

دندان درآوردن بیشتر نوزادان بین 4 تا 7 ماهگی شروع می شود ، اما برخی دیگر خیلی دیرتر شروع به دندان درآوردن می کنند. نیازی به نگرانی نیست اگر دندانهای کودک شما در یک جدول زمانی دیگر قرار بگیرند – ممکن است برای هر نوزاد متفاوت باشد.
ترتیب رشد دندان های نوزادان:

ترتیب رشد دندان های نوزادان:

ترتیب رشد دندان های نوزادان:

زمان و نحوه رویش دندان ها برای هر نوزاد متفاوت است و ممکن است بر اساس سابقه خانوادگی باشد. اما در بیشتر مواقع ، دو دندان جلویی پایینی ابتدا وارد می شوند ، سپس دو دندان بالایی مقابل و دو دندان در دو طرف آنها قرار می گیرند. سپس دو دندان در طرفین پایین جلویی قرار می گیرند ، سپس اولین دندان های آسیایی ظاهر می شوند. دندانهای جلوی مولرهای اول بعدی و دندانهای آسیای عقب آخرین دندانهایی هستند که وارد می شوند.
علائم و نشانه های دندان درآوردن:

علائم و نشانه های دندان درآوردن:

علائم و نشانه های دندان درآوردن:

علائم برای هر نوزاد یکسان نیست ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لثه های متورم و حساس
 • دلتنگی و گریه
 • کمی افزایش دما (کمتر از 101 درجه فارنهایت)
 • چرت زدن یا تمایل به جویدن چیزهای سخت
 • آبریزش زیاد ، که می تواند باعث بثورات روی صورت آنها شود
 • سرفه کردن
 • مالیدن گونه یا کشیدن گوش آنها
 • دستانشان را به دهان می آورند
 • تغییر در الگوی غذا خوردن یا خوابیدن
دندان درآوردن می تواند دردناک باشد ، اما معمولاً نوزادان را بیمار نمی کند. در صورت اسهال ، استفراغ ، بثورات بدن ، تب بالاتر ، سرفه و احتقان ،خونریزی لثه های نوزادبا پزشک خود تماس بگیرید. اینها علائم طبیعی دندان درآوردن نیستند.

برای کاهش خطر پوسیدگی دندان های نوزادان موارد زیر را رعایت کنید:

– به یاد داشته باشید که کودکتان را با شیشه شیر، آبمیوه و نوشیدنی های شیرین نخوابانید زیرا باعث پوسیدگی دندان نوزاد می شود.
– دندانی کودک را آغشته به عسل یا آب قند نکنید
– دندانی کودک را قبل از این که به او بدهید تمیز کنید
– در ۱۲ ماهگی کودک را به ویزیت دندان پزشک ببرید
دندان آسیاب کودکان یا آسیاب دوم یا ۲ ساله کودکان اغلب در انتهای دهان درمی‌آیند. دندان‌های بزرگ و صافی که برای خرد کردن غذا مناسب هستند. انجمن دندان‌پزشکان آمریکا، دندان‌‌های آسیاب دو سالگی زمانی پدیدار می‌شوند که نوزاد ۲۳ تا ۳۳ ماهگی‌اش را پشت سر می‌گذراند.
رشد دندان‌ های آسیاب دو سالگی ممکن است باعث انواع ناراحتی شود و ممکن است نتوانید دلیل دردش را پیدا کنید.

والدین و پرستاران می‌توانند با دنبال کردن نشانه‌ها از زمان ظهور دندان‌های آسیاب خبردار شوند. کودکان ممکن است:

 • اسباب بازی‌، انگشت یا لباس را بجوند
 • گلیزشان بیش‌ازحد معمول شود
 • بیش‌ازحد معمول حساس شوند
 • دمای رکتال کاهش یافته و به حدود ۹۹.۰ درجه فارنهایت یا ۳۷.۲ درجه سانتیگراد برسد

درمان‌های خانگی برای درد بیرون زدن دندان‌ها:

 • رویش دندان‌های شیری اغلب دردی ایجاد می‌کند که با اندکی فشار ملایم بر روی لثه آرام‌تر می‌شود. به همین علت بسیاری از دندانپزشکان توصیه می‌کنند با ملایمت لثه کودک را با انگشت خود بمالید یا بگذارید کودک دستمال یا حوله تمیزی را گاز بگیرد. اگر از انگشت خود استفاده می‌کنید حتماًپیش ‌از این کار کاملاً آن را بشویید.
 • اگر به نظر می‌رسد درد لثه باعث شده کودک درست غذا نخورد فعلا می‌توانید از یک سَری متفاوت برای شیشه شیر استفاده کنید تا درد او هنگام تغذیه، کمتر شود.
 • اشیای سرد ممکن است به کاهش التهاب و درد کمک کنند. به همین علت برخی از والدین از دستمال یخ یا دست‌مالی که داخل آن قطعه ‌های یخ ریخته شده است برای این کار استفاده می‌کنند.مراقب باشید اشیا سرد یا یخ مدت زمان زیادی در تماس با لثه باقی نماند.
 • هرگز چیزی را در دهان کودک نگذارید که امکان خفگی داشته باشد.
 • اگر می‌خواهید از گیاهان دارویی استفاده کنید حتماً قبل از آن از پزشک سؤال کنید چرا که بسیاری از گیاهان دارویی برای کودکان ایمن نیستند و عوارضی در کوتاه مدت یا بلند مدت ایجاد می‌کنند.
علت دیر دندان در آوردن در کودکان:

علت دیر دندان در آوردن در کودکان:

خواندن این مطلب!  شناخت آلرژی کودکان و روشهای کنترل آن

علت دیر دندان در آوردن در کودکان:

عوامل ارثی
دیر دندان درآوردن معمولا ارثی است و ممکن است از هر دو طرف از خانواده به ارث برسد. بنابراین، اگر هر یک از والدین دیر دندان در آورده باشند احتمال دارد فرزند آن ها نیز این مشکل را داشته باشد.
تغذیه ضعیف
تغذیه نامناسب باعث دیر دندان درآوردن می شود. نوزادانی که تغذیه شان از شیر مادر ناکافی است و مکمل کم از شیرخشک دریافت می کنند ممکن است دیر دندان در آورند این کودکان از باقی کودک ها ضعیف تر، کوچکتر و کم وزن تر هستند.
کمبود ویتامین D
کمبود ویتامین و یا مواد معدنی، به ویژه ویتامین D و کلسیم، منجر به دیر دندان در آوردن می شود.
کم کاری تیروئید
کم کاری تیروئید نیز می تواند سبب دیر دندان درآوردن کودک شود. علائم کم کاری تیروئید در کودکان تاخیر در راه رفتن، تاخیر در صحبت کردن، اضافه وزن و دیر دندادن در آوردن استب
یماریها و داروها
بیماریهای م systemثر بر سیستم ایمنی مانند کم خونی ، سرطان ، HIV و داروهای خاصی مانند شیمی درمانی و فنی توئین نیز با تاخیر در دندان درآوردن نوزادان مرتبط است.
جراحات
آسیب تصادفی در استخوان فک می تواند به جوانه های دندان در داخل لثه آسیب برساند که منجر به تاخیر یا عدم دندان درآوردن می شود.
دندان های آسیب دیده
گاهی اوقات دندان ها می توانند به دلیل کمبود فضا ، وجود کیست یا حالت کج در لثه گیر کنند که می تواند باعث تاخیر در رویش شود.

نگرانی از دیر دندان درآوردن:

مراحل و زمانبندی رویش دندان‌ها در هر کودک با کودک دیگر متفاوت است، دندان‌ها رویش نکرد خیلی نگران نشوید زیرا هر کودک شرایط جسمی و رشد خود را دارد.

عوارض دیر در آوردن دندان:

یکی از عوارض عمده تاخیر در دندان درآوردن این است که اگر دندانهای شیری دیر رشد کنند ممکن است دندانهای دائمی به شکل کج ظاهر شوند.
دندان های شیری نیز لازم است تا نوزاد بتواند غذای خود را به درستی بجوید. ناتوانی در جویدن غذاهای جامد یکی دیگر از عوارض تاخیر در دندان درآوردن است.
گاهی اوقات ، مجموعه دائمی دندانها همراه با تاخیر در دندانهای شیری ظاهر می شوند و باعث ایجاد دو ردیف دندان می شوند.
تاخیر در دندان درآوردن می تواند باعث ایجاد حفره یا پوسیدگی دندان در کودک شما شود.
با مراجعه به دندانپزشک متخصص کودکان و مطرح کردن نگرانی‌های خود از مشاوره و راهکارهای او بهره‌مند شوید.

چه زمانی دندان کودک می افتد؟

دندان های کودک تا زمانی که دندان های دائمی آماده در آمدن نباشند، سن 6 سالگی، شروع به ریختن نمی کنند.

چه چیزی مربوط به دندان در آوردن نیست؟

– اگر کودک شما اسهال است، تب و یا آبریزش بینی دارد، آن را با نشانه های دندان در آوردن اشتباه نگیرید، به خصوص اگر علائم طولانی تر از 24 ساعت باشد.
– با وجود اینکه بسیاری از والدین قسم می خورند این علائم به طور مستقیم با دندان در آوردن ارتباط دارد، هیچ اثر علمی وجود ندارد که با آنها مرتبط باشد. کارشناسان، از جمله کسانی که در آکادمی پزشکی کودکان آمریکا کار می کنند می گویند تب و اسهال، نشانه های طبیعی دندان در آوردن نیستند.
یکی از دلایل ممکن برای این علائم این است که از آنجایی که نوزادان تازه متولد شده هر چیزی در دهان قرار می دهند، در تماس با ویروسها و دیگر میکروبها قرار گرفته و مریض میشوند.
– اگر کودک شما دارای دمای مقعدی 101 درجه فارنهایت یا بالاتر (برای کودکانی که کمتر از 3 ماه است) است یا علائمی نظیر سرگیجه، فقدان اشتها، استفراغ یا اسهال دارد با پزشک کودک تماس بگیرید.
چگونه دندان های کودک را مسواک بزنید:

چگونه چگونه دندان های کودک را مسواک بزنید:دندان های کودک را مسواک بزنید:

خواندن این مطلب!  فناوری نانو و کاربرد نانو در صنعت پوشاک و کالای خواب کودک

چگونه دندان های کودک را مسواک بزنید:

هنگامی که دندان نوزاد شما در می آید، باید آنها را تمیز نگه دارید. به محض اینکه دندانهایش ظاهر می شوند، آنها را روزی دو بار با استفاده از مسواک کوچک و خمیر دندان بشویید. در خصوص استفاده از خمیر دندان فلوراید از پزشک یا دندانپزشک بپرسید. هنگامی که کودک شما 2 ساله است، مقدار خمیر دندان روی مسواک را به اندازه نخود افزایش دهید.
اگر نوزاد چندین دندان در آورده است و سطح تمام دندان ها با مسواک به دست نمی آید، وقت آن رسیده است تا از نخ دندان استفاده کنید. (سعی کنید از نخ دندان های رنگی مخصوص بچه ها استفاده کنید.)

کلام آخر:

دندان در آوردن نوزاد معمولا در 6 ماهگی آغاز می‌شود. برخی نوزادان ممکن است که از دو ماهگی شروع به دندان آوردن کنند و اگر تا 18 ماهگی روند در آمدن دندان‌ها شروع نشد باید به دندان پزشکی مراجعه کنید

نوشته های مرتبط

1 نظر در “دندان در آوردن نوزاد و علت های دیر دندان در اوردن در نوزادان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *